اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیستم حفاظت قطع نول از منبع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیستم حفاظت قطع نول از منبع

چگونه میتوان در یک سیم کشی سه فاز که برای مصارف اداری تعبیه شده است ؛ سیستم کنترلی قرار داد تا چنانچه نول از منبع قطع شد سیستم برق را قطع کرده تا از سوختن مصرف کننده ها بعلت دو فاز شدن جلوگیری شود . البته بعضی ها کنتاکتور را پیشنهاد داده اند ولی من اولا هنوز امتحان نکرده ام وثانیا دنبال طرح جامعتری می گردم .لطفا اگر کسی در این رابطه اطلاعات تخصصی تری دارد ممنون میشوم. با تشکر

پاسخ : سیستم حفاظت قطع نول از منبع

نوشته اصلی توسط mrd1349
    چگونه میتوان در یک سیم کشی سه فاز که برای مصارف اداری تعبیه شده است ؛ سیستم کنترلی قرار داد تا چنانچه نول از منبع قطع شد سیستم برق را قطع کرده تا از سوختن مصرف کننده ها بعلت دو فاز شدن جلوگیری شود . البته بعضی ها کنتاکتور را پیشنهاد داده اند ولی من اولا هنوز امتحان نکرده ام وثانیا دنبال طرح جامعتری می گردم .لطفا اگر کسی در این رابطه اطلاعات تخصصی تری دارد ممنون میشوم. با تشکر
    جناب نوق قطع بشه که سیستم 2 فاز نمیشه یکی از فازها قطع بشه میشه 2 فاز. یا من دارم اشتباه میکنم! :biggrin:

برای جلوگیری از 2 فاز رله کنترول فاز هست که الکترونیکیه

دیدگاه

نه دوست عزیز منظورش دو فاز شدن به خاطر نبودن نول هست یعنی اگه مثلا نول قطعه بشه تو یه پریز دوتاش فاز می شن یعنی نول حالت برگشت فاز رو پیدا میکنه و اگه فازمتر بزننین هر دو تا را فاز نشون میده
      همه انسان ها هدفند پس هیچ گاه آنها را وسیله رسیدن به اهدافت قرار مده

دیدگاه

دوست عزیز esafb52 نظر شما به خواسته من خیلی نزدیک است ,ولی من فکر نمی کردم سوالم اینقدر پیچیده باشد در هر صورت هدف کلی از این بحث این است که اگر در یک سیستم مصرف عمومی سه فاز که همه مصرف کننده ها از نول تغذیه میکنند ( مثل سیستم روشنائی ) اگر نول از منبع قطع شود به علت برگشت فاز از مصرف کنندههای دیگر اصطلاحا می گویند دوفاز شده که این امر باعث سوختن مصرف کننده ائی خواهد شد که اهم پائین تری دارند . حال اگر مداری باشد که ایراد را تشخیص داده و اعلام نماید می تواند از بروز خسارت جلوگیری نماید . همانطور که در پست اول ذکر کردم یکی از پیشنهادات قرار دادن کنتاکتور در مسیر است ولی کنتاکتور به تنهائی علاوه بر معایبی که دارد اشکال را بطور 100 در صد حل نمیکند .البته این نظر من است , تا دوستان چه نظری داشته باشند. با تشکر

دیدگاه

دوست عزیز اگه بگین مثلا به چه علت نول قطع بشه تا بلکه یه راهی دیگه هم پیدا بشه،ضمنا کنتاکتور چه عیبی داره ؟؟؟که نمیخای ازش استفاده کنی بوبین کنتاکتور A2 نول میخواد که اگه نول قطع بشه تق برق قطع میشه!!!ضمنا نولی همین جوری هم قطع که نمیشه خیلی حساسین همه نول ها رو تو ترمینال کنید و سفت ببندید فکر نکنم مشکلی پیش بیاد !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط esafb52
            دوست عزیز اگه بگین مثلا به چه علت نول قطع بشه تا بلکه یه راهی دیگه هم پیدا بشه،ضمنا کنتاکتور چه عیبی داره ؟؟؟که نمیخای ازش استفاده کنی بوبین کنتاکتور A2 نول میخواد که اگه نول قطع بشه تق برق قطع میشه!!!ضمنا نولی همین جوری هم قطع که نمیشه خیلی حساسین همه نول ها رو تو ترمینال کنید و سفت ببندید فکر نکنم مشکلی پیش بیاد !
            باید از رله کنترل فاز استفاده کنید که یه مدار الکترونیکیه! نول 2 فاز بشه بنظرم کنتاکتور قطع نمیکنه فقط میسوزه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              باید از رله کنترل فاز استفاده کنید که یه مدار الکترونیکیه! نول 2 فاز بشه بنظرم کنتاکتور قطع نمیکنه فقط میسوزه
              دوست عزیز تا جایی که من اطلاع دارم این رله درست بودن ترتیب فاز ها رو نشون میده و لا غیر که اگه درست بود از طرقه تیغه باز و بسته اش عمل میکنه حالا فکر کنید تو یه پریز نولش قطع بشه رله چکار میتونه بکنه؟!!!!!! البته من درباره این رله همین قد میدونم اگه درست نیست اساتید راهنمایی کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrd1349
                با سلام
                به نظر من که باید از رله کنترل فاز استفاده کنی ،همه ما با اصطلاحاتی مانند برق دو فاز شده است و یا سیم نول قطع شده و یا تقارن فازها به هم خورده است آشنا هستیم و خطرات آن را نیز می دانیم در گذشته در مدارات حساس بصورت کنتاکتوری برخی عیوب مشخص می گردید و چراغ ها و زنگ های آلارم فعال می گردید و برق شبکه قطع ، ولی این مدار اولاً نمی توانست کلیه عیوب راتشخیص دهد از طرف دیگر قابل استفاده درکلیه اماکن وتابلوهای برق نبود
                با پیشرفت علم الکترونیک این عیوب مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت دستگاههای به نام رله کنترل فاز ساخته شد که متناسب با شرکت سازنده مجهز به امکانات کمتر یا بیشتر می باشد ولی در کل یک رله کنترل فاز باید عیوب زیر را تشخیص دهد :
                1- قطع شدن فازها ( یک فاز ، دو فاز و یا هر سه فاز ) یا سیم نول
                2- تغییر توالی فازها
                3- افزایش یا کاهش بیش از حد مجاز ولتاژ
                4- عدم تقارن بیش از حد ولتاژ سه فاز
                5- شوک های ناشی از قطع و وصل برق
                رله های کنترل فاز دارای یک بوبین می باشند که در صورت صحت کلیه شرایط عمل نموده و تیغه باز خود را می بندد ، در نتیجه این تیغه باید در مسیر مدار فرمان قرار گیرد .
                برای تشخیص رله از وضعیت برق شبکه باید هر سه فاز و سیم نول وارد رله کنترل فاز گردد ، در نتیجه به یک رله کنترل فاز حداقل 5 سیم متصل است .
                موفق باشید
                علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

دوست عزیز javad0461 من مطمئن نیستم که رله کنترل فاز نول را هم چک کند زیرا اگر رله کنترل فازی باشد که سیم نول هم به آن وصل شود در آنصورت شاید بتوان گفت نول را هم چک میکند اگر چنین است مارک ومدل آنرا برایم بگذارید با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrd1349
                    دوست عزیز javad0461 من مطمئن نیستم که رله کنترل فاز نول را هم چک کند زیرا اگر رله کنترل فازی باشد که سیم نول هم به آن وصل شود در آنصورت شاید بتوان گفت نول را هم چک میکند اگر چنین است مارک ومدل آنرا برایم بگذارید با تشکر
                    سلام
                    رله کنترل فاز شرکت میکرو
                    مدل: 101-M
                    اگه توضیح هم خواستی در خدمتم
                    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

تو مدار فرمان یه جرثقیل سه فاز بدون نول ، بوبین های کنتاکتور به دوفاز وصل میکنن؟
                      صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdadgh
                        تو مدار فرمان یه جرثقیل سه فاز بدون نول ، بوبین های کنتاکتور به دوفاز وصل میکنن؟
                        lمنظورت اینه که ولتاژ بوبین کنتاکتور ها 360 ولته؟

دیدگاه

دوستان کنتاکتور سه فاز داریم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad0461
                            دوستان کنتاکتور سه فاز داریم؟
                            من تا حالا کنتاکتور 1 فاز ندیدم همه 3 فازه هستند :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad0461
                              با سلام
                              به نظر من که باید از رله کنترل فاز استفاده کنی ،همه ما با اصطلاحاتی مانند برق دو فاز شده است و یا سیم نول قطع شده و یا تقارن فازها به هم خورده است آشنا هستیم و خطرات آن را نیز می دانیم در گذشته در مدارات حساس بصورت کنتاکتوری برخی عیوب مشخص می گردید و چراغ ها و زنگ های آلارم فعال می گردید و برق شبکه قطع ، ولی این مدار اولاً نمی توانست کلیه عیوب راتشخیص دهد از طرف دیگر قابل استفاده درکلیه اماکن وتابلوهای برق نبود
                              با پیشرفت علم الکترونیک این عیوب مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت دستگاههای به نام رله کنترل فاز ساخته شد که متناسب با شرکت سازنده مجهز به امکانات کمتر یا بیشتر می باشد ولی در کل یک رله کنترل فاز باید عیوب زیر را تشخیص دهد :
                              1- قطع شدن فازها ( یک فاز ، دو فاز و یا هر سه فاز ) یا سیم نول
                              2- تغییر توالی فازها
                              3- افزایش یا کاهش بیش از حد مجاز ولتاژ
                              4- عدم تقارن بیش از حد ولتاژ سه فاز
                              5- شوک های ناشی از قطع و وصل برق
                              رله های کنترل فاز دارای یک بوبین می باشند که در صورت صحت کلیه شرایط عمل نموده و تیغه باز خود را می بندد ، در نتیجه این تیغه باید در مسیر مدار فرمان قرار گیرد .
                              برای تشخیص رله از وضعیت برق شبکه باید هر سه فاز و سیم نول وارد رله کنترل فاز گردد ، در نتیجه به یک رله کنترل فاز حداقل 5 سیم متصل است .
                              موفق باشید
                              دوست عزیز اگه نول از ترمینال یا قبلش قطع بشه که خود رله هم نولش قطع بشه آره اما اومدیم بعد از ترمینال یا هر جایی به غیر از جایی که به رله نول دادیم مثلا در یک اتاق قطع شد این رله میخواد چطور جریان رو قطع کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X