اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندتا سوال از حرفه ای در مورد Atmega8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چندتا سوال از حرفه ای در مورد Atmega8

1- میکرو Atmega8 با پکیج DIP با پسوند های مختلف چه فرقی داره ؟ A , L , L-8pu, L16-pu و .... ؟؟؟
    2- چرا پروگرمر های USBasp با نرم افزار progisp میکروهای Atmega8L را پروگرم نمیکنن ؟؟ اصلا تو لیست میکروهاش نیست.
    3- آیا میشه همزمان از پورت ADC میکرو atmega8 برای ADC و کاربرد دیگه استفاده کرد ؟
    4- چطور میشه از پین ریست به عنوان یک پین ورودی که یک کلید وصله استفاده کرد ؟ (چون وقتی صفر میکنم میکرو ریست میشه ) میخوام کاری کنم که میکرو ریست نشه.

پاسخ : چندتا سوال از حرفه ای در مورد Atmega8

با درود

1- سری L در میکرو کنترلر ها دارای سرعت کمتر و مصرف کمتر هست
    حرف C بعد در آخر نام میکرو نشان دهنده COMMERCIAL و به معنی تجاری (بنجول) هست . مورد مهم در این نوع میکرو دمای کاری هست که ممکنه بعضی افراد بهش توجه نکنند. 0 الی 70+ درجه

حرف I نشان دهنده INDUSTRIAL و یا همون صنعتی خودمونه که تو بازار بهتره بگیم نیست!(هست اما واردات کمی داره. بنده خودم 8052 شو دارم و مرگ نداره)
    دمای کاری در این نوع از 40- الی 70+ هست

حرف U نشان دهنده همون INDUSTRIAL هست منتها با شرایط ویژه
    مشخصات هم مشابه نوع I هست

2- والا ما پروگرم کردیم و شد!
    احیانا فرکانس پایینه و نیاز باشه تا سوکت مربوطه روی پروگرمر رو فعال کنید

3- بله
    منتها این کار صورت نگیره بهتره

[hr]

4- شما باید فیوز بیت RSTDISBL رو فعال نمایید. در این صورت پایه ریست تبدیل به PORTC.6 خواهد شد و عملا دیگه نمیتونید از ریست استفاده کنید و به تبع پروگرمرهای معمولی نمیتونن میکرو رو بازخوانی کنند
    به عبارتی میکرو با این کار یه جورایی قفل میشه! و راه برگردوندنش هم استفاده از پروگرمر های های ولتاژ یا همون پارالل و یا STK500 هست.

موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

ممنون.
      1- میشه یک رفرنس در مورد پسوندهای میکرو atmega8 بهم بدید. من PU , AU رو میخوام بدونم.
      2- مشکل پروگرم نشدن همون غیرفعال کردن ریست بوده احتمالا.
      3- من حتما باید این کارو انجام بدم چون هم ADC لازم دارم و هم پورت کم دارم. حتی اگه بشه میخوام از ورودی و خروجی های پین هم برای دو کار همزمان استفاده کنم. میکرو دیگه هم برای هزینه تولید نمیتونم استفاده کنم.
      4- من لپتاب دارم و پورت پارالل ندارم از چه پروگرمی میتونم استفاده کنم که برای تولید هم خوب باشه. (میخوام تعداد زیاد پروگرم کنم)

دیدگاه

سلام
        اینجا رو بخونین چون خود شرکتهای سازنده زیاد یا به طور کامل در مورد پسوندها توضیحی ندادن

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9157#msg359157

در حین پروگرم تراشه باید همیشه reset باشه که بتونین پروگرم کنین، این پروگرمر USBasp آنچنان پروگرمر خوب و قدتمندی نیست نسبت به تغییرش اقدام کنین (چون مشکلات زیادی رو به چشم و از دوستات دیدم و شنیدم)

شما اگر یک پین رو تعریف کردین adc می تونین ازش مقدار آنالوگ بخونین و اگر به صورت ورودی و خروجی می تونین تنها سطوح منطقی رو بخونین (که در حین کار هم می شه تغییرات کانفیگ برنامه رو تغییر داد و هر وقت خواستین پایه به صورت adc باشه و در مواقعی دیگه با تغییر کانفیگ پین ورودی رو IO دیجیتال کنین)

من پروگرمری که خودم استفاده می کنم STK200-300 هست که پارالل هست اما یه پروگرمر دیگه ساختم برای USB که با تراشه ft232 کار می کرد و بسیار هم عالی و خوب جواب می داد.
        تو سایت هم سرچ کنین پروگرمرهای زیادی معرفی شدن
        اگر هم هزینه خوب می تونین بدین پیشنهادم استفاده از پروگرمرهای یونیورسال هست
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

آیا روشی هست که بشه STK200-300 رو به پورت USB وصل کرد ؟ مثلا با یک مبدل پارالل به USB ? تا حالا کسی تست کرده ؟
          برای استفاده همزمان از پورت ADC من باید نرم افزاری ADC رو غیرفعال کنم و مقدار پورت رو بخونم و بنویسم و بلافاصله ADC رو فعال کنم و مقدار ADC رو بخونم ؟؟
          من یه سنسور دما دارم که مثلا هر یک دقیقه یکبار باید مقدارش خونده بشه و به همون پورت هم یک سون سگمنت وصله که همیشه باید مقدار دما رو نشون بده. آیا با این روش میشه ؟

دیدگاه

با پروگرمر stk200-300 چجوری میشه میکرویی رو که فیوز بیت RSTDISBL اون فعال هست رو پروگرم یا پاکش کرد ؟؟ وقتی فیوزبیت RSTDISBL فعال باشه پین ریست دیگه کار نمیکنه .؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X