اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی برای ساخت مدار برف پاک کن خودکار با میکرو AtMega 8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی برای ساخت مدار برف پاک کن خودکار با میکرو AtMega 8

سلام

من برای پروژه پایان ترم از میان پروژه های پیشنهادی استاد، پروژه ساخت برف پاک کن خودکار رو انتخاب کردم

توی این پروژه بعد از رسیدن آب باران به حسگر برف پاکن به صورت اتوماتیک شروع به کار میکنه، که در اینجا به

جای متصل کردن مدار به برف پاک کن ماشین باید از یک استپ موتور برای شبیه سازی کار برف پاک کن استفاده

کنیم.

من توی اینترنت راجع به این پروژه جستجو کردم و فهمیدم که برای تشخیص آب باید از سنسوری مانند شکل زیر

استفاده کنم که ساخت آن مشکل نیست و راحت میتونم اون رو روی یک PCB درست کنم.

برای مدار هم جستجوی زیادی توی اینترنت کردم که یک مدار مشابه که با میکروکنترلر AVR ساخته شده باشد

را پیدا کنم، ولی چیزی نجستم و فقط چند مدار پیدا کردم که با رسیدن آب به سنسوری مشابه سنسور شکل

بالا، بوق ممتد تولید میکند که شکل این مدارها رو در زیر میبینید :

-----------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------

من میخوام که این مدار رو با میکرو AtMega 8 درست کنم و مواردی که میخوام توی اون به من کمک کنید

و من رو راهنمایی کنید اینها هست :

1- یک برنامه میخوام که بعد از رسیدن آب به سنسور و تشخیص برقراری جریان توسط میکرو استپ موتور

رو فعال کنه و همچنین بعد از خشک شدن آب روی سنسور و تشخیص قطع شدن جریان، میکرو به صورت

خودکار استپ موتور رو غیرفعال کنه. حرکت استپ موتور باید مثل برف پاکن خودرو باشه که فکر کنم یک

زاویه 70 یا 80 درجه است.

2- شبیه سازی میکرو و استپ موتور با برنامه پروتئوس

3- نقشه کامل مدار

4- لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت مدار

خواهش میکنم توی ساخت این پروژه به من کمک کنید، وقت زیادی برام نمونده و باید تا یک ماه دیگه

پروژه رو تحویل بدم. من هیچ تجربه قبلی در ساخت اینگونه مدارها ندارم و ممنون میشم اگه به صورت

خیلی مبتدی و مرحله به مرحله من رو راهنمایی کنید.

با تشکر
    با مذهب يا بدون آن، انسانهاي خوب کارهاي خوب انجام ميدهند و انسانهاي شرور، کارهاي بد. اما انسانهاي به ظاهر خوب براي توجيه کارهاي بد خود به مذهب نياز دارند.

پاسخ : درخواست راهنمایی برای ساخت مدار برف پاک کن خودکار با میکرو AtMega 8

سلام
    دوست گرامی بعضی از ماشین ها این سیستم را دارند میتوانی برای شروع روی آنها مطالعه کنید
    مثلا زانتیا که در ایران هم هست و تولید نیز میشود/
    کمتر سخن گویم
    بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

اگه در پروژه ی شما قرار نباشه سرعت برف پاک کن با سرعت بارش تغییر کنه کار سختی نیست
      زاویه ی نگاهتو عوض کن . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shadkanlu
        اگه در پروژه ی شما قرار نباشه سرعت برف پاک کن با سرعت بارش تغییر کنه کار سختی نیست
        این قابلیت خیلی مدارو پیچیده میکنه و فکر نمیکنم اصلا به ذهن استاد رسیده باشه

و اما مدار شما
        دوست عزیز این مواردی که شما ذکر کردینو خودتون باید انجام بدین ما فقط شما رو راهنمایی میکنیم
        برای درست کردن مدار سنسور به نظر من مدار

با قابلیت تغییر حساسیت مدار خوبی باید باشه
        اینا رو باید ببندی ، تست کنی ، خروجی سنسور و خروجی مدارو با اسیلوسکپ چک کنی و در موقعیت های مختلف ببینی خوب کار میکنن یا نه
        و با نوع خروجی ، میزان ولتاژ ، ریپل خروجی و همه جزئییات آشنا بشی تا بتونی خروجی مدارتو به میکرو وصل کنی ( نباید دامنه ولتاژ خروجی مدار سنسورت بیش از میزان ورودی قابل تحمل میکرو باشه و ... )
        بعد باید یه برنامه با قابلیت اینتراپت بنویسی که با رسیدن لبه بالا رونده یا پایین رونده ( بستگی به مدار سنسورت داره ) و با ثابت ماندن ولتاژ پایه اینتراپت در سطح مشخصی میکرو دستورات مربوط به درایو استپر موتور رو اجرا کنه و با رسیدن لبه پایین رونده یا بالا رونده مدار به حالت استندبای در بیاد

بقیه چیزا با خودته دوست عزیز

موفق باشی
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

با سلام
          ببینید این اصلا کار سختی نیست
          حتی اگر بخواید که با شدت بارون سرعت برف پاک کن کم یا زیاد بشه هم ساده هست
          سیستم های برف پاک کن هوشمندی که الان استفاده میشه از نوعی که گذاشتید نیست و اون مدل تقریبا قدیمی شده
          برای مثال در زانتیا یا ماشینهای جدید شما سنسوری خارج از ماشین نمی بینید
          سنسوری که الان استفاده میشه و تقریبا مرسوم هست سنسور مادون قرمزه
          به این صورت که وقتی بارون روی شیشه نباشه باعث میشه پالس های فرستنده روی شیشه کاملا بازتاب کنه و به گیرنده برسه
          ولی زمانی که بارون روی شیشه میریزه باعث میشه که پالس های فرستنده روی شیشه بشکنه و پالس های کمتری به گیرنده برسه (یا حتی اصلا نرسه)
          مثل شکل های زیر :

برای سرعت هم میشه کار های مختلفی کرد که اگر اونم نیازه بگید که بگم
          این PDF هم بخونید کمک کننده هست :
          US6603137.pdf - 83.5 Kb
          پروتکل RC5 هم توی بسکام به صورت پیشفرض تعریف شده که میتونید استفاده کنید
          مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
          [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shadkanlu
            نه سرعت برف پاکن با سرعت بارش تغییر نمیکنه و فقط با برخورد آب به سنسور و ایجاد اتصال برف

پاک کن روشن میشه، از اساتید کسی نمیتونه به من کمک کنه و نقشه مدار و همچنین برنامه مورد

نیاز برای میکرو رو برای من بنویسه ؟

البته من یک شبیه سازی پروتئوس توی سایت PicPars جستم که یک استپ موتور چپگرد و راستگرد

را شبیه سازی میکند ولی خوب نیمدونم برخورد آب با سنسور و برقراری جریان رو چطور به میکرو منتقل

کنم و نیاز به چه کد برنامه قطعاتی برای ساخت مدار است.

شبیه سازی استپ موتور چبگرد و راستگرد در سایت PicPars :

http://www.picpars.com/90/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-AVR-%D8%B3%DB%8C-C/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%BE-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%86%D9%BE%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%B1%D8%AF-step-motor-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-C-%D9%88-AVR/
            با مذهب يا بدون آن، انسانهاي خوب کارهاي خوب انجام ميدهند و انسانهاي شرور، کارهاي بد. اما انسانهاي به ظاهر خوب براي توجيه کارهاي بد خود به مذهب نياز دارند.

دیدگاه

من فکر میکنمم مقاومت بین دو پایه سنسور تغییر میکنه.
              سنسور رو بساز ، دستت میاد.
              ?Why not

دیدگاه

یک ولتاژ 5 ولت ثابت(برای مثال با 7805) به یک سر سنسور بدید و سر دیگه ی سنسور رو به ADC بدید
                همونطوری که جناب QUARK فرمودن مقاومت تغییر میکنه که در نتیجه 5 ولت کامل روی ADC ندارید
                مقدار ADC رو روی یک LCD نمایش بدید و با آب تست کنید
                مقدار افتی که دارید همون شرط شما برای خیسی سنسور هست
                برای مثال در ADC ولتاژ 4.2 دارید که بین 4.2 و 3.2 پرش داره(زمانی که سنسور توی آب هست) و زمان خشکی سنسور بین 0 و 1 ولت پرش داره
                شرطی که میتونید بزارید و خطای پایینی داشته باشه 2 یا 2.2 هست
                اگر بیش از این مقدار بشه سنسور خیسه و کمتر از این مقدار خشک
                البته ناگفته پیداست که نویز گیری هم نیاز دارید و با میانگین گیری از مقدار ADC نتیجه دقیقتر میشه
                اینم بگم که باید سیمهایی که به سنسور میرن کاملا باید آب بندی بشن که آبی به اونا نفوذ نکنه چون نیاز هست که فاصله ی 2 تیغه ی سنسور تغییری نکنه(تا مقاومت در آب ثابت باشه) سیمهای آب بندی نشده نویز زیادی ایجاد میکنن(با چسب حرارتی میتونید آب بندی کنید)

دیدگاه

در جواب QUARK و jervis باید بگم که این کار نشدنی نیست ولی غیر اصولی و عملیه
                  برای اینجور سنسور ها مداری نیازه تا میزان مقاومت تغییری رو به پالس تبدیل کنه و به میکرو پالس 0 یا 1 داده بشه
                  به چند دلیل
                  1. وقت میکرو و تمام قدرت محاسباتی درگیر کانورت کردن با ADC میشه
                  2. دشواری راه اندازی ADC ( نیاز به سطح ولتاژ منفی ، سیمبندی زیاد و... )
                  3. وجود تاخیر در تبدیل اطلاعات
                  4.نامفهوم بودن بعضی از داده های تبدیل شده برای پردازش
                  5. پیچیدگی در محاسبات ، ایجاد شروط و مقایسه ها فراوان برای ورود به سرویس روتین محرک استپر موتور

از ADC زمانی استفاده میشه که میزان کمیت اهمیت داشته باشه و از ADC برای فرمان سویچ کمتر استفاده میشه
                  با یه مدار ساده و مشابه اونی که پیشنهاد دادم یا چیزایی که بتونه LED رو روشن و خاموش کنه یا صدایی تولید کنه میتونی پالس دریافت کنی
                  و راحت با توجه به پالس تولیدی مثل یک کلید که فرمان روشن یا خاموش صادر میکنه با میکرو ارتباط برقرار کنی و میتونی اینتراپت بگیری و میکرو در غیر زمان بارش و یا ثابت بودن شرایط جوی فقط دستورات استپر موتور رو اجرا کنه ونه تبدیل داده و تشخیص روشن یا خاموش بودن هزار کار دیگه

و یه توصیه به شما دوست من Cyberlife
                  اگر پروژه آماده میخوای به کسایی مراجعه کن که کارشون انجام پروژه های دانشجوییه
                  اینجا غیر از همین راهنمایی کار دیگه انجام نمیده برات اونم در حدی که لیست قطعاتو لوازمو بت بده و بگیری مدارو ببندی کار کنه
                  درایور شبکه و nRF24L01
                  کاتالوگ محصولات
                  کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                  شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                  فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

آقای بسطام حرف شما منطقیه ولی من این کار رو با یک بلوک گچی و 2 تا الکترود داخلش برای آبیاری یک گلدان انجام دادم
                    میکرو atmega8 بود و تنها تفاوت این بود که از الکترود مستقیم به adc سیم نکشیدم و قبلش 2 ترانزیستور گذاشتم که میکرو در صورت کم شدن آب گلدون یک واتر پمپ رو فعال میکرد
                    اما چون میخواستم نتیجه ی کارم چیزی شبیه به سنسور رطوبت باشه به ADC دادم و مقاومت رو در حالت های مختلف کالیبره کردم
                    نتیجه هم میتونم بگم عالی بود و مقداری که نشون میداد با مقدار آبی که داخل گلدون بود با خطای کمی تغییر میکرد
                    میکرو هم حتی یکبار ریست نشد و کم یا زیادی به گلدون آب نداد و هنوزم داره کار میکنه ! :smile:
                    پس شدنیه
                    اما توی این مورد که فقط یک قطع و وصل ساده نیازه حق با شماست و این کارا برنامه رو بیخود سنگین میکنه(هرچند که این کارا برای میکرو کار نیست خاطرس ! :mrgreen
                    البته فکر میکنم 3 تا ترانزیستور هم همون کار رو انجام بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
                      من فکر میکنمم مقاومت بین دو پایه سنسور تغییر میکنه.
                      سنسور رو بساز ، دستت میاد.
                      چرا حرف تو دهن ما میزارید.
                      من حرفی از ADC زدم. :-??
                      ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
                        چرا حرف تو دهن ما میزارید.
                        من حرفی از ADC زدم. :-??

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X