ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  2007/06/01
  ايران
  378
  10

  گفت و گوی جام جم با دکتر مرتضیآ* موسی خانی مدیر کمیته ملی ربوکاپ ایران

  گفت و گوی جام جم با دکتر مرتضیآ* موسی خانی مدیر کمیته ملی ربوکاپ ایران

  رباتیک در 20 سال آینده یکی از سه صنعت بزرگ دنیا خواهد بود. پیشآ*بینی میآ*شود تا آن سال بیش از 30 درصد از کل نیروی کار سیارهآ*زمین در این صنعت کار کنند. با بررسی اجمالی دانش و فناوری رباتیک متوجه میآ*شویم کشور ما در این زمینه تواناییآ*های نهفته بسیاری دارد که میآ*تواند از همین حالا برای 20 سال آینده سرمایهآ*گذاری و برنامهآ*ریزی کند. حضور پررنگ مرکز تحقیقات مکاترونیک (MRLآ*) در صنعت رباتیک ایران و توجه ویژه دانشگاه آزاد واحد قزوین به اهمیت مسابقات دانشجویی در رشد و علاقهآ*مندسازی مهندسان و مدیران آینده به این صنعت باعث شد تا پای گفتآ*وگوی دکتر مرتضیآ* موسیآ*خانی، مدیر این دانشگاه بنشینیم.

  دکتر مرتضی موسی آ*خانی مدیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و مدیر کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران با این که در رشته مدیریت تحصیل کرده، اما با راهآ*اندازی یکی از مراکز بزرگ تحقیقات مکاترونیک و رباتیک کشور در دانشگاه آزاد قزوین نقش مهمی در تربیت متخصصان و مهندسان جوان در این حوزه از دانش داشته است. تیمآ*های دانشگاه قزوین و مرکز تحقیقات مکاترونیک از سال 2003 در مسابقات بینآ*المللی ربوکاپ حضور داشته و مقامآ*های ارزشمندی برای کشور کسب کردهآ*اند. از سال 1385 بهآ*دلیل حضور مقتدرانه تیمآ*های رباتیک ایرانی در مسابقات جهانی این رشته، مجوز برگزاری مسابقات بینآ*المللی ربوکاپ آزاد ایران از طرف فدراسیون جهانی ربوکاپ صادر شده که امسال شاهد برگزاری هفتمین دوره آن بودیم.

  چرا دانش رباتیک باید برای کشوری مثل ایران مهم باشد؟

  ما طی 10 سال آینده خواهیم دید واژه ربات، رباتیک، مکاترونیک و ربوکاپ بسیار ذکر خواهد شد. نیاز به ربات یک ضرورت دنیای آینده است و اگر کشوری بهرهآ*برداری از ربات نداشته باشد نمیآ*تواند موفق باشد. در مکانآ*هایی که برای انسان خطرناک است یا صعبآ*العبور است، مثل اعماق دریا که انسان نیاز به نمونهآ*برداری یا تعمیرات دارد، از ربات استفاده میآ*کنند. در مواقعی که بعد مسافت زیاد یا نیاز به انجام فعالیتآ*ها از راه دور اعم از جراحی است از ربات استفاده میآ*شود. به هر ترتیب ربات میآ*تواند فعالیتآ*هایی انجام دهد که برای انسان غیرممکن باشد. در دنیای امروز کسانی که میآ*توانند از ربات بهرهآ*برداری کنند کارایی سیستم خود را افزایش میآ*دهند. در دنیای رقابتی که مرزها به واسطه دانش برداشته شدهآ*اند، رقبا اگر به این دانش دست یابند آن را به شما عرضه میآ*کنند و زمانی که همه بتوانند برداشت کنند، آنها بیشتر میآ*توانند بازار را تسخیر کرده و درآمد ایجاد کنند و شما عقب میآ*مانید. لذا این یک الزام استراتژیک است و اگر کسی نداشته باشد و بهرهآ*مند نباشد نمیآ*تواند موفق باشد. من معتقدم ما به واسطه داشتن نیروی انسانی متخصص، انسانآ*هایی خلاق، مستعد و علاقهآ*مند به رباتیک و هوش مصنوعی میآ*توانیم از این شایستگی بهرهآ*مند و پیشگام جهان باشیم. کافی است تمرکز کنیم و وقتی تمرکز کردیم جهتگیری خوبی داریم و با این جهتگیری میآ*توانیم پیشگام بوده و سهم بازار و سرعت بیشتری داشته باشیم و از این مزیت استراتژیک استفاده کنیم.

  بنابراین شما به طور قطع باور دارید که ایران میآ*تواند در کنار اقتصاد وابسته به نفت، اقتصاد تولید محور تکنولوژیک داشته باشد و رباتیک چنین ظرفیتی دارد؟

  صددرصد همین طور است. من معتقدم هم رباتیک و هم بخش شبیه سازی و نرمآ*افزاری این قابلیت را دارد. کشور ما نیز به علت داشتن نیروهای خلاق میآ*تواند مثل کشورهایی نظیر هند و آمریکا، شهرها و پارکآ*های فناوری بسازد و جوانان مشتقاق و علاقهآ*مند را در آن منطقه جمع کند. امسال هم با تاکید رهبر معظم انقلاب آ*باید یکی از داشتهآ*های ما یعنی ظرفیت تولید نرمآ*افزار و حتی سختآ*افزار را تقویت کنیم. در بخش سختآ*افزار گاهی اوقات به اجزا نیاز داریم که آن را هم میآ*سازیم و امکانآ*پذیر است، اما گاهی ترکیب این سختآ*افزارآ*ها برای ساخت بعضی ماشینآ*آلات است که آن قابلیت را بچهآ*های ایرانی در خودشان دارند. لذا اگر برنامهآ*ریزی خوبی در نقشه راه توسعه کشور و نقشه آموزشی کشور تدوین کنیم و سازمانآ*های مرتبط مثل سازمان پژوهشآ*های علمی و صنعتی را با هم مرتبط کنیم، با یک برنامه منسجم میآ*توانیم صادرکننده بخش مهمی از نرمآ*افزارهای جهان برای رباتآ*های مختلف باشیم. حوادث صنعتی که پیش میآ*آید نیروهای انسانی را از کار افتاده میآ*کند و ما نیروهای ماهرمان را که سرمایهآ*های سازمان هستند از دست میآ*دهیم.

  در این مواقع ربات به انسانآ*ها کمک میآ*کند. بسیاری از کارگران در محیطآ*های اسیدیآ*ای کار میآ*کنند که یک دقیقه نمیآ*توان در آن محیط ماند، ولی آنها هشت ساعت آنجا کار و زندگی میآ*کنند. قطعا این موارد در جسم شخص اثر میآ*گذارد و ما نیروی متخصص و ماهر کشور را از دست میآ*دهیم. گذشته از بعد انسانی اگر ما حتی از بعد سرمایهآ*ای هم نگاه کنیم، جایگزینی این افراد برای صنعت هزینهآ*های سنگینی دارد. ما خیلی راحت از کنار این موارد میآ*گذریم که بسیار حیاتی و با اهمیت هستند.

  این تصور که با به خدمت گرفتن ربات، نیروی کار انسانی بیکار میآ*شود، درست است؟

  سوال خیلی خوبی است. خیر. رباتآ*ها باعث میآ*شوند بازدهی صنعت بالا برود. وقتی این نسبت بالا برود، این صنعت میآ*تواند سهم بازار بیشتری به دست بیاورد. وقتی سهم بازار بیشتری به دست آورد، توسعه پیدا میآ*کند. توسعهآ*ای که ممکن است در بخشی غیر از بخش کار بدنی باشد. مثلا در بخش طراحی و توسعه محصول سرمایهآ*گذاریآ*های جدید در کشور اتفاق میآ*افتد.

  حالا عکسش را ببینید که اگر رباتآ*ها نباشد چه میآ*شود. سیستمآ*های ما به کار نیروی انسانی متکی میآ*شود. این سیستم نمیآ*تواند رقابت کند و وقتی نتوانست رقابت کند میآ*شود نیم درصد بازار جهان که متاسفانه بازار ایران در حال حاضر است. یک درصد جمعیت جهان، یک درصد خاک جهان و نیم درصد هم سهم بازار جهان را داریم. ما اگر قرار باشد به این نیم درصد قناعت و داخل کشور رقابت کنیم، با توجه به نیاز کشور هیچ وقت نمیآ*تواند صنعت ما رشد داشته باشد. در ضمن اینآ*که مردم قدرت انتخاب دارند و میآ*توانند از کالاهای باکیفیتآ*تر و با قیمت کمتر استفاده کنند. این واقعیتی است، شما میآ*توانید مرز کشور را ببندید که این قابل انجام نیست. اولا ما به مبادله کالا با خارج از کشور نیاز داریم و دوم مردم به شکلآ*های مختلف با خارج از کشور تعامل دارند. فرمایش رهبر معظم انقلاب در ارتباط با حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید به اعتقاد عمومی تبدیل و در سطح جامعه پیادهآ*سازی شود.

  ما دو مزیت مواد اولیه ارزان و نیروی انسانی متخصص ارزان را داریم. اما در کنار آن و برای تحقق هدف حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید صنعت از مکانیزاسیون و اتوماسیون بهرهآ*برداری کند و اثربخشی کار را بالاتر ببرد تا ما درآمد بیشتر داشته باشیم، سرمایهآ*گذاری بیشتری آ*کنیم و در ادامه اشتغالزایی بیشتر خواهد شد. در همین کشورهای پیرامون ما این مساله بارز است، لذا من معتقدم مسئولان ما باید خیلی سریع کارگروهآ*هایی را تشکیل دهند و این کار گروهآ*ها نباید هیچ دغدغهآ*ای داشته باشند تا بتوانند از این مزیتآ*های کشور استفاده کنند و سریعآ*تر به مقصود برسیم.

  به نظر میآ*رسد نگاه شما فقط به صنعت رباتیک نیست. چه صنعتآ*هایی میآ*تواند آینده درآمد ایرانی را دانشآ*محورتر کند؟

  ببینید در حال حاضر هند میلیاردها دلار صادرات نرمآ*افزار دارد. هندی که با ما صنعت کامپیوتر را شروع کرده است در حال حاضر نرمآ*افزار صادر میآ*کند. ما هم در تولید نرمآ*افزار این قابلیت را داریم. اگر دانشگاهآ*ها و مراکز تحقیقاتی ما با حضور استادان صاحبآ*نام و با بررسی نیازهای صنعتی، دستگاهآ*های صنعتی و ماشینآ*آلات و... در بحث نرمآ*افزارها شروع به کار کنند در این صورت بزودی یعنی در چند سال آینده میآ*توانیم درآمدآ*های چند ده میلیاردی از صادرات نرمآ*افزار داشته باشیم. وقتی استراتژیآ*های توسعه ژاپن را ملاحظه میآ*کنید، ژاپنیآ*ها در چند سال اخیر استراتژی توسعهآ*شان را در مسیر و محور توسعه دانشگاهآ*ها و مراکز تحقیقاتی و ایدهآ*پردازی قرار دادهآ*اند، چون ذهن قابل رقابت نیست، اما تلویزیون و خودرو قابل رقابتآ*اند. خلاقیتآ*های ذهنی و فروش این ایدهآ*ها و تبدیل آنها به محصولات نوآورانه و جدید میآ*تواند گنجی تمامآ*نشدنی باشد. در ژاپن دانشگاهآ*ها از آموزش محور و پژوهش محور به کارآفرین محور تبدیل شدهآ*اند و دانشگاهآ*ها بچهآ*ها را به این سمت بردهآ*اند که ایدهآ*های خلاقانه خود را به محصول تبدیل و پیادهآ*سازی کنند.

  من اخیرا دیدم این پنج کشور توسعه یافته یک اتحادیه تشکیل دادند. واقعا به فکر فرو رفتم که ما هم شاید میآ*توانستیم یکی از این محورآ*ها باشیم، یعنی به عنوان یک قطب اقتصادی قوی با چند کشوری که از نظر آرمانآ*ها با ما هماهنگی دارند یک اتحادیه تشکیل دهیم و واقعا به قطبی در جهان تبدیل شویم. من معتقدم ما، هم میآ*توانیم قدرت فرهنگی جهان باشیم و هم قدرت اقتصادی جهان. این امکان برای ایران هست. شعار هم نمیآ*دهم و به عنوان فردی که کار کردهآ*ام و در کنار محققان زندگی میآ*کنم و در کنار دانشجوها هستم میآ*دانم، ولی خلأهای بزرگ همین جهتآ*دهیآ*ها، نبودن یک استراتژی مشخص و عدم تمرکز است. وقتی نور ملایم خورشید را با ذرهآ*بین متمرکز میآ*کنید میآ*سوزاند. ما هم برای بازکردن راه سنگلاخی پیشآ*رویمان باید انرژیآ*های پراکنده را متمرکز کنیم.

  اجازه دهید به بحث رباتیک بازگردیم. کمیته ملی ربوکاپ چرا تشکیل شد و چه رسالتآ*هایی دارد؟

  فدراسیون جهانی ربوکاپ برای ساماندهی و توسعه فعالیت رباتیک در کشورها و برگزاری مسابقات محلی به گروهی از دستآ*اندرکاران و استادان باتجربهآ*ای که در ربوکاپ بودند مجوز میآ*دهد کنار هم کار کنند و به عنوان نماینده فدراسیون در این منطقه برای برگزاری مسابقات ربوکاپ و توسعه و ترویج دانش رباتیک فعالیت نمایند. کمیته ملی ربوکاپ ایران جمعی از استادان دانشگاهآ*های صاحبآ*نام هستند، استادانی مانند دکتر جمآ*زاد که از سال 1998 در این مسابقات بودند از دانشگاه صنعتی شریف تا دکتر پالهنگ در دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر شیری از دانشگاه امیرکبیر، دکتر شهری و دکتر ناظمی از دانشگاه شهید بهشتی، مهندسآ* هاشمی، دکتر شعرباف، مهندس اسدالله نوروزی و دکتر محمودی از دانشگاه آزاد قزوین. اینها در واقع افرادی هستند که ترکیب کمیته ملی ربوکاپ را تشکیل میآ*دهند.

  افراد صاحب نظری هستند که سالآ*ها کار کردهآ*اند و مورد تایید فدراسیون جهانی هستند و برای این فعالیت برنامهآ*ریزی میآ*کنند. بعد از آنآ*که در سال 2002 برای اولین بار در فوکوکا ژاپن همراه تیم شرکت کردم، اتفاقی که آنجا دیدم یک سالن خیلی بزرگی بود به نام فوکوکا که مسابقات در آن برگزار میآ*شد. کل دانشآ*آموزان را از شهر فوکوکا آ*آورده بودند آنجا و به آنها عروسک رباتیک داده بودند و باید آن را سرهم میآ*کردند و با دوستانشان مسابقه میآ*دادند و به این ترتیب بچهآ*ها را به این صنعت علاقهآ*مند میآ*کردند.

  من آن سال که به این صحنه نگاه کردم به فکر فرو رفتم که خب ما چرا نباید وقتی در کشورمان علاقه به این دانش و هوش و استعداد فراوان هست، این کار را بکنیم. همانجا فکر کردم باید بیایم در کشورمان و بچهآ*ها را با این فرهنگ آشنا بکنیم. همان روز با دوستان دور هم جمع شدیم. دوستان گفتند این اجتماعات از سال 1998 هم بوده، ولی وقتی میآ*رویم ایران معمولا رها میآ*شود. به دوستان قول دادم اگر توفیقی بود و زنده بودیم و تا زمانی که هستیم در مجموعهآ*های دانشگاهی و اجرایی کشور این جریان را حمایت کنیم و بیاییم این فرهنگ و دانش را در کشور توسعه دهیم. بعد از اینآ*که 2 سال با فدراسیون جهانی ربوکاپ چانهآ*زنی داشتیم که آنها میآ*گفتند شما توان ندارید و از کشورهای آسیایی فقط ژاپن و در نهایت چین میآ*توانند مسابقات را برگزار کنند، ما رفتیم فدراسیون ربوکاپ توانمندیآ*هایمان را معرفی کردیم. فدراسیون به ما اجازه داد یک دوره مسابقات تحت نظر فدراسیون برگزار کنیم. اول که شروع کردیم در نمایشگاه بینآ*المللی تهران فقط یک سالن خلیجآ*فارس را گرفتیم با 80 تیم. امروز که با شما صحبت میآ*کنم حدود 1200 تیم در این مسابقات ثبتآ*نام میآ*کنند.

  این مسابقات سبب شده پارسال تقریبا در تهران 150 انجمن مکاترونیکی در مدارس تشکیل شود. این خیلی مهم است که مسابقات باعث شده در اقصی نقاط کشور این علم ترویج شده و مسابقات محلی برگزار شود. این علم پژوهشی هست که در دانشگاهآ*ها شکل میآ*گیرد. حضور این محققآ*ها در کنار هم سبب میآ*شود از دستاوردآ*های علمی هم بیشتر یاد بگیرند و بهرهآ*برداری کنند. البته ما برنامهآ*هایی داریم و صحبتآ*هایی داشتیم و دنبال میآ*کنیم که بتوانیم کمآ*کم مدرسهآ*های رباتیک را راهآ*اندازی کنیم و بعد نشستآ*هایی داشته باشیم با وزیر محترم آموزش و پرورش و وزیر محترم علوم تا بتوانیم کمآ*کم آن بچهآ*ها را به دانشگاهآ*های رباتیک بفرستیم که رشتهآ*های رباتیک بخوانند و در واقع مردان و زنان بزرگ علم رباتیک را در این دانشگاهآ*ها تربیت بکنیم.

  ادامه در پست بعد
  هرکه را اسرار حق آموختند
  مهر کردند و دهانش دوختند
 2. #2
  2007/06/01
  ايران
  378
  10

  پاسخ : گفت و گوی جام جم با دکتر مرتضیآ* موسی خانی مدیر کمیته ملی ربوکاپ ایران

  ادامه پست قبلی

  ما الان در مقطع لیسانس مهندسی رباتیک و در مقطع فوقآ*لیسانس هم مهندس رباتیک و هم مکاترونیک داریم. هفته ملی رباتیک هم که مدتآ*هاست در تقویم وزارت علوم گنجانده شده، اما به نظر میآ*رسد صنعت، آمادگی پذیرش این همه کار آموزشی و پژوهشی را ندارد. آینده این صنعت و فارغآ*التحصیلان آن را چگونه میآ*بینید؟

  امام راحل همیشه میآ*فرمودند جنگ یک نعمت است و ما در جنگ خیلی از کمبودآ*هایی را که حس کردیم به سمت تولیدآ*کردن رفتیم. امروز با تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب در بحث تحول اقتصادی، جهاد اقتصادی در بحث اصلاح الگوی مصرف داشتند، منظور از اصلاح الگوی مصرف ارتقای بهرهآ*وری است؛ یعنی درست مصرفآ*کردن، یعنی جایی که لازم است تکنولوژی داشته باشیم که بهرهآ*وری بالاتر برود. امسال هم سال داشتهآ*های ملی و تولید ملی یعنی همین که در واقع صنعت داخلی را حمایت میآ*کنیم و به این معنا که صنعت داخلی ما باید بازار بیشتری را در سطح جهان تسخیر بکند.

  من فکر میآ*کنم با این نگاهآ*ها و مشکلاتی که بعضا هست باید به سمت تولید ملی حرکت کنیم. الان هم باید صنعتآ*مان بیاید به این سمت که خودمان خیلی از چیزآ*ها را تولید بکنیم. صنعت ما اگر بخواهد یک تکنولوژی وارد بکند خیلی سخت است. وقتی صنعت ما چه به عنوان سازنده ماشینآ*های صنعتی و چه به عنوان ادارهآ*کنندهآ*های این ماشینآ*ها، این رباتآ*ها و این سختآ*افزارآ*ها شروع به کار کرد میآ*آید سراغ این دانشجویان مسلط به هوش مصنوعی، پردازش تصویر، رباتیک و اینآ*گونه مسائل.

  الان خیلی از صنایع ما ممکن است در شرایط تحریم حتی نرمآ*افزار نداشته باشند. اگر مشکلی پیدا بشود و نیاز باشد تعمیر انجام گردد باید منتظر باشند تا متخصصی از خارج از کشور بیاید یا ما برویم آنجا و دستگاه را تعمیر کنیم. صنعت آ*باید به این سمت برود و از متخصص بومی استفاده کند، از نرمآ*افزار بومی استفاده کند از سختآ*افزار بومی استفاده کند و این یک ضرورت است. دوم اینآ*که ما بعضی وقتآ*ها میآ*گوییم چرا قیمت تمامآ*شده زیاد میآ*شود؟ خب باید بدانیم قیمت تمامآ*شده ترکیب سرمایهآ*گذاری و سود حاصل از سرمایهآ*گذاری است؛ یعنی وقتی شما میآ*روید 2 میلیارد تومان وام میآ*گیرید با بهره 20 درصد این بخشی از قیمت تمامآ*شده میآ*شود، هرچقدر این تکنولوژیآ*ها بومی شود و قیمتآ*ها پایینآ*تر باشد، قیمت تمامآ*شده محصول پایینآ*تر خواهد بود.

  اگر قیمت تمامآ*شده محصول پایینآ*تر باشد مزیت رقابتی پیدا میآ*کند. به عقیده من صنعتگر ما نباید بنشیند و دیگران را متهم بکند. صنعتگر ما باید فکر کند که در این شرایط باید مدیریت بکند و معنی مدیریت یعنی همین استفاده صحیح از منابع. معنای مدیریت یعنی تبدیلآ*کردن عوامل محیطی به عوامل سیستمی. عوامل محیطی دست مدیر نیست. اما عوامل سیستمی دست مدیریت است. ما باید این عوامل محیطی را دستمان بگیریم. این ادارهآ*کردن جزو ارکان یک مدیر است؛ یعنی این مدیر وظیفهآ*اش این است که بتواند عوامل محیطی را تبدیل کند به عوامل سیستمی. رمز و راز ادارهآ*کردن همین است.

  لذا ما باید بتوانیم اینها را خودمان دستمان بگیریم. قیمتآ*های تمامآ*شده را پایین بیاوریم. نرمآ*افزار و سختآ*افزار را از عرضهآ*کننده داخلی تهیه بکنیم با قیمت پایینآ*تر یکی از عواملی که میآ*تواند دستمان را بگیرد همین قسمت کار است و اگر این اتفاق افتاد، چون مواد اولیه در ایران خیلی ارزان است، مواد و تکنولوژی و دانشمان اگر از ایران باشد، کیفیت محصولمان هم برابر با کالای مشابه خارجی باشد، تعیین کننده یا رهبر بازار ماییم، چون قیمت ما پایینآ*تر است و در واقع لیدر بازار میآ*شویم.

  در برخی صنایع مرتبط با رباتیک مانند صنایع الکترونیک ما با دنیا تبادل بسیاری داریم و در واقع نیازی نیست که بسیاری از کارهایی که در دنیا انجام شده را مجددا انجام دهیم. با این مسائل چطور میآ*شود برخورد کرد؟

  من معتقد نیستم که ما میآ*توانیم همه چیز را داشته باشیم و تولید بکنیم از هواپیمای غولآ*پیکر تا سوزن! من عرضم این است که روی آنجاهایی که شایستگی محوری داریم، تمرکز بکنیم. تخصیص استراتژیک ما باید همین جاها باشد. در مباحث استراتژیک شما باید غیر متوازن برخورد کنید. یعنی باید حتی تبعیض استراتژیک قائل بشوید. تمرکز کنیم در جاهایی که شایستگی داریم، توانمندی داریم، منابع را تخصیص بدهیم آنجا. یکی از آنجاها تولید نرمآ*افزار است و یکی تولید بخشی از سختآ*افزار، مثلا همین رباتآ*های پرنده، رباتآ*های امدادگر، رباتآ*های خانگی، رباتآ*های جراح و... ما اینها را میآ*توانیم تولید بکنیم. حتی دانش کار با بعضی قطعات و اجزا را هم میآ*توانیم داشته باشیم، ماشینآ*آلاتی را تولید بکنیم و غیره. لذا من فکر نمیآ*کنم این مصداق عام داشته باشد. یعنی نتوانیم در هیچ بخشی از صنایع الکترونیک وارد بشویم.

  به طور مثال در بخش مکانیک و نرمآ*افزار ربات میآ*توانیم در تولید موفقیت داشته باشیم؟

  صد در صد. ما الان در دانشگاه قزوین خودرویی که با پلتفرم پراید سایپا ساخته شده و در مسابقات هم اول شده تولید کردهآ*ایم. توجه ما میآ*بایست اول به نیاز داخل و دوم صادرات به کشورهای دیگر باشد که اگر یک مقدار تمرکز کنیم و قیمتآ*های تمام شده را پایین بیاوریم ممکن است. تولید داخلی ما باید در پاسخ به فرمایشات رهبر معظم انقلاب باشد و به سمتی برود آ*که قیمت را کاهش دهیم و کیفیت را بالا ببریم.

  من مثالی بزنم. مدیرعامل فورد که منصوب شد فورد در آستانه ورشکستگی بود. ایشان قیمت فورد را آورد پایین. روزنامهآ*های آمریکا نوشتند اقدامی در حد جنایت. بعد مدیرعامل فورد پاسخ داد: «داشتن ماشین حق هر شهروندی است و ما باید کاری کنیم که قیمت را پایین بیاوریم» با پایین آوردن قیمت، فورد از ورشکستگی نجات پیدا کرد و دوباره برگشت به چرخه رقابتی و توانست از ورشکستگی نجات پیدا کند. مدلآ*های ذهنی مدیران ما باید تغییر پیدا کند. تغییر این مدلآ*های ذهنی جزئی از وظایف سازمانآ*های یاد گیرنده است. ما باید مدیرانمان را به این باور برسانیم که میآ*توانیم قیمت را پایین بیاوریم، ولی این هدف یک جهاد میآ*خواهد. شروع کنیم هر آنچه را باعث کاهش قیمت میآ*شود پیادهآ*سازی کنیم. آنچه را زائد است حذف و یک سازمان کاملا منظم با حداقل هزینهآ*ها داشته باشیم. میآ*توانیم محصول خوبی ارائه کنیم با قیمت مناسب. میآ*گویم محصول خوب این نیست که وقتی میآ*خواهیم قیمت را کم کنیم بیاییم از کیفیت محصول بزنیم. یعنی مشخصات کیفی محصول نهآ*تنها باید حفظ بشود، بلکه قیمت پایین بیاید.

  البته یادمان هم باشد پشت هر توفیق یک عقیده هست و یک استمرار در یک عقیده؛ یعنی باید بر آن عقیده سماجت ورزیم و پافشاری کنیم، برایش سختی بکشیم تا موفق شد. این رمز موفقیت است. پس ما اگر مصمم باشیم که میآ*توانیم، میآ*شود هر کاری را انجام بدهیم. برای نمونه عرض کنم گروهی که از یک چرخ ریسندگی شروع میآ*کند در روستای قهرود کاشان و امروزه صادرات آن فقط به کشورهای خارجی است و از یک گروه کوچک تبدیل میآ*شود به یک شرکت ریسندگی و بافندگی و دوزندگی و بعد تولید محصول آن را در سطح بینآ*المللی فقط صادر میآ*کند و وقتی میآ*رویم لباس از کشورهای مختلف میآ*خریم و کلی تعریف میآ*کنیم، در حالی که پوشاک قهرود به آلمان و دبی و امارات و... صادر میآ*شود پس ما میآ*توانیم، ولی آن چرخ ریسندگی با سماجت تبدیل به این شد. اگر سماجت نبود، سختیآ*کشیدن نبود امکانآ*پذیر نمیآ*شد.

  میآ*گویند بهشت را به بها دهند نه به بهانه. مهارت دیگری که مدیران ما باید به آن دقت کنند مهارت ارتباطی است. اینجا باید مدیر مهارت برقراری ارتباط را داشته باشد. رمز موفقیت این نیست که شما بنشینید و انتظار داشته باشید همه در بزنند. باید به سراغ مشتری رفت و با او ارتباط برقرار کرد با بازار ارتباط برقرار کرد با عرضهآ*کننده ارتباط برقرار کرد. جایی شما با چانهآ*زنی ممکن است قیمت مواد را کم بکنید. مدیر بوتان رفته بود سراغ مس سرچشمه با یک ارتباط قیمت مواد را کم کرد. فروش محصولش را بیشتر کرد. از مس سرچشمه هم بیشتر کالا خرید. هم اینها بردند و هم آنها. یک ارتباط توانمند یعنی همین. میآ*خواهم بگویم مدیران ما باید تلاش بکنند اگر شما پشت میز بنشینید موفق نمیآ*شوید.

  آقای بیل گیتس وقتی میآ*خواست ایکس باکس را عرضه کند خودش رفت معرفی کرد در ژاپن در شرق آسیا. باید حرکت کنیم. اگر میآ*خواهید محصول معرفی شود باید بلند شوید و خودتان به عنوان مدیرعامل از آمریکا بیایید ژاپن که مهد بازیآ*های رایانهآ*ای است و محصولت را معرفی کنی تا بتوانید آن بازار را هم بگیرید. این میآ*تواند رمز موفقیت ایران باشد، چون ما از این مدیرها در کشور کم نداریم، ولی این باید فراگیر بشود؛ یعنی همه مدیران ما بهآ*جای اینآ*که بهانهآ*گیری بکنند و همیشه دیگران را متهم بکنند باید بپذیرند شرایط کشور ما این است و در این شرایط تصمیم بگیرند تولید کننده باشد. پس باید توکل و تلاش کرد، چون خداوند میآ*فرماید تلاشتان را بکنید بعدا به من توکل کنید من هم کمکتان میآ*کنم. مثل شرکت شیرین عسل که الان بیش از صد میلیون دلار شکلات صادر میآ*کند یا شرکت بهروز که از توزیع محصولات با یک ژیان آغاز شد اکنون میآ*شود یکی از تولیدکنندگان برتر کشور و آن ژیان را هم به عنوان نشانه دم در کارخانه گذاشتهآ*اند.

  دانشجویان، نیروهای کار آینده هستند که بخشی از آنها در آینده مدیران صنایع و تصمیمآ*گیران کشور خواهند بود. در این حرکت رو به پیشرفت، دانشجویان چه مهارتآ*هایی را باید در خود تقویت کنند؟

  دانشجویان ما باید در درجه اول یک چشمآ*انداز خوب برای خود داشته باشند. من به طور معمول در همه کلاسآ*هایی که دارم جلسه اول بحث چشمآ*انداز چیست را با دانشجویانم مطرح میآ*کنم و میآ*گویم باید چشمآ*انداز خود را برای جلسه بعد بنویسید و همراه بیاورید. دوم اینآ*که از بچهآ*ها میآ*خواهم برای خود یک استراتژی داشته باشند، یعنی یک منفعت بالقوه را شناسایی و برنامهآ*ریزی کنند و نقشه بکشند که چطور میآ*شود به آن رسید.

  دور و اطراف ما پر از فرصتآ*هاست. اگر دانشجویان ما نگاه خلاقانه داشته باشند میآ*توانند از این فرصتآ*ها به شکل صحیح استفاده کنند. بچهآ*ها باید مقصود بنیادین داشته باشند. مقصود بنیادین در واقع یکی ار بخشآ*های اصلی ماموریت است. ما هر کدام یک دلیل وجودی داریم که هدف آفرینش ما و دلیل وجود ما روی زمین است. مقصود بنیادین یعنی غایتی که ما برای آن زنده هستیم. فکر کنیم هدف اصلی ما چیست، فقط قرار است کار کنیم؟ فقط قرار است تدریس کنیم؟ هدف حقیقی ما چیست؟ فقط درآمد یا خدمت به بشر؟ کشف و رفع یک نیاز بشری؟

  چشمآ*انداز باید خاص باشد، باید ویژه باشد، باید منحصر بهآ*فرد و بلند پروازانه باشد، مثلا میآ*خواهم مهندس عمران شوم که چه کاری انجام دهم؟ محاسبات کنم که خب محاسبهآ*گرهای بسیاری هستند. میآ*خواهم بنای خاصی یا مثلا خانهآ*ای بسازم که بر اثر زلزله هیچآ*کس از نوع خاص آوار آن نمیرد؟! یا میآ*خواهم یک پزشک شوم که قلب را جراحی کنم که خب پزشک خوب اکنون زیاد است، ولی مثلا میآ*خواهم پزشکی شوم که روشی اختراع کنم تا جراحتآ*های بعد از عمل کاهش یابد و زمان مرخصی بهبود سریعآ*تر گردد. اینها میآ*شود مقصود نهایی و نمونهآ*های بسیار دیگری مانند این نگاهآ*های ارزشمند و خاص. اگر اینآ*طور نگاه کنند از لحظهآ*لحظه لذت خواهند برد و زندگی بسیار ارزشمند میآ*شود و آن وقت است که به جای پنج ساعت، 10 ساعت در روز تحقیق میآ*کنیم و آن وقت است که زندگی دیگر تکراری و بیآ*معنا نیست و هر روز انسان خدا را بیشتر شکر میآ*کند.

  مجموعه این ایستگاهآ*هایی که در آن پیاده شدیم یعنی همین زندگی که مدت محدودی در آن هستیم و با مقصود نهایی زیباتر میآ*شود و تحمل آن لذتآ*بخشآ*تر است و میآ*شود کارهای بیشتری را برای رضای خدا و ساختن آخرت انجام داد، چون این دنیا مزرعه آخرت است و ایستگاهی برای مدت محدود که همه خواهیم رفت.

  تهیه کننده: آریا صبوری
  منبع: روزنامه جامآ*جم
  هرکه را اسرار حق آموختند
  مهر کردند و دهانش دوختند
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوعات مشابه

 1. بیس کد ربوکاپ دو بعدی
  توسط AliRezaDAVE در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2015/09/13, 22:39
 2. مسابقات ربوکاپ ازاد ایران
  توسط atrobot در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2014/05/30, 02:40
 3. گذارش تصویری از هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران
  توسط haji125 در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2013/04/07, 17:28
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2013/01/23, 20:48
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2009/08/28, 11:42

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •