اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصلاح تقویت کننده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصلاح تقویت کننده

سلام دوستان عزیز
    یه مدار تقویت کننده واسه خروجی موج مربعی میکرو طراحی کردم که سیگنال رو تقویت و دامنه رو هم تا 18 ولت دامنه باطری بالا ببره
    ممنون میشم اساتید قسمت تقویت کننده رو ببیینند و اگه اشکالی داره بهم بگن که برطرف کنم .توی ترانزیستورهای خروجی هم شک دارم که پایه ها رو درست وصل کردم یا نه.ممنون میشم کمکم کنید
    قسمت زرد رنگ قسمت تقویت کننده هستش

پاسخ : اصلاح تقویت کننده

سلام
    در مدارتون ترانزیستورها هیچ گاه روشن نمی شن !! شما تست کردین؟
    امیتر و بیس به هم متصل هستن و هیچ وقت اختلاف پتانسیلشون نسبت به هم به .7 نمی رشه یا کلی بگم همیشه صفر هستن.و بهتر بگم بایاس ترانزستورهاتون تامین نشده.
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
      یعنی باید چیکار کنم؟
      اگه کلکتور و بیس به هم وصل بشن مشکل حل میشه؟
      جاهای دیگه مدار مشکل نداره؟
      چطور میتونم توان خروجی این تقویت کننده رو توی پروتیوس تست کنم؟

دیدگاه

کدار شما باید یک ولتاژ 0 و 5 ولت رو به ولتاژ 0 و 18 ولت تبدیل کنه ؟؟؟
        اگه اینطوری هست بفرماین تا درستش کنم
        :angry: :cry:
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با سلام : پایه 7 و فکر کنم پایه 4 را با یه مقاومت کم اهم به مثبت و منفی متصل کنید (حدس من حدودا 10 اهم هست) تا بایاس مورد نیاز درست بشه اگر نشد اهم را بالاتر ببرید و همچنین جای امیتر و کالکتور Q2 را عوض کنید و خروجی را هم از کالکتور Q1 و امیتر Q2 توسط خازن بگیرید

از خروجی اپ آمپ اولی که میره به پایه 3 اپ امپ دومی یه مقاومت کم اهم به منفی متصل کنید (حدس من حدودا 33 اهم هست) هر چه مقاومت کم اهم تر باشه تطبیق امپدانس بهتر صورت میگیره ولی باعث کم شدن قدرت خروجی هم میشه
          --------------------------- --------------------------

دیدگاه

سلام
            ابتدا چند تا نکته رو مد نظر داشته باشین
            شما نمی تونین از ولتاژ منبع تغذیه با این مدار تجاوز کنین یا برابری کامل کنید
            op-amp ها در کمتر از 2 ولت از منبع تغذیه حالت خطی خودشون رو نگه می دارن.اگر می خواین بهترین جواب رو بگیرین op-amp ها رو با یک ولتاژ بیش از 18 ولت مثلا 22 ولت بایاس کنین
            دلیل این آرایشتون شاید هدف خاصی داشتین بیان کنین که مدار دقیقا می خواد چه کار انجام بده که ان شالله مرحله به مرحله بتونیم ا کمک دوستان بهترین مدار رو تهیه و طراحی کنیم.در این زمینه دوست خوبمون
            mehdi mashreghi هم به این پروژه دعوت کنین در این زمینه خوب کار کردن و بهترین راهنمایی ها رو بهتون می کنن
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

اپمپ اولی تغذیه نداره کار نمی کنه منفیش وصل نشده !!
              در ضمن اپمپ میتونه تا چند هزار بار تقویت انجام بده چرا 2 تا اپمپ گزاشتین ؟ ؟
              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                سلام
                ابتدا چند تا نکته رو مد نظر داشته باشین
                شما نمی تونین از ولتاژ منبع تغذیه با این مدار تجاوز کنین یا برابری کامل کنید
                op-amp ها در کمتر از 2 ولت از منبع تغذیه حالت خطی خودشون رو نگه می دارن.اگر می خواین بهترین جواب رو بگیرین op-amp ها رو با یک ولتاژ بیش از 18 ولت مثلا 22 ولت بایاس کنین
                دلیل این آرایشتون شاید هدف خاصی داشتین بیان کنین که مدار دقیقا می خواد چه کار انجام بده که ان شالله مرحله به مرحله بتونیم ا کمک دوستان بهترین مدار رو تهیه و طراحی کنیم.در این زمینه دوست خوبمون
                mehdi mashreghi هم به این پروژه دعوت کنین در این زمینه خوب کار کردن و بهترین راهنمایی ها رو بهتون می کنن
                نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                کدار شما باید یک ولتاژ 0 و 5 ولت رو به ولتاژ 0 و 18 ولت تبدیل کنه ؟؟؟
                اگه اینطوری هست بفرماین تا درستش کنم
                :angry: :cry:
                quote author=aswhu600 link=topic=64731.msg371850#msg371850 date=1341891816]
                با سلام : پایه 7 و فکر کنم پایه 4 را با یه مقاومت کم اهم به مثبت و منفی متصل کنید (حدس من حدودا 10 اهم هست) تا بایاس مورد نیاز درست بشه اگر نشد اهم را بالاتر ببرید و همچنین جای امیتر و کالکتور Q2 را عوض کنید و خروجی را هم از کالکتور Q1 و امیتر Q2 توسط خازن بگیرید

از خروجی اپ آمپ اولی که میره به پایه 3 اپ امپ دومی یه مقاومت کم اهم به منفی متصل کنید (حدس من حدودا 33 اهم هست) هر چه مقاومت کم اهم تر باشه تطبیق امپدانس بهتر صورت میگیره ولی باعث کم شدن قدرت خروجی هم میشه
                [/quote]
                سلام و تشکر از دوستان عزیز که به این تاپیک توجه کردن
                در جواب دوستم آقا حامد باید بگم درسته حامد جان میخوام یه ولتاژ 5 ولت که از خروجی یک میکرو هستش رو تقویت کنم و دامنه اون رو تا 16 ولت یا فرمایش دوستمون baby-1 تا 2 ولت کمتر از منبع تغذیه برسونم .واسه این از 2تا اپ آمپ استفاده کردم که بهتر و بیشتر بتونم تقویت کنم
                دوست عزیز baby-1 دلیل این آرایشم اینه که میخوام دامنه فرکانس خروجی از میکرو رو بالا ببرم و توان اون رو بیشتر کنم و در خروجی پ امپ با ترنزیستورهایی که گذاشتم جریان رو هم تقویت کنم
                که هرچی توی اینتر نت سرچ کردم چیزی پیدا نکردم آخر مجبور شدم خودم دست به کار شم :mrgreen:
                توی چینش ترانزیستورها و پایه های اون هم با مشکل مواجه هستم
                راستی میخوام توان این تقویت کننده رو توی پروتیوس اندازه بگیرم باید چیکار کنم؟
                راستی نام کاربری آقای مشرقی رو هم اگه میشه بدید تا ازشون دعوت کنم
                با توضیحاتی که خدمت شما دوستان عرض کردم ممنون میشم کمکم کنید تا تقویت کنده دلخواه مورد نظر خودم رو بتونم بسازم
                منتظر راهنمایی شما هستم یا حق

دیدگاه

سلام

دیدگاه

دوستان عزیز توی مدار یه سری تغیر ایجاد کردم .شما ببینید چطوره؟
                    اتصال ترانزیستورها درسته؟
                    به ظر شما جریان هم خوب تقویت میشه در خروجی؟
                    به نظر شما تا چند وات یا میلی وات قدرت داره؟
                    چطور میتونم توانش رو اندازه بگیرم؟اگه مشکلی هست توی مدار لطفا راهنمایی کنید
                    قربون همتون

دیدگاه

تقویت کردن پالس مربعی همچین لفظ درستی نیست بیشتر
                      در موج سینوسی بکار میاد اینجا شما وارد مباحث سویچینگ
                      می شید و بهتره از درایورهای سویچینگ استفاده کنید مثل:
                      IR2104 در این صورت مدار ساده تری خواهید داشت و مشکل
                      دیت تایم نیز نخواهید داشت.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

دیدگاه

l293
                          برای کار تو خوب جواب میده
                          در ضمن دارای 4 کانال هست هر کانال 2 امپر
                          مدارت خیلی مشکل داره ممکنه توی عمل جواب نده
                          یکی از مشکل ها مثلثی بودن خروجی هست oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                            l293
                            برای کار تو خوب جواب میده
                            در ضمن دارای 4 کانال هست هر کانال 2 امپر
                            مدارت خیلی مشکل داره ممکنه توی عمل جواب نده
                            یکی از مشکل ها مثلثی بودن خروجی هست oo:
                            مرسی حامد جان
                            جدای از موج مثلثی چون مهم نیست چه شکل موجی باشه من فقط فرکانس میخوام .دیگه چه مشکلی داره میشه بهم بگی؟

دیدگاه

من کلآ به این شبیه سازها اعتقاد ندارم اگر یک خازن 470 نانو تو خروجی این مدار بزاری میبینی که دیگه از پالس خبری نیست

جای کلکتور و امیتر رو عوض کن.
                              البته اینگونه طراحی کلآ جالب نیست این مدار ضریب تقویتس تابه فرکانسه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X