اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی فرستنده و گیرنده از صفر!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی فرستنده و گیرنده از صفر!!!!

سلام بر همه دوستان
    تقریبا این فروم رو گشتم چیزی که از پایه باشه پیدا نکردم برای همین موضوع جدید باز کردم . دوستان مسئول اگر فکر میکنن بیخودی پست ایجاد کردم خوشحال میشم تذکر بدن.

راستشو بخواید قراره به یکی از دوستانم توی یه پروژه مخابراتی کمک کنم . قراره یه فرستنده و گیرنده با برد 5 کیلومتر بسازیم .

مد نطرمون مدارش نیست . بیشتر میخوام بدونم چه جور باید تک تک پشنهاش رو بررسی کنم.
    مثلا فهمیدم برای این فاصله توان نیم وات کافیه. اما چرا نیم ؟چرا یک نه؟( از کجا باید بفهمم چه توانی خوبه؟جدول یا کتاب خاصی داره؟فرمول داره؟)

یا مثلا بهم گفتن سرعت انتقال دیتا در این سیستم 2400 بیت بر ثانیه خوبه؟چرا؟ چرا 1200 نه؟ چرا 9600 نه؟ از کجا بفهمم؟

خلاصه اینکه همه اینارو رو دستان مختلف بهم گفتن اما روش به دست آرودنش رو نه. حتی نگفتن کدوم کتاب رو بخونم خوبه. البته مثلا گفتن مخابرات کارلسون رو بخون . که خودش کار یه ماه مرخصی و خانه نشینی هستش آخه زبانش انگلیسیه و منم تنبل.

خلاصه هر اشاره و کمکی از دستتون بر میاد لطفا دریغ نکنید که خیلی محتاج کمک هستم و نیازمند یاری سبزتان .
    با بهترین آرزوها برای شما
    امیری

پاسخ : طراحی فرستنده و گیرنده از صفر!!!!

سلام

مثلا فهمیدم برای این فاصله توان نیم وات کافیه. اما چرا نیم ؟چرا یک نه؟( از کجا باید بفهمم چه توانی خوبه؟جدول یا کتاب خاصی داره؟فرمول داره؟)
    همچین چیزی صدق نمی کنه که شما به فرض گین که توان نیم وات برای برد 5 کیلومتر مناسب هست برای بدست آوردن توان مورد نیاز باید چندین فاکتور رو بررسی کنین

1-دیرکتیویتی آنتن
    2-پهنای بیم آنتن
    3-مینیموم میزان توان دریافتی آنتن گیرنده
    4-مینیوم میزان ولتاژ دریافتی
    5-محیط تشعش و دریافت
    6-و ....

برای محاسبه این فاکتورهای کتاب مدارمخابراتی حس نشاطی و کتاب آنتها از بالانیس (فصل توان (فکر کنم فصل 3 یا 4 هست)) رو بخونین
    یا مثلا بهم گفتن سرعت انتقال دیتا در این سیستم 2400 بیت بر ثانیه خوبه؟چرا؟ چرا 1200 نه؟ چرا 9600 نه؟ از کجا بفهمم؟
    کیفیت سیستم ، پایداری ،دقت ،سرعت تراشه کنترلی در ارسال و دریافت داده (در صورت ارسال و دریافت دیجیتال)، وضعیت و محیط کانال و مودلاسیون به کار گرفته شده و... تعیین کننده اصلی نرخ ارسال و دریافت داده هستن.برای این منظور فرستنده و گیرنده بعد از تهیه شدن و تست در محیط می تونین ماکزیمم ارسال و دریافت رو در مکان تست به دست بیارین
    خلاصه اینکه همه اینارو رو دستان مختلف بهم گفتن اما روش به دست آرودنش رو نه. حتی نگفتن کدوم کتاب رو بخونم خوبه. البته مثلا گفتن مخابرات کارلسون رو بخون . که خودش کار یه ماه مرخصی و خانه نشینی هستش آخه زبانش انگلیسیه و منم تنبل.
    مفاهیم پایه ای رو در کتاب کارلسون می تونین بخونین(البته هم ترجمش پیدا می شه هم انگلیسیش) اما نه روش طراحی کتابهای معرفی شدده در بالا هم بعد عملی دارن هم تئوری

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

از صفر

1 - منبع تغذیه خوب و صاف
      2- اسیلاتور : که انواع گوناگون داره و باید ببینید روی چه فرکانسی میخواید کار کنید در حالت ایدهآل اسیلاتور اگر کریستالی باشه نور الانور هست که معمولا فرکانس های موج کوتاه رادیو هست اگرم که نه (فرکانس های بالا باید از PLL و .... اسنتاده کنید)

3- مدولاسیون : که بازم در این حالت دو نوع را میشه کار کرد مدولاسیون AM برای زیر 30MHZ و مدولایون FM برای بالاتر از 30MHZ

4- تقویت موج : که رابطه مستقیم با برد فرستنده داره البته هر چه فرکانس فرستنده مون بالا باشه دستمون در انتخاب ترانزیستور بسته تر میشه

و تاپیکی هم ایجاد کردم شاید کمکتون کنه http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60876.0

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

سلام میشه به من کمک کنید و بگیدچطوری یه فرستنده گیرنده ی AM بسازم ؟ من زیاد در این زمینه اطلاعاتم قوی نیست و برای یه پروژه تک واحدی لازمش دارم رنج فرکانسشم دست خودمه...... اما واقعا نمیدونم از کجا شروع کنم و چه ماژولی باید بخرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahar_ek
          سلام میشه به من کمک کنید و بگیدچطوری یه فرستنده گیرنده ی AM بسازم ؟ من زیاد در این زمینه اطلاعاتم قوی نیست و برای یه پروژه تک واحدی لازمش دارم رنج فرکانسشم دست خودمه...... اما واقعا نمیدونم از کجا شروع کنم و چه ماژولی باید بخرم
          با سلام : در مورد گیرنده می تونید یک رادیو بخرید و در این زمینه خودتونا راحت کنید یا بسازید : در حالت کلی شما یک آی سی تیونر را انتخاب میکنید و مطابق با دیتا شیت پایه های آی سی را سیم بندی میکنید - مقاومت - خازن - بوبین یا آنتن - آی اف ها و ... والبته باید در اینگونه مدارات کمی تجربه هم داشته باشید چون به هر حال مدار یه مدار فرکانسی هست و به توجه بیشتری نسبت به دیگر مدارات نیاز داره

در مورد فرستنده هم تقریبا میشه به راحتی یه اسیلاتور موج کوتاه درست کرد اسیلاتور از نوع کوپلیتس و با کریستال و حتی میشه با یه مدولاسیون غیر اصولی هم سیگنال را بر روی موج سوار کرد

البته اگر به برد بیشتر از 10 متر نیاز دارید باید توسط ترانزیستور های که فرکانس کار بالایی دارن خروجی اسیلاتور را تقویت کرد که بحث تقویت یه کم مشکل هست و به تجربه و اطلاعات زیادی نیاز داره

در این تاپیک نمونه هایی از انواع فرستنده ها وجود داره : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60876.0

دیدگاه

سلام یه فرستنده گیرنده میخواستم که جهت و اندازه توان ارسالی رو اندازه بگیره باتشکر
            bamesefid.ir

دیدگاه

سلام. من می خوام یه فرستنده بسازم که صرفا فقط امواج الکترومغناطیسی رو تولید و ارسال کنه و اونطرف هم یه گیرنده باشه که این امواج رو بگیره و به سیگنال الکتریکی تبدیل کنه .می خواستم بدونم که برای این کار باید موج الکترومغناطیسی رو تو یه فرکانس خاص تنظیم کنم یا نه ؟چون مد نظر من صرفا انتقال انرژی هستش نه تولید موج FMویا AM.لطفا اگه اطلاعاتی در این مورد دارید بگید ویا یه منبع و مرجع خوب درباره این مورد معرفی کنید. با تشکر از راهنمایی هایتان. :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimayh
                سلام. من می خوام یه فرستنده بسازم که صرفا فقط امواج الکترومغناطیسی رو تولید و ارسال کنه و اونطرف هم یه گیرنده باشه که این امواج رو بگیره و به سیگنال الکتریکی تبدیل کنه .می خواستم بدونم که برای این کار باید موج الکترومغناطیسی رو تو یه فرکانس خاص تنظیم کنم یا نه ؟چون مد نظر من صرفا انتقال انرژی هستش نه تولید موج FMویا AM.لطفا اگه اطلاعاتی در این مورد دارید بگید ویا یه منبع و مرجع خوب درباره این مورد معرفی کنید. با تشکر از راهنمایی هایتان. :bye
                سلام

به نظرم اول باید شما تصور درستی نسبت به موج و AM و FM و ..... داشته باشید

فرستنده ای که فقط موج تولید کنه و بفرسته مثله موقعی میمونه که گوینده رادیو حرفی نمیزنه

دوما گیرنده هیچگونه انرژی از فرستنده دریافت نمیکنه فقط نمونه برداری میکنه

سوم : انرژی که از فرستنده ارسال میشه فوقالعاده ضعیف هست و نمیشه باهاش کار خاصی کرد

منبع نمیدونم ولی اگر منبعی هم پیدا کنید معمولا باید کل کتاب را بخونی اخرشم اون چیزی که میخوای پیدا نمیکنی

همینجا مطرح کن تا دوستان هم راهنمایی کنن منم درخدمتم

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان گرامی. هرکی می تونه کمک کنه.میدونیم که اگه یه جریان Acداشته باشیم مثلا همون برق شهر میتونیم با استفاده از این رابطه
                  (B=µI/(2πrیه موج لکترومغناطیسی تولید کنیم که فرکانسش با فرکانس منبع ایجاد کننده اش یکی هستش یعنی 50Hz.حالا سوالم اینکه چطور میتونم فرکانس جریان ACبرق شهررا از 50 هرتز به 300MHzتبدیل کنم.آیا تقویت کننده فرکانس این کار رو میتونه برام انجام بده یا نه.آیا منظور از افزایش فرکانس همون افزایش فرکانس سیگنال هستش یا نه منظور مدولاسیون (انتقال به فرکانس بالا )یه سیگنال هستش.تا اونجایی که من فهمیدم افزایش فرکانس یه سیگنال مثل سیگنال الکتریکی با مدولاسیون همون سیگنال(که انتقال به فرکانسهای بالا هست) متفاوت هستش.چون تو مدولاسیون یه شکل موج(سیگنال پیام) بدون اینکه درش تغییر شکلی صورت بگیرد با همون شکل اولیه به فرکانسهای دیگر منتقل میشه ولی اون چیزی که من می خوام افزایش فرکانس خود سیگنال الکتریکی هستش که طبیعتا باعث فشرده شدن اون میشه و یه جورایی تغییر شکل پیدا میکنه .مثلا ما جریان ACاز 25Hzتا440Hzرو داریم.پس میشه فرکانس سیگنال رو عوض کرد ولی من نمیدونم این کار رو با کدوم مدار انجام بدم.مدارتقویت کننده فرکانس کار افزایش سیگنال ورودی رو میکنه یا کارش مدولاسیون سیگنال ورودی هستش .اگه درباره مطالب بالا اطلاعاتی دارید لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاه

المانی که کار افزایش فرکانس یا به اصطلاح ضرب فرکانس رو انجام میده pll هست. که البته فکر نکنم Pll وجود داشته باشه که بتونه از 50 هرتز براتون 300 مگاهرتز توی خروجی بده.
                    تنها راهی که به نظرم میرسه ساخت یک اسیلاتور توی این فرکانس هست یا اینکه در یک فرکانس کمتر طراحی کنید و بعد با یک Pll فرکانس رو ضرب کنید.
                    بحث مدولاسیون اصلا افزایش یا کاهش فرکانس نیست. یعنی وقتی یک سیگنال اطلاعات رو با استفاده روش fm مدوله میکنید محتوای فرکانسی سیگنال اطلاعات رو افزایش یا کاهش نمیدید. بلکه فقط تغییرات سیگنال اطلاعات رو با یکی از پارامترهایی موج یعنی دامنه (مدولاسیون AM) یا فرکانس (مدولاسیون FM) و یا فاز (مدولاسیون PM) هماهنگ میکنیم که بتونیم اطلاعات رو ارسال کنیم.
                    چیزی هم به اسم تقویت فرکانس فکر نکنم داشته باشیم. تقویت دامنه سیگنال رو داریم.
                    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

باسلام. برای تعیین برد یه فرستنده چه پارامترهایی اثرگذارن. وچطور این پارامترها تو محاسبات استفاده میشه.برای مثال برای داشتن برد 20-25متری به چه فرکانس کاری نیازدار یم؟ ممنون میشم کسی تو این باره کمکم کنه.

دیدگاه

سلام
                        مدت ها لازم است مطالعه کنیدکم کم یاد بگیرید سوالات زیاد را باهمدیگر مخلوط نکنید فرمول یاد نگیرید موضوع را بفهمید کافی است و تجربه کنید و تجربه کنید....

دیدگاه

سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
                          من فردی مبتدی در زمینه الکترونیک هستم الان چند روزه
                          درگیر پیدا کردن اطلاعات جامعی درباره امواج رادیویی هستم
                          که مطالب زیادی رو خوندم و کلا گیج شدم لطفاراهنمایی کنید
                          ببینید مداری هست با 2 ترانزیستور خروجی دوربین مدار بسته رو
                          تبدیل به امواج رادیویی میکنه وایرلس میشه خیلی راحت
                          و در عوض هیچ گونه مداری نیست که امواج تولید شده رو مجدد
                          تبدیل به سیگنالهای جاری درون سیم کنه یعنی که خروجی دوربین
                          باید به ورودی دستگاه دی وی آر وصل بشه تا حرکات جلو دوربین
                          ذخیره بشن حالا با یه مدار ساده 2 ترانزیستوری سیم رو حذف
                          کردیم اما چطور باید اطلاعات رو به دستگاه دی وی آر منتقل کنیم
                          وقتی 2 تا ترانزیستور و چندتا خازن مقاومت اطلاعات رو تبدیل به
                          امواج میکنه چرا نباید مجدد حداقل قطعات امواج رو تبدیل به
                          اطلاعاتی کنه که وارد دستگاه بشه
                          لطفا اگه دوستان مدار گیرنده دارید که بشه برای این منظور
                          ازش استفاده کرد سپاسگذار میشم پیشنهاد بدید

و همچنین منظور از گیرنده و یا فرستنده تبدیل مستقیم
                          چی هست؟
                          ایا همین مدوله و دمدوله کردن هست
                          یعنی مثه همین کاری که من مد نظرمه حذف سیمکشی طولانی

اطلاعاتی رو از یه جا کات کنی(دوربین) بدی به فرستنده
                          و دوباره با گیرنده بگیریش و بدی به مدار اصلی
                          (فیش زرد ورودی دستگاه دی وی آر)
                          تو این پیج انواع گیرنده و فرستنده هست

دوتا از مدارهایی که به درد من بخوره و ساده باشه رو معرفی کنید خیلی ممنونم یک گیرنده و یک فرستنده
                          دوستان سوالم طولانی شد ببخشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط towhid.m نمایش پست ها
                            سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
                            من فردی مبتدی در زمینه الکترونیک هستم الان چند روزه
                            درگیر پیدا کردن اطلاعات جامعی درباره امواج رادیویی هستم
                            که مطالب زیادی رو خوندم و کلا گیج شدم لطفاراهنمایی کنید
                            ببینید مداری هست با 2 ترانزیستور خروجی دوربین مدار بسته رو
                            تبدیل به امواج رادیویی میکنه وایرلس میشه خیلی راحت
                            و در عوض هیچ گونه مداری نیست که امواج تولید شده رو مجدد
                            تبدیل به سیگنالهای جاری درون سیم کنه یعنی که خروجی دوربین
                            باید به ورودی دستگاه دی وی آر وصل بشه تا حرکات جلو دوربین
                            ذخیره بشن حالا با یه مدار ساده 2 ترانزیستوری سیم رو حذف
                            کردیم اما چطور باید اطلاعات رو به دستگاه دی وی آر منتقل کنیم
                            وقتی 2 تا ترانزیستور و چندتا خازن مقاومت اطلاعات رو تبدیل به
                            امواج میکنه چرا نباید مجدد حداقل قطعات امواج رو تبدیل به
                            اطلاعاتی کنه که وارد دستگاه بشه
                            لطفا اگه دوستان مدار گیرنده دارید که بشه برای این منظور
                            ازش استفاده کرد سپاسگذار میشم پیشنهاد بدید

و همچنین منظور از گیرنده و یا فرستنده تبدیل مستقیم
                            چی هست؟
                            ایا همین مدوله و دمدوله کردن هست
                            یعنی مثه همین کاری که من مد نظرمه حذف سیمکشی طولانی

اطلاعاتی رو از یه جا کات کنی(دوربین) بدی به فرستنده
                            و دوباره با گیرنده بگیریش و بدی به مدار اصلی
                            (فیش زرد ورودی دستگاه دی وی آر)
                            تو این پیج انواع گیرنده و فرستنده هست

دوتا از مدارهایی که به درد من بخوره و ساده باشه رو معرفی کنید خیلی ممنونم یک گیرنده و یک فرستنده
                            دوستان سوالم طولانی شد ببخشید
                            سلام،باید خروجی گیرنده رو به ورودی دی وی آر وصل کنید.
                            موفق باشید
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X