ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    2007/10/19
    29
    1

آزمایشگاه ال 1

سلام بچه ها
    خجالت میکشم بگم دانشجوی ترم 5 هستم و هیچی از آزمایشگاه نمی دونم :sad:
    متاشفانه آز فیزیک و اندازه گیری رو با اساتیدی داشتم که هیچی یاد دانشجو نمی دادن و فقط با یه نمره 19-20 پاس میکردن .ولی الان افتادم با یه استاد سخت گیر و بد جوری توش گیر کردم تا حدی که میخواستم حذفش کنم :cry: ولی گفتم فایده نداره لازم که اینا رو بدونم. خوب این استاد گرامی ما هم هیچ توضیحی نمی ده و فقط آدم رو مسخره میکنه .بچه ها دستم به دامنتون کمکم کنید خیلی نا امید شدم :cry2: از مقدمات و ابتدایی ترین موارد شروع میکنمو اگه شما همکاری کنید با هام میخوام تک تک آزمایشها رو با نکاتشون با م تمرین کنیم

اول روش تست پراپها و دیود و .. رو اگه میدونید(که فکر کنم همه میدونن بجز من) لطف کنید بگیید

2005/08/30
    تبریز
    1,743
    18

پاسخ : آزمایشگاه ال 1

با سلام دوست عزيز
    شما مي توني از كتاب هاي آزمايشگاه هنرستان رشته هاي برق صنعتي و الكترونيك استفاده بكني حتما خيلي كمكت مي كنند

معمولا براي تست اداوت الكترونيكي بهتره عادت بكني كه با يه آوومتر ساده كار بكني چون هر جائي لوازمي مثل اسيلوسكوپ قابل دسترسي نيست ( البته اگه بچه مايه دار باشي مشكلي نيست ولي :mrgreen: )

براي تست پروب
    پروب رو مي توني با حالت با توجه به اين كه يك سيم هادي هستش در واقع عنصري با مقاومت كم در نظر بگيري در حدود چند دهم اهم تا چند اهم پس مي توني اوومتر رو روي رنجي كه ضرايب كم اهمي داره بذاري و دوسر پروپي كه مي خواي تست بكني ( ممكنه خود پروپ اوومتر باشه ) رو بهم بزني اگه قطع نباشه بايد مقاومت خيلي كم نشون بده وگرنه اگه اوومتر شما ديجيتاليه ( ديگه عقربه اي زياد خواهان نداره البته اين جوري نگاهش نكنيد توي تست خازن و سلف خيلي مفيد تر از اوومتر ديجيتالي عمل مي كنه :rolleyes: ) باگه پروپ شما مشكلي داشته باشه عدد 1 رو به عنوان مقاومت بالا نشون مي ده اگه حتي شما ضرايب مقاومت رو بالا ببرئيد ( يعني سلكتور اوومتر رو روي ضرايب بالا تنظيم بكنيد ) باز همون عدد 1 نشون داده ميشه ( البته اگه اوومتر تون از اتوماتيك ها نيست :mrgreen: اونا خودشون رنج اشون رو تغيير مي دن )

ضمنا معمولا روي اوومتر ها تستي بنام تست ديود وجود داره كه روي همون مي توني عمل تست اتصال كوتا رو انجام بدي يعني اگه روي تست ديود ( علامتش يه شكل ديود و كنارش شكل يه صداي بوقه ) بذاري و نوك پروپ هاي اوومتر رو به اون دوسر پروپت بزني اگه درست باشه و قطع نباشه بايد يه صداي بوق از اوومتر رد بياد ( اين مورد معمولا روي بعضي از اوومتر هاي عقربه اي هم هست )
    يه مسله اي كه هست اساس وجود اين مورد براي ديوده ولي خوب واسه اين مورد هم خيلي پر كاربرد تره

براي تست ديود راه هاي مختلفي وجود داره
    1- توي مدار باشه از طريق تست ولتاژي يعني مدار كار بكنه و شما ولتاژON شدن ديود رو اندازه بگيري
    2- با استفاده از اوومتر روش تست اهم
    3- روش تست ديود توي اين روش مثل گزينه 1 ديود روش ميشه و ولتاژ سد اون با توجه به اين كه ولتاژ ورودي و خروجي ديود چقدر تفاوت داره تعيين كننده سالم يا ناسالم بودن ديود و اين كه ديود چه جنسي داره
    4- يه مورد هم هست اونم تست نيست ولي توي آزمايش هاي مياد روش بدست اوردن منحني نمائي ديود توي صفحه VI

دوست عزيز اگه مفيده ادامه بدم
    دوستان ديگه اگه كسي بهتر و جالب تر مي تونه توضيح بده اعلام بكنه خداي ناكرده توضيحاتم موجب گمراهي نشه :redface:
    موفق باشيد
    2007/10/19
    29
    1

پاسخ : آزمایشگاه ال 1

ممنونم دوست عزیز

اینقدر سوال دارم که نمی دونم از گجاش شروع کنم

مثلا اینکه برای منبع سینوسی استاد مون میگه از سه فیش سمت چپ میزکار استفاده کنید . اولا اینکه این سه فیش چه فرکانسی و... بعدشم 2تاشون قرمز (+) و یکیشون سیاه(-) اگه خواستیم دو جای مدار رو زمین کنیم چیکار کنیم یه فیش سیاه داریم(حتما بهم میخندید ولی چیکار کنم شک دارم)

برای منحنی مشخصه دیود مدار شکل زیر رو بستیم ولی برعکس نشون داد چرا ؟(من فکر میکنم چون توی اسکوپ محور عمودی v و محور افقی در حالت x-y x هست اگه اشتباه شما بگید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

یه سوال دیگه اینکه برای بدست آوردن ولتاز معکوس دیود (piv) چیکار باید کرد . (میدونم سر پراپها رو جا به جا میکنیم ولی چرا؟)
    وآخرین سوال برای امروز اینکه چرا میگن اسکوپ vac رو نشون نمیده و باید اول vp-pرو حساب کنی و بعد از فرمولی که نمی دو نم چیه(لطفا شما بگید) باید ولتاز ac رو حساب کنی
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3