اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر در ولتاژ پاور کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر در ولتاژ پاور کامپیوتر

با درود . . .
    اساتید عزیز آیا امکانش هست ولتاژ 12 یا 5 ولت پاور رو با دستکاری کردن مدارش به 8 ولت رسوند؟
    مقدار جریان باید افت نکنه و حداقل توانایی 10 آمپر رو داشته باشه
    من الان 2 تا پاور ATX دست دوم دارم و بدجوری هم نیاز به 8 ولت دارم :biggrin:
    حال و حوصله ساخت یه منبع سوئیچینگ رو هم ندارم. برا همین میخوام اگر بشه همین پاور رو یه بلایی سرش بیارم تا بشه 8 ولت

با سپاس

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : تغییر در ولتاژ پاور کامپیوتر

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
    با درود . . .
    اساتید عزیز آیا امکانش هست ولتاژ 12 یا 5 ولت پاور رو با دستکاری کردن مدارش به 8 ولت رسوند؟
    مقدار جریان باید افت نکنه و حداقل توانایی 10 آمپر رو داشته باشه
    من الان 2 تا پاور ATX دست دوم دارم و بدجوری هم نیاز به 8 ولت دارم :biggrin:
    حال و حوصله ساخت یه منبع سوئیچینگ رو هم ندارم. برا همین میخوام اگر بشه همین پاور رو یه بلایی سرش بیارم تا بشه 8 ولت

با سپاس
    ببین شماره ای سیش چیه بعد ببین فیدبک روی کدوم پایشه معمولا 2 تا مقاومت با ترلانس 1% میزارن براش با یکی از اونا بازی کنی ولتاژ کم و زیاد میشه .البته میتونی توی این سایت دنبال نقشه پاورت هم بگردی .

http://danyk.wz.cz/s_atx_en.html

دیدگاه

حرف خوبی زدی
      [color=blue]اتفاقا جناب نصیری قبلا میخواستم پیشنهادی بدم / که با توجه به اینکه هر روز یکی یه تاپیک میزنه و هوس میکنه تغذیه بسازه و با توجه به اینکه اطلاعات کافی هم نداره و بعد از کلی سوال و ..... آخرش شکست میخوره .
      بیاییم به همراه اساتید یه تاپیک مخصوص تغییر ولتاژ و جریان پاور کامپیوتر بزنیم / و با کمک و زحمت یکی از اساتید ،در توان ثابت پاور یه سری ولتاژها و جریان های پیش فرض تعریف بشه و فقط نیاز به تغییر سیم پیچ ترانس و فیدبک باشه .
      میتونیم از اوور ولتاژ و جریان هم صرف نظر کنیم و LM339 رو در بیاریم و فقط فیدبکی واس کنترل 494 تعریف کنیم .

ولتاژ ها و جریان هایی مختلف و پر کاربد اما با توان ثابت خود پاور

مثلا 10 ولت 20 امپر
      5 ولت 40 امپر
      12 ولت ...
      8 ولت ....
      که فقط نیاز به تغییر در سیم پیچ ثانویه باشه و یه کوچولو تغییر فیدبک . اینجوری دیگه همه به نیاز خودشون میرسن و نیازی به از صفر ساختن تغذیه نیست

دوستان و اساتید لطفا نظر بدید

در مورد کار شما بهتره اساتید نظر بدن ولی به نظر من در توپولوژی های فوروارد و دو سوییچ این کار (فقط تغییر ثانویه ) مشکلی نداره .
      (شما که خودت استادی ) :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        ببین شماره ای سیش چیه بعد ببین فیدبک روی کدوم پایشه معمولا 2 تا مقاومت با ترلانس 1% میزارن براش با یکی از اونا بازی کنی ولتاژ کم و زیاد میشه .البته میتونی توی این سایت دنبال نقشه پاورت هم بگردی .
        http://danyk.wz.cz/s_atx_en.html
        ممنون داش آروین
        سر کنجکاوی دیروز گرفتم فیدبک 12 ولتی رو مقاومتش رو (15 کیلو هست)کمتر کردم. تا 9.42 اومد منتها گفتم شاید مشکلی پیش بیاد و نتونه جریان بده. تا حدود 2 آمپر رو که راحت میداد منتها گفتم بهتره بیخیالش بشم و راه مطمئن رو پیدا کنم. در این بین ولتاژ 5 ولت هم افت پیدا کرده بود که البته برای کار ما مهم نیست
        برا کنترلش 494 داره و حفاظت رو هم 339

نوشته اصلی توسط کیان
        ببین 12 ولتش چند آمپره و بعد با یه تقسیم مقاومت ساده 12 ولت رو 8 ولت کن !!!!
        به همین راحتی به همین خوشمزگی
        خوبی شما؟

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
        حرف خوبی زدی
        اتفاقا جناب نصیری قبلا میخواستم پیشنهادی بدم / که با توجه به اینکه هر روز یکی یه تاپیک میزنه و هوس میکنه تغذیه بسازه و با توجه به اینکه اطلاعات کافی هم نداره و بعد از کلی سوال و ..... آخرش شکست میخوره .
        .
        .
        .
        فکر بدی نیست جناب HI VOLTAGE
        برا افزایش تا یه حدی هم نیاز به تغییر در سیم پیچی نداریم
        یه تاپیک قبلا بود که متغیر کردن پاور رو گفته بود
        منتها من هدفم کاهش و فیکس کردنه
        برا همین فکر نکنم زیاد دنگ و فنگ داشته باشه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
        اینا دیگه قدیمی شده
        ما قبلا 28 ولت هم گرفتیم از این پاورا
        منم قبلا تو دوران ابتدایی املا 20 شدم و کارت 1000 آفرین گرفتم!

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیان
          این کار کاملا شدنیه !!!!!!!
          شما فقط بگو 12 ولت پاورت چند آمپره !!!
          من قبلا اینکار رو کردم !!البته برای 7 ولت !!!
          جواب هم داد !
          ترسـم نرسـی به کــــعبه ای اعــرابی *** کاین ره که تو میروی به ترکستان است

بدرود . . .

دیدگاه

اینا دیگه قدیمی شده
            ما قبلا 28 ولت هم گرفتیم از این پاورا
            پس معلومه منظورمو متوجه نشدی / منظور من اون تغییر فقط فیدبک یا گذاشتن پتانسیوتر نبود /(تغییر در 12 ولت 10 امپر) کجا نوشته سیم پیچ بقیه ولتاژها باز بشه و در عوض سیم های بیشتری به مثلا 12 ولت موازی بشه تا فقط یه 12 ولت 30 امپری ازش بگیریم ؟؟

حذف ولتاژهای اضافی و اضافه کردن توان انها به ولتاژ مدنظرمون
            مثلا اگه 3.3 و 12 ولت نمیخواهیم ازش میگذریم و توانشونو به 5 ولت بدیم تا بشه 5 ولت 60 امپر

فکر بدی نیست جناب HI VOLTAGE
            برا افزایش تا یه حدی هم نیاز به تغییر در سیم پیچی نداریم
            یه تاپیک قبلا بود که متغیر کردن پاور رو گفته بود
            منتها من هدفم کاهش و فیکس کردنه
            برا همین فکر نکنم زیاد دنگ و فنگ داشته باشه
            باور کن با تمام سادگی بازم نیاز به توضیح کامل برای بعضی ها میباشد
            نمیدونم / بنده هم این تست هارو انجام دادم / ولی تا حدی ظاهرا نمیشه زیاد با فیدبک تغییرات رو انجام داد (افت حداکثر جریانی که میتونه بده)
            میدونم که خودت استادی و واست کاری نداره / اگه نظر منو بخوای که نه نصیری جان مشکل نداره / ولی اگه حوصله داشته باشی یه کوچیک تغییر تو سیم پیچ بدی بنظرم بهتره / راستی 1 تک ولتاژ 8 میخوای ؟ یا ؟

دیدگاه

سلام.وحید جان عسکهای زیر و لینکهای منبعشو یک نگاه بنداز

منبع:
              http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
              و
              http://www.irantk.ir/irantk4506-2/
              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام.
                راحت ترین راه این ایسی رو با ه که پایه فیدبکیه پتانسیو متر به خروجی 12 ولت وصل کنی و اونقدری بازش کنی که خروجی بشه 8 ولت.

البته این راحت ترین راهشه!

های ولتاژ جان دوباره پیچی فریت هم همچین کاره راحتی تیست. بابای ادم و درمیاره تا یه فریت چسب خورده رو دوباره بپیچی.
                برای افزایش هم تعداد دور 12 رو حفظ کردم و دوباره پیچیدم ( با سیم 1 لایه فقط برای فیدبک) کنارش هم یه سیم دیگه به روش ازمون و خطا پیچیدم و بعد یکسو سازی دادم به خروجی :nerd:
                البته اون موقع بنده مرض داشتم و میخواستم تجربه کرده باشم. نمیدونم چند امپر میده اینجوری (من فقط یه لامپ 60 ولت رو با 270 ولت روشن کردم) oo:
                زکات علم نشر آن است
                بیشتر با من اشنا بشین :
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

برادر HIVOLTAG اولا استاد خودتی :mrgreen:
                  ثانیا اگر بخوام ترانس رو باز کنم و .... کلا بیخیال میشم و میرم یه منبع 9 ولتی سوئیچینگ پیدا میکنم :biggrin:

خدمت داش مسعود گل هم عرض کنم اون نقشه برا متغیر کردنشه. در صورتی که من فقط نیاز دارم در حدود 8 ولت کمش کنم.

بقیه ولتاژها اصلا مهم نیستند و تنها به یک ولتاژ 8 ولت با میزان جریان دهی 10 آمپر نیاز هست.
                  این نقشه رو یه نگاه بندازید:

پاوری که الان دارم روش کار میکنم تا حدودی شبیه اینه با این تفاوت که از 3.3 هم فیدبک گرفته
                  توی نقشه مقاومت R25 و R26 مربوط به فیدبک 12 و 5 ولتی هستند
                  پاور من مقدار R25 رو 15 کیلو گذاشتن براش
                  من اومدم یه مقاومت 3.3 کیلو باهاش موازی کردم(با R25) و ولتاژ خروجی 12 ولت به 7.35 رسید.
                  به راحتی و بدون افت ولتاژ تونست 6 آمپر رو بهم بده(بار اهمی گذاشته بودم) و چند دقیقه هم عمدا گذاشتم در اون حالت کار کنه

آیا چنین کاری به تنهایی صحیحه و میشه روش حساب کرد؟ و یا باید تغییرات دیگه ای هم بدم؟
                  تنها مشکل در این حالت کاهش سرعت فن 12 ولتی هستش که اونم یه کارایی براش کردم و فوقش یه تغذیه دیگه براش میزارم!! و یا فن 220 بهش میزنم

با سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

معمولا پاور های کامپیوتر تو مسیر فیدبکشون ( بعد از جمع شدن جریان های عبوری از 3تا مقاومت ) یک جامپر دارن.
                    تنها کاری که باید بکنی اینه که اون جامپر رو برداری جاش مقاومت قرار بدی و مقاومت مسیر 12 ولت رو اتصال کوتاه کنی.
                    اگه میخوای متغیر باشه ولوم بزار.
                    اگه میخوای راحت باشه یه پتانسیومتر در حد 10 کیلو بزار.
                    یا اگه سرت درد میکنه برای دردسر مقاومت بزار جاش ببین با چند اهم میاد رو 10 ولت.
                    برای مشکل فن هم یه کار دیگه میتونی بکنی. اونم افزایش ولتاژ و استفاده از مسیر 5.5 ولت برای 8 ولته که اینجوری 12 ولت باید بره تا 16-15 ولت که فقط فن پاور سرعتش خیلی بالا میره که میشه یه مقاومت گزاشت سر راهش.

مشکل هم نه پیش نمیاد.
                    چون با افزایش ولتاژ تو فیدبک دیوتی سایکل پایین میاد که اوئنم هیچ مشکلی نداره.
                    زکات علم نشر آن است
                    بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                      oo: oo:
                      اگه یه نفر 60 ولت نیاز داشت باید چه کار کنه ؟؟
                      من با استفاده از + و - 12 ولت این کار رو کردم با کمی دست کاری به رحتی میتونید این کار رو بکنید حتی میتونید تا 200 ولت هم درست کنید مشکل اصلی ولتاز معکوس دیود و ولتاژ خازن هستش :rolleyes:
                      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

آیا چنین کاری به تنهایی صحیحه و میشه روش حساب کرد؟ و یا باید تغییرات دیگه ای هم بدم؟
                        تنها مشکل در این حالت کاهش سرعت فن 12 ولتی هستش که اونم یه کارایی براش کردم و فوقش یه تغذیه دیگه براش میزارم!! و یا فن 220 بهش میزنم
                        اول از همه پیشنهاد میدم 12 ولت رو تغییر و پایین بیاری (چراشو حوصله ندارم /شلوغ میشه)
                        اگر فقط یه دونه 8 ولت میخوای ، فیدبک بقیه رو قطع کن (در این صورت خروجی (339)OP واس اون ولتاژو هم باید قطع کنی)
                        درسته که اون ترانس حلقویه باعث میشه افت یکی از ولتاژها به تنهایی ؛ روی بقیه ولتاژها و فیدبکشون تاثیر بذاره تا اونا هم افت عمل کند / ولی خوب اگه از بقیه هیچ جریانی نکشی ، اختمالا اون ترانسه کارشو خوب انجام نده

مثلا ممکنه شما انتظار 8 ولت و 10 امپر داشته باشی و باید هم بده / ولی بعد از 7 امپر ولتاژ افت کنه / واس اینه که فیدبک بقیه دستور افزایش ولتاژ نمیدن /
                        (ببین اگه خروجی OPAMP برای اوور ولتاژو قطع کنی . راحت میتونی تستهاتو کنی :biggrin

دیدگاه

برای مشکل فن هم یه کار دیگه میتونی بکنی. اونم افزایش ولتاژ و استفاده از مسیر 5.5 ولت برای 8 ولته که اینجوری 12 ولت باید بره تا 16-15 ولت که فقط فن پاور سرعتش خیلی بالا میره که میشه یه مقاومت گزاشت سر راهش.

مشکل هم نه پیش نمیاد.
                          چون با افزایش ولتاژ تو فیدبک دیوتی سایکل پایین میاد که اوئنم هیچ مشکلی نداره.
                          افزایش ولتاژ فیدبک ؟ / ما باهاش کاری نداریم . باید بالارفتن دیوتی سایکلو حساب کنیم / هم واس تغییر فیدبک که 5 ولت بشه 8 ولت و هم موقع جریان کشیدن که میخواد جبران کنه / اصلا انقدر جا داره ؟! oo: پس باید در زمان بی باری هم با تمام قوا کار کنه دیگه ، ها

های ولتاژ جان دوباره پیچی فریت هم همچین کاره راحتی تیست. بابای ادم و درمیاره تا یه فریت چسب خورده رو دوباره بپیچی.
                          برای افزایش هم تعداد دور 12 رو حفظ کردم و دوباره پیچیدم ( با سیم 1 لایه فقط برای فیدبک) کنارش هم یه سیم دیگه به روش ازمون و خطا پیچیدم و بعد یکسو سازی دادم به خروجی :nerd:
                          من گفتم / شما باور کردی !! :biggrin:
                          نه خوب ، میشه سر های سیم پیچ ها رو از هم باز و با هم سری یا .... کنیم
                          قبول دارید که میشه سر وسط جفت ولتاژ (5 و 12)رو باز و به سر اول و آخر یه پل دیود وصل کنیم که مثلا 30 ولت بگیریم /
                          خوب حالا سرهایی که در یک ولتاژ با هم موازی شدن رو باز و با هم سری میکنیم و حتی ترانس رو باز هم نمیکنیم .
                          مثلا

الکی نکته سنجی نکن که راه های دیگه هم هست :mrgreen: که لازم نباشه ترانس باز بشه :rolleyes:

دیدگاه

HI VOLTAGE عزیز منم همینکارو کردم دیگه(به عبارتی همون 12 رو دارم کم میکنم)
                            فعلا از دیشب تا حالا برا تست زیر بار گذاشتمش و مشکلی پیدا نکرده
                            تنها کاری هم که انجام دادم این بود که مقاومت فیدبک 12 رو کمتر کردم تا جمع ولتاژی فیدبک بالا بره
                            حالا سوال من اینه که آیا مطمئن هست یا تغییرات دیگه ای میخواد؟

در ابتدا از برادر بهنام هم تشکر میکنم. بعد این نکته که اون جامپر فوق الذکر رو همه پاورها که ندارن. فعلا با مقاومت 3.87 کیلو برا فیدبک 12 به 8 ولت رسیدم منتها ازش مطمئن نیستم.

نوشته اصلی توسط کیان
                            من یدفعه طبق آموزش یکی از دوستان تا 50 ولت رفتم اما چون نتونستم دیتاشیت آیسی پاور رو گیر بیارم برای همین نمی دونستم پایه 4 کدومه بعد من همینجوری راهش انداختم ریپل ولتاژ در حد 20 ولت خیلی بالا پایین میشد !!!!!
                            دستم به بدنه پاور یا ولوم می خورد ولتاژ بالا و پایین می شد و ....
                            نمیدونم به خاطر همون پایه 4 بوده یا چیز دیگه !!!!!!!

من نمی گم شما مدار پاور رو تغیر بده من می گم شما یه منبع تغذیه 12 به 8 ولت با مقاومت بساز !!!!!!!
                            اونوقت میتونه 8 ولت رو فیکس بده؟ بدون افت جریان؟
                            میشه درباره این روش مقاومتی توضیح بدی.
                            چون ظاهرا نه بنده و نه هیچیک از دوستان چنین کاری رو بلد نیستیم که افتادیم بدنبال تغییر مدار سوئیچینگ :agree:
                            شدیدا منتظر ارسالهای مفیدتون هستم مهندس
                            دوستان عزیز دیگه هم لطف کنن تا آقا کیان ما رو به فیض میرسونن حرفی نزنن و ایرادی نگیرن

بدرود . . .

دیدگاه

سلام.

در مورد روشی که من گفتم با کاهش ولتاژ شاخه 12 در واقع دیوتی سایکل رو کاهش میدیم که همونطور که خودتون بهتر میدونید با کاهش دیوتی سایکل قدرت هسته فریت هم کاهش پیدا میکنه پس افت امپر دهی هم خواهیم داشت.

ولی اگه 5 ولت رو افزایش بدیم چون دیوتی سایکل میره بالا پس قدرت ترانس افزایش پیدا میکنه و ....

های ولتاژ جان:
                              تا جایی که من میدونم دیوتی سایکل 494 تا 40% به وسیله ی فیدبک تغییر میکنه که منطقی به نظر میرسه که بتونه 5 ولت رو تبدیل به 8 ولت بکنه.
                              فقط باید دید که با افزایش ولتاژ فرکانس خیلی بالا نره که هسته جوابگو نباشه.
                              زکات علم نشر آن است
                              بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X