اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک کسی می تونه مدار یک منبع سوییچینگ 12ولتی برام پیداکنه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک کسی می تونه مدار یک منبع سوییچینگ 12ولتی برام پیداکنه

سلام واسه کاراموزی رفتم شرکت بوغ ....ازم خواستند یک منبع سوییچینگ 12 ولتی طراحی کنم. خداییش افتادم دنبال نخود سیاه کمکم کنید

پاسخ : کمک کسی می تونه مدار یک منبع سوییچینگ 12ولتی برام پیداکنه

نوشته اصلی توسط مهندس کوچولو 91
    سلام واسه کاراموزی رفتم شرکت بوغ ....ازم خواستند یک منبع سوییچینگ 12 ولتی طراحی کنم. خداییش افتادم دنبال نخود سیاه کمکم کنید
    سلام. خب بده با نرم افزار PI برات طراحی کنه یا اگه قبول نمیکنن و میگن با نرم افزار نباشه میخوای یک سری فرمول بدم با وایپر طراحی کنی. یا میتونی با uc3843 طراحی کنی فرمولهاشم تو تاپیک زیر هست. البته اینها فلای بک هستن. سوالی بود در خدمتم.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=54859.0
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

با تشکر فراوان از دوست گرامی :rolleyes:
      یک سوال داشتم چرا برای روشن شدن آی سی UC3843N از دو مسیر تغذیه استفاده شده است؟ :cry:

دیدگاه

منظورت کدوم دوتا مسیره ؟

دیدگاه

پایه شماره 7آی سی یک بار به پل دیود ورودی وصل شده یک بار هم از طریق امیتر ترانزیستور ؟ :rolleyes:
          نمیدونم شاید اول باید ترانزیستوره راه اندازی بشه بعد ای سی؟ :surprised:

دیدگاه

اون مقاومت واس استارت و راه اندازی اولیه تغذیه IC هست و بعد از اون IC از طریق خود ترانس و اون ترانزیستور تغذیه میشه

دیدگاه

با تشکر فراوان .
              چون برای روشن شدن ای سی ولتاژ باید از 34ولت بیشتر باشد و امیتر ترانزیستور 11.5ولت ثابت است بنابراین اول خازن تا 35 ولت شارز میشه +امیترترانزیستور :cry:
              راستش نرم افزار pi را دانلود کردم :sad: ولی نصب نمیشه .با چه نرم افزار دیگه ای میشه مدار را شبیه سازی کرد ؟می خوام تمام ولتاژهای دی سی المانهارا تجزیه وتحلیل کنم؟

دیدگاه

چون برای روشن شدن ای سی ولتاژ باید از 34ولت بیشتر باشد و امیتر ترانزیستور 11.5ولت ثابت است بنابراین اول خازن تا 35 ولت شارز میشه +امیترترانزیستور
                نه ! کجا اینو نوشته بود ؟
                اینجوری نیست /ولتاژ 12 ولت واس IC کافیه - ای سی قراره نوسان سازی کنه تا ترانس راه بیفته درسته / خوب اگه مقاومت نباشه ای سی چجوری باید روشن بشه تا شروع به نوسان وکار کنه ! اون مقاومت اولش این برق رو میده ولی بعد از روشن شدن ایسی میشه از مدار خارجش کرد
                مثل این میمونه که اصلا مقاومت نذاشتی و مدار به برق وصله ولی خاموشه و با یه باتری یه لحظه بهش برق میدی و شروع به کار میکنه

دیدگاه

ببخشید :cry2: آخه در مدار داخلی ای سی بین پایه های 7و 5یک زنر 34ولتی وجود داره فکر میکردم واسه روشن شدن ای سی باید این زنرروشن بشه
                  برای بدست آوردن فرکانس نوسانات ای سی تقسیم بر دو هم لازم است. oo:

F=1.72/(Rt*Ct)=77.86K Hz
                  KHz F=77.86/2=38.93

دیدگاه

با تشکر فراوان
                    یک سوال:اگر ورودی منبع تغذیه سوییچینگ را دوتا ولتاژ بدیم مثلا 220و110ولت چه مداری باید به ورودی منبع اضافه شود تا نسبت به ولتاژ حساس نباشد. :cry:

دیدگاه

با تشکر فراوان
                      یک سوال:اگر ورودی منبع تغذیه سوییچینگ را دوتا ولتاژ بدیم مثلا 220و110ولت چه مداری باید به ورودی منبع اضافه شود تا نسبت به ولتاژ حساس نباشد. :cry:
                      مدار خاصی نیست. باید طراحیتو برای حداقل ولتاژ 110 ولت انجام بدی. ولتاژ قطعاتتم برای 220 در نظر بگیری.

دیدگاه

با تشکر .
                        یک مدار پیدا کردم با ورودی 400و230ولت ACکه به ترتیب ابتدا یکسو کننده پل وبعد قیلترEMIدارد
                        دوسر ولتاز400ولت ورودی به یکسوکننده پل وصل شده و230ولت یک سر به پل و سر دیگه به فیلتر EMI این فرضیه درسته که ولتاژبزرگه رو به یکسوکننده تمام موج دادیم و ولتاژ کوچکتره رو به یکسوکننده نیم موج؟

دیدگاه

با تشکر .
                          یک مدار پیدا کردم با ورودی 400و230ولت ACکه به ترتیب ابتدا یکسو کننده پل وبعد قیلترEMIدارد
                          دوسر ولتاز400ولت ورودی به یکسوکننده پل وصل شده و230ولت یک سر به پل و سر دیگه به فیلتر EMI این فرضیه درسته که ولتاژبزرگه رو به یکسوکننده تمام موج دادیم و ولتاژ کوچکتره رو به یکسوکننده نیم موج؟

با سلام دوست عزیز
                          میشه لطف کنید و مداری که پیدا کردیدا قرار بدید؟
                          با تشکر :nerd:
                          Regards,
                          Foad.R

دیدگاه

مهندس کوچولو چند نکته رو باید بهت بگم
                            اول اینکه خیلی خوشحال باش که رفتی جایی که ازت این کارو میخان . اگه تنبلی نکنی بعدنا می فهمی که به خاطر این کارشون باید ازشون تشکر کنی
                            اما اگه میخای کارت زود به نتیجه برسه و تا حدود کمی با منابع فلای بک آشنا شی می تونی از آی سی های سری Viper یا tny استفاده کنی که فکر کنم آقا مسعود دقیقا یه 12 ولتیشو با وایپر همین جا گذاشتن . برای هر دوی اینها نرم افزار مخصوصش وجود داره باید بدونی که این نرم افزارها فقط ای سی های خودشون رو پشتیبانی میکنند و مثل نرم افزارهای شبیه سازی نیستند و فقط محاسباتی هستند.
                            اما اگه میخای خوب فلای بک رو درک کنی همون سری uc384X عالیه . برای شبیه سازی نرم افزار اورکد باید خوب باشه .اما به نظر من اول یکم مطالعه در مورد فلای بک انجام بده بعد بشین کامل برگه های اطلاعاتی اون آی سی که میخای استفاده کنی رو بخون بعد هم شروع کن به پی سی بی کشیدن . در کنارش وقت اضافه اوردی با نرم افزار تحلیلش کن
                            مدارات خیلی زیادی توی نت هست . اما به نظرم از همون مدارهایی که توی خود برگه های اطلاعاتی ای سی هست استفاده کنی بهتره .چون مدارهای پراکنده ای که توی نت پیدا میکنی شاید اشکالاتی داشته باشه .در هر صورت اگه مدار خاصی رو پیدا کردی و تصمیم گرفتی که انجامش بدی از صحتش مطمئن شو و با مدارهای پیشنهادی کاتالوگهای ای سی مقایسش کن .

دیدگاه

با تشکر از کلیه دوستان که دراین مدت من را تنها نگذاشتند.راستش نمیدونم چه طوری عکس مدار و بزارم اینجا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X