ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26
    2012/07/19
    3
    0

سيستم حفاظت قطع نول از منبع

چگونه ميتوان در يك سيم كشي سه فاز كه براي مصارف اداري تعبيه شده است ؛ سيستم كنترلي قرار داد تا چنانچه نول از منبع قطع شد سيستم برق را قطع كرده تا از سوختن مصرف كننده ها بعلت دو فاز شدن جلوگيري شود . البته بعضي ها كنتاكتور را پيشنهاد داده اند ولي من اولا هنوز امتحان نكرده ام وثانيا دنبال طرح جامعتري مي گردم .لطفا اگر كسي در اين رابطه اطلاعات تخصصي تري دارد ممنون ميشوم. با تشكر
    2008/09/29
    5,984
    405

پاسخ : سيستم حفاظت قطع نول از منبع

نقل قول نوشته اصلی توسط mrd1349
    چگونه ميتوان در يك سيم كشي سه فاز كه براي مصارف اداري تعبيه شده است ؛ سيستم كنترلي قرار داد تا چنانچه نول از منبع قطع شد سيستم برق را قطع كرده تا از سوختن مصرف كننده ها بعلت دو فاز شدن جلوگيري شود . البته بعضي ها كنتاكتور را پيشنهاد داده اند ولي من اولا هنوز امتحان نكرده ام وثانيا دنبال طرح جامعتري مي گردم .لطفا اگر كسي در اين رابطه اطلاعات تخصصي تري دارد ممنون ميشوم. با تشكر
    جناب نوق قطع بشه که سیستم 2 فاز نمیشه یکی از فازها قطع بشه میشه 2 فاز. یا من دارم اشتباه میکنم! :biggrin:

برای جلوگیری از 2 فاز رله کنترول فاز هست که الکترونیکیه
    2012/04/06
    65
    0

نه دوست عزیز منظورش دو فاز شدن به خاطر نبودن نول هست یعنی اگه مثلا نول قطعه بشه تو یه پریز دوتاش فاز می شن یعنی نول حالت برگشت فاز رو پیدا میکنه و اگه فازمتر بزننین هر دو تا را فاز نشون میده
    همه انسان ها هدفند پس هیچ گاه آنها را وسیله رسیدن به اهدافت قرار مده
    2012/07/19
    3
    0

دوست عزیز esafb52 نظر شما به خواسته من خیلی نزدیک است ,ولی من فکر نمی کردم سوالم اینقدر پیچیده باشد در هر صورت هدف کلی از این بحث این است که اگر در یک سیستم مصرف عمومی سه فاز که همه مصرف کننده ها از نول تغذیه میکنند ( مثل سیستم روشنائی ) اگر نول از منبع قطع شود به علت برگشت فاز از مصرف کنندههای دیگر اصطلاحا می گویند دوفاز شده که این امر باعث سوختن مصرف کننده ائی خواهد شد که اهم پائین تری دارند . حال اگر مداری باشد که ایراد را تشخیص داده و اعلام نماید می تواند از بروز خسارت جلوگیری نماید . همانطور که در پست اول ذکر کردم یکی از پیشنهادات قرار دادن کنتاکتور در مسیر است ولی کنتاکتور به تنهائی علاوه بر معایبی که دارد اشکال را بطور 100 در صد حل نمیکند .البته این نظر من است , تا دوستان چه نظری داشته باشند. با تشکر
    2012/04/06
    65
    0

دوست عزیز اگه بگین مثلا به چه علت نول قطع بشه تا بلکه یه راهی دیگه هم پیدا بشه،ضمنا کنتاکتور چه عیبی داره ؟؟؟که نمیخای ازش استفاده کنی بوبین کنتاکتور A2 نول میخواد که اگه نول قطع بشه تق برق قطع میشه!!!ضمنا نولی همین جوری هم قطع که نمیشه خیلی حساسین همه نول ها رو تو ترمینال کنید و سفت ببندید فکر نکنم مشکلی پیش بیاد !
    2008/09/29
    5,984
    405

نقل قول نوشته اصلی توسط esafb52
    دوست عزیز اگه بگین مثلا به چه علت نول قطع بشه تا بلکه یه راهی دیگه هم پیدا بشه،ضمنا کنتاکتور چه عیبی داره ؟؟؟که نمیخای ازش استفاده کنی بوبین کنتاکتور A2 نول میخواد که اگه نول قطع بشه تق برق قطع میشه!!!ضمنا نولی همین جوری هم قطع که نمیشه خیلی حساسین همه نول ها رو تو ترمینال کنید و سفت ببندید فکر نکنم مشکلی پیش بیاد !
    باید از رله کنترل فاز استفاده کنید که یه مدار الکترونیکیه! نول 2 فاز بشه بنظرم کنتاکتور قطع نمیکنه فقط میسوزه
    2012/04/06
    65
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx
    باید از رله کنترل فاز استفاده کنید که یه مدار الکترونیکیه! نول 2 فاز بشه بنظرم کنتاکتور قطع نمیکنه فقط میسوزه
    دوست عزیز تا جایی که من اطلاع دارم این رله درست بودن ترتیب فاز ها رو نشون میده و لا غیر که اگه درست بود از طرقه تیغه باز و بسته اش عمل میکنه حالا فکر کنید تو یه پریز نولش قطع بشه رله چکار میتونه بکنه؟!!!!!! البته من درباره این رله همین قد میدونم اگه درست نیست اساتید راهنمایی کنن
    2012/07/24
    شهرستان خوي
    186
    11

با سلام
    به نظر من كه بايد از رله كنترل فاز استفاده كني ،همه ما با اصطلاحاتي مانند برق دو فاز شده است و يا سيم نول قطع شده و يا تقارن فازها به هم خورده است آشنا هستيم و خطرات آن را نيز مي دانيم در گذشته در مدارات حساس بصورت کنتاکتوري برخي عيوب مشخص مي گرديد و چراغ ها و زنگ هاي آلارم فعال مي گرديد و برق شبکه قطع ، ولي اين مدار اولاً نمي توانست کليه عيوب راتشخيص دهد از طرف ديگر قابل استفاده درکليه اماکن وتابلوهاي برق نبود
    با پيشرفت علم الکترونيک اين عيوب مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت دستگاههاي به نام رله کنترل فاز ساخته شد که متناسب با شرکت سازنده مجهز به امکانات کمتر يا بيشتر مي باشد ولي در کل يک رله کنترل فاز بايد عيوب زير را تشخيص دهد :
    1- قطع شدن فازها ( يک فاز ، دو فاز و يا هر سه فاز ) يا سيم نول
    2- تغيير توالي فازها
    3- افزايش يا کاهش بيش از حد مجاز ولتاژ
    4- عدم تقارن بيش از حد ولتاژ سه فاز
    5- شوک هاي ناشي از قطع و وصل برق
    رله هاي کنترل فاز داراي يک بوبين مي باشند که در صورت صحت کليه شرايط عمل نموده و تيغه باز خود را مي بندد ، در نتيجه اين تيغه بايد در مسير مدار فرمان قرار گيرد .
    براي تشخيص رله از وضعيت برق شبکه بايد هر سه فاز و سيم نول وارد رله کنترل فاز گردد ، در نتيجه به يک رله کنترل فاز حداقل 5 سيم متصل است .
    موفق باشيد
    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.
    2012/07/19
    3
    0

دوست عزیز javad0461 من مطمئن نیستم که رله کنترل فاز نول را هم چک کند زیرا اگر رله کنترل فازی باشد که سیم نول هم به آن وصل شود در آنصورت شاید بتوان گفت نول را هم چک میکند اگر چنین است مارک ومدل آنرا برایم بگذارید با تشکر
    2012/07/24
    شهرستان خوي
    186
    11

دوست عزیز javad0461 من مطمئن نیستم که رله کنترل فاز نول را هم چک کند زیرا اگر رله کنترل فازی باشد که سیم نول هم به آن وصل شود در آنصورت شاید بتوان گفت نول را هم چک میکند اگر چنین است مارک ومدل آنرا برایم بگذارید با تشکر
    سلام
    رله کنترل فاز شرکت ميکرو
    مدل: 101-M
    اگه توضيح هم خواستي در خدمتم
    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26