اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی آنالوگ ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی آنالوگ ؟

سلام

این واژه را یکی تعریف کند ؟ و چه طور و از روی چه منابعی می توان طراحی آنالوگ را یاد گرفت

پاسخ : طراحی آنالوگ ؟

با سلام : طراحی آنالوگ بر پایه ابتدایی ترین قطعه یعنی ترانزیستور ها و قطعاتی مانند خازن - مقاومت و .... صورت میگیره و مثلا مثل آی سی نیست که شما یه آی سی داشته باشی که یه ورودی بدی و یک خروجی بگیری

و همچنین از نظر کمیت خروجی قیاسی هست و بازم مثل آی سی ها نیست که مثلا خروجی یک کد باشه

البته تعریف من یک تعریف ناقص از طراحی آنالوگ هست

منبع من برای طراحی آنالوک کتاب : الکترونیک آنالوگ از پروفسور تی-ای-پرایس و ترجمه شده از مهندس ابوالفضل احمدی و مهندس کیومرث روزبهی هست
    --------------------------- --------------------------

دیدگاه

در واقع مهمترین بخش و یکی از پردرآمد ترین شغلها در ایالات متحده آمریکا طراحی الکترونیک می باشد که فرد باید توانایی و تحلیل قوی در زمینه طراحی آنالوگ داشته باشد .همانطور که می دانید برای طراحی گیت های منطقی هم باید از المان های آنالوگ استفاده کرد که این کار برعهده طراحان آنالوگ می باشد .البته در حال حاظر مهندسان طراحی الکترونیک بیشتر برروی نیمه هادی ها فوکوس کردن و به صورت تیمی برروی پروژه های چنید میلیون دلاری کار می کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر میتونین به وب سایت دانشگاه MIT سری بزنید و از جزوات مربوط به طراحی آنالوگ بهره بگیرید .موفق باشید

دیدگاه

من با نظر شما مخالفم Electronicو Science aswhu600 چون
        پایه تمامی مدارت الکترونیک مقاومت خازن دیود ترانزیستور سلف و ... است چه آنالوگ و چه دیجیتال.

آنالوگ به معنی پیوسته یا قیاسی
        دیجیتال به معنی گسسته و یا رقمی

برای طراحی آنالوگ شما باید ابتدا با سیگنال ها و سیستم های پیوسته آشنای داشته باشید.(کتاب سیگنال ها و سیستم ها )که یک درس بسیار مهم در دروه کارشناسی هستش.
        بیشتر سیستم های ، سیستم های خطی می باشند. برای شروع خوبه به کتاب مربوط به سیستم کنترل خطی مراجعه کنید.

در کل در سیستم های آنالوگ به خاطر محاسبات سخت و پیچیده ریاضی کمتر استفاده می شود و امروزه سیستم های آنالوگ جای خودشون را به DSP داده اند.

دیدگاه

سلام دوستان
          بحث آموزشی و از کجا شروع کنیم هر شخصی یه جور یاد گرفته و همون رو شیوه و بهترین راه می مونه که نظر تمامی دوستان قابل تامل و توجه هست.
          من خودم الکترونیک رو با کیت ساختن و رفتن کلاس های فنی و حرفه ای شروع کردم و بعدش با توجه به گرایش ریاضی بودنم الان برق-مخابرات می خونم
          منم پیشنهاد می کنم که هر بحثی رو که چه به صورت عملی و تئوری می خونین مکملش که تئوری و عملی هست هم بخونین و انجام بدین و با یکسویه کردن کار خودتون رو از ساده ترین بحث ها نترسونین.
          البته اینم بگم که من نه قدرتی دارم و نه ادعایی و بعضی جاها که مغرور و پر مدعی شدم از همه افرادی که به نحوی رنجوندمشون عذر می خوام

ان شالله با زیاد کردن مطالعات و کارهای تجربی حتما در این زمینه پیشرفت می کنین

در این پست هم چند نمونه از حرفهای بچه قابل تامل و زیبا هست
          مثلا دوست خوبمون ali-j گفتن "
          بیاید دنیا را با ترانزیستور بسازیم
          " واقعا قبول دارم من چون رشته ام مخابرات هست این جمله رو نسبت به این قطعه اساسی می فهمم هر چند که op-amp ها کار رو ساده تر کردن اما هیچی طراحی واقعی با ترانزیستور نمی شه مخصوصلا نوسان سازها و ضرب کننده ها

منبع من برای طراحی آنالوک کتاب : الکترونیک آنالوگ از پروفسور تی-ای-پرایس و ترجمه شده از مهندس ابوالفضل احمدی و مهندس کیومرث روزبهی هست
          کتاب بسیار خوبی هست

حتما درسهای مدار یک و مدار دو ، الکترونیک یک و دو ، کنترل خطی و سیگنال رو به دقت بخونین
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

من با نظر شما مخالفم Electronicو Science aswhu600 چون
            پایه تمامی مدارت الکترونیک مقاومت خازن دیود ترانزیستور سلف و ... است چه آنالوگ و چه دیجیتال.

آنالوگ به معنی پیوسته یا قیاسی
            دیجیتال به معنی گسسته و یا رقمی

برای طراحی آنالوگ شما باید ابتدا با سیگنال ها و سیستم های پیوسته آشنای داشته باشید.(کتاب سیگنال ها و سیستم ها )که یک درس بسیار مهم در دروه کارشناسی هستش.
            بیشتر سیستم های ، سیستم های خطی می باشند. برای شروع خوبه به کتاب مربوط به سیستم کنترل خطی مراجعه کنید.

در کل در سیستم های آنالوگ به خاطر محاسبات سخت و پیچیده ریاضی کمتر استفاده می شود و امروزه سیستم های آنالوگ جای خودشون را به DSP داده اند.
            سلام
            اشتباه شما همین جاست پایه المان های دیجیتال بازهم به مدارات آنالوگ ختم می شود و ما در الکترونیک فعلا عنصر کاملا منطقی نداریم .درمورد اینکه باید حتما تجزیه تحلیل سیستم ها را آموخت بنده مخالفم ولی در کنار آموزش ها و تکنیک های طراحی از آن بهره برد موافقم.توصیه بنده به دوستان علاقه مند مطالعه بنیادی برروی نیمه رساناها و عنصرهای خطی به صورت کاملا جزئی می باشد .
            من با سرفصل های زیر موافقم:
            * طراحی مدارات الکتریکی و رفتار آنان مانند مقاومت و سلف
            * اصول طراحی مدارات با ترانزیستور ها
            *تکنیک های مدارات ترانزیستوری
            *طراحی مدارات منطقی با استفاده از عناصر آنالوگ
            *مقدمات فیزیک نیمه هادی ها

دیدگاه

همش به خاطر این گستردگی رشته برق هست خیلی زیاده آقا.
              من هم با دوستان موافقم
              در کل من خودم برای طراحی از دو روش استفاده می کنم
              1- بدست آوردن یک یا چند معادله ریاضی یا پاسخ سیستمی و تبدیل این معادلات ریاضی به مدارات الکترونیک(که به نظر من یکی از زیبا ترن جلوه های رشته الکترونیک )که بیشتر در مدارات مربوط به کنترل کننده ها و ابزاردقیق استفاده می کنم.
              2- روش دوم که من اسمش را طراحی قسمت قسمت گزاشتم.به این شکله که ابتدا یک لیست از کارهای که مدار باید انجام بده تهیه می کنید.در انتخاب قسمت ها سعی می کنم مدارات پایه انتخاب شوند مثل قسمت تقویت کننده یا فیلتر ها، ضرب کننده ، اسیلاتور و ..... و در نهایت با تغییراتی بر روی مدارت پایه انجام می دهم و این قسمت ها را بهم وصل می کنم و در نهایت در صورت امکان آنها را با هم ترکیب می کنم تا مدار کوچکتری داشته باشم(این طراحی مورد علاقه منه چون خیلی ساده است و نیاز نیست مدارات را دوباره خودت اختراع کنی خدا شکر هم اینترنت پر از مدارات پایه هست) :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X