اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت منفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت منفی

در تحلیل تونن و نورتن یه منبع جریان وابسته دارم جریانش 9i است و ولتاژ دو سرش رو هم بر اساس i نوشتم جواب منفی شد . خب حالا اگه بخوام این منبع وابسته رو از مدار بردارم باید جاش چی بذارم و چطور تحلیل کنم. http://uploadfa.net/uploads/13410686011.bmp
    معبودا :
    من در قلب کوچکم چیزی دارم
    که تو در عرش کبریاییت نداری
    من چون تویی دارم
    و تو چون خود نداری ...

پاسخ : مقاومت منفی

سلام
    اگر بتونین مقدارهای مدارتون رو قرار بدین بهتر می شه راهنماییتون کرد و مقدار رو بدست آورد
    در مداراتی که تنها از منابع وابسته تشکیل شدن می شه مدار رو تنها با یک مقاومت مدل کرد
    برای محاسبه تونن و نورتن این مدارت منابع وابسته رو نگه می دارین و منابع مستقل رو حذف می کنین و تونن و نورتن مدار رو به دست می یارین.شما نمی تونین منبع مستقل رو حذف کنین و جاش چیز دیگه ای بزارین این تنها در حالتی امکان پذیر بود که جریان بر روی مقاومت موازی با منبع جریان قرار داشت که می شد با یه مقاومت مدلش کرد.
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام.

سعی کنین که ترجیحا از قرار دادن منبع ولتاژ تست استفاده کنین.

اما تو این روش هم میتونین مقدار مقاومت رو منفی قرار بدین.ضمن یادآوری این نکته که اون مقاومت منفی اگه با مقاومت هم اندازه خودش (ولی مثبت مثل مقاومت معمولی) موازی بشه؛ مقاومت معادل بینهایت میشه.(مخرج صفر میشه)

دیدگاه

با فرض اینکه مقاوت موازیت R باشه یک مقاومت
        جای منبع جریان بذار مدار رو حل کن.
        خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی

دیدگاه

مدار ساده است و به راحتی میتوان اونو حل کرد . ولی یادم میاد یه جاهایی منابع وابسته رو حذف میکردیم و جاش مقاومت میذاشتیم (البته شاید هم اشتباه میکنم) تو این سوال هم مقاومت جاش در میاد ولی مشکل اینه که این مقاومت منفی است و نمیدونم این مقاومت رو چه طوری باید تحلیل کنم . تو همین سایت بچه ها گفته بودند مقاومت منفی شیبش منفی است یعنی وقتی جریانش زیاد میشه ولتاژش کم میشه و در دیود تونلی در بخشه از مشخصه ولتاژ جریانش این اتفاق می افتد. به هر جهت این هم شکل درست و درمون مدار و اینم شما
          http://uploadfa.net/uploads/13411219201.bmp
          معبودا :
          من چون تویی دارم
          و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

سلام
            شما در حالتی می تونین که منابع وابسته رو حذف کنین که ولتاژ دو سر منبع رو بر اساس پارامتر وابسته اش به دست بیارین اما در این شکل شما مقاومت موازیش جریانی مخالف با پارامتر جریانی منبع وابسته دارین پس نمی تونین جایگزین کنین
            حل مدار:
            من نقطه بالای منبع جریان رو V می گیرم خواهیم داشت

از طرفی هم می دونیم که I1 برابر هست با

جایگذاری می کنیم

که V به دست می یاد
            V=20
            و جریان I2 می شه .2

حالا چک کنین ببینین درست اعداد رو حل کردم یا خیر
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ببین

ولتاژ مقاوت موازی و منبع یکیه و جریان هاشون وابسته هستن.پس می تونیم به جای منبع یک مقاومت بزاریم و حلش کنیم.من حلش کردم 0.2 میشه.

راه حل دیگش اینه که اصلا کاری به منبع نداشته باشیم و توی مدار یک KVL بر حسب I1 بزنیم.

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?22=100*I_{1}+100*(9I_{_{1}}+I_{1})n%20\t o%20I_{1}=0.02\rightarrow%20I_{2}=10I_{1}=0.2[/img]

n بعد پرانتز اضافیه)

دیدگاه

سلام "رحمت زحمت"
                یه سوال از خدمتتون داشتم تا بیشتر یاد بگیرم

در این سوال ما می تونیم منبع جریان رو بر داریم چون رابطه رو بنوسیم

حالا می شه بگین مقدار مقاومت رو چه جوری به دست آوردین؟ چون اگر بخوام به دست بیارم منبع مستقل رو حذف می کنم و از سمت راست یه مقاومت می بینم اون رو جایگزین می کنم اما حالا داخل مدار رو بهم آموزش بدین که چه جوری شد مقداری که شما به دست آوردین ولتاژ مقاومت رو داریم
                [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?100*%289I_{_{1}}+I_{1}%29[/img]
                حالا مقدار عبارت بالا رو تقسیم بر جریان منبع وابسته کنیم این عبارت مقاومت به دست نمی یاد ، شما چه جوری محاسبه کردین؟ ممنونم

دیدگاه

سلام.
                  توی شکل دقت بکنین میبینین که ولتاژ دوسر منبع جریان وابسته؛ با میزان جریان تولیدی خودش نسبت داره.(فامیل هستن! :mrgreen: )
                  ولتاژ دوسر منبع وابسته برابر هست با 5ix . نکته ای که داره اینه که پلاریته ی ولتاژ دوسر منبع برعکس حالتی هست که ما توی مقاومت های معمولی در نظر میگیریم.
                  یعنی ما میگیم که محل ورود جریان به مقاومت پلاریته ی ولتاژش مثبت هست. از طرفی توی منبع جریان مستقل هم میدونیم که نوک پیکان منبع جریان پلاریته ی مثبت رو مشخص میکنه؛ولی چون منبع وابسته یه مقاومت داخلی مشخصی داره؛ پلاریته منبع وابسته رو مثل مقاومت درنظر میگیریم،محل ورود جریان مثبت، خروج جریان منفی....
                  حتما متوجه شدین منظورم چیه...
                  البته با عرض پوزش از baby_1 اگه جسارت شد خدمتتون.ما شاگرد شما هستیم...

دیدگاه

سلام و ممنون آقا شاهرخ
                    نه سوال من در شکلی که خودم پلود کردم نبود سوال من از این بود که چه جوری دوستمون مقدار مقاومت رو عبارت

تعیین کردن
                    یعنی این مدار

دیدگاه

آهان! از اون لحاظ! :redface:

جریان عبوری از مقاومت موازی با منبع جریان میشه I1+9 I1=I2 که میشه 10I1 .با این حساب ولتاژ دوسر اون مقاومت که میشه ولتاژ دوسر منبع جریان وابسته برابر هست با 10I1 * 100=1000I1 . خب ؛ حالا مقاومت داخلی منبع جریان میشه (1000I1+) تقسیم بر (9I1- )

دیدگاه

سلام و ممنونم
                        اینم از دست روی کاغذ نبردن دیگه کامپیوتر ازبس ذهن رو مشغول می کنه حواس و چیزی دیگه نمی مونه.ممنونم بسیار ساده بود

دیدگاه

از جنبه ریاضیاتی ما یک مقاومت منفی گذاشتیم و تحلیل کردیم جواب هم درست در آمد . از لحاظ مداری هم آیا این مقاومت معنایی دارد یعنی این مقاومت پتانسیل الکتریکی را افزایش میدهد. اگر این مقاومت را در یک مدار تک حلقه قراردهید وجود این مقاومت سبب افزایش جریان میشود. چه المان مداری میتواند این خاصیت را داشته باشد
                          معبودا :
                          من چون تویی دارم
                          و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

عموما میدونیم که دیودتونلی تو یه قسمت از ناحیه عملکردش، از خودش مقاومت منفی نشون میده.

دیدگاه

با اپ-امپ میتونید مقاومت منفی به وجود بیارید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X