اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق L298 با ترانزیستور قدرت چیه ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق L298 با ترانزیستور قدرت چیه ؟؟

سلام .
    بدون شک اطلاع دارید که برای راه اندازی موتور DC از L298 استفاده میکنن وخمشکل خیلی از بچه ها با سوختن این نوع ای سی هست . از L298 برای تامین کردن جریان و راه اندازی موتور استفاده میشه .حالا من سوالم اینکه چرا از ترانزیستورهای قدرت مثل BD533 استفاده نمیکنن؟؟ جریان این مدل تا 8 امپر رو ساپورت میکنه .یه موتور DC معمولی خیلی خیلی که بخاد جریان بکشه 4 امپر هست . اینم مشخصاتش

Epitaxial Power Amp., 45V 8A 50W
    قیمتشم که خیلی خیلی ارزونتر از 298 هست .نمونه های دیگه هم هست که جریان بیشتر رو تامین میکنه .پس چرا از این نوع ترانزیستورها استفاده نمیکنن؟؟
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

پاسخ : فرق L298 با ترانزیستور قدرت چیه ؟؟

سلام
    کی گفته از ترانزیستور استفاده نمیشه؟؟ حتی در بعضی موارد برای جریان دهی بیشتر از ماسفت های قدرت هم استفاده میشه و تا جریان 20 امپر هم من دیدم بیشترشم هست
    همونطور که میدونید داخل l298 دو تا پل h هست که وظیفه راه اندازی 2 موتور رو بر عهده داره و حداکثر جریانشون 2 امپر هست اما خیلی از مواقع این جریان خیلی برای راه اندازی موتور ها کمه و میان با استفاده از ترانزیستور های قدرت مثل همین BD533 و یا ماسفت ها پل H رو میسازن که جریان های بیشتر رو ساپورت میکنه اما خیلی از جا ها مثل روباتها که با مسئله کمبود فضا مواجه هستن از l298 استفاده میکنن که خیلی کوچیکه
    پس هر کدوم کارایی خاص خودشو داره و اگه بخوایم 2 تا پل H که بتونه 2 تا موتور رو راه اندازی کنه مدار کمی بزرگ میشه ولی l298 نه کوچیکه

دیدگاه

با سلام.
      من یه مدته هر چی موتور DC راه اندازی کردم کلا با ترانزیستور بوده.ترانزیسترهایی که من استفاده کردم TIP127وTIP122 و BD136 و 139 بوده و تنها مشکلی که فکر کنم در موقع استفاده از راه اندازی های ترانزیستوری قدرت داشتم فرکانس PWM بود که باید کم انتخاب بشه.
      ولی به شخصه منم اونا رو بهتر از l298 می دونم چه از لحاظ جریان دهی و چه از لحاظ قیمت.
      چرا ناراحتی پاتریک!
      + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
      - از دیدنش ناراحت شدی؟
      + نه
      پس چی ناراحتت کرده
      + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      محصولات

دیدگاه

با سلام
        من هم با گفته های mahdi.7 کاملا موافقم .
        نمی دونم ساختار داخلی L298 رو دیدین یا نه . داخل ساختار این آی سی کار اصلی بر عهده ترانزیستورهاست . منتها این ترانزیستورها قابلیت جریان دهی هر کدوم تا 2 آمپیر رو دارن . در حقیقت این داریور ها یک ماژول می باشند . یعنی یک سری مدارهای ترانزیستوری درایو شده که بصورت پک و آماده هستند. حالا اگه بخوای با جریان های بالاتر استفاده کنی یا باید یک مدار ترانزیستوری برای خودت ببندی یا هم از درایور های جریان بالاتر مثل BTS7710 که دارای پل H با ساختار ماسفتی هست استفاده کنید .
        اینم از ساختار داخلی L298 :

تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
        دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
        مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
        حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X