اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هوشمند سازی پارکینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هوشمند سازی پارکینگ

با سلام خدمت اساتید محترم. فرض کنید یک رمپ پارکینگ رو فقط جای عبور ماشین رو داره پس باید چراغ سبز و قرمز در هر دو سر رمپ قرار بدیم تا در هر لحظه اجازه عبور یک ماشین داده بشه خوب حالا در دو طرف رمپ دو جفت سنسور مادون قرمز قرار میدیم که هر کدام از این دو جفت سنسور زودتر توسط عبور ماشین فعال شد اولویت با اون ماشین باشه و چراغ سبز برای عبورش از رمپ روشن بشه و طرف دیگه رمپ چراغش قرمز باشه ,خوب تا چه زمانی باید قرمز باشه؟ تا زمانی که ماشین از رمپ بطور کامل عبور کرده باشه (یعنی سنسوری که انتهای مسیر هست رو رد کنه )خوب در اینجا فکر نمیکنم زیاد سخت باشه که بازم ممنون میشم در مورد برنامه نویسیش با بسکام بهم توضیح بدید ,نظر خودم اینه که وقتی یک جفت سنسور زودتر فعال شد دستوراتی اجرا بشه که چراغ روبرو رو سبز کنه و چراغ طرف مقابل رو قرمز کنه که بهم نخورند و یک دستور while بزاریم تا به محض اینکه سنسور انتهای مسیر (که در واقع سنسور ابتدای مسیر مقابل هست) فعال شد دستورات دیگری رو اجرا کنه یعنی چراغ روبرو که تا حالا قرمز کرده بودیم سبز بشه (لطفا بیشتر کمکم کنید که بدونم اصلا روشم درسته و یا برنامش چطوری میشه) :read:ممنون

ولی سوال اصلی من اینه که اگر چند ماشین پشت سر هم از یک سنسور رد شدند اونوقت برنامه چطوری میشه ؟خوب اگر یک ماشین باشه که گفتم به نظرم چی هست ولی اینو درست نمیدونم , یعنی فکر کنم باید اینطوری باشه که اگر قبل از اینکه سنسور انتهای مسیر فعال بشه ,سنسور ابتدایی دوباره تحریک بشه باید یک چیزی مثل کانتر باشه که اگر سنسور ابتدایی مثلا 3 بار تحریک شد توی برنامه بنویسیم باید سنسور انتهایی هم (که در واقع سنسور ابتدایی در مسیر مقابل هست) 3 بار تحریک بشه تا بفهمیم هر 3 ماشین عبور کردند و حالا چراغ سبز روبرو روشن و قرمز خاموش بشه.ممنون میشم اگر فکرم درسته یا هر فکری که خودتون فکر میکنید درسته رو با نمونه برنامه ای توضیح بدید. :read:

سوال دیگه ایکه میشه یک سنسور (مادون قرمز ) وقتی تحریک شد جوری برنامه نوشت که یک لحظه بعد دوباره تحریک بشه و این تعداد تحرک ها در کانتر ریخت و استفاده کرد ؟اگر میشه با نمونه برنامه بسکام برام توضیح بدید. :read:

بی نهایت ممنون از همه دوستان :applause: .ببخشید طولانی شد

اگر دين نداري حداقل آزاده باش <امام حسين (ع)>

پاسخ : هوشمند سازی پارکینگ

اگر گیجتون کردم شرمنده ام .ببینید من میخوام مثل این تونل ها که جای یک ماشین داره در دو طرف چراغ راهنما بزارم ولی در تونل ها روش زمانی استفاده میشه که راحته ولی واسه یک پارکینگ چند طبقه نمیشه این کارو کرد .در هر حال میخوام در دو طرف رمپ (یا تونل) سنسور باشه که هر کدوم زودتر حس شد اجازه عبور بده و طرف مقابل قرمز بشه تا زمانی که ااین ماشین اول از رمپ یا تونل رد بشه ,خوب اینم خیلی مشکل نیست ولی سوال اینجاست که این ماشین اول که عبور کرد ممکنه هنوز تونل رو تموم نکره یک یا چند ماشین دیگه پشتش بیان خوب اینجا بنظرم باید شمورد چنتا ماشین رد شدن از سنسور اول (یا ورودی) تا بگیم سنسور دوم (یا خروجی) منتظر تحریک شدن به اندازه تعداد اون چنتا ماشین باشه و وقتی همه رد شدند چراغ راهنما طرف دوم رو از قرمز به سبز تغییر بده.ممنون میشم کمک کنید این ایدمو اگر عملی و منطقی هست انجام بدم.ممنون.

دیدگاه

خب تو شمردن ماشینها که مشکلی نداری ؟
      برای خروج هم تهداد رو بشمار یه تایم هم بگیر که اگر تو اون تایم تهداد خروجی ها با ورودی ها برابر نبود چراغهارو برای یه تایم دوم زرد کنه و یه آژیر هم برای اختار به صدا در بیاد
      ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parham144
        اگر گیجتون کردم شرمنده ام .ببینید من میخوام مثل این تونل ها که جای یک ماشین داره در دو طرف چراغ راهنما بزارم ولی در تونل ها روش زمانی استفاده میشه که راحته ولی واسه یک پارکینگ چند طبقه نمیشه این کارو کرد .در هر حال میخوام در دو طرف رمپ (یا تونل) سنسور باشه که هر کدوم زودتر حس شد اجازه عبور بده و طرف مقابل قرمز بشه تا زمانی که ااین ماشین اول از رمپ یا تونل رد بشه ,خوب اینم خیلی مشکل نیست ولی سوال اینجاست که این ماشین اول که عبور کرد ممکنه هنوز تونل رو تموم نکره یک یا چند ماشین دیگه پشتش بیان خوب اینجا بنظرم باید شمورد چنتا ماشین رد شدن از سنسور اول (یا ورودی) تا بگیم سنسور دوم (یا خروجی) منتظر تحریک شدن به اندازه تعداد اون چنتا ماشین باشه و وقتی همه رد شدند چراغ راهنما طرف دوم رو از قرمز به سبز تغییر بده.ممنون میشم کمک کنید این ایدمو اگر عملی و منطقی هست انجام بدم.ممنون.
        با سلام
        ببینید برای این که ماشینها رو بشمرید فکر میکنم 2 تا سنسور روی هم (عمودی) مناسب باشه
        و 2 بخشی هم باشن
        یعنی یک بخش (فرستنده)یک طرف و بخش دوم(گیرنده) طرف دیگه باشه
        میگم 2 تا چون بای مثال اگر یکی از سنسور ها از بین پنجره های ماشین ارتباطش وصل شد اونیکی هنوز قطع باشه
        و زمانی هم که به فاصله ی بین 2 ماشین(بعد از ماشین اول و قبل از ورود ماشین دوم) هردو وصل میشن و میشه فهمید که یه ماشین تموم شده
        حالا سنسور ها اگه 3 تا بشه که دیگه خیلی بهتره
        یا این که میتونید یکی از سنسور ها رو پایین (در ارتفاع چرخ ها) بزارید و دومی بالاتر باشه
        که با این حساب سنسور پایین 2 بار قطع شدن (عبور 4 چرخ) و سنسور بالایی رد شدن ممتد بدنه رو ثبت میکنه که وقتی هم هر دو آزاد باشن یعنی ماشین کامل رد شده
        سنسور روی زمین رو میتونید با یک شلنگ و یک سنسور فشار هم بسازید که البته یکم خزه ! :mrgreen:
        مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
        [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز (r.babazadeh و jervis) . راستش یکی از دوستان در یک انجمن دیگه یک برنامه نمونه همراه با شبیه سازی رو قرار دادند من هم اینجا قرار میدم , در این برنامه قسمت اول که مربوط به عبور یک ماشین (زدن سوئیچ در شبیه سازی) میشه رو انجام میده یعنی با زدن یکی از دو سوئیچ چراغ مربوط به سوئیچ زده شده سبز و چراغ مربوط به سوئیچ زده نشده قرمز میشه و با فشردن سوئیچ دوم (یعنی بعد زدن سوئیچ اول در حالی که وصل میباشد سوئیچ دوم رو وصل کنیم) انگار ماشین از خروجی خارج شده و دوباره چراغ هر دو طرف سبز میشه و برنامه دوباره میره اول و منتظر دادن اولویت به یک طرف میشه.

خوب حالا خواهش من اینه اگر ممکنه تو این برنامه کانتر رو قرار بدید که هر چند بار که یک سوئیچ زده شد تعدادش به صورت مداوم شمورده بشه و این تعداد رو توی یک متغییر بریزه و و سوئیچ دوم که در واقع همان خروجی هست هم همین کار رو براش انجام بدیدم و تعداد فشرده شدن اون رو هم توی یک متغییر بریزیم و این دو تا متغییر رو با هم یه صورت مداوم مقایسه کنیم و هر وقت برابر شدند یعنی همه ماشین ها خارج شدند پس چرغ هر دو طرف رو دوباره سبز میکنه .ببخشید چون تا حالا با تایمر کار نکردم ازتون خواستم .بسیار ممنون و متشکر . :applause:

برنامه بسکام و پروتئوس :
          http://s1.picofile.com/file/74672639...king2.rar.html

دیدگاه

ببینید برای این که ماشینها رو بشمرید فکر میکنم 2 تا سنسور روی هم (عمودی) مناسب باشه
            و 2 بخشی هم باشن
            یعنی یک بخش (فرستنده)یک طرف و بخش دوم(گیرنده) طرف دیگه باشه
            ببخشید میشه یه سئوالی کنم برد فرستنده و گیرنده مادون قرمز چقدر مهندس جان
            آیا 3 میلش با 5 میلش از نظر قدرت برد متفاوت است ؟
            البته بشتری که کاملا همدیگر را ببینند ( یعنی روبروی هم باشند)
            کمتر سخن گویم
            بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

این رمپ یا تونلی که میگید رو میشه بیشتر توضیح بدین در هر زمان فقط یه ماشین میتونه ازش رد بشه ؟
              و اون k1 و k2 توی برنامه منظور ورودی و خروجی این تونل هست یا من اشتباه متوجه شدم
              با مردم همون جوری رفتار کن که دوست داری باهات رفتار کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
                ببخشید میشه یه سئوالی کنم برد فرستنده و گیرنده مادون قرمز چقدر مهندس جان
                آیا 3 میلش با 5 میلش از نظر قدرت برد متفاوت است ؟
                البته بشتری که کاملا همدیگر را ببینند ( یعنی روبروی هم باشند)
                در حالت کلی بله با هم متفاوت هستن
                و 5 میل قویتره
                اما در مورد این که تا چه فاصله ای خوب جواب میدن به یک سری فاکتور ها بستگی داره
                من با pt2249 چک کردم تا فاصله ی 18 متر رو هم راحت و بدون خطا جواب داد ! :mrgreen:
                ولی با میکرو یکمی کمتر بود که البته با کالیبره کردن درست میشه زیادش کرد
                البته این که کاملا روبرو ی هم باشن توی دقت خیلی موثر هست

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز (r.babazadeh و jervis) . راستش یکی از دوستان در یک انجمن دیگه یک برنامه نمونه همراه با شبیه سازی رو قرار دادند من هم اینجا قرار میدم , در این برنامه قسمت اول که مربوط به عبور یک ماشین (زدن سوئیچ در شبیه سازی) میشه رو انجام میده یعنی با زدن یکی از دو سوئیچ چراغ مربوط به سوئیچ زده شده سبز و چراغ مربوط به سوئیچ زده نشده قرمز میشه و با فشردن سوئیچ دوم (یعنی بعد زدن سوئیچ اول در حالی که وصل میباشد سوئیچ دوم رو وصل کنیم) انگار ماشین از خروجی خارج شده و دوباره چراغ هر دو طرف سبز میشه و برنامه دوباره میره اول و منتظر دادن اولویت به یک طرف میشه.

خوب حالا خواهش من اینه اگر ممکنه تو این برنامه کانتر رو قرار بدید که هر چند بار که یک سوئیچ زده شد تعدادش به صورت مداوم شمورده بشه و این تعداد رو توی یک متغییر بریزه و و سوئیچ دوم که در واقع همان خروجی هست هم همین کار رو براش انجام بدیدم و تعداد فشرده شدن اون رو هم توی یک متغییر بریزیم و این دو تا متغییر رو با هم یه صورت مداوم مقایسه کنیم و هر وقت برابر شدند یعنی همه ماشین ها خارج شدند پس چرغ هر دو طرف رو دوباره سبز میکنه .ببخشید چون تا حالا با تایمر کار نکردم ازتون خواستم .بسیار ممنون و متشکر . :applause:

برنامه بسکام و پروتئوس :
                  ببینید برنامتون خوبه
                  برای سنسور اگر از لیزر استفاده کنید چون یدونه بیشتر نیست فکر میکنم بهتر باشه چون تمرکز بیشتری داره
                  ولی برنامه اگر چند تا ماشین بخوان رد بشن یکمی پیچیده میشه
                  مثلا میشه 2 تا تایمر تعریف کرد یکی برای ورود و یکی برای خروج
                  و زمانی که ماشینها به ورودی وارد میشن تایمر ورودی شروع به شمارش کنه و ماشینها رو بشمره و مقدار رو داخل یک متغیر بریزه و زمانی که ماشینها از سنسور دوم رد میشن تایمر ورودی از مقدار متغیر تک تک کم کنه تا مقدار متغیر 0 بشه و هر دو طرف سبز بشن
                  برای خروج هم دقیقا به همین شکل ولی با تایمر خروجی
                  ولی یه مشکلی هست که اگه ماشینها به هم چسبیده باشن و رد بشن چی ؟!
                  یا اگه زمان رد شدن دو ماشین میکرو یکم چت بزنه و 2 تا رو یکی بگیره ؟! oo:
                  من اگر وقت کردم براتون درست میکنمش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط galaxyking
                    این رمپ یا تونلی که میگید رو میشه بیشتر توضیح بدین در هر زمان فقط یه ماشین میتونه ازش رد بشه ؟
                    و اون k1 و k2 توی برنامه منظور ورودی و خروجی این تونل هست یا من اشتباه متوجه شدم
                    با سلام به شما. ببینید این رمپ فقط جای عبور یک ماشین رو داره حالا برای اینکه از هر دو طرف بتونه ماشین عبور کنه باید الویت بندی کنیم که هر ماشینی که از سنسور روبروش زودتر عبور کرد اون مقدم هست و چراغش برای عبور سبز میشه و طرف مقابل چراغش قرمز میمونه تا زمانی که این ماشین که میتونن چنتا هم باشن بطور کامل از رمپ رد بشن.

k1 و k2 هم در واقع همون دوتا سنسور ما هستند که در دو طرف چپ و راست رمپ قرار دارند. در پستهای پیش بطور کامل توضیح دادم .ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
                      ببینید برنامتون خوبه
                      برای سنسور اگر از لیزر استفاده کنید چون یدونه بیشتر نیست فکر میکنم بهتر باشه چون تمرکز بیشتری داره
                      ولی برنامه اگر چند تا ماشین بخوان رد بشن یکمی پیچیده میشه
                      مثلا میشه 2 تا تایمر تعریف کرد یکی برای ورود و یکی برای خروج
                      و زمانی که ماشینها به ورودی وارد میشن تایمر ورودی شروع به شمارش کنه و ماشینها رو بشمره و مقدار رو داخل یک متغیر بریزه و زمانی که ماشینها از سنسور دوم رد میشن تایمر ورودی از مقدار متغیر تک تک کم کنه تا مقدار متغیر 0 بشه و هر دو طرف سبز بشن
                      برای خروج هم دقیقا به همین شکل ولی با تایمر خروجی
                      ولی یه مشکلی هست که اگه ماشینها به هم چسبیده باشن و رد بشن چی ؟!
                      یا اگه زمان رد شدن دو ماشین میکرو یکم چت بزنه و 2 تا رو یکی بگیره ؟! oo:
                      من اگر وقت کردم براتون درست میکنمش
                      با تشکر از شما فکر میکنم این لیزر که میگید خوب باشه .من برد حدودا 4 5 متر نهایت میخوام میدونید قیمتش چقدره؟

دیگه اینکه خودم یه چیزی نوشتم نمیدونم درسته یا نه البته جواب نداد و چون با میکرو atmega 8 هست دیدم انگار یه تایمر فقط داره منم با همون نوشتم .بی زحمت یه نگاه بکنید ببینید چه دسته گلی به آب دادم ممنون از لطفتون فقط من یکم عجله دارم اگر کمکم کنید خیلی ممنون میشم :applause:

بسکام و پروتئوس

دیدگاه

با تشکر از شما فکر میکنم این لیزر که میگید خوب باشه .من برد حدودا 4 5 متر نهایت میخوام میدونید قیمتش چقدره؟

دیگه اینکه خودم یه چیزی نوشتم نمیدونم درسته یا نه البته جواب نداد و چون با میکرو atmega 8 هست دیدم انگار یه تایمر فقط داره منم با همون نوشتم .بی زحمت یه نگاه بکنید ببینید چه دسته گلی به آب دادم ممنون از لطفتون فقط من یکم عجله دارم اگر کمکم کنید خیلی ممنون میشم :applause:

بسکام و پروتئوس
                        نیاز به 2 تا تایمر نیست
                        چون با goto کار شده میشه تایمر 0 رو توی هر مرحله استفاده کرد و آخر هر مرحله stop کرد
                        ولی اومدیم و 2 تا ماشین هم زمان وارد شدن اونموقع چی ؟!
                        توی این حالت ماشین اول که قبل از دومی وارد شده سنسور ورودی رو تحریک میکنه و ماشین دوم هم که از طرف مقابل میاد سمت دیگه که میشه خروجی ماشین اول رو تحریک میکنه که در نتیجه از نظر میکرو ماشین اول خارج شده و چراغا سبز میشن ! oo:
                        یعنی 2 تا ماشین با هم توی رمپ هستن اینجوری ولی جفت چراغا هم سبزه !!! :eek:
                        در این مورد چیکار میشه کرد به نظر خودتون ؟
                        اینم لیزر :
                        http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=44

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
                          نیاز به 2 تا تایمر نیست
                          چون با goto کار شده میشه تایمر 0 رو توی هر مرحله استفاده کرد و آخر هر مرحله stop کرد
                          ولی اومدیم و 2 تا ماشین هم زمان وارد شدن اونموقع چی ؟!
                          توی این حالت ماشین اول که قبل از دومی وارد شده سنسور ورودی رو تحریک میکنه و ماشین دوم هم که از طرف مقابل میاد سمت دیگه که میشه خروجی ماشین اول رو تحریک میکنه که در نتیجه از نظر میکرو ماشین اول خارج شده و چراغا سبز میشن ! oo:
                          یعنی 2 تا ماشین با هم توی رمپ هستن اینجوری ولی جفت چراغا هم سبزه !!! :eek:
                          در این مورد چیکار میشه کرد به نظر خودتون ؟
                          اینم لیزر :
                          http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=44
                          با تشکر از همراهیتون . در مورد تایمر راستش فکر میکنم وقتی یکی از ورودی ها تحریک شد کانتر برای هر دو ورودی بطور همزمان باید کار کنه چون ممکنه ماشین اول عبور کنه از خروجی و میکرو نفهمه ماشینهای دیگه تو راهن چون تایمر متوقف میشه بعد از اون اگر هر چنتا ماشین بیاد اصلا در نظر نمیگیره .حالا میشه 2 تا تایمر همزمان کار کنند ؟ مثلا یک حلقه while بزاریم تا دو تا متغیر (که بطور مداوم عدد 2 کانتر در اونها ریخته میشه ) برابر نشدن این روند شمردن و مقایسه رو انجام بده. نظرتون چیه؟

یک مسئله مهم دیگه اینکه من خوندم این میکرو های ما مثلا (atmega 16 ) سه تا تایمر دارند خوب من این مدار رو واسه 7 طبقه میخوام پس باید واسه هر طبقه یک میکرو بزارم ؟ البته در مورد لیزر و مادون قرمز هم نمیدونم چنتا پایه میکرو رو میگرن که ببینم مثلا یک میکرو 64 از نظر پایه جواب میده یا نه در ضمن چراغ ها هم هستند (واسه هر طرف رمپ 2 تا) البته فکر کنم واسه هر طبقه یک مدار باشه مطمئن تر هست شاید هنگ نکنه.

در مورد این باگی هم که مطرح کردید کاملا درست میگید و ممنون .راستش با این حساب فکر کنم باید یک سنسور دیگه قبل از این هر سنسور ورودی بزاریم که اگر این سنسور اول تحریک شد بعد سنسور اصلی بفهمه ماشین هنوز خارج نشده و از اون ور یک ماشین اومده .
                          حالا این باگها زیادن فکر کنم بهتره اول یه نمونه برنامه ساده بنویسم که همین هدف شمردن رو برآورده کنه بعد ایشالا یکی یکی اینارو حل میکنیم البته این باگ اساسی بود و اگر بخوایم برطرفش کنیم باز به تایمر داریم (البته با این روشی که من گفتم ).

در هر حال ممنون میشم یه دست کوچیکی به این برنامه ببرید چون من زیاد علمش رو ندارم اگر یک بیس باشه راحتتر میتونم روش کار کنم .بازم تا همینجا خیلی خیلی ممنونم :applause:

دیدگاه

آقا اینم برنامه :

Parking.zip - 17.1 Kb
                            فقط میمونه چند تا نکته
                            اول این که برنامه زمانی که برمیگرده از اول شروع کنه و دو سمت رو سبز میکنه مقدار تایمر ها رو صفر میکنه
                            اگر نیاز دارید که مثلا بدونید که چند تا ماشین عبور کردن میتونید دستور صفر کردن رو بردارید(به برنامه آسیبی وارد نمیشه)
                            در مورد اون باگی که بالاتر گفتم میتونید از یک سنسور سوم وسط رمپ استفاده کنید ولی احتمالا یک تایمر دیگه نیاز دارید که این باگ به کل از بین بره
                            استفاده ی شما تجاری هست یا پروژه ی آزمایشگاهی و یا پروژه ی عملی دانشگاه ؟
                            چون صرف اقتصادی پروژه توی این موارد متفاوته و خب آدم واسه دانشگاه ارزونترین راه رو انتخاب میکنه ! :mrgreen:
                            مثلا برای دانشجویی یک اینتراپت خارجی جواب میده ولی برای کار صنعتی و یک پارکینگ واقعی نیاز هست که برنامه کاملا خودکفا باشه :agree:
                            این برنامه هم فقط یک بیس هست و شما میتونید هر چیزی که خواستید بهش اضافه کنید(مثلا ریختن تعداد ماشینها در ایپرام با تاریخ و ساعت)
                            از همین برنامه میشه برای روشن و خاموش کردن چراغ اتاق هم استفاده کرد :icon_razz:

دیدگاه

با تشکر بسیار زیاد از شما ,واقعا ممنونم که انقدر پی گیر بودید و لطف کردید. این همون چیزیه که من میخواستم که البته همونطوری که گفتید میشه قسمتهای دیگه هم بهش اضافه کرد .بازم ممنونن :applause: :applause: :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X