اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید زنی با ترانزیستور و میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید زنی با ترانزیستور و میکرو

با سلام من میخوام با ترانزیستور یه برق 24 ولت DC 1 آمپر رو با میکرو روشن و خاموش کنم از کدومیک از بایاس های زیر باید استفاده کنم؟ و چه مقاومت هایی لازم داره ؟
    با تشکر فراوان.

پاسخ : کلید زنی با ترانزیستور و میکرو

بار از چه نوعی هستش، سلفی یا مقاومتی

فعلا ندیده ترانزیستور بیس اش باید با یک 4.7 کیلو سری بشه . حالت یک
    ترانزیستور که منفیه. حالت دوم غلطه. ماسفت هم که فکر کنم N باشه پس پنج غلطه. سوم و ششم هم غلطه.

ماسفت این شماره هم نمی دونم فکر نکنم مستقیما میکرو وصل کنی روشن بشه. با یک ترانزیستور باید روشنش کنی.

دیدگاه

ممنون از پاسختون حالا دیده بگید :biggrin:
      برای 1 آمپر 24 ولت باید از ترانزیستور استفاده کنم یا ماسفت؟ چه شماره ای ؟ چه مقاومت هایی باید بزارم و کدوم پایش به میکرو وصل میشه؟ و به کدوم پایش بار وصل میشه؟
      در کل از اول تا آخر برای یه مدار کلید زنی با میکرو (برای 24 ولت 1 آمپر) چه چیز هایی باید بزارم و چه طوری وصلشون کنم؟
      ببخشید اگه سوالات زیاد شد.
      با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bestfriend
        ممنون از پاسختون حالا دیده بگید :biggrin:
        برای 1 آمپر 24 ولت باید از ترانزیستور استفاده کنم یا ماسفت؟ چه شماره ای ؟ چه مقاومت هایی باید بزارم و کدوم پایش به میکرو وصل میشه؟ و به کدوم پایش بار وصل میشه؟
        در کل از اول تا آخر برای یه مدار کلید زنی با میکرو (برای 24 ولت 1 آمپر) چه چیز هایی باید بزارم و چه طوری وصلشون کنم؟
        ببخشید اگه سوالات زیاد شد.
        با تشکر.
        نوع بار چیه عزیز دلم.
        در شرابط عادی یک آمپر می کشه یا ماکزیمم.
        می خواهید فقط با ترانزیستور یا ماسفت باشه یا این که رله هم می تونید نصب کنید.

دیدگاه

سلام عزیزم
          ماکزیمم 1 آمپر
          با رله نمیشه چون سرو صدا داره و کلا خوب نیست
          باری که بهش وصل میشه 8 تا Led هست که باهم سری شده که در حالت عادی با 24 ولت DC روشنش میکنم. (موازی هم نمیشه کار کرد شرایط این طور ایجاب میکنه )

با این حساب باید از چی استفاده کنم؟ اگه یه نمونه مدار برام بزارید ممنون میشم

با تشکر فراوان

دیدگاه

پس همون مدار 4 فکر کنم جواب بده بهت. منتها گیت ماسفت رو با یک ترانزیستور منفی معمولی درایو کن.

دیدگاه

خب اون مدار 4 رو چه طوری به میکرو وصل کنم؟ مقاومت نمیخواد؟ با ULN میشه درایوش کرد؟ اگه میشه چه طوری ؟

خواهشا کامل توضیح بدید من در مورد ترانزیستور ها در حد جلبک اطلاعات دارم. :nerd:

دیدگاه

از یه n ماسفت لاجیک استفاده کنید و گیت رو مستقیما به خروجی میکرو وصل کنید و بار رو بین تغذیه و درین قرار بدین

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                  من یه موتور DC رو میخام با میکرو, کنترل و راه اندازی کنم.جریان موتور باید 6 امپرو ولتاژ کاریش باس 4 ولت باشه.نمیدونم از چه قطعه و مداری بین میکرو و موتور به عنوان کلید استفاده کنم!!!!!!!!!!!
                  ضمنن به موتور هم باید بوسیله میکرو بصورت لحظه ای ولتاژ داد که سرعت کمی رو بشه ازش بدست اورد,از رله ب دلیل کندی سرعت نمیشه استفاده کرد!!!!!!!!
                  ب نظر شما راه حل چیه؟

دیدگاه

سلام دوستان
                    من میخوام یه ریسه شلنگی RGB* ۲۲۰ ولت رو با ترانزیستور وبا pwm میکرو درایو کنم
                    من از ترانزیستور MJE ۱۳۰۰۷ استفاده کردم و واسه ۶ متر مشکلی *پیش نمیاد ولی من میخوام ۲۸ متر ریسه رو درایو کنم که به شدت ترانزیستور داغ می کنه و میسوزه
                    جریان منم ماکزیمم تو ۲۸ متر ۱.۲ آمپره
                    و ترانزیستور هم ۸ آمپر و ۴۰۰ ولت هستش
                    ولی نمیدونم مشکل از کجاس همه جور مقاومتی هم واسه BASE گذاشتم ولی جواب نمیده !!!!
                    لطفا بگین مشکلم از کجاس و یه مدار واسم بزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtabair نمایش پست ها
                      سلام دوستان
                      من میخوام یه ریسه شلنگی RGB* ۲۲۰ ولت رو با ترانزیستور وبا pwm میکرو درایو کنم
                      من از ترانزیستور MJE ۱۳۰۰۷ استفاده کردم و واسه ۶ متر مشکلی *پیش نمیاد ولی من میخوام ۲۸ متر ریسه رو درایو کنم که به شدت ترانزیستور داغ می کنه و میسوزه
                      جریان منم ماکزیمم تو ۲۸ متر ۱.۲ آمپره
                      و ترانزیستور هم ۸ آمپر و ۴۰۰ ولت هستش
                      ولی نمیدونم مشکل از کجاس همه جور مقاومتی هم واسه BASE گذاشتم ولی جواب نمیده !!!!
                      لطفا بگین مشکلم از کجاس و یه مدار واسم بزارین
                      hfe ین ترانزیستور پایینه! ینی شما اگه میخوای اینو به میکرو وصل کنی برای اینکه بتونی ازش 1.2 آمپ عبور بدی باید جریان زیادی از بیس بگذرونی/از یه ماسفت ساده استفاده که/ اگه خروجی میکروت 5 ولته از IRFZ44N استفاده کن

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ممنون از پاسختون ولی تو دیتا شیت irfz44 ولتاژ vgs رو ۱۰ ولت نوشته پس با این حساب با ۵ ولت میکرو درایو نمیشه
                        یه چیز دیگه هم ولتاژ ی که واسه درین - سورس نوشته ۵۰ ولته در صورتیکه من وقتی ریسه رو کم نور می کنم تا ۱۴۰ ولت رو امیتر - کلکتور ترانزیستور ۱۳۰۰۷ میفتاد تو این شرایط irfz44 میتونه دوام بیاره البته من تو این مباحٍث کلید زنی مبتدی هستم اگه امکانش هست یه مدار واسم طراحی کنید ممنون میشم در ضمن یادم رفت بگم این ریسه RGB کلا ۱.۲ آمپر می کشه که یعنی هر رنگش ۰.۴ آمپره اگه اشتباه نکنم

دیدگاه

ممنون از پاسختون ولی تو دیتا شیت irfz44 ولتاژ vgs رو ۱۰ ولت نوشته پس با این حساب با ۵ ولت میکرو درایو نمیشه
                          یه چیز دیگه هم ولتاژ ی که واسه درین - سورس نوشته ۵۰ ولته در صورتیکه من وقتی ریسه رو کم نور می کنم تا ۱۴۰ ولت رو امیتر - کلکتور ترانزیستور ۱۳۰۰۷ میفتاد تو این شرایط irfz44 میتونه دوام بیاره البته من تو این مباحٍث کلید زنی مبتدی هستم اگه امکانش هست یه مدار واسم طراحی کنید ممنون میشم در ضمن یادم رفت بگم این ریسه RGB کلا ۱.۲ آمپر می کشه که یعنی هر رنگش ۰.۴ آمپره اگه اشتباه نکنم
                          دوست عزیز در مورد اینکه چه ولتاژی داره مدار صحبتی نکردین! ضمن اینکه در دیتاشیت مقاومت درین سورس رو در ولتاژ 10 ولت گفته ولی ولتاژ ترشولد در حدود 3 ولت هست پس با 5 ولت براحتی میتونین 1.2 آمپ عبور بدین/ در صورتی که ولتاژتون بالا هست از IRF740 یا IRF840-IRF820 استفاده کنین و با خیال راحت گیت رو با یک مقاومت 30 اهم (حتی بدون مقاومت هم مشکلی پیش نمیاد در صورتی که فرکانس پایینه. ولی در فرکانس بالا حتما از مقاومت استفاده بشه) وصل کنین به پایه خروجی میکرو و سورس رو وصل کنین به گراند میکرو. ضمن اینکه ریسه رو با PWM کم نور کنین! و اگه دیدین کار نمیکنه با یک پایه ی دیگه تست کنین( چون احتمال داره پای ی میکروتون خراب شده باشه چون احتمال میدم جریان زیادی ازش عبور کرده و در برخی موارد میکرو نیم سوز میشه و مثلا یکی از پایه هاش فقط دچار مشکل میشه)
                          جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۶:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱۷.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ممنون از کمکی که کردید پس من چون ولتاژم ۲۲۰ ولته باید ازIRF840 استفاده کنم وبا ۵ ولت میکرو هم میشه روشنش کرد فقط اینکه اگه جریانم بشه 400ma این مقاومت ۳۰ اهمی رو که گفتین واسه گیتش بزارم تغییر میکنه ؟ چقدر میشه ؟ چطوری محاسبش کنم؟ آیا وات این مقاومت هم مهمه ؟ برا ماسفت هیت سینگ میخواد یا زیاد گرم نمیشه؟
                            ببخشید اگه سوالام زیاد شد
                            جدیدترین ویرایش توسط mojtabair; ۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱۷.

دیدگاه

ممنون از کمکی که کردید پس من چون ولتاژم ۲۲۰ ولته باید ازIRF840 استفاده کنم وبا ۵ ولت میکرو هم میشه روشنش کرد فقط اینکه اگه جریانم بشه 400ma این مقاومت ۳۰ اهمی رو که گفتین واسه گیتش بزارم تغییر میکنه ؟ چقدر میشه ؟ چطوری محاسبش کنم؟ آیا وات این مقاومت هم مهمه ؟ برا ماسفت هیت سینگ میخواد یا زیاد گرم نمیشه؟
                              ببخشید اگه سوالام زیاد شد
                              ماسفت مثل بی جی تی نیست که با جریان روشن بشه/ و با ولتاژ روشن میشه پس اون مقاومت رو نیاز نیست تغییر بدین از قبل محاسبه شده/ اون مقاومت واس اینه که در فرکانس های بالا (pwm) جریان زیاد از میکرو کشیده نشه/ بله شما میتونین IRF840 رو براحتی با پنج ولت روشن کنین و جریان تا 1 آمپر ازش بکشین و گرم نشه ولی بهتره از هیت سینک استفاده کنین اگه میخواین از بیشتر از 100 وات بکشین ازش(من لامپ صد وات رو در ولتاژ 370 ولت (که بیشتر از صد وات میشه! ) با irf840 بصورت pwm روشن کردم و ماسفت گرم نشده/ولتاژ گیت هم 5 بوده و مستقیم به میکرو وصل شده)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X