اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره مبدل ADC با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره مبدل ADC با میکرو

سلام
    من یه مبدل ADC ساده با میکرو به زبان C نوشتم که توی پروتئوس جواب میده ولی تو عمل که مدار رو میبندم روی LCD همیشه مقدار 1024 رو نشون میده. و فرق نمیکنه مقدار ولتاژ اون پایه 2 یا 5 یا حتی زمین باشه از دوستان اگه کسی هست که بتونه کمکم کنه ممنون میشم.اینم برنامه ای که نوشتم:
    while (1)
    {
    x=read_adc(0);
    lcd_clear();
    lcd_gotoxy(0,1);
    sprintf(str," %u",x);
    lcd_puts(str);
    delay_ms(500);
    lcd_clear();

آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

پاسخ : سوال درباره مبدل ADC با میکرو

سلام
    من با Bascom با AVR کار می کنم اما با C با PIC هستم و طوری که متوجه شدم در برنامتون داده ها رو از تابع read_adc و کانال 0 دریافت می کنین و روی lcd نشون می دین اینجوری یعنی همه چی درسته تنها یه سوال ؟
    مدار راه اندازی ADC چه جوری هست منبع ولتاژ رو داخلی انتخاب کردین یا بیرونی و اگر بیرونی منبعی بهش اعمال کردین یا خیر؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afza_saeghe
      سلام
      من یه مبدل ADC ساده با میکرو به زبان C نوشتم که توی پروتئوس جواب میده ولی تو عمل که مدار رو میبندم روی LCD همیشه مقدار 1024 رو نشون میده. و فرق نمیکنه مقدار ولتاژ اون پایه 2 یا 5 یا حتی زمین باشه از دوستان اگه کسی هست که بتونه کمکم کنه ممنون میشم.اینم برنامه ای که نوشتم:
      while (1)
      {
      x=read_adc(0);
      lcd_clear();
      lcd_gotoxy(0,1);
      sprintf(str," %u",x);
      lcd_puts(str);
      delay_ms(500);
      lcd_clear();

AVCC , Aref رو وصل کردی دیگه؟
      ازش چی انتظار داری خب گفتی از ADC بخون و روی LCD نشون بده باز این سیاه اقبال چی انتظار داری؟
      ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام
        من با Bascom با AVR کار می کنم اما با C با PIC هستم و طوری که متوجه شدم در برنامتون داده ها رو از تابع read_adc و کانال 0 دریافت می کنین و روی lcd نشون می دین اینجوری یعنی همه چی درسته تنها یه سوال ؟
        مدار راه اندازی ADC چه جوری هست منبع ولتاژ رو داخلی انتخاب کردین یا بیرونی و اگر بیرونی منبعی بهش اعمال کردین یا خیر؟
        آره همونطور که گفتی برنامه مقدار adc رو میخونه و روی lcd نشون میده.
        منبع ولتاژ بیرونی هم براش انتخاب کردم و با یه پتانسیومتر ولتاژ بین 0 تا 5 ولت بهش میدم حتی وقتی پایه رو به زمین هم وصلش میکنم بازم روی lcd 1023 نشون میده
        آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
          AVCC , Aref رو وصل کردی دیگه؟
          ازش چی انتظار داری خب گفتی از ADC بخون و روی LCD نشون بده باز این سیاه اقبال چی انتظار داری؟
          داداش ظاهرا متوجه نشدی مشکلم اینه که ولتاژ ورودی هرچی باشه روی lcd بازم 1023 نشون میده. باید فقط وقتی که ورودی 5 ولت هست بیشترین مقدار که همون 1023 هست رو نشون بده که توی پروتئوس درست کار میکنه اما وقتی میبندم نه.AREF رو به زمین و avcc رو به 5ولت وصل کردم.

دیدگاه

داداش ظاهرا متوجه نشدی مشکلم اینه که ولتاژ ورودی هرچی باشه روی lcd بازم 1023 نشون میده. باید فقط وقتی که ورودی 5 ولت هست بیشترین مقدار که همون 1023 هست رو نشون بده که توی پروتئوس درست کار میکنه اما وقتی میبندم نه.AREF رو به زمین و avcc رو به 5ولت وصل کردم.
            نه نه نه گرفتم، کار با اینجور چیزا رو هم ... .
            ARef رو چرا به زمین وصل کردی؟
            باید وصلش کنی به VCC
            AVCC رو هم با یه سلف به VCC.
            درست میشه چرا غصه میخوری چرا غصه میخوری چرا غصه میخوری
            چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا........
            ?Why not

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوال درباره مبدل ADC با میکرو

نوشته اصلی توسط QUARK
              نه نه نه گرفتم، کار با اینجور چیزا رو هم ... .
              ARef رو چرا به زمین وصل کردی؟
              باید وصلش کنی به VCC
              AVCC رو هم با یه سلف به VCC.
              درست میشه چرا غصه میخوری چرا غصه میخوری چرا غصه میخوری
              چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا........
              جدی؟ یه جا خونده بودم باید اینجوری وصلش کنم.مقدار سلفم باید چقدر باشه؟ خازنم لازمه؟

دیدگاه

جدی؟ یه جا خونده بودم باید اینجوری وصلش کنم.مقدار سلفم باید چقدر باشه؟ خازنم لازمه؟
                سلام دوست من avcc رو به سر مشترک سلف 10uh و خازن 100nf وصل کن بعدش سر دیگه ی سلف رو به 5 ولت و سر دیگه ی خازن رو زمین کن و agnd رو مستقیم زمین کن و aref رو با یک خازن 100nf زمین کن .موفق باشی
                انصاف نباشد که من خسته رنجور پروانه او باشم و او شمع جماعت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میکرو آرم
                  سلام دوست من avcc رو به سر مشترک سلف 10uh و خازن 100nf وصل کن بعدش سر دیگه ی سلف رو به 5 ولت و سر دیگه ی خازن رو زمین کن و agnd رو مستقیم زمین کن و aref رو با یک خازن 100nf زمین کن .موفق باشی
                  آقا دستت درد نکنه و ممنون

دیدگاه

راستی
                    مقادیرش آنچنان لازم نیست دقیق باشه
                    می تونی همونطور که دوستمون گفت 10uH بذاری
                    آره خازنم لازمه البته مهمش اینه که AVCC و AREF به VCC وصل بشه بقیه داستان هم برای جلوگیری از نویزه.
                    حالا چی شد درست شد.
                    ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
                      راستی
                      مقادیرش آنچنان لازم نیست دقیق باشه
                      می تونی همونطور که دوستمون گفت 10uH بذاری
                      آره خازنم لازمه البته مهمش اینه که AVCC و AREF به VCC وصل بشه بقیه داستان هم برای جلوگیری از نویزه.
                      حالا چی شد درست شد.
                      سلف ندارم باید بخرم بعد تست کنم.
                      از شما هم متشکرم

دیدگاه

البته اینو هم بگم که اگر از ولتاژ مرجع 2.56 داخلی استفاده میکنی باید VREF رو با خزن به زمین وصل کنی در غیر اینصورت باید به VCC که براش تعیین کردی وصلش کنی
                        انصاف نباشد که من خسته رنجور پروانه او باشم و او شمع جماعت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میکرو آرم
                          البته اینو هم بگم که اگر از ولتاژ مرجع 2.56 داخلی استفاده میکنی باید VREF رو با خزن به زمین وصل کنی در غیر اینصورت باید به VCC که براش تعیین کردی وصلش کنی
                          من از ولتاژ خارجی 5 ولت استفاده می کنم ولی متوجه منظورت نشدم کدوم پایه باید به vcc وصل شه منظورت اینه که پایه AREF رو مستقیم به vcc وصل کنم؟ oo:

دیدگاه

من از ولتاژ خارجی 5 ولت استفاده می کنم ولی متوجه منظورت نشدم کدوم پایه باید به vcc وصل شه منظورت اینه که پایه AREF رو مستقیم به vcc وصل کنم؟ oo:
                            آقای میکرو آرم جوابمو نمیدین؟؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

آقای میکرو آرم جوابمو نمیدین؟؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
                              گفت اگه از ولتاژ مرجع داخلی استفاده میکنی. که نمیکنی، همون کارتو ادامه بده درسته جیگر.
                              ?Why not

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X