اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت امپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت امپلی فایر

با سلام خدمت دوستان عزیز و باذوق . راستش چند وقتیه به الکترونیک علاقه مند شدم. این فروم رو هم که دیدم کلی حال کردم و به شدت ناراحت و پشیمونم که چرا الکترونیک نخوندم که اینقدر جالبه.بریم سر اصل مطلب
    من می خواستم این مدار رو بسازم،
    http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=iKSIajqibo
    ولی از اونجایی که اطلاعاتم از الکترونیک سطحیه و عمقی نداره، نمی فهمم یعنی چی این مداره و چرا 4 تا قسمت داره و چرا اینجوریه کلاٌ!
    این امپ گیتاره و موج پیکاپ گیتارو تقویت می کنه. از tda2030 هم استفاده کرده ظاهراً.

اگه هم جایگزینی واسه این مدار دارید بم بگید. یه امپ می خوام که 10 تا 30 وات باشه. ترجیحاٌ با 12v کار کنه. اگه هم با همین ic tda2030 باشه بهتره. در ضمن از اونجایی که واسه گیتاره باید رنج فرکانسی زیادی رو پشتیبانی کنه( منظورم اینه که چیزی از صدا حذف نشه) و به اصل صدا وفادار باشه.
    How does it feel to be on on your own,
    like a complete unknown,
    like a rolling stone?..

پاسخ : کمک برای ساخت امپلی فایر

کسی منو تحویل نمی گیره کلاً چرا؟ خب لاقل قسمت دوم سوالمو اگه میشه جواب بدین .به خدا آدم بدی نیستم که ازم دوری می کنیدا
    like a complete unknown,
    like a rolling stone?..

دیدگاه

سلام ورودت رو به انجمن تبریک میگم شما متونید از tda1557q یا tda2005 استفاده کنی با 12 ولت هم کار میکنه یه سرچ کنی راحت دیتاشیتش رو بدست میاری
      موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedbbb
        کسی منو تحویل نمی گیره کلاً چرا؟ خب لاقل قسمت دوم سوالمو اگه میشه جواب بدین .به خدا آدم بدی نیستم که ازم دوری می کنیدا
        سلام
        خوش اومدین . ناراحت نشین. یه مدت طول میکشه تا پچه ها پاسخ بدن چون باید پاسخ ها منطقی و صحیح باشه . (البته من که شاگرد این اساتید هستم و هنوز اول راهم)
        خوب تصویر اول شماتیک آمپ رو نشون میده که مشخصه.
        تصویر دوم یه مدار تون کنترل ساده هست که میشه باهاش باس و تربل صدا رو کم و زیاد کرد.
        تصویر سوم مدار تغذیه آمپ و پری آمپ هست که دو قسمت داره که یکیش برای آمپ و اون قسمت دیگش برای تغذیه مدار پری آمپ میکروفون هست.
        تصویر چهارم هم خود مدار پری آمپلی فایر هست که میتونه صدا با دامنه 5 میلی ولتی رو به 775 میلی ولت افزایش بده .

اگر دوست دارید که تجربه کسب کنید میتونین مدار آمپ رو بسازید و تست کنید.
        اما پاسخ گرفتن به تلاش و پشتکار نیاز داره .
        در نهایت پس از ساخت مدارات ساده و کسب تجریه و دانش ، به شما آمپلی فایر های با آی سی STK رو پیشنهاد میکنم. چون توان این آمپ کافی نیست.
        البته کافی بودن یا نبودنش بسته به نیاز مصرف کننده داره.
        اما در مقیاس با سایر آمپ های گیتار (برند های معروف) این مدار قدرت لازم رو نداره.
        حالا شما دست به کار شو با توکل به خدا و تلاش و کمک گرفتن از دوستان انجمن به مدار مورد نیازتون خواهید رسید .
        دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
          سلام
          خوش اومدین . ناراحت نشین. یه مدت طول میکشه تا پچه ها پاسخ بدن چون باید پاسخ ها منطقی و صحیح باشه . (البته من که شاگرد این اساتید هستم و هنوز اول راهم)
          خوب تصویر اول شماتیک آمپ رو نشون میده که مشخصه.
          تصویر دوم یه مدار تون کنترل ساده هست که میشه باهاش باس و تربل صدا رو کم و زیاد کرد.
          تصویر سوم مدار تغذیه آمپ و پری آمپ هست که دو قسمت داره که یکیش برای آمپ و اون قسمت دیگش برای تغذیه مدار پری آمپ میکروفون هست.
          تصویر چهارم هم خود مدار پری آمپلی فایر هست که میتونه صدا با دامنه 5 میلی ولتی رو به 775 میلی ولت افزایش بده .

اگر دوست دارید که تجربه کسب کنید میتونین مدار آمپ رو بسازید و تست کنید.
          اما پاسخ گرفتن به تلاش و پشتکار نیاز داره .
          در نهایت پس از ساخت مدارات ساده و کسب تجریه و دانش ، به شما آمپلی فایر های با آی سی STK رو پیشنهاد میکنم. چون توان این آمپ کافی نیست.
          البته کافی بودن یا نبودنش بسته به نیاز مصرف کننده داره.
          اما در مقیاس با سایر آمپ های گیتار (برند های معروف) این مدار قدرت لازم رو نداره.
          حالا شما دست به کار شو با توکل به خدا و تلاش و کمک گرفتن از دوستان انجمن به مدار مورد نیازتون خواهید رسید .
          با تشکر فراوان از nn20 عزیز. می دونید، من پشتکار دارم،علاقه هم دارم. چندتا افکت هم ساختم، ولی اونا ندارشون یه بخشیه همه. می شه یه توضیح اجمالی در مورد اینکه قسمت های امپ چین به من بدین و اینکه پری امپ و خود امپ و قسمت کنترل تن از لحاظ توالی و ترتیب چه جورین. راستی من یه باند 40-60 وات دارم با یه سری ic tda2030 و .. ترجیحاٌ می خام اولین امپ که می سازم رو با قطعات موجود بسازم.منبع تغذیه هم: من یه منبع مستقیم 12ولت 6امپر داشتم که الان که با مولتی اندازه میگیرم ولتاژو 15-16 نشون میده! کلید 6ولتشم دیگه کار نمی کنه! یه ترانسفورمره با یه دونه خازن 2200uf و یه شبه ترانزیستوره 4پایه که گنده تره و هیچی هم روش ننوشته!
          الان ولی 15.5 ولت مستقیم میده به خوبی.
          ببخشید که کلی سوال و اینا پرسیدم یه هووو . واقعاٌ نیاز به کمک دارم. چند وقته خیلی سردرگم شدم.
          like a complete unknown,
          like a rolling stone?..

دیدگاه

پشتکار و علاقه حلال مشکلاته!

خوب شما آمپ رو میسازی و تست میکنی. بعد تون کنترل رو میسازی و به ورودی آمپ وصل میکنی. از اونجایی که تون کنترلی که این مدار داره ار نوع پسیو هست، ساختش ساده است. حالا آمپ شما حاضره . میتونی بهش منبع صوتی پیش تقویت شده مثل موبایل ، MP3 یا کامپیوتر وصل کنی.

اما ازاونجایی که منبع صوتی شما گیتار هست باید پری آمپ میکروفون رو بسازی و به ورودی تون کنترل بدی تا صدا پس از تنطیم شدن زیر و بمش روانه آمپ بشه.

مدار تغذیه هم همونطوری که سایتش گفته بود باید جدا باشه. یعنی شما میتونی از این ترانس 12 ولت 6 آمپر برای آمپ و از ترانس کوچک تر (مثل آداپتور وسایل برقی 12 ولت) برای مدار پری استفاده کنی.

ترتیب مدار ها هم اینجوری شد که صدا از میکروفون میره داخل پری و از پری به تون کنترل و در نهایت به آمپ .

راستی بقیه قسمت های مدار تغذیه باید ساخته بشه چون اونوقت مدار نویز میگیره مخصوصآ قسمت پری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
              پشتکار و علاقه حلال مشکلاته!

خوب شما آمپ رو میسازی و تست میکنی. بعد تون کنترل رو میسازی و به ورودی آمپ وصل میکنی. از اونجایی که تون کنترلی که این مدار داره ار نوع پسیو هست، ساختش ساده است. حالا آمپ شما حاضره . میتونی بهش منبع صوتی پیش تقویت شده مثل موبایل ، MP3 یا کامپیوتر وصل کنی.

اما ازاونجایی که منبع صوتی شما گیتار هست باید پری آمپ میکروفون رو بسازی و به ورودی تون کنترل بدی تا صدا پس از تنطیم شدن زیر و بمش روانه آمپ بشه.

مدار تغذیه هم همونطوری که سایتش گفته بود باید جدا باشه. یعنی شما میتونی از این ترانس 12 ولت 6 آمپر برای آمپ و از ترانس کوچک تر (مثل آداپتور وسایل برقی 12 ولت) برای مدار پری استفاده کنی.

ترتیب مدار ها هم اینجوری شد که صدا از میکروفون میره داخل پری و از پری به تون کنترل و در نهایت به آمپ .

راستی بقیه قسمت های مدار تغذیه باید ساخته بشه چون اونوقت مدار نویز میگیره مخصوصآ قسمت پری.
              قربون دستت nn20 عزیز، واقعاٌ ممنونم.دمت گرم. فقط چندتا نکته . منظورت از بقیه قسمتای تغذیه ، کلیه قسمتا بعد ترانسفومره؟ یعنی اون 4تا دیودو اینا به بعد؟ خب این که جریانو مستقیم می کنه،جریان من مستقیمه. بعدشم اینکه مولتی متر 15.5 ولت نشون میده به نظرت اشکالی نداره؟ یعنی می شه از 15 به جای 12 استفاده کرد؟! یا برم یه ترانس دوبل 9 ولت بگیرم؟جریانش چی؟ یعنی چی توصیه می کنید؟ بعدشم اینکه تغذیه ای که نشون داده دوتا 9ولت داده، ولی امپ 12 می خواد و پری 15! خود تغذیه 9 رو به 15 و 12 تغیر میده؟
              اسم دیودای تغذیه رو ننوشته. چه دیودی استفاده کنم؟
              like a complete unknown,
              like a rolling stone?..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedbbb
                قربون دستت nn20 عزیز، واقعاٌ ممنونم.دمت گرم. فقط چندتا نکته . منظورت از بقیه قسمتای تغذیه ، کلیه قسمتا بعد ترانسفومره؟ یعنی اون 4تا دیودو اینا به بعد؟ خب این که جریانو مستقیم می کنه،جریان من مستقیمه. بعدشم اینکه مولتی متر 15.5 ولت نشون میده به نظرت اشکالی نداره؟ یعنی می شه از 15 به جای 12 استفاده کرد؟! یا برم یه ترانس دوبل 9 ولت بگیرم؟جریانش چی؟ یعنی چی توصیه می کنید؟ بعدشم اینکه تغذیه ای که نشون داده دوتا 9ولت داده، ولی امپ 12 می خواد و پری 15! خود تغذیه 9 رو به 15 و 12 تغیر میده؟
                اسم دیودای تغذیه رو ننوشته. چه دیودی استفاده کنم؟
                منظورم قسمتای بعد از دیودهاست. چون دستگاه شما خودش DC هست .

ورودی برق مدار پری یه آی سی رگولاتور وجود داره که خروجیش 12 ولته.
                از لحاظ تئوری رگولاتور سری 78XX برای کار به ولتاژ +3 ولت بیشتر از ولتاژ رگوله نیاز دارن که میشه 12 +3 یعنی 15 ولت. که ترانس 9 ولتی بیشتر از 12-13 ولت نمیده!!
                اما آی سی تو عمل کار میکنه!
                شما ولتاژ آمپ رو همون 15 ولتی که داری و ولتاژ پری رو حداقل 15 در نظر بگیرین. اگه ترانس 24 هم دارین میشه برای پری استفاده کرد . چون میشه به اون رگلاتور از 15 تا 35 ولت ورودی داد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
                  منظورم قسمتای بعد از دیودهاست. چون دستگاه شما خودش DC هست .

ورودی برق مدار پری یه آی سی رگولاتور وجود داره که خروجیش 12 ولته.
                  از لحاظ تئوری رگولاتور سری 78XX برای کار به ولتاژ +3 ولت بیشتر از ولتاژ رگوله نیاز دارن که میشه 12 +3 یعنی 15 ولت. که ترانس 9 ولتی بیشتر از 12-13 ولت نمیده!!
                  اما آی سی تو عمل کار میکنه!
                  شما ولتاژ آمپ رو همون 15 ولتی که داری و ولتاژ پری رو حداقل 15 در نظر بگیرین. اگه ترانس 24 هم دارین میشه برای پری استفاده کرد . چون میشه به اون رگلاتور از 15 تا 35 ولت ورودی داد.
                  پس با این حساب می شه هم از یه منبع 15 ولت مستقیم واسه هر دوشون استفاده کرد. درسته یا اشتباه می کنم؟ اگه نمی شه،چرا؟
                  like a complete unknown,
                  like a rolling stone?..

دیدگاه

خودش گفته تغذیه ها باید جدا باشند.

یکی از دلایلش میتونه این باشه که وقتی شما از تغذیه مشترک استفاده کنید ، آمپلیفایر هنگام کار با حداکثر توانش جریان زیادی میکشه و ممکنه ولتاژ افت کنه.انوقت دیگه رگولاتور نمیتونه 12 ولت رو برای پری تآمین کنه! و پری خاموش میشه و صدا قطع میشه.

ممکنه دلیل دیگه ای هم داشته باشه مثلآ ایجاد نویز یا هوم . اما شما مدارات رو بسازید و بعد با یه ترانس تست کنید . اونوقت میشه فهمید که با تغذیه ی مشترک خوب کار میکنه یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
                      خودش گفته تغذیه ها باید جدا باشند.

یکی از دلایلش میتونه این باشه که وقتی شما از تغذیه مشترک استفاده کنید ، آمپلیفایر هنگام کار با حداکثر توانش جریان زیادی میکشه و ممکنه ولتاژ افت کنه.انوقت دیگه رگولاتور نمیتونه 12 ولت رو برای پری تآمین کنه! و پری خاموش میشه و صدا قطع میشه.

ممکنه دلیل دیگه ای هم داشته باشه مثلآ ایجاد نویز یا هوم . اما شما مدارات رو بسازید و بعد با یه ترانس تست کنید . اونوقت میشه فهمید که با تغذیه ی مشترک خوب کار میکنه یا نه؟
                      سلام مجدد، آمپ tda2030 ساخته شد و کیفیت نسبتاً بدی نداره، ولی پری رو که پیشنهاد کرده بود رو ساختم ولی مث یه تیکه سنگه دقیقاً اصلا هیچ خروجی نداره. ترانسشو جدا گذاشتم . همه اتصالاتم چک کردم ولی نمی دونم چرا اینجوریه. ولتاژ ورودی ب 16 ه تقریباً که بعد رگولاتور می شد 11.7 تقریباً ولی الان دیگه 14.5 ایتا شده خروجی رگولاتور! یهنی رگولاتور خراب شد؟ به نظرتون اشکال از چیه؟ دو روزه همش دستم بنده ولی به نتیجه نمی رسم
                      راستی این تیپ کوچک و بزرگ رگولاتور چه فرقی دارن با هم؟ من از بزرگتره استفاده کردم
                      like a complete unknown,
                      like a rolling stone?..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X