اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با codevision

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با codevision

با سلام
    من یک برنامه چشمک زن led هم با BASCOM و هم با Codevision نوشتم. بعد فایل hex را به برنامه progisp میدم و با اون میکروی atmega128 را پروگرم می کنم. مشکلی که دارم اینه که برنامه ای که با BASCOM نوشتم به خوبی کامپایل میشه و روی میکرو جواب میده ولی برنامه نوشته شده با codevision پروگرم میشه ولی روی میکرو جواب نمیده.
    احساس میکنم دستور delay اجرا نمیشه. مثلا اگر من اول پین B0 رو یک کنم، یک باقی میمونه واگر اول صفرش کنم، پین B0 صفر باقی میمونه.
    کد:
    #include <mega128.h>
    #include <delay.h>

void main()
    {
    DDRB=0x01;
    while(1)
    {
    PORTB=0x01;
    delay_ms(1000);
    PORTB=0x00;
    delay_ms(1000);
    }
    }
    چندتا برنامه دیگر هم با codevision نوشتم ولی هیچ کدومشون جواب نمیدن. حتی با codevision wizard هم کار کردم ولی بازهم فایده نداشت. مثلا یک برنامه برای ارتباط usart با pc هم نوشتم ولی اصلا میکرو نه دیتا از pc میگرفت ونه ارسال میکرد.
    آیا برای کار با codevision کار خاصی باید کرد.
    ورژن codevision هم 2.05.3 هست.
    با تشکر

پاسخ : مشکل با codevision

نوشته اصلی توسط ashaebani2002
    با سلام
    من یک برنامه چشمک زن led هم با BASCOM و هم با Codevision نوشتم. بعد فایل hex را به برنامه progisp میدم و با اون میکروی atmega128 را پروگرم می کنم. مشکلی که دارم اینه که برنامه ای که با BASCOM نوشتم به خوبی کامپایل میشه و روی میکرو جواب میده ولی برنامه نوشته شده با codevision پروگرم میشه ولی روی میکرو جواب نمیده.
    احساس میکنم دستور delay اجرا نمیشه. مثلا اگر من اول پین B0 رو یک کنم، یک باقی میمونه واگر اول صفرش کنم، پین B0 صفر باقی میمونه.
    کد:
    #include <mega128.h>
    #include <delay.h>

void main()
    {
    DDRB=0x01;
    while(1)
    {
    PORTB=0x01;
    delay_ms(1000);
    PORTB=0x00;
    delay_ms(1000);
    }
    }
    چندتا برنامه دیگر هم با codevision نوشتم ولی هیچ کدومشون جواب نمیدن. حتی با codevision wizard هم کار کردم ولی بازهم فایده نداشت.
    آیا برای کار با codevision کار خاصی باید کرد.
    ورژن codevision هم 2.05.3 هست.
    با تشکر

سلام
    من زیاد کدویژن بلد نیستم
    ولی فکر میکنم دستور اجرا میشه
    اما 1000 میلی ثانیه با توجه به فرکانس میکرو طول میکشه
    امتحان کردی که 1000 رو کمتر کنی ببینی چی میشه؟
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

بله. فرکانس میکرو داخلی روی 8mhz هستش.
      برای زمان های بیشتر و کمتر هم امتحان کردم ولی نشد

دیدگاه

برنامتون ظاهری مشکلی نداره. شاید کدویژن شما مشکل کرک داره. یه نسخه دیگرو امتحان کنید. (چون با بسکام هم امتحان کردین و جواب گرفتین)

دیدگاه

سلام
          با این اوصافی که شما میگید احتمالا مشکل از برنامه cv هست
          ببینید فایل هگز شما حجمی داره یا نه ؟؟؟؟
          شاید فایل هگز اشتباهی تولید میشه

دیدگاه

بله. فرکانس میکرو داخلی روی 8mhz هستش.
            برای زمان های بیشتر و کمتر هم امتحان کردم ولی نشد
            آیا از این جا هم فرکانس رو تنظیم کردید:
            Tools ==> Configure
            ?
            اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ☺بابابرقی☺
              آیا از این جا هم فرکانس رو تنظیم کردید:
              Tools ==> Configure
              ?
              بله از اینجا هم تنظیم کردم. البته داخل برنامه هم یکبار define xtal 8000000 را نوشتم یکبار هم بدون آن.

نوشته اصلی توسط amirna3r
              برنامتون ظاهری مشکلی نداره. شاید کدویژن شما مشکل کرک داره. یه نسخه دیگرو امتحان کنید. (چون با بسکام هم امتحان کردین و جواب گرفتین)
              یک نسخه دیگر هم نصب کردم ولی باز هم نشد. مطمئنم یک جای کارو دارم اشتباه میرم!
              آیا به غیر از تنظیم نوع میکرو و فرکانس و نوشتن برنامه باید کاری دیگری انجام داد؟؟

دیدگاه

نه دیگه کاره خاصی نیست که انجام بدین. فقط اخرش که برنامه اماده بود باید shift+F9 بگیرین که برنامه کامپایل بشه و کد hex اون تولید بشه.
                پروگرمرتون چی هست؟

دیدگاه

سلام

اگر اشتباه نکنم رجیسترatmega128 با بقیه متفاوت بنابراین موقع پروگ کردن باید گزینه ای را فعال کنید تا درست پروگ بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soltanfarid
                    سلام

اگر اشتباه نکنم رجیسترatmega128 با بقیه متفاوت بنابراین موقع پروگ کردن باید گزینه ای را فعال کنید تا درست پروگ بشه
                    USBasp. البته cv این پروگرمر را پشتیبانی نمیکنه و مجبورم از progisp استفاده کنم. البته hex تولید شده توسط BASCOM را هم با همین برنامه میریزم داخل میکرو.

دیدگاه

USBasp. البته cv این پروگرمر را پشتیبانی نمیکنه و مجبورم از progisp استفاده کنم. البته hex تولید شده توسط BASCOM را هم با همین برنامه میریزم داخل میکرو.
                      مشکل اینه که شما می گید:
                      مثلا اگر من اول پین B0 رو یک کنم، یک باقی میمونه واگر اول صفرش کنم، پین B0 صفر باقی میمونه.
                      پس یه احتمال اینه که تاخیزها خیلی کوتاه اعمال بشن، بنابراین به نظرم اول از کارکرد میکرو مطمئن بشید.
                      مثلا delay رو بیشتر کنید و بگید با تاخیر 20ms یک سری پین ها به ترتیب صفر و یک بشن و نتیجه رو ببینید تا بهتر بشه نظر داد.
                      اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

مشکل من با تابع ()delay_us حل شد. در manual کدویژن برای تابع ()void delay_ms جمله زیر را نوشته هست.
                        This function automatically resets the watchdog timer every 1ms by generating the wdr instruction.
                        در atmega128 یک Extended Fuse Byte وجود دارد که یکی از فیوزهاش مربوط به watch dog میباشد. (WDTON)
                        به نظر شما برای استفاده از delay_ms چکار باید بکنم. تابع delay_us حداکثر زمان 65 میلی ثانیه تولید میکند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X