اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفااوت برق سه فاز و تک فاز؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفااوت برق سه فاز و تک فاز؟

سلام دوستان
    اطلاعاتی درباره تفاوت برق سه فازو تک فاز میخواستم.اینکه کاربرد هریک چیه و چه فرقی باهم دارن!

پاسخ : تفااوت برق سه فاز و تک فاز؟

در 3 فاز توان تحویلی ثابت است ولی در تکفاز توان فرکانسی برابر با دو برابر فرکانس شبکه دارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.bean
      در 3 فاز توان تحویلی ثابت است ولی در تکفاز توان فرکانسی برابر با دو برابر فرکانس شبکه دارد
      مستر بین جون اینو برای خنده گفتی دیگه الان؟؟ اره؟ اگه نه یه کم زیر دیپلم حرف بزن ما هم بفهمییم :agree:
      نوشته اصلی توسط mahsa samiey
      سلام دوستان
      اطلاعاتی درباره تفاوت برق سه فازو تک فاز میخواستم.اینکه کاربرد هریک چیه و چه فرقی باهم دارن!
      برای اینکه دقیق متوجه بشی توصیه میکنم کتابهای هنرستان رو بخونی.
      برق سه فاز همونطور که معلومه از اسمش 3 تا فاز داره!که هر کدوم 120 درجه با هم اختلاف فاز دارن چرا120؟ چون 360 تقسیم بر 3 میشه 120. معمولا ولتاژش رادیکال 3 برابر برق تکفازه..مثلا تو ایران برق خونگی 220 ولته و برق سه فاز رادیکال 3 برابرش یعنی 380 ولته و تو ژابن برق خونگی 110 ولته و برق سه فاز 220 ولته یعنی رادیکال 3 برابر.
      کاربرد برق تکفاز تو توانهای پایینه و برق سه فاز برای توانهای بالا و صنعتیه در ضمن مزیت دیگه ای که داره میشه با برق سه فاز میدان دوار ایجاد کرد که از این خاصیت تو صنعت برای راه اندازی موتورهای القایی استفاده میشه ضمنا اگر برق سه فازو یکسو کنیم ریپل بسیار کمتری داریم و ولتاژ DC حاصل ضربان کمتری خواهد داشت که فیلتر کردن اون خیلی راحت تره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahsa samiey
        سلام دوستان
        اکه دقیقا بگین چی مورد نیازتونه دوستان بهتر میتونن راهنمائیتون کنن :nerd:
        هر احمقی میتواند چیزها را بزرگتر، پیچیده تر و خشن تر کند. برای حرکت در جهت عکس به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است. (آلبرت انیشتن)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
          مستر بین جون اینو برای خنده گفتی دیگه الان؟؟ اره؟ اگه نه یه کم زیر دیپلم حرف بزن ما هم بفهمییم :agree:
          خنده چیه!!! توان میشه حاصلضرب ولتاژ در جریان که بعد از ساده کردن , فرکانس داخل کسینوس یک ضریب 2 میگیره
          در 3 فاز میشه رادیکال 3 در ولتاژ خط در جریان خط که بعد از ساده سازی کلا کسینوس ساده میشه و از معادلات حذف میشه
          این دلیل اصلی استفاده از 3 در صنعت هست چون توان دیگه ضربان نداره

دیدگاه

در 3 فاز توان تحویلی ثابت است
            این جملت دقیقا یعنی چی؟؟
            وان میشه حاصلضرب ولتاژ در جریان که بعد از ساده کردن , فرکانس داخل کسینوس یک ضریب 2 میگیره
            میتونی فرمولی که میگی رو بنویسی؟؟
            به نظر خودت یه نفر که از سه فاز سر در نمیاره با خوندن پست من بیشتر چیز یاد میگیره یا اون یه خط نوشته شما؟؟
            لطفا بدون ناراحت شدن و بحث های حاشیه ای فقط جواب بده هدف یادگیریه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
              این جملت دقیقا یعنی چی؟؟میتونی فرمولی که میگی رو بنویسی؟؟
              به نظر خودت یه نفر که از سه فاز سر در نمیاره با خوندن پست من بیشتر چیز یاد میگیره یا اون یه خط نوشته شما؟؟
              لطفا بدون ناراحت شدن و بحث های حاشیه ای فقط جواب بده هدف یادگیریه
              نوشته شما
              محاسباتش توی درس مدار 1 هست یه نگاه بنداز یه محاسبه مثلثاتی ساده هست دیگه
              نوشته ها رو هم در زمان نقل قول تا آخر جمله نقل کنی مفهوم جمله نصفه نمیمونه
              فقط جواب بده
              oo:

دیدگاه

عزیزم با اینکه تاکید کردم فقط جواب بده باز رفتی تو فازهای حاشیه ای...وبجای اینکه اون یه خط فرمول رو که میگی بنویسی داری بعد از سه سال به من پست زدنو یاد میدی oo:
                نگفتی نظرتو؟؟
                در 3 فاز توان تحویلی ثابت است
                نگفتی این جملت یعنی چی؟اگه بلد نیستی بگو بلد نیستم حاشیه نرو. اوکی؟

دیدگاه

پاسخ : تفاوت برق سه فاز و تک فاز؟

B جان قبل از این که دعوا بشه، فکر کنم من منظور mr. bean رو فهمیدم. یک منبع ac فرض کنید که به یک بار دلخواه (به صورت یک امپدانس) وصله، توان لحظه ای رو توی حالتی که منبع تکفاز و سه فاز باشه به دست بیار. تو حالت تکفاز توان، هارمونیکی با دو برابر فرکانس منبع داره و تو حالت سه فاز (بار متعادل) مستقل از زمان و ثابته. اینم فرمولاش از کتاب
                  Power System Analysis and Design
                  By J. Duncan Glover, Mulukutla S. Sarma, Thomas Overbye
                  فکر کنم صفحات 47 و 70 باشه.
                  برای تکفاز:

برای سه فاز:

لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                  لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                  با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                  اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                  يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

اساتید دو مدل هستن یک مدل مسائل ساده رو میپیچونن یک مدل هم مسائل پیچیده رو ساد بیان میکنن پس خوبه شما استاد نشی. :biggrin:
                    توانی که تک فاز به بار میده زمانی که شکل موج به صفر میرسه صفره .
                    اما چون در سه فاز همپوشانی وجود داره توان ثابته.
                    تکفاز زیر مجموعه سه فازه.
                    تکفاز گشتاور گردشی توی موتور القائی ایجاد نمیکنه.
                    ولتاژ یکسو شده تک فاز نسبت به سه فاز ریپل زیادی داره.
                    جریان زیاد کشیدن از تک فاز تعادل شبکه رو به هم میزنه.
                    با سه تا ترانس تک فاز میشه یک ترانس سه فاز ساخت.
                    سئوال ساده جواب ساده میخواد اینطور فکر نمیکنید ؟

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

خوب اینجا فرق من و مستر بین و استاد عزیز قاصد مشخص میشه متشکرم استاد :applause:
                      از eehadi هم ممنونم.فقط میتونی تو فرمول اول درباره جمله دوم یه کم توضیح برام بدی...و Ix چیه؟ اخه تو مدار 1 که ما خوندیم از اینا نداشت :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                        از eehadi هم ممنونم.فقط میتونی تو فرمول اول درباره جمله دوم یه کم توضیح برام بدی...و Ix چیه؟ اخه تو مدار 1 که ما خوندیم از اینا نداشت :cry:
                        خب سایت بالاخره منتقل شد به سرور جدید، دلم براش تنگ شده بود. :wow:
                        بار رو به صورت Z=R+iX در نظر گرفته. Ix جریان rms مربوط به بار غیر مقاومتی هست. خودتون بخونید:
                        لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                        لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                        با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                        اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                        يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

من اصلا نوع لحن برخی کاربرها رو تو این تاپیک متوجه نمیشم.عصبی بودن و با کنایه صحبت کردن و توهین برای چیه؟؟؟ :eek:
                          مشکلی اگه هست میتونین تو پیام خصوصی مطرح کنید. :agree:
                          در ضمن اگه ما از چیزی اطلاع نداشته باشیم دلیل بر عدم وجودش یا غلط بودنش نیست. :read:

دیدگاه

همینطوری پرسه میزدم و بنزین میسوزوندم گفتم تا اینجا که اومدم من هم عبراض نزر کنم

هارمونیکی با دو برابر فرکانس منبع داره و تو حالت سه فاز (بار متعادل) مستقل از زمان و ثابته.
                            مگه نه اینکه هارمونی در شبکه بستگی به بار های غیر خطی داره ؟ پس چه ربطی داره به تکفاز و سه فاز ؟ اصلا چه ربطی به تناوب جریان داره ؟ مگه در شبکه dc هارمونی نیست ؟ مگه در شبکه سه فاز هارمونی نیست ؟ فرض کن در یک شبکه سه فاز خاص با یک مصرف کننده های خاص هارمونی با فرکانس 8 برابر منبع تغذیه داره . این که جزو تعریف فاز نیست
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

من اصلا نوع لحن برخی کاربرها رو تو این تاپیک متوجه نمیشم.عصبی بودن و با کنایه صحبت کردن و توهین برای چیه؟؟؟ :eek:
                              جناب مستربین شما که آدم شوخ و بذله گویی باید باشین اینجا معمولآ جوابها باید کامل و ساده باشه چه کنیم دیگه برخورد گذشته بعضی
                              از کاربرا که گنگ و عجیب جواب میدادن بچه ها رو حساس کرده شما ببخشید.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X