اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور ها &ی فاصله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور ها &ی فاصله

احت&یاج به سنسور ها&ی&ی برا&ی تشخ&یص فاصله&ی کمتر از 10 سانت&یمتر دارم. اگه م&یشه راهنما&ی&ی کن&ین . ممنونم خ&یل&ی خ&یل&ی

سنسور ها &ی فاصله

سنسورهای التراسونیک بهترین وسیله برای تشخیص فاصله های کوتاه هستش که نصب و راه اندازی و برنامه نویسی میکروکنترلری آنها ساده و سریعه بذار یکم در مورد فاصله سنجی برات توضیح بدم
    فاصله سنجی به دو صورت انجام میگیره . زمانی هستش که بخوایم فاصله رو به صورت دقیق اندازه بگیریم یعنی عددی را به متر یا سانتی متر نمایش بدیم زمانی هم دقت برامون مهم نیستش و فقط به یک مرز دید نیاز داریم و می خوایم زمانی که فاصله از حد مورد نظر کمتر یا بیشتر شد ما مطلع بشیم . درمورد روش اول از یک جفت فرستنده و گیرنده اولتراسونیک استفاده میشه فرستنده یک فرکانس صوتی که معمولاً40 کیلو هرتز است می فرسته وقتی که صوت به مانع بر خورد کنه و برگرده گیرنده اون رو دریافت می کنه زمان ارسال و زمان دریافت و سرعت صوت رو داریم حال با یک محاسبه ی ساده فاصله را می سنجیم X = VT/2 راستی این تقسیم بر 2 در فرمول هم برای اینه که موج مسیر رو دو بار طی میکنه یه بار موقع ارسال موج و یه بار هم انعکاس موج در برخورد با مانع و برگشت اون به سمت گیرنده . این محاسبه رو میکرو یا کامپیوتر انجام می ده و نتیجه رو روی سون سگمت یا مانیتور می تونه نشون بده البته مداراتی جهت ارتباط بین میکرو و سنسور و همچنین یک برنامه ی کامپیوتری جهت تشخیص زمان ارسال و دریافت و محاسبه نیاز هستش . چنانچه مرز دید مد نظر ما باشه و فاصله رو نخوایم مدار بسیار ساده می شه و می تونیم اون رو به صورت آنالوگ هم ببندیم . برای این مورد از سنسور نوری هم در فواصل کم هم میشه استفاده کرد. دراین مورد فرستنده موجی رو به صورت دائم می فرسته و گیرنده هم به طور دائم بازتاب اون موج رو دریافت می کنه چیزی که برای ما مهم هستش دامنه ولتاژ گیرنده هستش که توسط یک تشخیص دهنده سطح ولتاژ فاصله رو می سنجیم . چنانچه برای گیرنده تقویت کننده بذاریم می تونیم فواصل دورتری رو هم بسنجیم این سیستم برای خودروها هم استفاده می شه تا به راننده کمک کنه و از برخورد به موانع جلوگیری بشه مثل همون نمونه ای که ایران خودرو در پژو پرشیا استفاده کرده

دیدگاه

سنسور ها &ی فاصله

با سلام
      یه چیزی هم هست اونطوری که من می دونم این سنسورها به فاصله (فکر کنم 3سانتی متر )نزدیکترجواب نمیده.
      یکی هم مثل اینکه تو هوای بارونی مشکل دارند
      البته من با این سنسورکارنکردم

دیدگاه

سنسور ها &ی فاصله

سلام

لطفاً دزباره قیمت ؛ولتاژ خروجی ؛ ابعاد

واینکه اصلاً توی بازار بیدا میشه یا نه تو ضیح بدید

یه سوال دیگه

می خواستم بدونم درباره فاصله سنجی با infrared سنسور خاصی میشناسید
        [img width=406 height=100]http://www.ecapic.ir/image2/ECA-101029215947.jpg[/img]

دیدگاه

سنسور ها &ی فاصله

با سلام
          دوست عزیز من تو بازارانواع مختلف این سوسورها رو دیدم که قیمت شون از 1000تومن بود تا 4500تومن
          متاسفانه این سنسورها دیتا شیت خاصی ندارند
          حتی یه سنسورکه خریده بودم کارخانه شازنده مشخصات کلی اون از قبیل میزان برد سنسوررو داده بود
          ولی اگه بتونید یه مدارخوب پیدا بکنید فکر کنم از روی مداربشه به مشخصات کلی این سنسور دسترسی پیدا کرد
          حتی تو کتبی هم که از اینترنت دانلود کردم تا حالا نتونستم واسه این سنسورکتاب خوبی گیربیارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X