اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار اسیلاتور کولپیتس برای ایجاد موج سینوسی 50هرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار اسیلاتور کولپیتس برای ایجاد موج سینوسی 50هرتز

با سلام به دوستان عزیز
    من تو طراحی اسیلاتور کولپیتس مشکل دارم :angry:
    مدارشو دارم اما نمیدونم مقادیرشو چطور تعیین کنم که به موج سینوسی 50 هرتز برسم
    تو آز مدارهای مخابراتی این مدارو بستم و خیلی خوب جواب داد با دامنه خیلی زیاد اما الان اون مدار و مشخصاتشو ندارم
    ممنون میشم یه توضیحی بهم بدین :rolleyes:

پاسخ : درخواست مدار اسیلاتور کولپیتس برای ایجاد موج سینوسی 50هرتز

برای 50هرتز اسلاتور کولپیتس استفاده نمی شود از این اسلاتور تو فرکانس های بالاا استفاده می شود
    ولی در کل باید از اصل بارک هاوزن استفاده کنید
    یعنی گین و فرکانس با هم به دست می یاد
    من پیشنهاد می کنم از اسیلاتور پل وین استفاده کنید که نیازی به سلف هم ندارید و با یه اپ امپ و چند تا مقاومت و خازن ساخته می شود
    (ویندوزم را تازه عوض کردم برنامه ای هنوز نصب نکردم و گر نه شماتیک را براتون می کشیدم)
    پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

سلام ممنونم ازتون بابت همین راهنماییتون
      من کلا داشتم راه رو کج میرفتم احتمالا چون همش دنبال کولپیتس بودم
      کلا مدارات مخابراتی و طراحی مخابراتم خوب نیست"تو کار میکرو هستم"
      اگه تونستید و دم دستتون اومد مدارش برام بفرستید که خیلی عالی میشه
      بازم ممنونم

دیدگاه

پاسخ : درخواست مدار اسیلاتور کولپیتس برای ا&#

من یه عکس آموزشی گذاشتم ؛ لطفا atefe.fallah عزیز ، خودتون توضیحات پل وین رو بفرمایید ، ممنون میشم...

دیدگاه

ممنون شبیه سازی عالیه
          اسیلاتور ها مدارهای بدون اتلاف تلقی می شوند،همچنین وجود فیدبک منفی جزء لاینفک اسلاتور های می باشد
          در این مدار همان طور که مشخص هست فیدبک مثبت وجود دارد و همچنین فیدبک کنفی هم وجود دارد.علت وجود فیدبک منفی:همانطور که گفتیم اسلاتور مدار بدون اتلاف هستش و ما روی مقاومت ها مقداری تلفات داریم اپ امپ این تلفات را جبران می کند ،تقویت کننده ها نیاز به فیبدک منفی دارند همچنین فیدبک منفی اجازه نمی دهد که اپ امپ از ناحیه فعال خارج بشه
          برای راحتی محاسبات مقدار R,Cها را با هم برابر می گیریم
          طبق قضیه ی بارک هاوزن:
          Vout=Acos1/RC
          gain=100/R lamp
          W=1/RC
          F=1/2*3.14 *RC
          برای اثبات روابط از حوزه لاپلاس استفاده کنید به راحتی قابل حل می باشد
          پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

اون لامپه چیه تو شماتیک؟ من مقاومت 100 اهم گزاشتم کار نکرد. پایداری این اسیلاتور چطوره؟

یه اسیلاتور مثلتی هم نیاز دارم چی توصیه میکنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              اون لامپه چیه تو شماتیک؟ من مقاومت 100 اهم گزاشتم کار نکرد. پایداری این اسیلاتور چطوره؟

یه اسیلاتور مثلتی هم نیاز دارم چی توصیه میکنید؟
              سلام آروین جان ، خوبی؟

اون یه لامپ کوچیک کم توان باید باشه 6 ولت 0.3 وات خوبه . پایداریش هم خوبه .

اگه میخوای مربعی و مثلثی و سینوسی داشته باشی برو سراغ فانکشن ژنراتور.

دیدگاه

سلام میخواستم بدونم از این مدار میشه به عنوان تبدیل220ولتdcبه 220ولتac استفاده کرد یعنی همون کاری که میخوایید با 9ولت انجام بدید با 220ولت انجام بدیم :twisted: :applause: :nice:
                عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir mohammad 1376
                  سلام میخواستم بدونم از این مدار میشه به عنوان تبدیل220ولتdcبه 220ولتac استفاده کرد یعنی همون کاری که میخوایید با 9ولت انجام بدید با 220ولت انجام بدیم :twisted: :applause: :nice:
                  سلام دوست من

بله این کار شدنی هست ولی اگر این کار رو با یک مدار آمپلیفایر خطی انجام بدیم در توانهای بالا ، تلفات قدرت ، زیاد میشه و چون هدر رفت انرژی خیلی زیاد هست ، ساخت چنین مداری که بتونه 220 ولت AC به ما بده و یک اینورتور مناسب باشه عاقلانه نخواهد بود! ساخت اینورتور با آمپلیفایر خطی در توانهای پایین (مثلا 10 تا 40 وات ) شدنی هست!

و اگه بخواهیم کار درست رو انجام بدیم باید نتیجه خروجی مدار پل وین رو به یک آمپلیفایر سوئیچینگ (کلاس D) بدیم و از خروجیش استفاده کنیم.

دیدگاه

با سلام. میخواستم با استفاده از نوسانساز کالپیتس موج سینوسی با فرکانس 500الی 600مگاهرتز بسازم. میخواستم بدونم میتونم با این نوسانساز این فرکانس رو بسازم.اگه امکانش باشه آیا باید تو مدار کالپیتس تغییراتی رو بدم تا به این فرکانس برسم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimayh
                      با سلام. میخواستم با استفاده از نوسانساز کالپیتس موج سینوسی با فرکانس 500الی 600مگاهرتز بسازم. میخواستم بدونم میتونم با این نوسانساز این فرکانس رو بسازم.اگه امکانش باشه آیا باید تو مدار کالپیتس تغییراتی رو بدم تا به این فرکانس برسم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

این یه اسیلاتور کولپیتسه ؛
                      برای فرکانسهای خیلی بالا ، مثل فرکانس مد نظر شما ، چون ظرفیتهای خازنی درون ترانزیستور هم ، در مدار دخیل میشوند و تغییرات دما باعث تغییرات خازنی مذکور و در نتیجه بی ثباتی فرکانس خروجی خواهد بود ، عملاً استفاده از این نوسانساز برای فرکانسهای بالا میسر نیست.

دیدگاه

سلام میشه بیشتر توضیح بدی یا یه شماتیک بزاری اخه من زیاد وارد نیستم :applause: :sad:
                        عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

برای ساختن فرکانس 500 الی 600 مگاهرتزی کدوم نوسانساز رو پیشنهاد می کنید. آیا میشه چنین فرکانسی رو به صورت دیسکریت و عملی تو خونه ساخت ؟ ممنون میشم نحوه ی ساختش رو هم بگید اگه امکان ساختش باشه. :bye

دیدگاه

سلام میخواستم بدونم این امکان وجود داره که خروجی این اسیلاتور را به مدار توتم پل وصل کنم و ولتاژ _310 ولتDC را به ولتاژ220 ولت ac تبدیل کنم؟ از چه اپ امپی استفاده کنم شمارشو بگید لطف کردید.واسه اینورتر میخوام استفاده کنم.قسمت تبدیل ۱۲ به ۳۱۰ ولت رو ساختم ولی تو سینوسی کردنش با فرکانس ۵۰ هرتز مشکل دارم در ضمن ولتاژ هم متقارن هستش یعنی مثبت ۳۱۰ ولت _(صفر ولت_منفی ۳۱۰ ولت).(+310_0_-310)اینورتر رو با ولتاژ متقارن طراحی کردم که با دوتا ماسفت مثبت و منفی یا همون مدار توتم پل به سادگی ولتاژو سینوسی کنم اما نمیدونم با چه اسیلاتوری گیت ماسفت ها رو تحریک کنم دنبال یه اسیلاتور خیلی ساده هستم میتونم از همینی که صفحه اول گذاشتین استفاده کنم؟یکی کمک کنه دمش گرم
                            جدیدترین ویرایش توسط shahin.lotiii; ۲۲:۱۵ ۱۳۹۶/۰۸/۲۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi نمایش پست ها

این یه اسیلاتور کولپیتسه ؛
                              برای فرکانسهای خیلی بالا ، مثل فرکانس مد نظر شما ، چون ظرفیتهای خازنی درون ترانزیستور هم ، در مدار دخیل میشوند و تغییرات دما باعث تغییرات خازنی مذکور و در نتیجه بی ثباتی فرکانس خروجی خواهد بود ، عملاً استفاده از این نوسانساز برای فرکانسهای بالا میسر نیست.

با سلام ببخشید امکانش هست نحو شارژ و دشارژ خازن ها و سلف رو در این مدار توضیح بدین و بفرمایین چطور موج سینوسی تولید می شود؟
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X