اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ژنراتور MHD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ژنراتور MHD

سلام

یه پیشنهادی دارم اما شاید ساده نباشه!!!

اگه پایه باشین یه ژنراتور MHD بسازیم :biggrin:

MAGNETO HYDRO DYNAMIC GENERATORS

در عین اینکه مشکله خیلی هم ساده و جذابه

مقدمه:

در ژنراتورهای MHD انرژی گازهای داغ بصورت مستقیم به برق DC تبدیل می شود.
    گازهای داغ که هدایت الکتریکی آنها نیز قابل توجه است توسط محفظه احتراق ایجاد می گردند.این گازها با سرعت از داخل یک کانال در حضور یک میدان مغناطیسی بزرگ عبور می کنند گاز داغ یونیزه می شود وبه سمت الکترودها جذب و دفع می گردد.
    نتیجه جابجایی بارها تولید جریان الکتریکی به صورت DC است.

در حقیقت گازهای یونیزه شده دارای بارهای مثبت و منفی هستند که بارهای مثبت به سمت یک الکترود و بارهای منفی به سمت الکترود دیگر منحرف میشوند و ولتاژی در دو سر الکترودها القا می گردد و بدین ترتیب در مدار خارجی جریان ایجاد می گردد.

مزایا:

در ژنراتورهای MHD قطعات متحرک وجود ندارند , بنابراین شوک و لرزش ناشی از قطعات متحرک ایجاد نمی گردد که این امر باعث میشود تا تعمیرات , نگهداری و سرویس ژنراتور MHD در مقایسه با سایر سیستمهای تولید برق بسیار کم باشد و هزینه ناشی از آن نیز کم باشد!!

بازدهیش بسته به محلیه که قراره استفاده بشه!!

بعنوان مثال در ابعاد بزرگتر میتوان در نیروگاه های گازی استفاده کرد به اینصورت که به قسمت خروجی گازهای خروجی از توربین های گازی وصل میشه و ...

که در اینصورت یک نیروگاه دو منظوره خواهیم داشت که از گازهای خروجی که به هدر می روند هم میتوان برق تولید کرد!!

اما میشه ابعاد آزمایشگاهیش رو هم درست کرد ...

ایده ای که من دارم استفاده از اگزوز ماشینه ...

اگه بشه به خروجی اگزوز ماشین وصلش کنیم و ازش برق برای شارژ باطری برای مصارف گوناگون حتی مصارف خارج از ماشین تولید کنیم عالی میشه

شاید دیدی یه اختراعی کردیم و دیگه دینام برای شارژ باطری ماشین لازم نشد :biggrin:

فقط کمی همت و تلاش می خواد

البته ایده های مختلفی میشه براش پیشنهاد کرد

بهتره برای آزمایش از گازها و روشهای دیگه ای هم استفاده کنیم و .....

حالا هر کسی علاقه داره روشهایی که به ذهنش میرسه و ایده هایی که داره بگه لطفا :read:

مخصوصا از آقای HI VOLTAGE عزیز دعوت میکنم که میدونم عاشق همچین کارهایی هستند و تمامی عزیزانی که همچین کارهایی رو دوست دارن :rolleyes:

پاسخ : ساخت ژنراتور MHD

نگفتی آیا نمونه ای در جایی وجود داره
    و در مورد بازده این نیروگاه نسبت به نیروگاههای دیگه مطلبی داری.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

بازدهش نسبت به نیروگاههای معمولی زیاده ...

نمونش هم از اونجایی که تحقیقات در موردش همچنان توسط دانشمندان ادامه داره من نمیشناسم (لااقل در ایران نشنیدم!!!)

این ژنراتورها (در ابعاد وسیعتر) قابلیت تولید توان تا حدود 10000 مگاوات را خواهند داشت که توانی در حدود 10 برابر توان نیروگاه های معمولی است!!!

تاریخچه MHD به اوایل قرن بیستم بر میگردد. اولین ژنراتور MHD در سال 1910 ساخته شد. بعد از آن ژنراتورهای MHD دیگری توسط گروه برق وستینگهاوس و آزمایشگاههایی چون AERL ساخته شد ...

اما چون قوانین گازها و مخصوصا قوانین مربوط به یونیزاسیون گازها مشخص نبود پیشرفت چندانی در زمینه ساخت ژنراتورهای MHD حاصل نگردید.

با پیشرفت علم در زمینه گازها و ایجاد قوانین مربوط به یونیزاسیون گازها پیشرفتهایی در زمینه ساخت ژنراتورهای MHD حاصل شده است.

بنابر این مطالعه خصوصیات الکتریکی گازها و نحوه یونیزاسیون آنها قسمت عمده تحقیقات ژنراتورهای MHD را تشکیل میدهد.

یکی از مسائل مورد علاقه و مهم برای مهندسان در ژنراتورهای MHD این است که بتوان از محصولات حاصل از احتراق مواد فسیلی به عنوان گازهای یونیزه شده استفاده کرد که در اینصورت راندمان سیستم بالا می رود.

دیدگاه

مطالب بیشتر درباره ژنراتورهای MHD:

از سال ۱۹۵۹ یک کوشش اساسی برای کشف شرایط مناسب که یک سیال هادی مخصوصاً گاز پلاسما یا فلز مذاب در حال حرکت در یک میدان مغناطیسی ، بتواند تولید قدرت الکتریکی مفید نماید به عمل آمده است . فرآیند تبدیل در MHD ابتدا توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۹۳ شرح داده شد و در سال ۱۹۳۶ اولین آزمایشگاه تحقیقاتی توسعه زنراتور MHD در ایالات متحده آمریکا ساخته شد .

امروزه تولید انرژی با تلفات زیادی همراه است . مثلاً در نیروگاه های گازی انرژی به صورت گرما و حرارت به محیط زیست انتقال داده می شود . حتی در نیروگاه های گازی مدرن هم بین ۳۵ تا ۴۰ درصد انرژی تولید شده توسط گاز بصورت حرارت و گرما به محیط زیست منتقل می شود .
        تولید برق توسط نیروگاه های MHD می تواند نقش مهمی در اینده صنعت برق ایفا کند . از مزایای سیستم ژنراتوری MHD می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- تولید برق با راندمان بالا و تلفات کم
        ۲- نداشتن الودگی برای محیط زیست
        ۳- ناچیز بودن آلودگی حرارتی
        ۴- فراوانی منابع جهت تولید برق
        ۵- کاهش هزینه ها به علت مصرف کم سوخت
        ۶- قابلیت اعتماد از لحاظ مکانیکی بدلیل عدم حرکت اجزا

پروژه تحقیقاتی ژنراتورهای MHD یا Magneto Hydro Dynamic در قالب فایل پاورپوینت مشتمل بر ۲۳ اسلاید می باشد که توسط صالح عنایتی و مصطفی کاظمیان مقدم تهیه شده است . سرفصل های مورد بحث در پروژه تحقیقاتی ژنراتورهای MHD به شرح زیر است :

* مقدمه
        * مزایای سیستم ژنراتوری MHD
        * ساختار مولد MHD
        * پروسه تولید برق بوسیله مولد MHD
        * مقایسه MHD و سایر زنراتورها
        * شمای کلی سیستم
        * شرایط کاری مولد MHD
        * پلاسما چیست ؟
        * مدل های کاری MHD
        * تست نمونه آزمایشگاهی MHD

دانلود مقاله:

dl.mohandesyar.com/91/4/mhd/mhd(www.mohandesyar.com).zip

منبع: http://mohandesyar.com/

دیدگاه

مخصوصا از آقای HI VOLTAGE عزیز دعوت میکنم که میدونم عاشق همچین کارهایی هستند و تمامی عزیزانی که همچین کارهایی رو دوست دارن :rolleyes:
          :applause: :applause:
          ممنون سون جان که مارو هم در جریان قرار دادی :icon_razz:
          بله ... حتما .. / یه کم مغازم پر از تعمیری شده و سرم شلوغه ولی در اسرع وقت باهم به تحقیق و آزمایش در این ضمینه خواهیم پرداخت :agree:

دیدگاه

شعله مورد نیاز این سیستم باید پلاسما باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به عنوان اولین مشکلی که به ذهن من رسید اینه که آهنربا در مجاورت حرارت ضعیف و خراب میشه .باید فکری برای ایجاد میدان کرد .

بازده این ژنراتور دقیقا چنده درصده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
            ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
              شعله مورد نیاز این سیستم باید پلاسما باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به عنوان اولین مشکلی که به ذهن من رسید اینه که آهنربا در مجاورت حرارت ضعیف و خراب میشه .باید فکری برای ایجاد میدان کرد .

بازده این ژنراتور دقیقا چنده درصده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
              هر شعله ای میتونه باشه اما بهتره که شعله گازی باشه که درجه حرارت یونیزاسیونش پایین باشه ... اینطوری بازدهیش بیشتر میشه

بازدهیش رو دقیقا نمیشه گفت چقدره چون بستگی به گازی داره که می خوایم استفاده کنیم (اگه گاز داغمون مناسب باشه بازدهی بالاتر از 60 % خواهیم داشت) !!!

اما اگه دو منظوره و یا سه منظوره استفاده بشه راندمانش خیلی بالا میشه و هزینه هم خیلی کم میشه ...

یعنی اگه MHD به خروجی نیروگاه گازی وصل بشه میشه دو منظوره و اگه خروجی خود MHD جهت ایجاد بخار به نیروگاه بخار وصل بشه میشه سه منظوره که عالی میشه :applause:

برای اطلاعات بیشتر میتونین به این صفحه مراجعه کنین:

http://en.wikipedia.org/wiki/MHD_generator

در مورد آهنربا هم باید بگم که در موارد آزمایشگاهی و تحقیقاتی از آهنربا استفاده میشه ...

در شکلهای صنعتیش میان از یه میدان مغناطیسی بالا در حدود 5 تسلا (سیم پیچ ابر رسانا) استفاده می کنند که البته این تحقیقات همچنان توسط دانشمندان ادامه داره

اونا تلاش میکنند که از مواد فوق هادی برای اینکار استفاده نمایند!!!

دیدگاه

با اون تزت که گفتی بذاریم تو اگزوز خیلی حال کردم.
                من قبلا تو این فکر بودم تو اگزوز ژنراتور بذارم دیدم همه دارن مکش میذارن که گازو بکشه بیرون اونوقت من یه مقاوت میخام بذارم سرراش. . . خلاصه منتفی شد.ولی این اگه بشه عالیه.
                من بازم ازش سر در نیووردم مگه نباید گاز توش جریان داشته باشه این که همش آهنرباییه.تو اون نمونه که گذاشتی یه شعله از بین قطب ها داره رد میشه ولی نه . . . برق از کجا میده.؟
                اون سوسماری بقل آبشار کارش چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط takesh
                  با اون تزت که گفتی بذاریم تو اگزوز خیلی حال کردم.
                  من قبلا تو این فکر بودم تو اگزوز ژنراتور بذارم دیدم همه دارن مکش میذارن که گازو بکشه بیرون اونوقت من یه مقاوت میخام بذارم سرراش. . . خلاصه منتفی شد.ولی این اگه بشه عالیه.
                  من بازم ازش سر در نیووردم مگه نباید گاز توش جریان داشته باشه این که همش آهنرباییه.تو اون نمونه که گذاشتی یه شعله از بین قطب ها داره رد میشه ولی نه . . . برق از کجا میده.؟
                  اون سوسماری بقل آبشار کارش چیه؟
                  اون گیره سوسماری به یکی از الکترودها (قطبها) وصله ...

برق از طریق دو تا الکترودی که داخل محفظه احتراق قرار داره به بیرون منتقل میشه ( بازم میگم برقش dc هستش)

در ضمن برای اگزوز هم به قسمت خروجی نمیشه وصل کرد چون اثر گاز کم میشه و باید به قسمتهای ابتدایی اگزوز وصل بشه که گاز داغتری داشته باشه و اگه نزدیک محفظه احتراق موتور باشه که عالی میشه !!

البته این فقط یه فرضیه بود و باید آزمایش عملی انجام بشه تا دستمون بیاد :biggrin:

اگه در ابعاد کوچیک جواب بده حتی میشه به لوله بخاری هم وصلش کرد :eek:

فقط باید به چند نکته مهم توجه کرد که اینها مستقیما روی ولتاژ خروجی اثر میگذارند:

* جنس الکترودها

* جنس و هندسه محفظه احتراق

* گاز مورد استفاده

* میدان مغناطیسی

دیدگاه

این طرح برای اگزوز مناسب نیست چون گاز خروجی باردار نیست!
                    در ضمن من فکر میکنم اگر به جای میدان مغناطیسی(اهنربا) از یک میدان الکتریکی استفاده بشه(مثل بیس ترانزیستور) هزینه تمام شده خیلی کمتر باشه! ولی در عمل باید دید!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                      این طرح برای اگزوز مناسب نیست چون گاز خروجی باردار نیست!
                      خوب توسط میدان مغناطیسی یونیزه میشه دیگه!!!

دیدگاه

خوب توسط میدان مغناطیسی یونیزه میشه دیگه!!!
                        آیا توسط آهنربا گازها یونیزه میشن یا نه گازهای یونیزه شده توسط آهنربا بطرف الکترود ها منحرف میشن.؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                          آیا توسط آهنربا گازها یونیزه میشن یا نه گازهای یونیزه شده توسط آهنربا بطرف الکترود ها منحرف میشن.؟
                          تا اونجایی که عقل من قد میده گازهای داغ توسط میدان مغناطیسی یونیزه میشوند :biggrin:

دیدگاه

تا اونجایی که عقل من قد میده گازهای داغ توسط میدان مغناطیسی یونیزه میشوند :biggrin:
                            اگر نظر شما درست باشه معنیش اینه که گاز در حالت پلاسما هادی الکتریکی میشه
                            با این حساب گرمای گازهای اگزوز در حدی هست که پلاسما باشه و هدایت الکتریکی داشته باشه.

دیدگاه

واسه میدان مفناطیسی خدایی تو عمرم خفن تر از این آهنرباهای داخل هارد ندیدم (2 نفری تونستیم درش بیاریم یه فسقلی بیشتر نیست ها(عجبا))
                              از این ها کجا میشه پیدا کرد ؟فکر کنم ابر مغناطیس که میگن همینان.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X