اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا دوستان راهنمایی کنند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا دوستان راهنمایی کنند

با سلام به همه دوستان
    من برای پروژه پایانی درسم می خوام یه مدار واسط بین کارت های حافظه مثل ام ام سی با تلویزیون درست کنم که بتونم رو تلویزیون عکس های توی کارت رو نمایش بدم . من چند تا سئوال داشتم :
    1- بنظرتون از چه میکرویی استفاده کنم
    2- کدام زبان برنامه نویسی بهتره و جوابگوی کار است؟
    3- چه مشکلاتی رو پیش بینی میکنید؟
    4- نظرتون درباره این پروژه چیه؟
    و ...

پاسخ : لطفا دوستان راهنمایی کنند

سلام من تا حالا روی چنین چیزی کار نکردم اما چیزائی که معلومه و به ذهنم میرسه رو مینویسم بعد با هم کار کنیم
    1- برای راحتی کار ما در نظر میگیریم که خروجی دستگاه ما یک سیگنال ویدئو است که ابتدا باید اونو به RGB تبدیل کنیم و بعد به ویدئو.
    2- سرعت میکرو به وضوح تصویر مربوطه مثلا یک فریم تصویر ما چند مگا پیکسل هست
    3-پیچیدگی بیش از اندازه و بزرگی مدار
    5-کار قشنگی است
    راهنمائی
    1- آی سی های مجتمع برای این کار ارائه شده و بهتره که از اونا استفاده بشه فقط اگه دوست داشتی من شمارهاشو میگم شما در بازار جستجو کن و خبر بده تا بقیه کارو انجام بدیم واگر نبود به صورت دیگه عمل میکنیم
    البته در ارسال پاسخ فرض من براین بوده که شما میخواهید با فایلهای استاندارد کار کنید مثلا JPEG - GIF , .........
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام
      اول از همه اینکه باید میکروت هر چی هست سرعتش خیلی بالا باشه چون قراره کارهای زیادی بکنه. زبانش زیاد مهم نیست ولی اگه من بودم اسمبلی کار میکردم.

دوم اینکه خودت باید در این زمینه ها اطلاعات داشته باشی:
      آشنای کامل با سیگنال مرکب تصویر تا جایی که بتونی خودت تولیدش کنی. (فکر کنم آیسی های حاضری در این مورد وجود داشته باشه)
      آشنایی کامل با طریقه برقراری ارتباط با کارت حافظه و خواندن از آن.
      آشنایی کامل با فرمت فشرده سازی ای که عکسها از اون استفاده میکنن.
      (اگه bmp باشه که خیلی راحته ولی حجم عکسها میره بالا. اگرم jpg باشه خیلی پیچیدست ( در اینصورت فکر کنم بزرگترین مشکلت همین باشه). حتی ممکنه نتونی فرمت jpg رو از اینترنت پیدا کنی.)

اگه بازم چیزی یادم اومد میگم
      برات آرزوی موفقیت می کنم.

دیدگاه

فکر انجام اینکار با میکرو واقعا وحشتناک چون اطلاعات زیادی در مدارات آنالوگ و دجیتال رو نیاز داره بهترین انتخاب آی سی های مجتمع که توی پخش کننده های موجود در بازار هست وخیلی هم ارزونه. ومیشه با کمک دیتا شیت آی سی اونو به هر کنترل کننده ای متصل کرد. البته این نظر منه

دیدگاه

با سلام و تشکر از پروفسور عزیز :applause:
          ممنون از شما که برای کمک اعلام آمادگی کردید. :nice:
          من چند مثال در مورد اتصال AVR به تلویزیون دارم و همچنین در مورد ارتباط با کارت حافضه که با بیسیک نوشته شده اند.هدف من نمایش فایل های عکس استاندارد ویندوز اگه شد جی پی جی و اگه نه بصورت همان بیت مپ فایل ها رو تو کارت بریزم .ولی مشکل اصلی من الان انتخاب زبان برنامه نویسی چون من به وی بی کامپیوتر کاملا آشنایی دارم و زبان بیسیک AVR هم همچین شکلی است (تقریبا)ولی با سی آشنایی ندارم (اصلا در حد 0) حالا موندم که برم سراغ بیسیک یا سی چون واقعا می ترسم برسم به یه جایی که نتونم اون چیزی رو که می خوام براورده کنم منظورم اینه که کامپایلر کم بیاره(نمی گم برنامه نویسیم خداست ولی میگم نمی خوام وسط کار زحمتم بخاطر ضعف کامپایلر از بین بره)...
          می شه در مورد اینکه با کدوم شروع کنم کمکم کنی؟
          در ضمن در مورد آن آی سی هایی که گفتی یه کم بیشتر بگو تا دیتا شیتش رو بخونم ببینم بکارم می یاد یا نه...
          در مورد پیاده سازی فرمت فایل ها تو کامپیوتر که مشکلی نداشتم امیدوارم تو میکرو هم بتونم این کار رو بکنم...
          فعلا دارم اطلاعاتم رو در مورد کارت های حافظه و پروتکل های آنها دسته بندی می کنم بعد می رم سراغ خواندن و تصویر سازی...
          لطفا اگه پیشنهادی داری بگو خوشحال می شم...
          بازم تشکر
          راستی ببخشید دیر جواب دادم آخه آخر هفته ها خونه هستم می تونم آن بشم.... :sad:
          منتظر جواب شما و دوستان هستم....
          پا علی

دیدگاه

سلا به نظر من اگه مسئاله بخصوصی در کار نیست از همان مدارات مجتمع استفاده کن چون این کار حتی به این نحوه نیز کار ساده ای نیست ودر غیر اینصورت مدار به شدت پیچیده میشه

SAA7135 --- PNX7100 -- MAS3587F -- CX24436 __ CX24438 اگه یه نگاه به دیتا شیت این چیپ ها بکنید متوجه وخامت کار میشید در ضمن یه سرچ هم راجع به سیستمهای نمایشگرهای LCD بزنید چون خیلی برای اینکار لازمه اگه من فایلارو پلود نمیکنم به این دلیله که اینتر نت منطقه ما خیلی سرعت پاین و بیخوده باز هم تماس بگیر :bye :bye

دیدگاه

با سلام و تشکر مجدد از جناب پروفسور
              آقا اگه چیز بدرد بخور و مناسب کار من در اختیار دارید و مشکل شما پلود کردن آنهاست اگه برای شما امکان دارد آنها را برای من پست کنید و من هم هزینه پست را به شما پرداخت می کنم .اگه این کار برای شما مقدور است لطفا من را در جریان قرار دهید.آیدی من:
              eittinfo
              لطفا بقیه دوستان راهنمایی کنند.من در انتخاب زبان برنامه نویسی هنوز دچار سردرگمی هستم...
              با تشکر

دیدگاه

سلا دیتا شیت اینارو ببین بدردت نمیخوره.
                http://www.4shared.com/dir/4436025/5354ff87/sharing.html
                اینارو ببین اگه بدردت خورد باید برات پست کنم چون حجم اونا خیلی زیاده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پروفسور
                  اینجا فقط برای رو کم کنی جواب میدن :cry:
                  کی ها :mrgreen: :icon_razz: ؟

نوشته اصلی توسط mrmehdi
                  ...
                  ...
                  به نظرم اگه توی هیچکدوم از این ضمینه های کار نکردین،پروژه تون رو عوض کنین.روو این پروژه تفننی با یکی کار کرده بودیم اما اگه جواب اینجا رو نمی دم برای اینه که اولا روال جواب دادن داره به اندازه کافی پیش می ره،بعدشم منتظر بودم به این نتیجه برسین این پروژه سطحش اونقدر بالا هست که برای دوره کارشناسی تحویل دادن...

در هر حال:
                  اگه چیپ هارو توو بازار پیدا نمی کنین،یه کمودور 64 بخرین،خروجیش چیپی داره که دیتا رو به تصویر تبدیل کنه،اما مداراش زیاد آسون نیست ...
                  تاحالا عکس رو مستقیم خودتون خوندین ؟آ‌(99% نه!آ‌) بیتمپ رو انتخاب کن،برنامه بقیه برای میکرو پیچیده میشه!آ‌ اما کدوم دوربین هست که بیتمپ عکس بگیره!!آ‌ .... (راجع به هر فورمتی خواستی بپرس،یه چیزایه کوچیکی پیدا کردم)آ‌
                  ایجاد سیگنال کامپوزیت رنگی چیپهای خیلی سریع می خواد!آ‌ با AVR آ‌و PIC و اینها نمیشه!!آ‌ ...
                  اگه برنامه نویسه خوبی باشی،توو میکرو معمولا زبانش مهم نیست!آ‌
                  اصلی ترین مشکلت سرعته ...
                  اگه می تونی عوضش کن،اگه نه شاید سایه سفیدش با بیت مپ کافی باشه ...

دیدگاه

هیچکدام ما توی هیچ زمینه ای مادرزادی کار نکردیم و اگه کرده بودیم دیگه اینجا کاری نداشتیم ما اومدیم اینجا تا از تجربه های دیگران استفاده کنیم
                    مابه این در نه پی حشمت وجاه آمده ایم از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم
                    واما شما که گفتی دستورات میکروها در صفر ثانیه انجام میشه پس میشه لطف کنید و بفرمائید اینجا ما چه مشگلی داریم که نمیتونیم این کارو انجام بدیم
                    در مورد یک تصویر سیاه و سفید :eek:
                    اما به نظر من از پیدا کردن و خریدن یک کومودور راه بهتری هم هست اینکه یه دونه پیپلییر بخریم و از دیتا شیت آی سی انکودر ودکودر اون که تمام پورتها رو پشتیبانی میکنن استفاده کنیم و خرو جی رو قبل ال سی دی بگیریم چون نسبت به قیمتش امکاناتش با کمودور قابل مقایسه نیست
                    :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KhepeleSibilo

کی ها :mrgreen: :icon_razz: ؟

نوشته اصلی توسط mrmehdi
                      ...
                      ...
                      به نظرم اگه توی هیچکدوم از این ضمینه های کار نکردین،پروژه تون رو عوض کنین.روو این پروژه تفننی با یکی کار کرده بودیم اما اگه جواب اینجا رو نمی دم برای اینه که اولا روال جواب دادن داره به اندازه کافی پیش می ره،بعدشم منتظر بودم به این نتیجه برسین این پروژه سطحش اونقدر بالا هست که برای دوره کارشناسی تحویل دادن...

در هر حال:
                      اگه چیپ هارو توو بازار پیدا نمی کنین،یه کمودور 64 بخرین،خروجیش چیپی داره که دیتا رو به تصویر تبدیل کنه،اما مداراش زیاد آسون نیست ...
                      تاحالا عکس رو مستقیم خودتون خوندین ؟آ‌(99% نه!آ‌) بیتمپ رو انتخاب کن،برنامه بقیه برای میکرو پیچیده میشه!آ‌ اما کدوم دوربین هست که بیتمپ عکس بگیره!!آ‌ .... (راجع به هر فورمتی خواستی بپرس،یه چیزایه کوچیکی پیدا کردم)آ‌
                      ایجاد سیگنال کامپوزیت رنگی چیپهای خیلی سریع می خواد!آ‌ با AVR آ‌و PIC و اینها نمیشه!!آ‌ ...
                      اگه برنامه نویسه خوبی باشی،توو میکرو معمولا زبانش مهم نیست!آ‌
                      اصلی ترین مشکلت سرعته ...
                      اگه می تونی عوضش کن،اگه نه شاید سایه سفیدش با بیت مپ کافی باشه ...
                      با سلام و تشکر از راهنمایی هاتون
                      دوست عزیز ما همین پروژهای تفننی برامون مثل ساخت فضاپیماست حالا واسه شما تفننی و رفع بیکاری است چون شما استاد و پیش کسوت مایی راست می گی ولی خوب بازم ممنون که حداقل نگفتی این بچه بازی ها چیه؟!!
                      آقا ما واسه یه کاری یاعلی گفتی سعی می کنیم تا آخرش رو انشالا طی کنیم و بعدشم من به این اصلا واقعا تو زندگیم اعتقاد دارم که میگه خواستن توانستن است...
                      من تو ضمینه برنامه نویسی کار کردم ولی این برنامه نویسی سمت کامپیوتر بوده و میکرو هم کار کردم البته اسمبلی 8051 و یه مقداری هم بیسیک آی وی آر فکر نکنم زیاد مشکل پیدا کنم ... و همچنین هم با فایل های تصویری هم کار کردم واسه نمایش عکس تو داس و تونستم بیتمپ و گیف رو نمایش بدم...(زیادم مبتدی نیستم داداش :biggrin
                      حالا خوشحال می شم اگه در مورد فایل های جی پی جی یکم توضیح بدی...
                      و بعد من عکسم رو از دوربین نمی گیرم ...
                      بازم منتظر جواب شما هستم عزیز دل

دیدگاه

سلام ببخشید دیر شد اون دوتا رو دیدی فایلای من غالبا توی اون ضمینست کمکت میکنه برات بفرستم

دیدگاه

من نمی دونم کجای نوشته هام با زبونهای اسکیمویی و ماداگاسکاریه که نمی تونم منظور رو برسونم! شاید انتظارم از طرف مقابل یک ذره زیادیآ‌ :cry:

نوشته اصلی توسط mrmehdi
                          من برای پروژه پایانی درسم می خوام یه مدار
                          ...
                          و ...
                          نوشته اصلی توسط پروفسور
                          هیچکدام ما توی هیچ زمینه ای مادرزادی کار نکردیم و اگه کرده بودیم دیگه اینجا کاری نداشتیم ما اومدیم اینجا تا ...
                          نوشته اصلی توسط mrmehdi
                          آقا ما واسه یه کاری یاعلی گفتی سعی می کنیم تا آخرش رو انشالا طی کنیم و بعدشم من به این اصلا واقعا تو زندگیم اعتقاد دارم که میگه خواستن توانستن است...
                          ببینین،پروژه درسی یه چیزه،پروژه یاد گیری یه چیز دیگست! یه وقت هست 2 ماه وقت داری یه چیز رو ببندی بدی دست استاد 80 صفحه براش مقاله تایپ کنی و ... یه وقت هست یه ضمینه علاقته می خوای برای خودت یاد بگیری و نه به کسی بدهکاری نه زمان مهمه نه اینکه حتما به تهه کار برسونی!!!

من خیلی واضح نوشتم این پروژه به عنوانه پروژه درسی که بخوای رووش وقت بزاری و 2 ماه که استاد یخه آدم رو گرفته،بعد از کلی زحمت،با کلی منت 14 بده! بعدشم بگی خدارو شکر،چقدر مهربون بود که لااقل قبولیو بهم داد ارزش نداره!آ‌ این رو بیخیال شو،یه پروژه ساده تعریف کن،بعدم این رو واسه دلت توو ماههای آینده با آرامش اعصاب بساز! حالا دیگه نمی دونم شمینه های مادر زادیو اینهاشونو از کجا میارن!!آ‌الله اعلم!
                          بگزریم!

نوشته اصلی توسط mrmehdi
                          دوست عزیز ما همین پروژهای تفننی برامون مثل ساخت فضاپیماست حالا واسه شما تفننی و رفع بیکاری است چون شما استاد و پیش کسوت مایی راست می گی ولی خوب بازم ممنون که حداقل نگفتی این بچه بازی ها چیه؟!!
                          من یه مثال دارم که همیشه میگم،توو کلاسه اموزش رانندگی،کسی که کنارت میشینه،همه مسیر باهات حرف می زنه،دلیل داره،همه ما رانندگی بلدیم و می دونیم خیلی آسونه،اما دفعه اول ازش می ترسیم!آ‌ یارو با ما حرف می زنه تا حواسمون پرت شه و ترس الکی رو فراموش کنیم و به ذات خودمون که همه چیز رو بلده اتکا کنیم!
                          برق هم همینه،اینها برای همه تفننیه، اگه نترسین و شروع کنین میبینین!!آ‌ هیچ کس توو برق هیچی بلد نیست!آ‌ تنهی کسی موفقه که زبون بازه و مسایل رو خوب میپیچونه!آ‌ اما این رو بدون هیچ کس نیست بدونه داره چیکار میکنه!آ‌
                          بعدشم من خیلی باشم یکی مثل شما هام!آ‌

نوشته اصلی توسط پروفسور
                          واما شما که گفتی دستورات میکروها در صفر ثانیه انجام میشه پس میشه لطف کنید و بفرمائید اینجا ما چه مشگلی داریم که نمیتونیم این کارو انجام بدیم
                          جهت پاسخ پستهای قدیمی و... رو جستجو کنین،جواب به اونجا منتقل شده ... :mrgreen:

نوشته اصلی توسط mrmehdi
                          من تو ضمینه برنامه نویسی کار کردم ولی این برنامه نویسی سمت کامپیوتر بوده و میکرو هم کار کردم البته اسمبلی 8051 و یه مقداری هم بیسیک آی وی آر فکر نکنم زیاد مشکل پیدا کنم ... و همچنین هم با فایل های تصویری هم کار کردم واسه نمایش عکس تو داس و تونستم بیتمپ و گیف رو نمایش بدم...(زیادم مبتدی نیستم داداش :biggrin
                          حالا خوشحال می شم اگه در مورد فایل های جی پی جی یکم توضیح بدی...
                          و بعد من عکسم رو از دوربین نمی گیرم ...
                          تولید تصویر کامپوزیت رنگی،فرکانس خیلی بالا میخواد،اگه فرصت شد و سر حوصله اصل مسائل رو توضیح دادم (بحثهای جنبی اونقدر خستم کرده که به فکره بستنه ای دیم و کلا رفتن از سایت هستم!آ‌آ‌)آ‌ متوجه میشین که چرا این رو میگم،با خوده میکرو نمیشه مگه ای سی هایی مثل اونکه گفتم (نه ای سی های PCI کار تهای کپچر یا کارت گرافیکی که برای پروتکلش ... ) و پیدا کردنش اسونه و ارزون(من یه کمودور 64 خریدم 4000 تومن !) رو استفاده کنین که خوب ...

آخرین بار که چند سال پیش دنباله jpg گشتم،بیشتر از 50-60 فرمت داشت،الانش رو الله اعلم!آ‌ اما نحوه فشرده سازیش شیرین بود!آ‌یعنی اینکه می خوندم خیلی خوشم اومد(_توضیحش زیاده،خواهم نوشت سر فرصت ) ،اما من همون بیت مپ استاندارد 24 بیتی رو برای این کار پیشنهاد میدم و اگه با میکرو های معمولی میخوای کار کنی،به اجبار تصویر ساید سفید میشه که می تونی یه فورمت خود ساخته قشنگ داشته باشی،یعنی یه برنامه ساده VB مثلا که عکس رو باز کنه و با فورمت کم حجم روو حافظه بریزه و بعد ... یا بیتمپ 8 بیتی ...
                          لطفا شروع کنین تا اگه باشم کمک کنم ...

دیدگاه

آقا بازم تشکر
                            من واسه این پروژه وقت به اندازه کافی دارم...
                            در مورد قرار دادن عکس ها هم نظر خودم هم اول همین بود ولی تغییر کرد آخه قراره این مدار عکس های توی کارت رو جستجو و نمایش بده ...
                            پس بهتره همون بیت مپ یا جی پی جی بشه ...
                            شروع کار هم شروع کرم دور کارت حافظه و مدارات و برنامه نویسیش هستم با بسکام...
                            خوشحال میشم نظرات خودتون رو ادامه بدید...
                            در مورد کارت های حافظه اگه اطلاعاتی دارید لطفا دریغ نکنید...
                            با تشکر
                            یا علی

دیدگاه

بیسکام برای MMC و CF و خوندن fat16 کتاخونه کامل داره و نیاز به برنامه نویسیه اضافی نداره،می تونه دایرکتوری بگیره و فایلهای با فرمت .bmp رو پیدا کنه و ....

http://www.mcselec.com/index.php?option=com_content&task=view&id= 214
                              مثلا:
                              Print "Dir *.mp3" 'dir mp3
                              Print
                              Open "Lista.txt" For Output As #9 'create file.list in MMC
                              S = Dir( "*.mp3&quot
                              While Len(s) > 0
                              Print S ; " " ; Filedate() ; " " ; Filetime() ; " " ; Filelen()
                              Print #9 , S 'memorizza la lista
                              S = Dir()
                              Wend
                              Close #9

سرعتش برای نمایش jpg دیگه عمرا جواب نمیده!آ‌و حافظه کافی برای اینکه اول اون رو باز کنه بعد نمایش بده نداره ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X