اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در مورد یک سوئیچ الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در مورد یک سوئیچ الکتریکی

سلام
    با توجه به عکس این کلید الکتریکی با ولتاژ میکرو که نزدیک به 5 ولت هست عمل میکنه.
    اما بنده میخواستم بدونم که آیا میشه با تغییر مقاومتهای آن بجای ولتاژ 5 برای فعال سازی اون ولتاژ یک ولت استفاده بشه؟
    متشکرم

پاسخ : سوالی در مورد یک سوئیچ الکتریکی

سلام ؛
    یه سوال ؛ الان ولتاژ امیتر ترانزیستور چقدره ؟!

دیدگاه

اگر این یک تقویت کننده باشه به نوعی غلط کشیدی یا به عبارتی باید به امیتر منفی وصل کنی

آیا میشه با تغییر مقاومتهای آن بجای ولتاژ 5 برای فعال سازی اون ولتاژ یک ولت استفاده بشه؟
      برای روشن شدن ترانزیستور باید بین پایه بیس تا امیتر 0.7 ولت اختلاف پتانسیل ایجاد کنید و نه 5 ولت
      پس با یک ارایش درست شما میتونید با کمتر از 1 ولت ترانزیستور رو روشن کنید

ولی بهتره بگی مشکلت کجاست و میخوای چه کار کنی تا جواب بهتر بگیری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daniel007
        سلام
        با توجه به عکس این کلید الکتریکی با ولتاژ میکرو که نزدیک به 5 ولت هست عمل میکنه.
        اما بنده میخواستم بدونم که آیا میشه با تغییر مقاومتهای آن بجای ولتاژ 5 برای فعال سازی اون ولتاژ یک ولت استفاده بشه؟
        متشکرم

از این مدار استفاده کن
        احتمالا این مدار جواب میده
        ولی مشگل اینجاس که نمیتونی ولتاز امیتر رو دست کاری کنی.چون به موتور متصل میشه
        اما اگر جواب نگرفتی حتی میتونی با اظافه کردن یک پ امپ مدارت رو درست کنی :rolleyes:
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
          از این مدار استفاده کن
          احتمالا این مدار جواب میده
          ولی مشگل اینجاس که نمیتونی ولتاز امیتر رو دست کاری کنی.چون به موتور متصل میشه
          اما اگر جواب نگرفتی حتی میتونی با اظافه کردن یک پ امپ مدارت رو درست کنی :rolleyes:
          آقای چمنی عزیز ، این مقاومت یک اهم الان چه جریانی رو میخواد به بیس بده؟! اشتباه نکردی داداش؟! بعدشم VCC فقط میتونه 5 ولت یا کمتر باشه تا مدار درست کار کنه ؛ اگه بیشتر باشه چون بیس با 5 ولت تغذیه میشه بنابراین در حالت صفر و یک خروجی میکرو ، ترانزیستور روشنه !

دیدگاه

و اگر به VCC مثلا 12 ولت وصل بشه کل ولتاژ با جریان بالا میریزه تو میکرو (از طریق دیود بیس امیتر)

دیدگاه

بنده با یه عذر خواهی عکس رو اصلاح میکنم
              ولتاژ امیتر رو فراموش کردم قرار بدم.

اگه بخوام واضحتر بگم ، این میشه که میخوام بدونم چطور میتونم بجای ولتاژ میکرو( 0 و 5 ) از 0 و یک استفاده کنم.
              این کلید رو برای یه پروژه IRLED میخوام استفاده کنم . از اونجایی که ولتاژی که روی ال ای دی گیرنده هنگامی که شی ای جلوش قرار نداره چیزی حدود یک ولت هست برای همین مدار فوق رو میخوام به این منظور تغییر بدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daniel007
                بنده با یه عذر خواهی عکس رو اصلاح میکنم
                ولتاژ امیتر رو فراموش کردم قرار بدم.

اگه بخوام واضحتر بگم ، این میشه که میخوام بدونم چطور میتونم بجای ولتاژ میکرو( 0 و 5 ) از 0 و یک استفاده کنم.
                این کلید رو برای یه پروژه IRLED میخوام استفاده کنم . از اونجایی که ولتاژی که روی ال ای دی گیرنده هنگامی که شی ای جلوش قرار نداره چیزی حدود یک ولت هست برای همین مدار فوق رو میخوام به این منظور تغییر بدم.

سلام ، این مدار همونطور که اشاره شد اشتباهه ! برای بایاس ترانزیستور مثبت (PNP) کافیه ولتاژی که به مقاومت بایاس میدیم 0.6 تا 1 ولت از ولتاژ امیتر ترانزیستور ، کمتر باشه ؛ یعنی اگه ما به سر مقاومت 100 اهم ، 11 ولت هم بدیم ، ترانزیستور راه اندازی میشه در حالیکه در خروجی میکروکنترلر یک منطقی حداکثر 5 ولته ، این یعنی در مدار بالا در هر دو حالت صفر و یک خروجی میکرو ، موتور روشن خواهد بود! برای درک بهتر این عکس آموزشی رو آماده کردم تا مشاهده کنید!

برای بررسی در محیط خود نرم‌افزار شبیه‌ساز (سیمولاتور) اینجا رو کلیک کنید!

دیدگاه

و در نهایت اون تغییراتی که مد نظره بسیار ناچیزه و با یک ترانزیستور اشکار نمیشه که یک LED که کامل خاموشه رو روشن کنه خیلی کار کنی زور بزنه نور یه ال ای دی رو میلرزونه و محتمل ال ای دی باید از اولش هم روشن باشه .یعنی بدون تحریک و با تحریک کمی نورش بلرزه

دیدگاه

سلام به همگی
                    daniel007 ، برای پاسخ به سوالت باید بگم که اگه بخای اصولی و استاندارد کار کنی یکمی محاسبات و فرمول داره ولی اگر از این چیزا زیاد خوشت نمیاد و عجله داری مقاومت ها رو مقداراشون رو کم کن مثلا rb=20 ohm و re=1.2kohm (گر چه این روش توصیه نمیشه !)

اضافه شده در تاریخ :
                    البته ناگفته نمونه که نباید پارامترای دیگه مثل ie و میزان جریان دهی پایه micro رو فراموش کرد
                    مهم نیست که چه مدرکی دارید ، مهم این است که چه درکی دارید ...

دیدگاه

اگه واست مهم نیست که خط مثبت سوییچ بشه یا منفی میتونی به راحتی از طریق سوییچ کردن خط منفی مشکلت رو حل کنی.

یه ترانزیستور npn بزار. امیتر به زمین. کلکتور به بار. بیس با یه مقاومت به ولتاژی بالای 0.7 ولت. محاسبه مقاومت هم که کاری نداره. به ولتاژ تحریکی که میدین بستگی داره.

میشه ولتاژآ‌ورودی منهای ولتاژ بیس امیتر. تقسیم بر یک بتا ام جریانی که موتورت میکشه. البته یه مقدار کمتر بزار که سوییچت کاملتر باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X