اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع پردازش سیگنال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع پردازش سیگنال

سلام
    من میخوام پردازش سیگنال رو شروع کنم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم درس سیگنال رو هنوز پاس نکردم خواستم بدونم بدون پاس کردنش میتونم شروع کنم یا با همون کتاب اپن هایم شروع کنم سیگنال بخونم؟
    لطفا کتاب بهم معرفی کنید؟؟
    به علاوه C یا متلب؟

پاسخ : شروع پردازش سیگنال

سلام

اول باید اصول سیگنال ومفاهیمش رو بدونید.خوندن کتاب اپنهایم خوبه.ابتدا کتاب سیگنال و سیستم اپنهایم رو بخونید.

برای کار با مطلب و یادگیری کدنویسی پردازشی با مطلب کتاب digital signal processing نوشته Michael Weeks کتاب خوبیه.
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

با c کار کنم یا متلب؟

دیدگاه

البته که MATLAB. چون:
        1- برنامه نویسی متلب ساده تره.
        2- تولباکس ها و دستورات آماده زیادی برای پردازش سیگنال داره.
        3- اکثراً از متلب استفاده می کنند.
        4- زبان C رو هم پشتیبانی میکنه.
        لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
        لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
        با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
        اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
        يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

همون چون دستورات اماده داره می پرسم این باعش نمیشه ادم پایه ای یاد نگیره؟از این لحاظ c بهتر نیست؟ oo:

دیدگاه

C یک زبان سطح متوسط هست و زبان MATLAB سطح بالا، ولی میشه تو متلب هم فقط از دستورات پایه ای استفاده کرد، در این صورت هم باز مزیت متلب اینه که کار کردن با ماتریس ها در متلب خیلی ساده است و شما رو درگیر کارهای زیادی که در C مجبورین انجام بدین نمیکنه. در ضمن یک مزیت مهم ساده بودن زبان اینه که اشکال یابی برنامه سریع تر میشه بنابراین حتی اگه قصد دارین با C کار کنین بهتره اول با دستورات متلب برنامه رو بنویسی، تست کنی و بعد از رفع اشکالها، یک مرحله دیگه، این بار همین برنامه رو با متلب ولی بدون استفاده از دستورات آماده بنویسی و بعد به C تبدیلش کنی (هم میشه دستی تبدیل کنی هم خودکار، البته خودم هنوز این کارو نکردم و نمیدونم چه جوریه ولی نباید سخت باشه) در حالی که اشکال یابی برنامه تو C ممکنه خیلی وقت گیر باشه طوری که دو بار نوشتن برنامه در متلب و بعد تبدیل به C کار راحت تریه، مخصوصاً تو پردازش سیگنال که با داده های بزرگ سروکار داریم.
            لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
            لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
            با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
            اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
            يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

سیگنال چیست؟
              به طور ساده هر کیمیت متغیر در زمان یا مکان که قابل اندازه گیری باشد را سیگنال می گوییم. به عنوان مثال سرعت کمیتی است که در واحد زمان متغیر بوده و مقدار آن قابل اندازه گیری است. چراکه در بازه های زمانی مشخص می توانید مقدار سرعت را اندازه گیری کرده و ثبت کنید. مجموعه اعدادی که از ثبت سرعت در بازه های زمانی مختلف به وجود می آیند، باهمدیگر تشکیل یک سیگنال می دهند.

کمیت هایی همچون شتاب ، دما ، رطوبت و... نیز در واحد زمان متغیر بوده و همچنین قابل

Amini
              اندازه گیری هستند. بنابراین با نمونه گیری از این کمیت ها در واحد های زمانی مختلف می توان تشکیل یک سیگنال داد. پردازش سیگنال نیز علمی است که به آنالیز سیگنال ها می پردازد. به علت کاربرد گسترده و همچنین قابل لمس بودن سیگنال های صوتی برای خوانندگان ، در ادامه مقالاتی که برای پردازش سیگنال قرار داده ایم ، تمرکز خود را بر روی سیگنال های صوتی و گفتار متمرکز کرده ایم. شکل زیر سیگنال صوتی را نشان می دهد که هنگام فشار دادن کلید 1 بر روی تلفن تولید می شود:
              Amini Amini
              سیگنال پیوسته سیگنال گسسته

شکل سمت چپ سیگنال را به شکل گسسته و شکل سمت راست سیگنال را به صورت پیوسته نشان می دهند. محور افقی زمان و محور عمودی نیز مقدار شدت سیگنال را نمایش می دهند.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:
              http://www.elmicro.ir/index.php/electric/industrial-automation/control/115-signal

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X