اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا انقدر PIC گرونه؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا انقدر PIC گرونه؟

آقا این قطعه ی PIC18F8720 تقریبا معادله ATmega128 چهار هزار و پانصد تومنیه در حالیکه قیمت این PIC رو http://www.iranpicmicro.com/Products.htm زده 12000 تومان :eek:
    یا از جمهوری 16F877 رو گرفتم 3700 تومن که معادله 16ATmega است که 1800 تومنه و 16F84 که 1800 تومنه و امکانات اش از ATmega8 نهصد تومنی خیلی کمتره!! :sad:
    حالا شما تو تولید چطور اینهمه تفاوت قیمت رو توجیه می کنید؟
    اینها رو نگفتم که بگم AVR بهتره چون خودم دارم PIC کار می کنم و می خوام بدونم شما چطور این مشکل رو حل کردید؟
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

پاسخ : چرا انقدر PIC گرونه؟

سلام
    راستش حق با شماست به نسبت AVR میکروکنترلر PIC گرونتر هست :eek:که در این مورد چند نکته باید بگم

1- از یکی از دوستانم شنیدم که Atmel یک شرکت آمریکایی هست که در یونان ثبت شده و مطابق قوانین آمریکا شرکتهایی که در آمریکا ثبت شدند حتی اگر خارجی باشند مشمول قوانین اونجا هستند. با توجه به اینکه میکروچیپ در آمریکا ثبت شده و باید طبق قوانین اونجا عمل کند در تحریم ایران خیلی شدیدتر از Atmel وسواس به خرج می دهد و این امکان برای شرکنهای ایرانی برای خرید مستقیم از میکروچیپ و یا حتی با یک یا چند واسطه هم وجود ندارد.

2- به خاطر همان نکته فوق امکان سرمایه گذاری پر سود برای وارد کنندگان وجود ندارد و بنابراین به صورت محدود و سفارشی از طریق منابع مختلف میکروکنترلر PIC را وارد می کنند و این باعث می شه که اولا همه مدلهای PIC مثل AVR در ایران وجود نداشته باشه و ثانیا برای همان چند مدل معروف قیمتش در فروشگاه های مختلف خیلی متفاوت باشه علاوه بر اینکه همیشه یک یا چند قطعه خاص از PIC تو بازار نایاب هست.

3- در مورد PIC18F8720 اولا فروشگاه جهان کیت (تلفن 66705778) 110000 ریال میفروشه و ثانیا مدل بهتر از اون یعنی PIC18F8722 قیمتش پایینتره. برای PIC16F877A هم قیمت جهان کیت 32000 ریال هست و برای آخرین مورد یعنی PIC16F84 من فکر می کنم خیلی بهتره که از PIC16F628 که دارای مشخصات خیلی بهتری نسبت به اون هست و قیمتش هم کمتره (14000 ریال) استفاده کنید.

4- نکته آخر اینکه من فکر می کنم که برای تولید یک محصول- تفاوت قیمت تک با عمده برای PIC خیلی بیشتر از AVR هست و در ضمن برخی از PIC ها مشخصاتی دارند که در AVR وجود نداره که در مورد اختلاف قیمت با اون صحبت بشه به عنوان نمونه داشتن مبدل آنالوگ به دیجیتال 12 بیتی در برخی PIC های 8 بیتی و PIC های 16 بیتی و ....

اگر مشکل قیمت PIC حل می شد خیلی بهتر از AVR تو ابران جا می افتاد به خاطر صنعتی بودن PIC :applause:

موفق باشید :bye

دیدگاه

سلام،

ممنون برای توضیحاتتون، من هم انگیزم همین صنعتی بودن PIC بود. چون با AVR هم در نهایت مشکل نویز با یه وریستور و یه فیلتر خط و ایزوله کردن I/O ها حل میشه که کلا هزینه ی اینها باز خیلی کمتر از اختلاف قیمت با PIC میشه.
      در مورد ADC دوازده بیتی که فرمودید، غیر از سری 24 کدوم قطعه این امکان رو دارند و اگر امکانش هست قیمت اش رو هم بفرمایید. :smile:

ممنون

دیدگاه

سلام
        از PIC های 8 بیتی فقط 16 مدل هست که مبدل 12 بیتی داره ولی تو ایران هنوز نیومده برای مثال PIC18F4523 PIC18F8723 و PIC18F4553 که تقریبا دارای مشخصات PIC18F452 PIC18F8720 وPIC18F4550 هستند ولی تفاوت اصلی در مبدل ADC هست که گروه اول 12 بیتی و گروه دوم 10 بیتی هستند.
        در خاتواده 16 بیتی ها تمام مدلهایPIC24H با سرعت 40MIPS دارای مبدل 12 بیتی هستند که یک نمونه از اون رو ایران الکترونیک 100000 ریال میفروشند (PIC24HJ128GP310) ارزونتر از PIC18F8720 :eek:

85 تاI/O
        32 تا مبدل 12 بیتی با سرعت 500KSPS
        2 تا پورت سریال با قابلیت IrDa
        2 تا پورت SPI
        و....

و در dsPIC33F یا dsPIC30 خانواده سنسور و همه منظوره دارای مبدل 12 بیتی هستند که در ایران dsPIC30F2011 - dsPIC30F3014 -dsPCIC30F4013-dsPIC30F5011-dsPIC30F6014A رو میشه تهیه کرد. :job:

دیدگاه

سلام
          آقا یه سوال هم من دارم،چرا AVR مثلا مگا 32 توی سایت های خارجی حدود 8 دلار هست،اما اینجا خیلی ارزون تره؟!!
          در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
          مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

اگر بطور کلی این مساله رو می پرسید من فکر می کنم به خاطر عوارض و مالیاتهای مختلف در کشورهای غربی هست (وضع اروپا بویژه انگلیس به خاطر گرونتر شدن پوند و یورو در برابر دلار خیلی بدتر از آمریکاست)

ولی اگر برای نمونه گفتید من هم از PIC ها می تونم PIC16F84A رو مثال بزنم که تو سایت میکروچیپ قیمتش 5 دلاره ولی اینجا با این همه واسطه از مبدا تا مصرف کننده قیمتش 1600 تومن هست یعنی کمتر از 2 دلار :eek:

دیدگاه

دلیلش مشخصه، قطعات استوک و کلاس 2 و 3 که قیمت خیلی پایین تر دارند وارد بازار ما می شوند. (مخصوصا AVR)
              من از 10 تا رول ATmega32 شانزده تا خراب داشتم که اصلا با آزمایش های Atmel هچ تناسبی نداره http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/Mega32.pdf
              حالا PIC قیمت اش واقعی تره و کمتر استوک داره و اگر متقاضی اش مثل AVR زیاد بشه، وارد کننده های محترم اون رو هم خراب می کنند. :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley
                دلیلش مشخصه، قطعات استوک و کلاس 2 و 3 که قیمت خیلی پایین تر دارند وارد بازار ما می شوند. (مخصوصا AVR)
                من از 10 تا رول ATmega32 شانزده تا خراب داشتم که اصلا با آزمایش های Atmel هچ تناسبی نداره http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/Mega32.pdf
                حالا PIC قیمت اش واقعی تره و کمتر استوک داره و اگر متقاضی اش مثل AVR زیاد بشه، وارد کننده های محترم اون رو هم خراب می کنند. :angry:
                آقا رضا چینی بودند دیگه ؟
                غیر از قطعات چینی قطعات ساخت تایوان یا تایلند یا مالزی هم تو بازار هستش
                من به شخصه قطعاتی که تا حالا خریداری کردم دقت کردم که به جز چین ساخت هر کشوری باشه
                مثلاً اخیراً PIC ساخت تایلند و AVR ساخت تایوان خریدم ، خدا رو شکر مشکلی نداشتند !
                از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام
                  کریم جان راهی برای تشخیصش هست؟؟؟ منظورم تشخیص چینی نبودن هست :biggrin:

دیدگاه

والا تا جایی که من میدونم چیزی مثل signature byte ندارند !
                    بیشتر از روی رنگ و شکل ظاهری و اینکه قطعات پدر مادر دار پشت شون سریال ساخت دارند
                    که قطعات چینی یا به قول آقا رضا استوک و دست چندم فاقد سریال ساخت هستند
                    مثلاً این AVR های تایوانی که من میگم اولاً پشت شون کلمه TAIWAN هک شده و سریال ساخت دارند
                    از نظر ظاهری (بیشتر رنگ) خیلی خیلی خوشکلتر از نمونه چینی هستند :biggrin:
                    چیپ های چینی رنگ شون یه جور سیاه روشن هستش مثل اینکه رنگ شون رفته باشه
                    ولی چیپ های با کیفیت بالا رنگ سیاه تیره دارند که نشون میده مواد اولیه مرغوبی برای ساخت شون به کار رفته (حداقل تو بدنه)
                    چیپ های چینی بیشتر به نظر میاد از مواد اولیه کهنه درست شده باشند :icon_razz:
                    البته شاید این گفته های من درست نباشه چون استدلال علمی نداره، بیشتر از روی تجربه عینی (اونی که دیدم) گفتم !

البته بازار ما اینجوریه
                    اگر شما تو خارج برید و مثلاً یه چیپ بخرید همراه چیپ برگه ای اطلاعاتی اون چیپ رو هم بهتون میدند که یه جور شناسنامه براش هستش(سوای دیتاشیت عمومی) :smile:
                    از ماست که بر ماست !

دیدگاه

میدونید علت اصلی اینکه بعضی از چیپ های بی کیفیت هستند و عملکرد درستی ندارند یا بکل خراب هستند چیه ؟
                      همونطور که اطلاع دارید تو کارخانجات چیپ سازی چیپ ها معمولاً بر روی ویفر های واحدی ایجاد میشند و بعد برش می خورند
                      این وسط از هر ویفر واحد مقداری ظایعات بوجود میاد که این ظایعات دور ریخته نمیشه بلکه جمع میشه و دوباره از اونا برای ساخت
                      چیپ های دیگه استفاده میشه که البته این سری از چیپ ها از بقیه سوا هستند و قیمت کمتر و بازار متفاوتی دارند و عملکردشون بیمه حضرت ابوالفضل هستش !

حتی یکی از اساتید میگفت کارخانجات صنایع الکترونیک ایران که هر از چند گاهی ترازیستور و ... میزنه (میزد!) از همین ظایعات ویفرهای کارخانجات کره ای استفاده میکنه :sad:
                      از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام
                        کریم جان،از نظر قیمت این چیپهایی که خریدی با چینی هاش فرق داشت؟

دیدگاه

آمثلاً اخیراً PIC ساخت تایلند و AVR ساخت تایوان خریدم ، خدا رو شکر مشکلی نداشتند !
                          [/quote]

سلام
                          البته موردی که شما در مورد PIC گفتید من به این شکل اصلاح می کنم که PIC رو شما از هر کجای دنیا بخرید یا ساخت تایلند هست و یا ساخت فیلیپین و در پشت میکرو کنترلر کاملا مشخص شده که ساخت کجاست. در ضمن این مورد به این معنی نیست که شما بتونید یک PIC مشخص رو هم ساخت تایلند و هم ساخت فیلیپین پیدا کنید. عموما PIC ها و dsPIC های نوع DIP ساخت تایلند هستند و نوع TQFP اکثرا ساخت فیلیپین. :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد یارمحمدی
                            سلام
                            کریم جان،از نظر قیمت این چیپهایی که خریدی با چینی هاش فرق داشت؟
                            بله
                            مثلاً PIC16F877 رو بصورت عمده (چند رول) دونه ای 4.000 تومن !
                            و ATMEGA32 رو هم بصورت عمده دونه ای 2.500 تومن !
                            (البته یکی از دوستان از ترکیه آورده بود حدود 7 ، 8 ماه قبل)

نوشته اصلی توسط Mohandes2000
                            سلام
                            البته موردی که شما در مورد PIC گفتید من به این شکل اصلاح می کنم که PIC رو شما از هر کجای دنیا بخرید یا ساخت تایلند هست و یا ساخت فیلیپین
                            و در پشت میکرو کنترلر کاملا مشخص شده که ساخت کجاست.
                            بله گفته شما صحیحه
                            خوشبختانه فعلاً کیفیت ساخت PIC ها مشکلی نداره و بشخصه تا حالا PIC که مشکل دار باشه نداشتم
                            بیشترم علتش اینه که چین هنوز PIC نمیزنه تا گند بزنه بهش
                            برای همین هم هستش قیمت تمام شده PIC ها اکثراً بالاست (علاوه بر دلیلی که شما در بالا گفتید)
                            گفته های من بیشتر در مورد AVR ها صادقه

نمیدونم روسیه هم میکروکنترلر میسازه یا نه
                            ولی تا چند سال قبل (شاید 10 سال) که روسیه اکثر چیپ ها رو می ساخت ما مشکلی با کیفیت چیپ ها نداشتیم
                            مثلاً تو تعمیر دستگاه های CNC شاید 95 درصد چیپ هایی که جایگزین چیپ های اصل ژاپن و ایالات متحده می کردیم روسی بودند و مثل بنز کار می کردند
                            یه رفیق داشتیم که تو مسکو ازداواج کرده بود (خانومش روسی بود) هر سفری که به مسکو داشت آذوقه ما رو از نظر قطعات تامین میکرد
                            قطعات روسی واقعاً کیفیت ساخت بالایی دارند خصوصاً قطعات صنعتی
                            یاد Z80 های روسی بخیر :cry2:
                            از ماست که بر ماست !

دیدگاه

بله، آقا کریم مشخصاتی که در مورد AVR های چینی دادید، صحیحه. البته الان سورس هایی که AVR ارجینال وارد کنند تو بازار وحود داره (یه فروشگاه تو پاساژ توکل) که اگرچه قیمت رو بالاتر می دهند اما ارزش داره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X