اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی باتری پشتیبان برای میکرو ATMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی باتری پشتیبان برای میکرو ATMEGA

با عرض سلام
    در این زمینه تعداد مطالب و فایل های آموزش در حد صفر است!
    تمامی سایت ها و فروم های فارسی مربوط را زیر و رو کردم ولی جز چند مورد معدود مطلب کامل و بدرد بخوری پیدا نکردم!
    از اساتید صاحب علم درخواست دارم در این زمینه مطالب آموزش را برای علاقه مندان در این تایپیک قرار دهند!
    طراحی باتری پشتیبان برای پروژه های ساعت و تقویم به کمک میکرو AVR
    معرفی انواع باتری با قابلیت شارژ و حجم نیروی ذخیره سازی بالا
    همچنین در مداری که برای آموزش قرار می دهند لطفا این موارد رعایت شود:
    1- با در نظرگرفتن حالت لبه پایین رونده یا Any change به محض قطع برق میکرو با جریان باتری به کار خود ادامه دهد و اصطلاحا ریست نشود!
    2- باتری هرچند وقت یکبار جهت حفظ توانایی اش شارژ و دشارژ شود!
    3- لطفا مدار را به صورت سخت افزاری یا فایل پروتئوس قرار بدهند!
    با تشکر :wow: :applause: :bye :nice:
    آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
    جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
    که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

پاسخ : طراحی باتری پشتیبان برای میکرو ATMEGA

سلام
    رئیس جان . این شد یه پروژه کامل که !
    هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط افتخارالکترونیک
      آی سی های ساعت که باتری دارن.

اینجا بخشه AVR

1- با در نظرگرفتن حالت لبه پایین رونده یا Any change به محض قطع برق میکرو با جریان باتری به کار خود ادامه دهد و اصطلاحا ریست نشود!
      من اینکاریو که میگی با یه رله و یه خازن ظرفیت بالا انجام دادم.
      ولی حضور ذهن ندارم چون واسه سه ساله پیش بوده.
      باتریش شارژ شدنی نبود همین معمولیا بود.

این سوالت خیلی خوبه ولی فقط مرتبط به AVR که نمیشه.
      پس ای کاش سوالت رو جایی بپرسی که همه ازش استفاده کنن نه فقط AVRها.
      ?Why not

دیدگاه

سلام دادا.
        کلش کار سختی نیست!
        یه باتری li-poly یا li-ion بردار. برا شارژش هم از یه lm317 استفاده کن(توی دیتاشیتس هست).
        با ADC میکرو ولتاژ باتری رو مرتب بخون و باتری رو شارژ نگه دار.
        اگه متوجه نشدی بگو بیشتر توضیح بدم.
        تشکر لازم نیست!

دیدگاه

این همه دنگ و فنگ نیاز نیست که !! :mrgreen:
          ببینید مدار زیر رو نگاه کنید :

این مدار یک چراغ اضطراری با LED هست
          یک باتری 6 ولت داره که وقتی پر بشه در دیود زنر بایاس معکوس ایجاد میکنه که در نتیجه برق باتری قطع میشه
          مدار کاملا عملی هست و من 3 تا درست کردم
          بجای 4 تا دیود که برای DC کردنه میتونید از پل استفاده کنید که خلاصه تر بشه
          البته بجای ترانزیستوری که LED ها رو وصل میکنه یه رله گذاشتم که محدودیت جریان نداشته باشم و بجای زنر 6.8 هم 6.2 گذاشتم که روی 6 ثابت بمونه ولتاژ باطری
          بجای باطری 6 میتونید از ولتاژ پایینتر هم استفاده کنید و فقط کافیه زنر و پتانسیومتر رو هماهنگ کنید
          شما میتونی از همین مدار استفاده کنی با این تفاوت که بجای LED ها یک 7805 میزاری همراه با یک خازن با ظرفیت نسبتا بالا
          زمانی که برق قطع بشه یک زمان خیلی کوتاه طول میکشه تا ترانزیستور وصل بشه و در این زمان کوتاه خازن میکرو رو تغذیه میکنه
          میکرو ها هم اکثرا ولتاژ تغذیه ی زیر 5 دارن(حداقل ولتاژ راه اندازی) که اگر تا اون هم ولتاژ کم بشه ریست نمیشن
          فقط کافی هست که خازن توی اون مدت زمان کوتاه نذاره که ولتاژ از اون حد پایینتر بیاد !
          اگر طالب بودید بگید داخل پروتئوس طراحی کنم :nice:
          مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
          [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

با عرض سلام
            در این زمینه تعداد مطالب و فایل های آموزش در حد صفر است!
            تمامی سایت ها و فروم های فارسی مربوط را زیر و رو کردم ولی جز چند مورد معدود مطلب کامل و بدرد بخوری پیدا نکردم!
            از اساتید صاحب علم درخواست دارم در این زمینه مطالب آموزش را برای علاقه مندان در این تایپیک قرار دهند!
            ببین این به کارت میاد
            ولی باید عضو سایتش باشی
            http://www.mediafire.com/?brq3do03eraqqlv
            http://www.mediafire.com/?brq3do03eraqqlv

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
              این همه دنگ و فنگ نیاز نیست که !! :mrgreen:
              ببینید مدار زیر رو نگاه کنید :

این مدار یک چراغ اضطراری با LED هست
              یک باتری 6 ولت داره که وقتی پر بشه در دیود زنر بایاس معکوس ایجاد میکنه که در نتیجه برق باتری قطع میشه
              مدار کاملا عملی هست و من 3 تا درست کردم
              بجای 4 تا دیود که برای DC کردنه میتونید از پل استفاده کنید که خلاصه تر بشه
              البته بجای ترانزیستوری که LED ها رو وصل میکنه یه رله گذاشتم که محدودیت جریان نداشته باشم و بجای زنر 6.8 هم 6.2 گذاشتم که روی 6 ثابت بمونه ولتاژ باطری
              بجای باطری 6 میتونید از ولتاژ پایینتر هم استفاده کنید و فقط کافیه زنر و پتانسیومتر رو هماهنگ کنید
              شما میتونی از همین مدار استفاده کنی با این تفاوت که بجای LED ها یک 7805 میزاری همراه با یک خازن با ظرفیت نسبتا بالا
              زمانی که برق قطع بشه یک زمان خیلی کوتاه طول میکشه تا ترانزیستور وصل بشه و در این زمان کوتاه خازن میکرو رو تغذیه میکنه
              میکرو ها هم اکثرا ولتاژ تغذیه ی زیر 5 دارن(حداقل ولتاژ راه اندازی) که اگر تا اون هم ولتاژ کم بشه ریست نمیشن
              فقط کافی هست که خازن توی اون مدت زمان کوتاه نذاره که ولتاژ از اون حد پایینتر بیاد !
              اگر طالب بودید بگید داخل پروتئوس طراحی کنم :nice:
              سلام دوست عزیز
              مثلا این خازن میتونه برق میکرو رو واسه یه هفته فراهم کنه!؟
              من این سوال رو باسه این مطرح کردم که یه ساعت و تقویم بزرگ شرکتی ساختم!
              نمی خوام هرباری که برق میره یکی مجبور باشه دوباره اون رو تنظیم کنه!
              همچنین اگه برای جابه جایی مثلا این تابلو یه هفته ممکنه به برق وصل نشه!
              تو مادربرد کامپیوتر اون باتری ها حتی بعد از چندین سال هم ساعت و تقویم رو حفظ می کنن!
              من یه باطری پرقدرت و با دوام با همچنین استفاده ای می خوام!
              لطفا پروتئوس رو هم باشه طراحی کن!
              با تشکر و ممنون
              آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
              جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
              که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

دیدگاه

سلام دوستان
                منم یک همچین چیزی ساختم مداریکه بود یک ساعت داشت و 8 مورد تنظیمات که نباید برق میکرو قطع میشد
                کاری که کردم این بود که توسط یک پایه میکرو گفتم تا زمانی که یک است (5v ) که هیچی ولی اگر صفر شد lcd خاموش کنه و تمامی رله هایی که داشتم و خلاصه هر چیزیکه میشد قطع کرد رو قطع کنه بعد توسط 3 باطری معمولی که به میکرو وصل بود مدار به خوبی کار میکرد چون میکرو برق کمی میخوان
                البته توی برق اصلی یک خازن 1500 میکرویی گذاشته بودم
                فقط چیزی که میمونه اینکه برق باطری باید کمتر از ولتاژی باشه که منبع تولید میکنه مشکل خاص دیگه ای نداره میتونی یک باطری تپل :icon_razz: بزاری با یک رگولاتور lf33 که ولتاژ 3.3 ولت میده به همین قشنگی وسادگی
                اینم عکسش

دیدگاه

ببخشید من چندتا باتری بکاپ مخصوص گرفتم برای اینکار اما مشکل اینه که 3/6 ولتی هستن به نظرتون میکرو با این باتری کار می کنه ؟؟
                  ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیان
                    ببخشید من چندتا باتری بکاپ مخصوص گرفتم برای اینکار اما مشکل اینه که 3/6 ولتی هستن به نظرتون میکرو با این باتری کار می کنه ؟؟
                    اگه یه درصد خوب بده منم باهاش کار میکنم. :-j
                    حالا اینی که گفتی یعنی چی؟
                    ?Why not

دیدگاه

بله اگر میکرو از سرس pu یا L باشه خوب جواب میده فقط باید تمامی پورت ها زو صفر کنی برق تمامی آیسی ها رو قطع کنی ( با یک ترانزیستور میتونی این کارو بکنی ) من که جواب گرفتم :wow: :wow:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                        مثلا این خازن میتونه برق میکرو رو واسه یه هفته فراهم کنه!؟
                        من این سوال رو باسه این مطرح کردم که یه ساعت و تقویم بزرگ شرکتی ساختم!
                        نمی خوام هرباری که برق میره یکی مجبور باشه دوباره اون رو تنظیم کنه!
                        همچنین اگه برای جابه جایی مثلا این تابلو یه هفته ممکنه به برق وصل نشه!
                        تو مادربرد کامپیوتر اون باتری ها حتی بعد از چندین سال هم ساعت و تقویم رو حفظ می کنن!
                        من یه باطری پرقدرت و با دوام با همچنین استفاده ای می خوام!
                        لطفا پروتئوس رو هم باشه طراحی کن!
                        با تشکر و ممنون
                        اون خازن قرار نیست کل برق یک هفته رو تامین کنه
                        فقط قراره از قطع برق توی مدت زمان محدودی که ترانزیستور قراره روشن بشه جلوگیری کنه
                        بعد از روشن شدن ترانزیستور منبع تغذیه از برق شهر به باتری تغییر میکنه
                        ولی به هر حال حالا که مورد مصرف رو گفتید مشخص شد این به کار شما نمیاد
                        هم سنگین میشه و هم میتونه مثلا 6 ساعت جوابگو باشه(البته منظورم تغذیه ی کامل تابلو هست نه فقط میکرو)
                        کاری که دوست عزیز ramin20007 پیشنهاد دادن برای این کاری که شما میخواید یک راه حل عالیه
                        من فقط اینو به گفته هاشون اضافه میکنم که بهتره دائم ساعت و تاریخ رو روی ایپرام بریزید و بعد از روی اون بخونید و زمانی که مقدار جدید اومد قبلی رو پاک کنید
                        با این کار اگر میکرو حتی یک ثانیه برای سوئیچ شدن از برق شهر به باتری هم ریست بشه باز هم مقدار قبلی رو دارید و نهایتا 1 ثانیه عقب میوفته
                        آی سی DS1307 هم توی این زمینه یه لقمه ی آماده هست :mrgreen:
                        چون خودش تاریخ و ساعت رو با یه باتری 3 ولتی نگه میداره و هر زمان برق وصل بشه مقدار ها رو به میکرو میده
                        البته این در صورتی به درد میخوره که پایه ی خالی داشته باشید !
                        مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
                        [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

QUARK جان منظورت از درصد خوب چیه ؟؟؟
                          من چند تا باتری بکاپ گرفتم که برای دستگاه های کپی هستش با این مشخصات : 3.6v - 60 ma - 14h-6ma
                          این ها برای میکرو خوبه ؟؟؟
                          ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیان
                            QUARK جان منظورت از درصد خوب چیه ؟؟؟
                            من چند تا باتری بکاپ گرفتم که برای دستگاه های کپی هستش با این مشخصات : 3.6v - 60 ma - 14h-6ma
                            این ها برای میکرو خوبه ؟؟؟
                            هیچی. :rolleyes:
                            فقط میتونی از سری L میکرو استفاده کنی.
                            چون ولتاژ کاری اینا از 2.7 تا 5.5 ولته.
                            ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis

کاری که دوست عزیز ramin20007 پیشنهاد دادن برای این کاری که شما میخواید یک راه حل عالیه
                              من فقط اینو به گفته هاشون اضافه میکنم که بهتره دائم ساعت و تاریخ رو روی ایپرام بریزید و بعد از روی اون بخونید و زمانی که مقدار جدید اومد قبلی رو پاک کنید
                              با این کار اگر میکرو حتی یک ثانیه برای سوئیچ شدن از برق شهر به باتری هم ریست بشه باز هم مقدار قبلی رو دارید و نهایتا 1 ثانیه عقب میوفته
                              دوست خوبم حافظه ی EEPROM میکرو تنها قادره 100000 بار Write/erase بشه یعنی اگر هر ثانیه متغیر ثانیه رو بریزی ذاخل این حافظه عملا 27.77 ساعت میشه باهاش کارکرد و بعدش ...
                              ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X