ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2008/02/25
    340
    3

تحلیل مدار و بیان نقش هریک از ترانزیستور ها در مدار

سلام
    نیاز به تحلیلی جامع از عملکرد این مدار دارم و اینکه هریک از ترانزیستور ها چه نقشی دارند
    اگه فیدبکی در مدار وجود داره به چه صورت و به چه دلیل هستش و ....

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم
    2008/02/25
    340
    3

پاسخ : تحلیل مدار و بیان نقش هریک از ترانزیستور ها در مدار

کسی اینجا تحلیل مدارات الکترونیکیش خوب نیست!!؟
    2011/01/27
    كاشان
    918
    152

پاسخ : تحليل مدار و بيان نقش هريک از ترانزيستور ها در مدار

سلام ، فكر ميكنم تحليلگران سايت ، خيلي وقته درخواستهامون رو اجابت نميكنن!!! :mrgreen:

من فقط ميدونم ترانزيستورهاي 1 و 3 و 4 و 5 ، به عنوان منبع جريان به كار رفتن ! حالا شما ميتوني توي اين سيمولاتور بررسي كني ببيني چي به چيه ؟
    اگه كار باهاش رو ياد بگيري ميتوني باهاش مدار هم طراحي كني و خيلي از مدارها رو درست شبيه سازي ميكنه !!!
    در كل از پروتيوس بهتره.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/02/25
    340
    3

پاسخ : تحليل مدار و بيان نقش هريک از ترانزيستور ها در مدار

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi
    سلام ، فكر ميكنم تحليلگران سايت ، خيلي وقته درخواستهامون رو اجابت نميكنن!!! :mrgreen:

من فقط ميدونم ترانزيستورهاي 1 و 3 و 4 و 5 ، به عنوان منبع جريان به كار رفتن ! حالا شما ميتوني توي اين سيمولاتور بررسي كني ببيني چي به چيه ؟
    اگه كار باهاش رو ياد بگيري ميتوني باهاش مدار هم طراحي كني و خيلي از مدارها رو درست شبيه سازي ميكنه !!!
    در كل از پروتيوس بهتره.
    سلام
    ممنون از پاسخت
    نه تحلیل دقیق و فنی تر میخوام :smile: این مدار رو واسه تحلیل در تکنولوژی های زیر میکرون (ای سی) میخوام. و شبیه سازیشو با اچ اسپایس یا ای دی اس انجام میدم
    ولی تحلیل تئوریکش رو لازم دارم، مثلا زوج 9 و 10 مقاومت منفی هستش میخوام بدونم چه تاثیری تو مدار میذاره و یه همچنین تحلیل های کیفی رو نیاز دارم
    2012/06/29
    8
    0

ba salam

hamoonto ke khodetoon ham goftid T9 va T10 moghavemate manfi dorost mikonand ke baese afzayeshe moghavemate khoroojiye tabagheye avale va afzayeshe bahreye taghviat konande tabagheye aval ke yek taghviat konandeye tafazoli hast mishe. Hamontor ke dar shekl mibinid khoroojiye tabagheye dovom yani drain T7 be gate T8 motasel shode ke in feedback manfi hast.
    2008/02/25
    340
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط omidcia
    ba salam

hamoonto ke khodetoon ham goftid T9 va T10 moghavemate manfi dorost mikonand ke baese afzayeshe moghavemate khoroojiye tabagheye avale va afzayeshe bahreye taghviat konande tabagheye aval ke yek taghviat konandeye tafazoli hast mishe. Hamontor ke dar shekl mibinid khoroojiye tabagheye dovom yani drain T7 be gate T8 motasel shode ke in feedback manfi hast.
    سلام ممنون از پاسختون
    من هم نظرم اینه که ترانزیستور های 1، 2، 3، 4 و 5 منبع جریان هستند. ترانزیستور های 9 و 10 تشکیل یه مقاومت منفی رو میدن که این مقاومت منفی (فرضا R- ) میاد و به موازات مقاومت خروجی تقویت کننده تفاضلی شامل ترانزیستور های 6 و 8 قرار میگیره. اما اینجا چند تا سوال دارم
    1-این موازی شدن مقاومت منفی با مقاومت خروجی تقویت کننده تفاضلی بهره تقویت کننده رو افزایش میده؟
    2-درین ترانزیستور 7 به گیت ترانزیستور 8 و گیت ترانزیستور 7 به درین ترانزیستور 6 وصل شده، این فیدبک رو خوب متوجه عملکردش نمیشم، اینکه چه نوع فیدبکی هستش و چه تاثیری روی عملکرد کلی مدار داره؟
    بیشتر تحلیل رو ، روی امپدانس خروجی کلی مدار (از دید درین ترانزیستور 7 ) میخوام. اینکه این پیکربندی مداری و وجود مقاومت منفی و فیدبک و ... چه تاثیراتی روی Z (قسمت حقیقی و موهومی ) از درین ترانزیستور 7 داره؟ ضمنا فرکانس کاری مدار هم چند گیگاهرتز هستش
    2012/06/29
    8
    0

salame mojadad.

transistor haye 1,2 manba jaryan hastand v transistorhaye 3,4,5 bare faal ya hamoon active load hastan.

dar javabe solhatoon:

1- moghavemate manfi be sorate movazi ba moghavemate khorooji baese afzayeshe moghavemate khorooji mishe.afzayeshe moghavemate khorooji garn ra afzayesh midahad. gaine tabagheye aval hast -Gm6 x Ro ke hamoontor ke mibinid age Ro ziad beshe gain ziad mishe

2- drain t6 be gate t7 motasel shode in yani khoroojiye tabagheye aval be voroodiye tabagheye dovom motasel hast
    khoroojiye tabagheye dovom ke hamoon khoroojiye madar hast be gate t8 ke dar asl voroodiye makoos konandeye taghviat konandeye tafazoli hast motael shode ke in hamoon feedback yeke ya ya hamoon unity feedback hast
    yani bahreye in madar yek hast.
    baraye fahm behtar mitoonid yek opamp ra tasavor ****d ke khoroojish be vooodiye manfi motase shode va voroodi be paye mosbat hast ke dar asl in yek tagviat konande va bahteye 1 hat ke haoon buffer hast.
    intori age tarsim ****d baraye khodetoon baghiyash ham kamelan rahat bedast miad.. .

2008/02/25
    340
    3

salame mojadad.

transistor haye 1,2 manba jaryan hastand v transistorhaye 3,4,5 bare faal ya hamoon active load hastan.

dar javabe solhatoon:

1- moghavemate manfi be sorate movazi ba moghavemate khorooji baese afzayeshe moghavemate khorooji mishe.afzayeshe moghavemate khorooji garn ra afzayesh midahad. gaine tabagheye aval hast -Gm6 x Ro ke hamoontor ke mibinid age Ro ziad beshe gain ziad mishe

2- drain t6 be gate t7 motasel shode in yani khoroojiye tabagheye aval be voroodiye tabagheye dovom motasel hast
    khoroojiye tabagheye dovom ke hamoon khoroojiye madar hast be gate t8 ke dar asl voroodiye makoos konandeye taghviat konandeye tafazoli hast motael shode ke in hamoon feedback yeke ya ya hamoon unity feedback hast
    yani bahreye in madar yek hast.
    baraye fahm behtar mitoonid yek opamp ra tasavor ****d ke khoroojish be vooodiye manfi motase shode va voroodi be paye mosbat hast ke dar asl in yek tagviat konande va bahteye 1 hat ke haoon buffer hast.
    intori age tarsim ****d baraye khodetoon baghiyash ham kamelan rahat bedast miad.. .
    سلام بازم مرسی بابت وقتی که گذاشتی
    راستش مدتیه دور افتادم و به همین علت مباحث مربوط به تقویت کننده های تفاضلی تاحدودی از خاطرم رفته. پس با این حساب میشه گفت با گذاشتن مقاومت منفی سبب افزایش مقاومت خروجی طبقه تقویت کننده تفاضلی و به پیرو اون سبب افزایش گین این طبقه شدیم. فقط سوالی که الان واسم پیش میاد اینه که این مدار کلا به عنوان تقویت کننده طراحی نشده علت اینکه با افزودن مقاومت منفی گین طبقه تفاضلی رو بالا برده به نظرتون چی میتونه باشه؟
    واسه روشن تر شدن سوالم یه توضیح مختصری در ابتدا بدم اونم اینکه:
    این مدار به عنوان یه سلف عمل میکنه و در واقع امپدانس دیده شده از درین ترانزیستور 7 یا به عبارتی همون امپدانس خروجی کل مدار به صورت Z=a+bj هستش. که این یعنی یه مقاومت با مقدار a سری شده با یه سلف که با توجه به فرکانس و مقدار عددی b میتونه محاسبه بشه. حالا قاعدتا این مدار با این ارایش که داره (منظور وجود مقاومت منفی و افزایش گین تفاضلی و وجود فیدبک و ...) میخواد مقدار a رو کم کنه تا به سلف ایده ال بدون وجود مقاومت سری نزدیک شه. حالا سوالم اینه که چطور میشه این موضوع رو تحلیل کرد. اگه با استفاده از یه رابطه برای امپدانس خروجی هم بشه تاثیر هریک از عوامل رو بررسی کرد که دیگه عالیه.
    2012/06/29
    8
    0

سلام

این مدار اصلا به صورت سلف کار نمیآ*کنه. ببینید این یک بافر هست یعنیآ* یک تقویت کنند با بهره ۱. برای اینکه بهره مدار به ۱ نزدیکتر بشه باید به صورت ایدهآ*آل گین op-ampبیآ*نهایت باشه. و برای همین که به مقدار ایدهآ*آل نزدیک بشه باید گین op-amp هرچه بیشتر باشه که در این مدار برای افزایش گین از این تکنیک استفاده کردن. لطفا به این شکل نگاه کنید متوجه میشید که این مدار چیآ* هست.
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Op-Amp_Unity-Gain_Buffer.svg
    2008/02/25
    340
    3

سلام

این مدار اصلا به صورت سلف کار نمیآ*کنه. ببینید این یک بافر هست یعنیآ* یک تقویت کنند با بهره ۱. برای اینکه بهره مدار به ۱ نزدیکتر بشه باید به صورت ایدهآ*آل گین op-ampبیآ*نهایت باشه. و برای همین که به مقدار ایدهآ*آل نزدیک بشه باید گین op-amp هرچه بیشتر باشه که در این مدار برای افزایش گین از این تکنیک استفاده کردن. لطفا به این شکل نگاه کنید متوجه میشید که این مدار چیآ* هست.
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Op-Amp_Unity-Gain_Buffer.svg
    اخه من این مدار رو به عنوان یک سلف فعال در یه مقاله معتبر دیده بودم اما متاسفانه الان فایل مقالش رو پیدا نکردم که بذارم. فقط چند نکته اونم اینکه این مدار ورودی ac نداره و اینکه فکر میکنم به دلیل اینکه ترانزیستور ها در ناحیه فعال بایاس شده بودند با قرار دادن مدل فرکانس بالا در این ناحیه (شامل خازن های پارازیتی) امپدانس خروجی به صورت a+bj بدست میومد که این به معنای یه R-L بود
    الان به نظر شما رابطه مربوط به امپدانس خروجی مدار یعنی امپدانس دیده شده از درین ترانزیستور 7 تا زمین رابطه تقریبیش به چه صورت هستش؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18