اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکسوسار با ورودی متغیر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یکسوسار با ورودی متغیر

سلام
    من میخوام یه یکسوساز درست کنم که اگه ورودیش از 220 به 100 یا 150 یا هر مقدار دیگه ای تغییر کرد بازم درست کار کنه. یکسوساز معمولی مثل شکل پایین یه ترانس داره. اما آیا اگه ولتاژ ورودی ترانس کمتر بشه بازم ترانس کار میکنه؟

میشه یکی راهنماییم کنه؟
    آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

پاسخ : یکسوسار با ورودی متغیر

یکسو ساز یه ورودی داره و یک خروجی از صفر ولت تا ولتاژ کاری دیود ها میشه بهش داد و یکسو کرد

راستش سوالتون مبهم هست بیشتر توصیح بدید
    --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آقای گـــــــــــــیــــــج (aswhu600 سابق)
      یکسو ساز یه ورودی داره و یک خروجی از صفر ولت تا ولتاژ کاری دیود ها میشه بهش داد و یکسو کرد

راستش سوالتون مبهم هست بیشتر توصیح بدید
      منظورم اینه به یه ترانس 220 به 12 من میتونم ورودی مثلا 150 ولت بدم؟ تا چه حد میتونم ورودی رو کم کنم تا ترانس همچنان کار کنه؟
      آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afza_saeghe
        منظورم اینه به یه ترانس 220 به 12 من میتونم ورودی مثلا 150 ولت بدم؟ تا چه حد میتونم ورودی رو کم کنم تا ترانس همچنان کار کنه؟
        حالا شد : میشه ورودی ترانس را تا صفر کم کرد ولی یه قانونی هم داره که مثلا اگر ورودی ترانسی که داره با 220 کار میکنه را نصف کردید یعنی 110 دادید توان ترانس هم نصف میشه

یا مثلا وودی را یک چهارم کردید توان خروجی هم یک چهارم میشه

وقتی میگیم توان کم میشه به این معنی که هم ولتاژ خروجی کم میشه و هم جریان کم میشه و در این صورت اصلا به صرفه نیست که همچین کاری را بکنیم
        --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آقای گـــــــــــــیــــــج (aswhu600 سابق)
          حالا شد : میشه ورودی ترانس را تا صفر کم کرد ولی یه قانونی هم داره که مثلا اگر ورودی ترانسی که داره با 220 کار میکنه را نصف کردید یعنی 110 دادید توان ترانس هم نصف میشه

یا مثلا وودی را یک چهارم کردید توان خروجی هم یک چهارم میشه

وقتی میگیم توان کم میشه به این معنی که هم ولتاژ خروجی کم میشه و هم جریان کم میشه و در این صورت اصلا به صرفه نیست که همچین کاری را بکنیم
          خب چه راه حلی پیشنهاد میدید که من بتونم با تغییر ورودی همچنان یه ولتاژی حدود 12 ولت داشته باشم؟

دیدگاه

استفاده از ترانس کار معقولانه ای نیست
            شما برای ساخت چنین تغذیه هایی باید از سویچینگ استفاده کنید و جریان المان ها برای حالت حداقل ورودی و ولتاژ را برای حداکثر ورودی طراحی کنیدتا با کاهش و افزایش ولتاژ المان ها آسیب نبینند .
            مدار زیر یکسوساز با مدار دلن گفته می شود که برای دو ورودی 220 و 110 استفاده می شود
            rect.pdf - 24.4 Kb
            http://uplod.ir/r9ytp7a1kbja/rect.pdf.htm
            پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط atefe.fallah
              استفاده از ترانس کار معقولانه ای نیست
              شما برای ساخت چنین تغذیه هایی باید از سویچینگ استفاده کنید و جریان المان ها برای حالت حداقل ورودی و ولتاژ را برای حداکثر ورودی طراحی کنیدتا با کاهش و افزایش ولتاژ المان ها آسیب نبینند .
              مدار زیر یکسوساز با مدار دلن گفته می شود که برای دو ورودی 220 و 110 استفاده می شود
              rect.pdf - 24.4 Kb
              http://uplod.ir/r9ytp7a1kbja/rect.pdf.htm
              داداش اینجور که متوجه شدم این مدار فقط واسه ولتاژهای 110 و 220 ولت کاربرد داره.
              من یه مدار کاربردی می خوام که ورودی هرچی بود (بین 15 تا 220) بهم یه 12 ولت بده. :eek:

دیدگاه

بین 15 تا 220 / یا 150 تا 220 ؟
                اگر منظورت 150 ولته / یه ترانس مثلا 220 به 25 ولت بذار و در خروجی یک رگولاتر 12 ولت بذار

ترانسی که در نظر میگیری باید در حداکثر افتی که قراره بکنه حداقل در خروجی 14 ولت بده تا رگلاتور درست کارکنه
                (ترانس 220 به 25 مناسبه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                  بین 15 تا 220 / یا 150 تا 220 ؟
                  اگر منظورت 150 ولته / یه ترانس مثلا 220 به 25 ولت بذار و در خروجی یک رگولاتر 12 ولت بذار

ترانسی که در نظر میگیری باید در حداکثر افتی که قراره بکنه حداقل در خروجی 14 ولت بده تا رگلاتور درست کارکنه
                  (ترانس 220 به 25 مناسبه)
                  نه منظورم همون بین 220 و 15 بود نهایتا بین 220 و 25 هم شد اشکال نداره (اینم به خاطر شما :icon_razz
                  کسی راهی داره؟
                  رگولاتوری هست که بتونه توی ورودیش ولتاژ بالا مثلا حدود 80 ولت رو تحمل کنه؟؟؟؟ :read:

دیدگاه

چیزی که شما میخوای چیزی نیست که راحت بدست بیاد یا با چهار تا قطعه سرهم کنی / اول گفتی 150 بعدا شد15 ولت و حالا 25 ولت ! بهتره خودتون فکر کنید

دیدگاه

یکسوساز معمولی مثل شکل پایین یه ترانس داره. اما آیا اگه ولتاژ ورودی ترانس کمتر بشه بازم ترانس کار میکنه؟
                      نه کار نمیکنه مگه ترانس چند ورودی باشه و یه مدار افت ولتاژو تشخیص بده و سرهای ترانسو سوئیچ کنه.
                      ولی اگه ایزولاسیون زیاد مهم نباشه استپ دان راه حل کاره البته میشه با ترانس ایزوله هم انجامش داد.

عکس بالا قسمتی از مقاله AN920 هست که اگه تصمیم به ساخت گرفتی باید دانلود و مطالعه کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                        عکس بالا قسمتی از مقاله AN920 هست که اگه تصمیم به ساخت گرفتی باید دانلود و مطالعه کنی
                        در رابطه با استپ دادن و ترانس ایزوله میشه بیشتر توضیح بدین؟ اطلاعاتی درموردشون ندارم.
                        این مقاله که گفتید رو دانلود کردم 40 صفحه انگلیسیه. فارسیش نیست؟ اگه هست میشه لینکش رو بهم بدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                          چیزی که شما میخوای چیزی نیست که راحت بدست بیاد یا با چهار تا قطعه سرهم کنی / اول گفتی 150 بعدا شد15 ولت و حالا 25 ولت ! بهتره خودتون فکر کنید
                          دوست عزیز یه بار دیگه با دقت! مطالبی رو که نوشتم بخون من مثال زدم گفتم ورودی 100، 150 ،200 ،80 یا هر عدد دیگه شد باید 12 ولت ac بهم بده که من یکسوش کنم.
                          حداقل ولتاژ ورودی هم نباید کمتر از 25 بشه.
                          بازم اگه من مطلب رو بد رسوندم عذر خواهی میکنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afza_saeghe
                            در رابطه با استپ دادن و ترانس ایزوله میشه بیشتر توضیح بدین؟ اطلاعاتی درموردشون ندارم.
                            این مقاله که گفتید رو دانلود کردم 40 صفحه انگلیسیه. فارسیش نیست؟ اگه هست میشه لینکش رو بهم بدید؟
                            با خوندن مقاله مورد نظر میتونید اطلاعات بدست بیارید .متاسفانه منبع فارسی موجود نیست اگر هم باشه دارای بار علمی قابل قبولی نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X