اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیم پیچ-جریان گردابی-جریان متناوب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیم پیچ-جریان گردابی-جریان متناوب

من یه پروژه برای جریان های گردابی دارم اما تو اولین قدم که یه سیم پیچ باسیم برق ساختم (حدود 70 دور) هیچ میدانی ایجاد نشد.....
    میخواستم ببینم :

1 به نظرتون مشکش کجاست سیم؟جریان؟تعداد دور؟نوع وشعاع حلقه هاش؟(کلا هر چیزی)

2 چه جوری میشه فرکانس برق شهری رو بدون تغییر تو ولتاژ و جریان تغییر داد؟ (البته تو این زمینه تاپیک بود اما به نتیجه ای نرسیده بودن!)

3 به نظرتون باسیم لاکی(با هر قطری) امتحان کردنش نتیجه ای داره؟؟(برای برق شهر)اگه بله سیم لاکی تا چه ولتاژی رو نگه میداره و مداریم لازم هست؟

ممنون میشم نظر بدین و راهنماییم کنید
    وقتی دیگران به تو حسادت میکنند چه مفهومی دارد؟

خیلی ساده! یعنی این که تو دو قدم از آنها جلوتری پس به راهت ادامه بده.

پاسخ : سیم پیچ-جریان گردابی-جریان متناوب

من یه پروژه برای جریان های گردابی دارم اما تو اولین قدم که یه سیم پیچ باسیم برق ساختم (حدود 70 دور) هیچ میدانی ایجاد نشد.....
    میخواستم ببینم :

1 به نظرتون مشکش کجاست سیم؟جریان؟تعداد دور؟نوع وشعاع حلقه هاش؟(کلا هر چیزی)

2 چه جوری میشه فرکانس برق شهری رو بدون تغییر تو ولتاژ و جریان تغییر داد؟ (البته تو این زمینه تاپیک بود اما به نتیجه ای نرسیده بودن!)

3 به نظرتون باسیم لاکی(با هر قطری) امتحان کردنش نتیجه ای داره؟؟(برای برق شهر)اگه بله سیم لاکی تا چه ولتاژی رو نگه میداره و مداریم لازم هست؟

ممنون میشم نظر بدین و راهنماییم کنید
    کجا پیچیدی چه ولتاژی بهش دادی جریان چقدر بود با هسته بود یا بدون هسته میدان رو با چی سنس کردی
    نگهداشتن ولتاژ یعنی چی .
    برق شهر رو یکسو میکنی بعد به روش SPWM دوباره متناوب میکنی تا بطونی فرکانسشو تغییر بدی
    فیلر هم در خروجی لازمه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
      کجا پیچیدی چه ولتاژی بهش دادی جریان چقدر بود با هسته بود یا بدون هسته میدان رو با چی سنس کردی
      نگهداشتن ولتاژ یعنی چی .
      با تشکر از جواب شما دوست عزیز
      ولتاژ و جریان برق شهری و بهش دادم هسته هم داشت یه جور آلیاژ خاص از مس و آهنم جنسش بود
      -میدان هم با یه قبله نمای کوچیک که فقط ببینم تکون می خوره یا نه!اما فردا صبح میخوام ببرمش دانشگاه اونجا یه بار دیگه چکش کنم!
      برق شهر رو یکسو میکنی بعد به روش SPWM دوباره متناوب میکنی تا بطونی فرکانسشو تغییر بدی
      فیلر هم در خروجی لازمه.
      با این کار چقر فرکانس افزایش پیدا میکنه؟؟؟؟

دیدگاه

[quote]با تشکر از جواب شما دوست عزیز
        ولتاژ و جریان برق شهری و بهش دادم هسته هم داشت یه جور آلیاژ خاص از مس و آهنم جنسش بود
        -میدان هم با یه قبله نمای کوچیک که فقط ببینم تکون می خوره یا نه!اما فردا صبح میخوام ببرمش دانشگاه اونجا یه بار دیگه چکش کنم!
        با این کار چقر فرکانس افزایش پیدا میکنه؟؟؟؟
        گزارش تخلف به مدیر انجمن خارج شده است
        توضیحات شما کامل نیست ابعاد هسته عکسی چیزی............
        فرکانس برق شهر سینوسی هست اگر این مهم نیست که فرکانس رو میشه براحتی تا 250 کیلوهرتز افزایش داد
        اگر سینوسی مد نظرت هست من تا 400 هرتز تست کردم

دیدگاه

توضیحات شما کامل نیست ابعاد هسته عکسی چیزی............
          متاسفانه عکس الان امکانش گرفتن و پلودش برام نیست

-اما اطلاعات:

هسته:
          طول: 10cm
          قطر: 7.5cm
          جنس: آلیاژ مس وآهن

سیم:
          سیم NYAF
          (این نوع سیم با ولتاژ نامی 750/450 ولت دارای هادی افشان از مس نرم شده با پوشش پی وی سی به رنگهای مختلف می باشد)
          تعداد دور ها:70 دور

فرکانس برق شهر سینوسی هست اگر این مهم نیست که فرکانس رو میشه براحتی تا 250 کیلوهرتز افزایش داد
          اگر سینوسی مد نظرت هست من تا 400 هرتز تست کردم
          خوب برای جریان های گردابی هم اشکالی نداره جریان سینوسی باشه اما من فرکانسم هرچقدر بیشتر باشه بهتره در حد کیلو و مگا هرتز

دیدگاه

هسته:
            طول: 10cm
            قطر: 7.5cm
            جنس: آلیاژ مس وآهن

سیم:
            سیم NYAF
            تعداد دور ها:70 دور
            چطور زدیش به 220 فیوز نپرید :eek:
            برای شما فرقی نمیکنه مربعی باشه یا سینوسی بهتره روش ساخت کوره القائی رو
            در سایت سرچ کنید اطلاعات خوبی بدست میارین.

دیدگاه

چطور زدیش به 220 فیوز نپرید :eek:
              -دلیلی داره که فیوز بپره؟؟یکم توضیح میدین؟مگه قراره سیم روچطوری بزنم؟

برای شما فرقی نمیکنه مربعی باشه یا سینوسی
              چرا راستش یکم فرق میکنه چون که علت به وجود اومدن جریان های گردابی جریان متناوب توی سیم پیچ هست اما شکل این تناوبها توی جریان گردابی خیلی خیلی موثر هست

بهتره روش ساخت کوره القائی رو در سایت سرچ کنید اطلاعات خوبی بدست میارین.
              با تشکر از شما دوست عزیز اما اون تاپیک هارو کاملا خوندم ، متاسفانه مثل خیلی از تاپیکها بی نتیجه مودن.....

دیدگاه

70 دور سیم دور یک استوانه مسی آهنی یعنی مدار مغناطیسی باز نباید اندوکتانس زیادی داشته باشه
                من باید برم ببخشید.بای

دیدگاه

70 دور سیم دور یک استوانه مسی آهنی یعنی مدار مغناطیسی باز نباید اندوکتانس زیادی داشته باشه
                  من باید برم ببخشید.بای
                  خواهش میکنم ممنون از لطفتون
                  این یعنی نظر شما اینه که تعداد دور ها کمه... ؟؟
                  اما آخه قطر سیم ها زیاد هستن یعنی توی هرسیم تعداد زیادی سیم به صورت افشان هست...
                  یعنی جبران نمیشه؟
                  اما بنظرم بالاخره باید یه فرقی بین سیم با قطر 2% و سیم اصلی باشه

در کل مرسی از لطف ونظر شما
                  شبتون بخیر

دیدگاه

جریان گردابی

به نظرم برای شرکت همه توی این تاپیک یکم اطلاعات اولیه بدم تا انشا الله این تاپیک بتونه با کمک همه ی شما دوستان یه مرجع خوب توی فضای نت باشه:
                    خوب برای شروع:
                    جریان گردابی

در فیزیک جریان گردابی ‫یا جریان فوکو به جریان الکتریکی گویند که در یک رسانا، در اثر یک میدان مغناطیسی متغیر و یا در حال حرکت، و یا در اثر حرکت رسانا در میدان مغناطیسی، ایجاد میآ‌شود.

یا به زبان ساده تر
                    جهت تولید جریان گردابی نیاز به عبور میدان مغناطیسی متناوب درون جسم است . این میدان مغناطیسی با استفاده از یک سیملوله که به یک منبع جریان متناوب متصل است ایجاد می شود. با نزدیک شدن میدان متناوب به هادی و عبور آن از داخل هادی ، جریان هایی بصورت دوایر متحد المرکز و موازی با حلقه های سیملوله ایجاد می شود که همان جریان گردابی می باشد. (همانطور که قبلا اشاره شد جریان های گردابی مسیر بسته ای را بر روی این دوایر دنبال می نماید) . همچنین با توجه به تصویر ، این جریان ها همانند جریان الکتریکی که در یک حلقه هادی وجود دارد ، میدان مغناطیسیی ایجاد می نماید که جهت آن با توجه به قانون دست راست بر خلاف جهت میدان سیملوله است.

هنگامی که یک رسانا در معرض تغییر میدان مغناطیسی ناشی از جنبش نسبی منبع میدان و رسانا است یا بخاطر تغییرات میدان بوجود میآ‌آیند. این میآ‌تواند باعث ایجاد جریان گردش الکترونآ‌ها یا یک جریان در داخل رسانا شود. این گردابآ‌های چرخشی جریان، میدانآ‌های مغناطیسی القایی را بوجود میآ‌آورند که با تغییر میدان مغناطیسی اولیه بخاطر قانون لنز مقابله میآ‌کنند و باعث ایجاد نیروهای دامنه یا جاذبه بین رسانا و مغناطیس میآ‌شوند. میدان مغناطیسی اعمال شده را قویآ‌تر میآ‌کند یا رسانایی الکتریکی رسانا را افزایش میآ‌دهد یا میدانی را سریعآ‌تر میآ‌کند که رسانا در معرض تغییرات قرار گرفتهآ‌است سپس جریانات بوجود آمده و میدان مخالف را بزرگتر میآ‌کند.

اصطلاح جریان گردابی از جریانات مشابه در آب گرفته شدهآ‌است این جریانات در هنگام پارو زدن در آب بوجود میآ‌آیند. نواحی موضعی تلاطم به نام گردابآ‌ها در گردابآ‌های مداوم بوجود میآ‌آیند.

جریانات گردابی مانند تمام جریانات الکتریکی گرما و نیز نیروهای الکترومغناطیسی تولید میآ‌کنند. گرما را میآ‌توان برای گرمایش القایی تحت کنترل درآورد. نیروهای الکترومغناطیسی را میآ‌توان برای شناوری، ایجاد حرکتیا ایجاد یک تأثیر عایقی قوی بکار برد. جریانات گردابی همچنین تأثیرات نامطلوبی دارند از جمله اتلاف توان در مبدلآ‌ها، کاربرد آنها با صفحهآ‌های نازک توسط لایه لایه سازی رساناها یا جزئیات دیگر ی از شکل رسانا به حداقل میآ‌رسند.

جریانات گردابی خودالقایی مسبب اثر سطحی در رساناها هستند. از اثر سطحی میآ‌توان برای تست غیرمخرب ویژگیآ‌های هندسی مواد از جمله ترکآ‌های کوچک استفاده کرد. یک تأثیر مشابه، اثر نزدیکی میآ‌باشد که توسط جریانات گردابی القاء شده بیرونی به وجود میآ‌آید.

برای مطالعه بیشتر یک فایل پی دی اف براتون آماده کردم:
                    http://www.innospection.com/pdfs/Edd...t%20Theory.pdf

کلمات کلیدی:
                    Alternating current ,Eddy current,Electric current,Armature winder,Self

اگر قسمتی مبهم بود در خدمتتون هستم

فکر نمیکنم اما اگر لازم بود بفرمایید تا در مورد سیم لوله و انواع اون هم یه توضیح مختصری بدم

لطفا نواقص کار هم بفرماید تا کار بهتر و کامل تر بشه

با تشکر

دیدگاه

ببینید اگر شما بخواهید حضور جریان ادی رو نشون بدین یک ترانس معمولی رو به برق شبکه وصل
                      کنید بهد از مدتی هسته گرم میشه که اگر هسته ورقه ورقه نباشه گرما ملموستر وبیشتر خواهد بود.
                      آیا شما اون سیم پیچ رو مستقیم به برق شبکه متصل کردید.
                      سنس جریان گردابی بطور مشتقیم ممکن نیست فقط از اثر حرارتی میشه تشخیصش داد .

دیدگاه

همچنین از محاسبه توان تلفاتی یک بوببین وکم کردن توان تلفاتی سیم میشه به وجودش پی برد.

دیدگاه

ببینید اگر شما بخواهید حضور جریان ادی رو نشون بدین یک ترانس معمولی رو به برق شبکه وصل
                          کنید بهد از مدتی هسته گرم میشه که اگر هسته ورقه ورقه نباشه گرما ملموستر وبیشتر خواهد بود.
                          جریان گردابی رو می خوام نشون بدم و در واقع می خوام تغییرات متفاوت توی میدان رو محاسبه کنم...

آیا شما اون سیم پیچ رو مستقیم به برق شبکه متصل کردید.
                          بله،همچین مداری:

سنس جریان گردابی بطور مشتقیم ممکن نیست فقط از اثر حرارتی میشه تشخیصش داد .
                          فکر می کنم با استفاده از هسته ها ی مختلف هم بتونیم تشخیص بدیم
                          به این نمودار دقت کنید:

همچنین از محاسبه توان تلفاتی یک بوببین وکم کردن توان تلفاتی سیم میشه به وجودش پی برد.
                          خوب این روشم خوبه اما زیاد شدنی نیست (دقتش کمه)

اما من کلا هنوز معتقدم که هم میدان در داخل سیم لوله به دست میاد هم جریان گردابی اما نمیدونم چرا توی سیم پیچ من این اتفاقا نیفتاد :question: :question::question: :question:

دیدگاه

اما من کلا هنوز معتقدم که هم میدان در داخل سیم لوله به دست میاد هم جریان گردابی اما نمیدونم چرا توی سیم پیچ من این اتفاقا نیفتاد :question: :question::question: :question:
                            شما با چی سنس می کردید که اتفاقی نیفتاد. :question:

دیدگاه

اما من کلا هنوز معتقدم که هم میدان در داخل سیم لوله به دست میاد هم جریان گردابی اما نمیدونم چرا توی سیم پیچ من این اتفاقا نیفتاد
                              این تست را انجام بدید
                              شما حتما برای تست یک لامپ 200 وات رو به عنوان مقاومت با سیم پیچتون سری کنید و بعد به برق 220 ولت بزنید و نتیجه رو بررسی کنید .
                              پس شد : فقط یک سیم پیچ و یک لامپ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X