اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کریستال 11.0592

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کریستال 11.0592

سلام
    1- کاربرد کریستال 11.0592 چیه؟ تو یه سری از مدارها دیدم استفاده میشه ولی نمیدونم چرا. مثلا چه فرقی میکنه از این کریستال استفاده بشه یا مثلا 12 مگاهرتز؟

کسی چیزی در این باره میدونه؟

2- یه مسئله دیگه هم که هست، من یه مدار ساده رو با اسیلاتور RC داخلی میکرو میتونم راه اندازی میکنم
    ولی وقتی تنظیمات فیوزبیتهارو تغییر میدم به حالت اسیلاتور کریستالی (CKSEL1,2,3=1) کریستال 11.0592 هم گذاشتم بین پایه 12 و 13، مدار کار نمیکنه یعنی انگار مدام ریست میشه مثلا یه led گذاشتم سر یکی از پورت ها و اون پورت رو یک کردم led مدام روشن و خاموش میشه، برنامه رو از while هم خارج کردم که مطمئن بشم مال اون نیست. کسی میدونه چرا اینطوری میشه؟

3- همین مداری که گفتم رو وقتی رو اسیلاتور داخلی میذارم و مدار رو راه میندازم یه ثانیه طول میکشه تا اون چیزی که نوشتم رو lcd نمایش داده بشه و led روشن بشه ، این زمان طبیعیه یا زیاده؟

پاسخ : کریستال 11.0592

با سلام
    همونطور که میدونید سرعت کاری میکروکنترلر و زمان اجرای هر دستور در واقع وابسته به فرکانس کریستال هست، هر سیکل کاری میکروکنترلر تحت تاثیر این فرکانس قرار داره، در بعضی موارد شما برای انجام کاری یا تنظیمات سرعت عملکرد بعضی از ماژول ها نیازمند زمان دقیقی هستید که با بعضی از فرکانس های کاری مقدار مطلوب به دست نمی آید ، به همین خاطر از کریستال های دیگری استفاده میکنید با فرکانس متفاوت که بتونید اون زمان دقیق رو که میخواید به دست بیارید، به عنوان نمونه به بخش تنظیمات باود ریت uart نگاه کنید، برای اینکه بتونید خطا را کاهش بدید گاهی مجبور هستید از کریستال هایی استفاده کنید که مقدار اونها روند نیست اما باعث میشند محاسبات شما در نهایت دقیقت تر در بیاد، یا به عنوان مثال هنگام طراحی ساعت که شما زمان دقیق نیاز دارید.
    مقداری با عجله و گنگ توضیح دادم ببخشید اما در کل برای این هست که شما در بعضی اعمال نمیتونید مقدار دقیق و مطلوب رو با فرکانس هایی مثل یک، چهار ، هشت ، دوازده مگاهرتز به دست بیارید و مجبور هستید از فرکانسها ی این چنینی استفاده کنید.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

دیدگاه

با سلام
      این کریستال بیشتر در پروتکل های ارتباطی مثل RS232 استفاده میشه و مزیت استفاده از اون به نسبت سایر کریستال ها ایجاد درصد خطایی ناچیز در ارتباطه و دلیلش این که خودش ضریبی از باوودریته.
      چرا ناراحتی پاتریک!
      + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
      - از دیدنش ناراحت شدی؟
      + نه
      پس چی ناراحتت کرده
      + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------
      محصولات

دیدگاه

این مداری که کریستال 11.0592 توش استفاده شده برای کنترل یک فرستنده گیرنده س به اسم rxq3 که از یه atmega16 استفاده شده. ارتباط میکرو با این rxq3 از طریق spi هست. تو همین مدار برای میکرو ارتباط rs232 هم برقرار شده که برای اتصال به کامپیوتر هست.
        حالا ابهامی که داشتم این بود که این فرکانس خاص به خاطر اون فرستنده گیرنده س یا نه. تو دیتاشیت خودش چیزی ننوشته بود. ولی با توجه به چیزی که شما گفتید مطمئن شدم که استفاده از این کریستال به خاطر ارتباط rs232 هست.

از کمکتون ممنون

مشکل تأخیری هم که اول روشن شدن مدار پیش میومد حل شد. نمیدونم چطوری ولی حل شد!

دیدگاه

بچه ها، من از کریستال خارجی 11059200 استفاده کردم ، اونو وصل کردم به مدارم و دو تا خازن 22 پیکوفاراد هم بهش وصل کردم، توی برنامه کدویژنم هم نوشتم
          #define xtal 11059200
          فیوزبیتهای CKsel3-0 رو همه رو یک کردم، بادریت PC و کدویژن رو هم یکسان گذاشتم، ولی مدارم خروجی نداره یعنی اصلا کار نمیکنه، ولی وقتی تنظیمات کریستال داخلی رو فعال میکنم مدار خروجی داره...

آیا باید برای تنظیم این کریستال خارجی کار دیگه ای هم باید انجام بدممم؟!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soheilas
            بچه ها، من از کریستال خارجی 11059200 استفاده کردم ، اونو وصل کردم به مدارم و دو تا خازن 22 پیکوفاراد هم بهش وصل کردم، توی برنامه کدویژنم هم نوشتم
            #define xtal 11059200
            فیوزبیتهای CKsel3-0 رو همه رو یک کردم، بادریت PC و کدویژن رو هم یکسان گذاشتم، ولی مدارم خروجی نداره یعنی اصلا کار نمیکنه، ولی وقتی تنظیمات کریستال داخلی رو فعال میکنم مدار خروجی داره...

آیا باید برای تنظیم این کریستال خارجی کار دیگه ای هم باید انجام بدممم؟!!!
            احتمال داره کریستال خراب باشه یا درست متصل نکرده باشی
            یکی از پایه ها رو به یه led وصل کن و تو برنامه صفر و یکش کن تا از فعال بودن میکرو مطمئن بشی

دیدگاه

میشه کسی که با این کریستال کار کرده نحوه تنظیمش رو بگه؟ فقط فیوز بیتهای CKsel باید تنظیم بشه؟ مقدارشون باید چقدر باشه؟ و اینکه از نظر سخت افزاری خازن 22 پیکو فاراد اکیه؟

دیدگاه

فیوزبیت ها رو روی کریستال خارج تنظیم کنید. خازن 22 پیکو هم خوبه
                گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

ببخشید دوستان، اگر در یک برنامه دو قسمتی،که یک قسمت با کریستال 8 مگاهرتز و قسمت دیگه با کریستال 110592 کار کنه فقط از کریستال 110592 استفاده کرد و نرم افزاری برای قسمت دیگه 8 مگاهرتز رو تولید کنیم؟

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                    نه با دو تا منبع کلاک یا همون کریستال نمیشه اینکار رو کرد. مگر اینکه بخوای با تایمر کار کنی که یه زمان های خاصی بیاد و برات یه کاری بکنه
                    مثل کریستال ساعت
                    اینکه بخوای بین دو تا کریستال سوییچ کنی نمیشه مگر اینکه توی دیتاشیتش گفته شده باشه که من هنوز ندیدم
                    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
                    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
                    تایپیک های من:
                    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
                    آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X