گروهی از متخصصان و نخبگان دانشگاهی عرصه فناوری اطلاعات با صدور اطلاعیه ای نسبت به وضعیت سرویسآ*های ایمیل موسوم به "ملی" هشدار دادند.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

" اگرچه در ضرورت راهآ*اندازی سرویسآ*های ایمیل داخلی تردیدی برای متخصصان وجود ندارد اما دستورالعمل جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر الزامی بودن استفاده از 3 سرویس پست الکترونیک معرفی شده که قطعا نه شایسته عنوان ملی هستند و نه حتی میآ*توان آنها را تولید داخلی محسوب کرد، بسیار نگرانآ*کننده و سوالآ*برانگیز است.

بهتر است توضیح داده شود که براساس کدام معیارهای فنی، صلاحیت سرویسآ*های دولتی iran.ir، post.ir و chmail.ir (چاپار) بررسی و تائید شده است تا این شائبه در اذهان به وجود نیاید که برخی با علم و گاهی به مشکلات متعدد کاربری و امنیتی و عدم قابلیت توسعهآ*پذیری این 3 سرویس، اصرار دارند دستاوردهای ناقص و فاقد کیفیت خود را با استفاده از تبلیغات سرسامآ*آور و بخشنامهآ*های الزامآ*آور به کاربران ایرانی تحمیل کنند.

یقیناً وادار کردن مردم به استفاده از سرویسآ*های نامطمئن داخلی علاوه بر اینکه اطلاعات خصوصی کاربران را در معرض تهدید جدی قرار میآ*دهد، حاصلی جز سلب اعتماد مردم نسبت به عموم محصولات و خدمات نرمآ*افزاری ایرانی نخواهد داشت.

«گروه بیان» از سیاستگذاران حوزه فناوری اطلاعات و نهادهای نظارتی کشور میآ*خواهد اجازه ندهند اقدامات شتابزده و تصمیمات عجولانه، بیش از این به اعتبار متخصصان عرصه فناوری اطلاعات کشور لطمه وارد کند و با اجبار مردم به استفاده از این سرویسآ*ها، حریم خصوصی کاربران در معرض خطر قرار گیرد.

در پایان ضمن قدردانی از حسنآ*ظن مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و تشکر بابت ابراز تمایل آنها برای مشارکت و همکاری در 2 پروژه موتور جستجوی و ایمیل گروه بیان ضمن تاکید دوباره بر عدم تمایل به این همکاری، امیدواریم هرچه سریعتر امکان دسترسی به سرویسآ*های متعدد و متنوع پست الکترونیک امن و کارآمد داخلی برای عموم مردم فراهم و شرایطی مهیا شود تا کاربران فضای مجازی با میل و رغبت خود، ایمیلآ*های ایرانی را انتخاب کنند.

همچنین در صورت لزوم، مشروح دلایل عدم تمایل به ارائه موتور جستجو و سامانه پست الکترونیک «هد» به سازمان فناوری اطلاعات، در آینده به اطلاع عموم خواهد رسید. والسلام "

لازم به ذکر است اين جمع از متخصصان و نخبگان دانشگاهی عرصه فناوری اطلاعات، بخشی از مستندات و ایرادات سرویسآ*های ایمیل معرفی شده به عنوان ایمیل ملی را نیز از طريق آدرس اينترنتي خود به نشانی bayan.blog.ir منتشر کردهآ*اند.