اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لایه های PCB در پروتل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لایه های PCB در پروتل

سلام به همگی.
    تو قسمت "مدار چاپی" سوالمو مطرح کردم گفتن بیام اینجا...حالا که اینجام میشه لطفا، خواهشا، یه نفر لایه های Pcb رو توضیح بده؟ گیج شدم، به مرز جنون رسیدم. لایه میکانیکی چیه؟ لایه سیگنال؟ لایه صفحه؟ لایه silkscreen؟ لایه ماسک لحیم کاری؟لایه سوراخکاری؟ لایه Keep-Out؟ لایه های چندگانه؟ و ...؟؟؟؟؟؟؟ :angry:

پاسخ : لایه های PCB در پروتل

خوب سه نوع لایه داریم
    1 - لایه سیگنال که برای عبور جریان الکتریکی copper layer
    2 - لایه بصری یا ویژوالی که برای راهنمایی نصب و استفاده و مسیر یابی
    3- لایه های ماشین کاری و cnc

خوب نوع یک

لایه مشخص کننده خطوط - ترک مس است . و لحیم کاری در دو تا لایه بالا و الیه پاین انجام میگیره . Top copper layer و Bottom copper layer
    لایه بالای که همون رنگ قرمز - لایه زیرین که همون رنگ آبی .

لایه مورد استفاده بعدی Signal Layers که به رنگ i که کار بردش در برد های چند لایه ای است . و معمولا برای تغذیه در نظر میگیرن و معمولا vcc و vdd و vss را در این لایه ها قرار میدن . ولی اگه فیبر فشرده باشه میان در این لایه دیتا هم قرار میدن معمولا جهت تراک ها یک در میان بر لایه بالا عمود است . - یک لایه افقی و یک لایه عمودی -

اما نوع دوم
    یک لایه بالای برای جا گذاری قطعات است به رنگ زرد - Top component overlay و خوب یک لایه پایینی برای جا گذاری قطعات زیر برد Bottom component overlay که سبز روشن یا قهوای
    و rats-nest به رنگ سبز سیر که موقع که برد مسیر یابی نشده و المانها حالت نخ کشی داره
    لایه مورد استفاده یعدی Keepout layers است . بیشتر برای کمک به مسیر یابی اتوماتیک کاربرد داره . مثلا تعیین مناطق ممنوعه

نوع سوم هم شخصه مثلا سوراخ کاری Pad holes که به رنگ آبی تیره و لایه Multi-Layer در این قسمت قرار داره که برنگ خاکستری است و کارش اینه که سوراخ سراسری ایجاد میکنه و هسته ها را بهم وصل میکنه .

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

مثلا در یک برد 6 لایه 4 لایه میانی عبارتند از

+15
      ,GND
      ,VCC
      ,-15

علاوه براین تعداد هسته ها هم در یک برد مهمه که با همون لایه های قابل پیاده سازی است .

دیدگاه

به جهت تکمیل توضیحات دوست عزیزمون alila به توضیحات مختصر زیر توجه کنید :

برای بردهای تک لایه : طرح مدار bottom layer-طرح چاپ محافظ قلعکاری(سبز یا غیره) bottom solder- طرح مارکاژ یا چاپ قطعات top overlayer

برای بردهای دو لایه : طرح مدار top&botoom layer-طرح چاپ محافظ قلعکاری(سبز یا غیره) top & bottom solder- طرح مارکاژ یا چاپ قطعاتtop&bottom overlayer

برای تعریف پدهائی که سوراخکاری دارند نیز از لایه multilayer استفاده میکنند.

در ضمن برش و ابعاد نهائی رو نیز اکثرا روی keep out layer مشخص می کنند.

اگر طرح های مدار دارای قطعات SMD بودند و و اگر هم برای مونتاژ این قطعات نیاز به ساخت شابلون استنسیل بود لایه ی مد نظر برای ساخت شابلون نیز بر روی لایه های top&bottom solder paste تعریف میشوند.

البته برای چاپهای بخصوص مثل چاپ کربنcarbon و یا چسبهای محافظ قلعکاریpeelable هم معمولا از لایه های Mechanical استفاده میکنند.
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb

اگر طرح های مدار دارای قطعات SMD بودند و و اگر هم برای مونتاژ این قطعات نیاز به ساخت شابلون استنسیل بود لایه ی مد نظر برای ساخت شابلون نیز بر روی لایه های top&bottom solder paste تعریف میشوند.

البته برای چاپهای بخصوص مثل چاپ کربنcarbon و یا چسبهای محافظ قلعکاریpeelable هم معمولا از لایه های Mechanical استفاده میکنند.
          با تشکر میشه راجب شابلون استنسیل و همچنین ساخت کاور کنترل پخش ماشین هم توضیح بدید فکر کنم پلی کربنات میگن منظورم اونهایی که کلید ها رو همون کاور طاقی شکل شده و زیرش کربن چاپ شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            با تشکر میشه راجب شابلون استنسیل و همچنین ساخت کاور کنترل پخش ماشین هم توضیح بدید فکر کنم پلی کربنات میگن منظورم اونهایی که کلید ها رو همون کاور طاقی شکل شده و زیرش کربن چاپ شده
            معمولا برای مونتاژ قطعات smd در شمارگان زیاد از این شابلون ها استفاده میکنند به طوریکه جاهائی که نیاز به قلعکاری قطعات فوق رو دارند رو با استفاده از روش سیلک اسکرین و این شابلون ها که از جنس استیل(استاندارد) و یا برنجی(ایرانیزه شده داستان) و خمیر قلع solder paste استفاده میکنند با این روش خمیر قلع رو روی پایه های قطعات چاپ کرده و با استفاده از دستگاه های pick &place و یا دست قطعات روی اون ها میشونند بعد برد مونتاژ شده رو از درون یک کانوایر مجهز به سیستم IR با یک طول موج بخصوص که تو دیتا شیت کمپانی سازنده خمیر قلع هست رد میکنند خمیر قلع ابتدا ذوب شده و کم کم سرد میشود و قطعه مونتاژ میشود.ممکنه به جای خمیر قلع از چسب نسوز قلعکاری هم استفاده بشه که تو اون روش به جای خمیر قلع بر روی پد ها از چسب قلع در مرکز قطعه استفاده میکنند و مجددا با همون روش ها قطعه رو روی برد میچسبونند بعد از اون از یک حوضچه و یا وان قلع هم مثل قلعکاری قطعات پایه دار برای قلعکاری بهره میبرند. متاسفانه درباره چاپ پلی کربنات اطلاعی ندارم چون چند سال قبل از حضور من تو کارا الکترونیک کارا تولید صفحه کلید مسطح و یا پلی کربنات رو از طیف تولیدات خود خارج کرده اما اگر اطلاعاتی در اسناد بایگانی واحد آموزش دبدم حتما مطالعه کرده و جواب اون رو هم بهتون میدم
            فایل های پیوست شده
            {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

آقای کارا از زحمات شما در این سایت تشکر میکنم . این سایت واقعا به وجود شما نیاز داره . همون حلقه گمشده ارتباط بین دانشگاه و صنعت رو شما به نوبه خود در این سایت رفع میکنید .

راجب شابلون کلیت مطلب رو گرفتم .

http://hacknmod.com/hack/diy-reflow-surface-mount-soldering-smd-tutorial/

http://www.youtube.com/watch?v=PzTA83WSNoo&feature=related

فقط این خمیر قلع چیه ؟ یعنی عین چسب قطعه مورد نظر رو سر جاش نگه میداره تا از کوره هوای گرم یا مادون قرمز عبور کنه ؟ این خمیر باید خشک بشه ؟

و این شابلون رو شرکت شما تولید میکنه - و میشه یک عیار قیمت شابلون تنها رو هم به ما بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                آقای کارا از زحمات شما در این سایت تشکر میکنم . این سایت واقعا به وجود شما نیاز داره . همون حلقه گمشده ارتباط بین دانشگاه و صنعت رو شما به نوبه خود در این سایت رفع میکنید .

راجب شابلون کلیت مطلب رو گرفتم .

http://hacknmod.com/hack/diy-reflow-surface-mount-soldering-smd-tutorial/

http://www.youtube.com/watch?v=PzTA83WSNoo&feature=related

فقط این خمیر قلع چیه ؟ یعنی عین چسب قطعه مورد نظر رو سر جاش نگه میداره تا از کوره هوای گرم یا مادون قرمز عبور کنه ؟ این خمیر باید خشک بشه ؟

و این شابلون رو شرکت شما تولید میکنه - و میشه یک عیار قیمت شابلون تنها رو هم به ما بدید
                شما به من و دیگر دوستان لطف دارید .راستش صرفا انجام وظیفه میکنیم. در مورد خمیر قلع هم خیلی از ماهیت اون اطلاعی ندارم فقط یک چیزی شبیه به قلع نیمه ذوب شده ست که به شکل خمیری ست که میشه مثل رنگ و با تکنیک سیلک اسکرین بر روی پدها چاپ بشه در واقع کوره هوای گرم و یا کانوایر مادون قرمز کار هویه رو میکنه و باعث ذوب شدن خمیر و در نتیجه فرایند قلعکاری میشه.در مورد شابلون هم به صرفه ست که برای کارهای تیراژ استفاده کنید ولی من تو بازار شابلون های آماده ای در قطع کوچک دیدم و میتونه برای کارهای تحقیقاتی مورد استفاده بگیره راستش چون دو سال پیش دیدم الان خوب یادم نیست کدوم فروشگاه داره .شرکت خود ما هم شابلون برنجی میسازه اما چند و چون قیمت ها ما اطلاعی نداریم و باید با خود کارا تماس بگیرید.
                {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

موضوع تاپیک کلا منحرف شد خداییش اشکال نداره

سرمونو کردیم زیر برف داریم الکی شاخو شونه میکشیم . دادو هوار راه میندازیم که کشورهای غربی زور میگه

خمیر قلع

دیدگاه

:eek:
                    اینجا چه خبره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                      مرسی از راهنماییتون.دید کلی از این لایه ها پیدا کردم.
                      امکانش هس در مورد لایه های Mechanical هم توضیح بدین لطفا؟
                      و دیگه اینکه بعد از شناخت لایه ها این سوال واسم پیش اومد که حالا من با کدوم لایه ها باید کار کنم؟آخه من همیشه با top , bottom و نهایتش که بخوام سایز برد رو عوض کنم با keep out کار میکنم، همین! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        علاوه براین تعداد هسته ها هم در یک برد مهمه که با همون لایه های قابل پیاده سازی است .
                        میشه این قسمتو بیشتر توضیح بدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo

و دیگه اینکه بعد از شناخت لایه ها این سوال واسم پیش اومد که حالا من با کدوم لایه ها باید کار کنم؟آخه من همیشه با top , bottom و نهایتش که بخوام سایز برد رو عوض کنم با keep out کار میکنم، همین! :rolleyes:
                          شما معمولا چند لایه طراحی میکنید؟
                          {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                            شما معمولا چند لایه طراحی میکنید؟
                            :read: هلم نکین... دو لایه + gnd و Vcc

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
                              :read: هلم نکین... دو لایه + gnd و Vcc
                              برای بردهای دو لایه : طرح مدار top&botoom layer-طرح چاپ محافظ قلعکاری(سبز یا غیره) top & bottom solder- طرح مارکاژ یا چاپ قطعاتtop&bottom overlayer
                              نوشته اصلی توسط aliila
                              مثلا در یک برد 6 لایه 4 لایه میانی عبارتند از

+15
                              ,GND
                              ,VCC
                              ,-15

اگر همین مطالب رو از اول یکبار با دقت بخونی بدون اینکه هل بشی جواب سوالت رو میگیری
                              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X