اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حذف نویز حاصل از spark بر روی مدار میکروکنترلری سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حذف نویز حاصل از spark بر روی مدار میکروکنترلری سوئیچینگ

با سلام خدمت دوستان
    من یک مدار میکروکنترلری با ATMEGA8 دارم که با منبع تغذیه سوئیچینگ Viper12A کار میکنه.
    این مدار قراره، کنار یک منبع تولید جرقه (Spark) کار بکنه.
    برای حذف نویز ورودی از موارد زیر استفاده کردم
    1) یک وریستور موازی با برق ورودی
    2)اسنابر شامل یک مقاومت و خازن MKP سری که با برق ورودی موازی هستند
    3) فیاتر حذف نویز برق شهر که در ابتدای منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده میشه.
    4) یک اسنابر دیگه بعد از پل دیودی قبل از ترانس سوئیچینگ
    5)خازن بزرگ و سلف در خروجی منبع تغذیه سوئیچینگ

ولی متاسفانه باز هم تا منبع Spark روشن میشه میکرو ریست میشه. البته با قراردادن وریستور و اسنابر اول خیلی بهتر شده ولی باز هم ریست میشه.
    لطفا کمکم کنید نمیدونم چطور حذفش کنم.

http://imenbazar.com

پاسخ : حذف نویز حاصل از spark بر روی مدار میکروکنترلری سوئیچینگ

فاصله فیزیکی میکرو و مدارات دورور برش چقدره البته با سیستم جرقه.

مشخصات سیستم جرقه چیه؟

دیدگاه

سلام آقا امیر
      منم دقیقا همچنین مشکلی رو نداشتم فاصله نویز رو کمتر می کنه اما نه صفرش می کنه جایی که من کار می کردم یه هنگ کردن ساده یعنی مساوی با مجروح شدن یه نفر در حین کار با دستگاه
      منم اسنابر ، بافر بین ورودی خروجی ، خازن و ... زیادی طراحی و در مدار به کار گرفتم اما بازم مشکل داشت

اما دو کار نویز رو به شدت کاهش می ده
      1-استفاده از تراشه smd atmega8 به جای نوع DIP این رو هر جا به کار بردم خطام کمتر شده و دلیل اصلیش GND آی سی در طرفین مختلف تراشه برای کاهش نویز هست
      2-پلی گان کردن کلی برد و اتصال به زمین

در کل من برای پروژه کامل برد رو عوض کردم و با یه برد ساده تر ، با فیلترهای کمتر و تنها استفاده از تراشه PIC18f تمامی مشکلات رو حل کردم.پیشنهادم برای ار صنعتی و نویز پذیر از تراشه های PIC حتما استفاده کنین(این رو قبلا مخالفت می کردم اما دو پروژه اخری که کنتاکتور و زمان های روشن و خاموشی کم اونها بود به چشم بدی AVR رو نسبت به نویز دیدم)
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        فاصله فیزیکی میکرو و مدارات دورور برش چقدره البته با سیستم جرقه.

مشخصات سیستم جرقه چیه؟
        یه جرقه زن ساده مثل اجاق گازه و فاصله مدار با ترانس جرقه 50 سانت و با محل ایجاد جرقه 15 سانته و راهی برای جابجا کردنش ندارم.

دیدگاه

این عکس پی سی بی مداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر افشارنوری
            یه جرقه زن ساده مثل اجاق گازه و فاصله مدار با ترانس جرقه 50 سانت و با محل ایجاد جرقه 15 سانته و راهی برای جابجا کردنش ندارم.
            سعی کردی خود مدار رو توی یه جعبه فلزی قرار بدی و جعبه رو به زمین مدارت وصل کنی؟

دیدگاه

استفاده از وریستور برای کاهش نویز که معنی نمیده . من برای کنترل یه دستگاه جوش ارگون 700 امپری از avr هم استفاده کرده بودم و تازه توی اونجا جرقه خیلی بدتر است ولی smd بودن میکرو و زمین گسترده و ایزوله کردن خیلی تاثیر داشت و البته جعبه ولی زمین مدارت رو به جعبه وصل نکن .

دیدگاه

به نظر من برای تغذیه مدارت مستقیما از تغذیه افلاین استفاده نکن و بین تغذیه و مدارت یه استپ دان با زمان هلداپ بالا بذار یا کلا برای تغذیه مدارت از یه باطری استفاده کن و از تغذیه برای شارژ اون باطری استفاده کن یا از محصولات مزخرف اتمل استفاده نکن :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
                  استفاده از وریستور برای کاهش نویز که معنی نمیده . من برای کنترل یه دستگاه جوش ارگون 700 امپری از avr هم استفاده کرده بودم و تازه توی اونجا جرقه خیلی بدتر است ولی smd بودن میکرو و زمین گسترده و ایزوله کردن خیلی تاثیر داشت و البته جعبه ولی زمین مدارت رو به جعبه وصل نکن .
                  1) منظورت اینه که کل مدار رو polygon کنم؟
                  2) در زمانی که جرقه ایجاد میشه یک ولتاژ لحظه ای رو برق ورودی ایجاد میشه فکر کنم وریستور اون رو حذف میکنه یا حداقل کاهش میده اینطور نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                    به نظر من برای تغذیه مدارت مستقیما از تغذیه افلاین استفاده نکن و بین تغذیه و مدارت یه استپ دان با زمان هلداپ بالا بذار یا کلا برای تغذیه مدارت از یه باطری استفاده کن و از تغذیه برای شارژ اون باطری استفاده کن یا از محصولات مزخرف اتمل استفاده نکن :icon_razz:
                    محصولات میکروچیپ ارزون مثل ATMEGA8 وجود داره؟ قیمت برام خیلی مهمه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      سعی کردی خود مدار رو توی یه جعبه فلزی قرار بدی و جعبه رو به زمین مدارت وصل کنی؟
                      ممنون از لطفت ولی جا خیلی کم دارم. امکان گذاشتن جعبه نیست

دیدگاه

فکر کنم یه نکته مهم رو یادم رفته بگم.
                        اینکه من ابتدا با منبع تغذیه ترانسی و 7805 کار میکردم و مدار متالایز بود. با یک وریستور و یک اسنابر کل نویز رو کنترل کردم و مدار به خوبی کار میکرد.
                        از زمانی که تغذیه سوئیچینگ گذاشتم اینجوری شده و اصلا این نویز رو نمیشه برطرف کرد.

دیدگاه

آقا مدارات ریست میکرو هم مهمن اونهارو بیشتر پروتکت کن (اگه اینترانال نیستن) - فیوزهای Low Voltage Detection رو اهم اگه چیپت داره غیر فعالشون کن و نهایتا از ریست ریکاوری در نرم افزارت استفاده کن تا دلیل ریست میکرو رو متوجه شی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر افشارنوری
                            فکر کنم یه نکته مهم رو یادم رفته بگم.
                            اینکه من ابتدا با منبع تغذیه ترانسی و 7805 کار میکردم و مدار متالایز بود. با یک وریستور و یک اسنابر کل نویز رو کنترل کردم و مدار به خوبی کار میکرد.
                            از زمانی که تغذیه سوئیچینگ گذاشتم اینجوری شده و اصلا این نویز رو نمیشه برطرف کرد.
                            مشکل تغذیه سویپینگ ها مخصوصا در tops ها نویز زیادی هست که بعضن به دلیل بد بستن ترانس یا سلف ایجاد می شود و یا به خاطر فرکانس بالا و بیش از حد که این مشکل رو با قرار دادن یک شیلد و زمین کردن ان حل کنی البته محل اتصال به زمین هم مهم هست . سعی کن که حتما بین زمین مدار و زمین تغذیه یه فیلتر LC بزاری که بسیار مناسب هست .
                            شما با وریستور بیشتر می تونی Serge های ناگهانی روی ولتاژ ورودی رو حذف کنی که البته به نظر من بدرد این کار هم خیلی نمی خوره .

دیدگاه

ببخشید من بسیار مبتدی هستم منتها سوال منم مشابه این دوستمون بود با این تفاوت که من دارم از آردوینو یونو استفاده میکنم,, دو تا رله دارم که یکی به شیر برقی گاز وصله و دیگری به جرقه زن, به محض اینکه جرقه زن کار میکنه و جرقه ایجاد میشه رله قاطی میکنه مدار ریست میشه یا رله به طور مداوم شروع به قطع و وصل میکنه, البته جرقه زن در صورتی هم که خودش جداگانه خارج از مدار کار کنه بازم این اتفاق میافته, میخواستم بدونم این نویز رو چطوری میتونم تو مدارم کاهش بدم؟ یعنی در واقع اصلا حتی اگر نخوام جرقه زن رو با رله راه اندازی کنم , برد آردوینو به محض اینکه نزدیکش جرقه زن کار کنه ریست میشه , فاصله با جرقه حدود 50 سانت یا بیشتر هست اما این اتفاق بازم میفته, آیا ایزوله کردن برد داخل یک جعبه فلزی و اتصال اون جعبه به زمین میتونه مشکل رو حل کنه؟ با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X