اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش جامع اتصال AVR به پورت USB در بسکام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش جامع اتصال AVR به پورت USB در بسکام

سلام

یه آموزش راجع به نحوه ی ارتباط دهی AVR با پورت USB و برنامه نویسیش با بسکام تهیه کردم. در سمت کامپیوتر هم زبان های برنامه نویسی می تونن ویژوال بیسیک ، VB.NET و #C باشن.

این آموزش در قالب سه فایل تهیه شده : آموزش برنامه ی AVR ، آموزش برنامه ی کامپیوتر و آموزش سخت افزار - البته در سمت کامپیوتر ، آموزش بر مبنای BV.NET تهیه شده. ضمنا آموزش شامل 4 مثال متنوع و ساده هم هست.

امیدوارم که مطلب خوبی باشه.

http://mrkelectronic.blogfa.com/page/projects.aspx

بخش هایی از آموزش برنامه ی AVR :

کمپانی MCSelec که تهیه کننده و سازنده ی کامپایلر بسکام می باشد در امر ایجاد کتابخانه های فراوان و مفید ، برای ارتباط میکروکنترلرهای AVR با مدارات جانبی ، یدی طولانی دارد. از جمله دارای کتابخانه ای با نام USB Add On می باشد. اما شاید بتوان گفت که بزرگترین ضعف این کتابخانه اینست که تنها برای میکروکنترلرهای سری ATUSB طراحی شده که از بین آنها درحال حاضر فقط ATUSB162 و ATUSB1287 پشتیبانی می شوند. (سایر تراشه های گروه ATUSB هم بزودی پشتیبانی خواهند شد). بنابراین در صورت استفاده از این کتابخانه نمی توان با سایر میکروکنترلرهای AVR برنامه ای برای ارتباط با پورت USB نوشت. ضمن اینکه این کتابخانه جزو آندسته از کتابخانه هائیست که باید از شرکت mcselec خریداری شوند.

اما در کنار این کتابخانه ، فردی با نام کاربری Ollopa که یکی از کاربران سایت Home - MCS Electronics می باشند کتابخانه ی دیگری با نام swusb.LBX تهیه کرده اند که دارای دو مزیت عمده نسبت به کتابخانه ی USB Add On می باشد. مزیت اول رایگان بودن کتابخانه است و مزیت دوم اینست که می توان از آن برای هر میکروکنترلری که دارای 4 کیلو بایت حافظه ی Flash باشد استفاده کرد. بنابراین شما می توانید با استفاده از این کتابخانه و یک میکروکنترلر ATMega8 برنامه هایی مبتنی بر پورت USB بنویسید. این کتابخانه سخت افزار را به عنوان یک HID یا Human Interface Device به کامپیوتر معرفی می کند. بنابراین سخت افزار بصورت اتوماتیک توسط کامپیوتر شناخته می شود و نیازی به درایور برای معرفی آن نیست.

بخش هایی از آموزش برنامه ی کامپیوتر :

در زبان های برنامه نویسی مختلف ، توابع و کلاس های متفاوتی برای کار با پورت USB وجود دارند که بکارگیری آنها برای همگان کار ساده ای نیست و با پیچیدگی و دشواری های خاصی همراه است. لذا جناب آقای Amr Bekhit اقدام به تهیه ی یک کتابخانه و فایل DLL در سمت کامپیوتر و برای زبان های ویژوال بیسیک ، Visual Basic.NET و C# نموده اند که به برنامه نویسان اجازه می دهد به سادگی با پورت USB ارتباط برقرار کنند. نام این کتابخانه mcHIDInetrface می باشد و به همراه یک فایل DLL به نام mcHID مورد استفاده قرار می گیرد.

در این آموزش که برای زبان محبوب Visual Basic.NET تهیه شده است به روش های ایجاد یک پروژه با استفاده از این کتابخانه پرداخته ام و برای درک هرچه بهتر مطالب از چهار مثال عملی استفاده کرده ام که هرکدام دارای مثالی مشابه در فایل آموزش برنامه ی AVR می باشند. بدین معنی که مثال یک در این آموزش دقیقا همان مثال یک در فایل آموزش برنامه ی AVR است با این تفاوت که در اینجا به بررسی برنامه نویسی سمت کامپیوتر این مثال می پردازیم و در فایل آموزش برنامه ی AVR به بررسی برنامه ی میکروکنترلر آن.

بخش هایی از آموزش سخت افزار :

در حالت کلی دستگاه هایی که به پورت USB متصل می شوند از نظر سرعت برقراری ارتباط به چهار نوع تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

1. دستگاه های سرعت پائین یا Low Speed با نرخ سرعت 1.5 Mbit/s در نسخه ی USB 1.0 که در ژانویه 1996 بطور رسمی معرفی شد.

2. دستگاه های سرعت بالا یا Full Speed با نرخ سرعت 12 Mbit/s که به همراه سرعت 1.5Mbit/s در ژانویه 1996 در نسخه ی USB 1.0 معرفی گردید. اما استفاده ی گسترده از پورت USB در سپتامبر سال 1998 و از نسخه ی USB 1.1 به بعد بود.

3. دستگاه های سرعت ماکزیمم یا High Speed با نرخ سرعت 480 Mbit/s یا 60 MB/s که در آوریل سال 2000 و در نسخه ی USB 2.0 عرضه شد.

4. دستگاه های ابر سرعت یا Super Speed با نرخ سرعت 5 Gbit/s یا 625 MB/s که در نوامبر سال 2008 و در نسخه ی USB 3.0 عرضه گردید که سرعت آن بیش از 10 برابر سرعت نسخه ی USB 2.0 است.

توجه :نوع انتقال داده در همه ی نسخه های USB از نوع سریال می باشد اما نسخه ها ی USB 2.0 و قبل از آن ، دارای ارتباط نیمه دو طرفه می باشند در حالیکه در نسخه ی USB 3.0 این ارتباط کاملا دو طرفه است که یکی از دلایل افزایش سرعت آن نیز همین مورد می باشد.

اَللّهُمَ صَلّ عَلي مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

{خلاف قوانین}
    [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

پاسخ : آموزش جامع اتصال AVR به پورت USB در بسکام

مهندس
    میشه با کدویژن را هم بدون آی سی واسط توضیح دهید
    من میخوام نشانگر ماوس را شبیه سازی کنم

متشکرم
    کمتر سخن گویم
    بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

کار قشنگی هست
      ادامه بده
      هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژمان اکبری
        کار قشنگی هست
        ادامه بده
        مهندس جان مشخصه که خیلی ها کار نکردن فقط یه اطلاعات تئوری دارند و لاغیر :redface:
        شاید این حرفم بد باشد ولی کل سابت را سرچ کردم و همه جا کامنت گذاشتم ولی کسی نتوانست با کدویژن مشکل من را حل کنه
        فکر کنید یه پروژه است که باید انجام بدهند با این عنوان:
        میخواهیم یک میکرو mega8 رو به usb کامپیوتر وصل کنم و با 4 تا کلید نشانه گر ماوس را بالا و پایین و چپ و راست ببرم.و با سه تا کلید دیگر کلید های ماوس را شبیه سازی کنم
        با کدویژن میخواهم این کار را انجام دهم بدون استفاده از ic های واسط

حالا کی مرده قدم بگذارد. :applause:
        کمتر سخن گویم
        بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

سلام

اولا که این آموزش ادامه نداره! یعنی کل توضیحات و مثال ها توی همین لینکی که گذاشتم هست. ثانیا اگه هر سوالی راجع به آموزش و مثال هاش بود همین جا بپرسید که جواب بدم.

و ثالثا من با کدویژن بلد نیستم! شرمنده ام. اما اگه کسی باشه که حوصله ی تبدیل کتابخونه ی بسکام به کدویژن رو داشته باشه ، میشه برای کدویژن هم کتابخونه درست کرد. ولی من خودم توی کدویژن تا اون اندازه حرفه ای نیستم.

{خلاف قوانین}
          [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی رحیمی
            سلام

اولا که این آموزش ادامه نداره! یعنی کل توضیحات و مثال ها توی همین لینکی که گذاشتم هست. ثانیا اگه هر سوالی راجع به آموزش و مثال هاش بود همین جا بپرسید که جواب بدم.

و ثالثا من با کدویژن بلد نیستم! شرمنده ام. اما اگه کسی باشه که حوصله ی تبدیل کتابخونه ی بسکام به کدویژن رو داشته باشه ، میشه برای کدویژن هم کتابخونه درست کرد. ولی من خودم توی کدویژن تا اون اندازه حرفه ای نیستم.
            متشکرم از حسن توجه شما آقای مهندس عزیز
            من با winavr برنامه را بدست آوردم ولی نمیتوانم آن را در winavr کنم و یا َAVRStudio اجرا میکنم خطا های زیادی میده ... :redface:
            روش کارش HID است یه سرچ بزنی hid-mouse حتما پیدا میکنی
            کمتر سخن گویم
            بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

خواهش میشه.

کلا زبان اصلیه من در برنامه نویسی بیسیک هست. البته با کدویژن هم کار می کنم ولی در حد پورت USB تا حالا کار نکردم و علاقه ای هم ندارم ، چون با همین کتابخونه ی بسکام می تونم کار کنم و از این کامپایلر راضیم.

{خلاف قوانین}

دیدگاه

سلام.
                لینکی که گذاشتید باز نمیشه متاسفانه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اگه ممکنه در مورد خواندن و ارسال اطلاعات پورت usb توسط avr راهنمایی کنید.ممنون.

دیدگاه

با سلام
                  لینک جدید

دیدگاه

سلام
                    من اطلاعات رو دانلود کردم و برنامه مربوط به LED رو روی میکرو ریختم ولی با اتصال به کامپیوتر USB شناخته نمیشود
                    لطفا راهنمایی فرمایید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X