اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید قطع و وصل رمزی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید قطع و وصل رمزی

دوستان سلام

بنده نیاز به یک راهنمایی دارم . در یک مدار برای قطع و وصل کردن نیاز به یک کلید هوشمند دارم به این صورت که با تحریک مثبت به صورت یک با (مثلا 2 ثانیه) رله وصل و با تحریک پشت سر هم رله قطع بشه .

شنیدم نوعی از دزدگیر 206 ها به همین شکل از پالسهای راهنما تشخیص قطع و وصل دستگاه رو میده اما نتونستم اطلاعاتی از مدارش بدست بیارم.

با تشکر از شما :bye

پاسخ : کلید قطع و وصل رمزی

سلام
    میتونی با میکرو این کارو انجام بدی که اگه رمز درست باشه خروجی رو یک می کنه و می تونی با اپتوکوپلر هم میکرو رو از بقیه مدار ایزوله کنی و در خروجی از ترانزیستور و رله برای قطع و وصل استفاده کنی.برای چه کاری می خوای؟

دیدگاه

ممنون

راستش یه دستگاه دارم که مشابه قفل مرکزی 206 عمل میکنه یعنی وقتی به سیستم فرمان on داده میشه یک لامپ 5 وات برای 2 ثانیه روشن میشه و وقتی فرمان off صادر میشه چند بار پشت سر هم چشمک میزنه . حالا ما باید 3 تا دستگاه دیگه رو همزمان با همین دستگاه خاموش و روشن کنیم و متاسفانه هیچ دسترسی به جز این لامپ 5 وات نداریم . :angry:

میشه کمی راجع به میکرو و نحوه طراحی این مدار بهم اطلاعات بدید . فکر می کنم بهترین گزینه همین باشه که شما فرمودید .

دیدگاه

چند تا چیزو باید یاد بگیری (منم خیلی تازه کارما ، اینارو تازه یاد گرفتم :icon_razz

اول اینکه باید نحوه اتصال کیبرد ماتریسی به میکرو رو یاد بگیری و کدی که باید به میکرو بدی تا اعداد رو بگیره)
        دوم باید یه LCD هم به مدار وصل کنی تا ببینی مدار بهت چی جواب میده ( مثلاً اگه کد رو غلط زدی بنویسه غلط زدی) برای LCD نیاز به کد خفن نداری و به راحتی میتونی راه بندازیش و فقط باید تعریف کنی که کدوم پایه LCD رو به کدوم پایه میکرو وصل می کنی.
        سوم هم که باید در کد میکروت بگی که اگه کد درست بود مثلاً پورت B.2 رو یک کن و چون می خوای 2 ثانیه روشن بمونه و بعد خاموش بشه میگی 2 ثانیه صبر کن و بعد با دستور reset پورت B.2 رو صفر می کنی و چشمک زدن هم به ترتیبه که باید روشن بشه و یه زمانی صبر کنه و خاموش بشه و باز یه زمانی صبر و دوباره روشن و الی آخر.
        این کدی که من گذاشتم کدی هستش که توش روش تعریف پایه های LCD برای میکرو و همچنین روش گرفتن اعداد از کیبرد نوشته شده:

$regfile = "m8def.dat"
        $crystal = 4000000
        '------------------------
        Config Portb = Input
        '-----------------------
        Config Lcd = 16 * 2
        Config Lcdpin = Pin , Rs = Portd.2 , E = Portd.3 , Db4 = Portd.4 , Db5 = Portd.5 , Db6 = Portd.6 , Db7 = Portd.7
        Cursor Off
        Config Kbd = Portb
        Delay
        '-----------------------
        Dim A As Byte
        Dim B As String * 6
        '-----------------------
        Initlcd
        Do
        A = Getkbd()
        Delay
        If A < 16 Then
        Cls
        B = Lookupstr(a , Keydata)
        Locate 1 , 1
        Lcd B
        End If
        Loop
        End
        Keydata:
        Data , "1" , "2" , "3" , "10" , "4" , "5" , "6" , "11" , "7" , "8" , "9" , "12" , "*" , "0" , "#" , "="
        'end program

دقت کن که جدول keydata در پایین به خاطر این هستش که بسته به این که شما پایه های کیبرد رو به چه ترتیبی به میکرو وصل می کنی ممکنه میکرو عددهای مختلفی رو بفهمه و مثلاً شما تو کیبرد عدد 6 رو میزنی و میبینی که رو LCD عدد 2 ظاهر میشه.این موضوع رو میتونی با سعی و خطا اصلاح کنی یعنی یکبار یه مدار تو پروتئوس ببندی و جدول keydata رو درست کنی.به نظر من اول پایه های ستون ها رو وصل کن(یعنی پایه های 1 و 2 و 3) و بعدش پایه های سطر یعنی(A و B و . . .)

باید یه رمز اولیه برای میکرو تعریف کنی و یه سیستم تغییر رمز هم تعریف کنی.و اگه رمز درست وارد شده بود هم می تونی مثلاً خروجی رو به پورت C.0 وصل کنی و بگی
        set portc.0
        waitms 2000
        reset portc.0

توی کد اول که گذاشته منظور از db7 یعنی پایه d7 LCD و پایه RW و Vee و Vss رو گراند کن و میتونی پایه d0 تا d3 ال سی دی رو هم گراند کنی و . . .

منظورت هم از لامپ 5 وات که در دسترس نیست چی بود؟ oo:

این تاپیک خیلی خوبه http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12398.0

دیدگاه

از توضیحاتتون ممنون :biggrin:

فکر میکنم خوب اصل مطلب رو بیان نکردم . شما یک خودرو زانتیا رو در نظر بگیرید وقتی درب ها رو قفل میکنی برای 2 ثانیه راهنما ها روشن میمونه .

زمانی که درب باز میشه چند بار خیلی سریع راهنما ها خاموش و روشن میشه .

از این طریق شما با دیدن نوع روشن شدن چراغ راهنما متوجه قفل یا باز شدن درب ماشینتون می شوید .

حالا من یه مداری میخوام که این پالس ها رو تشخیص بده . با وارد شدن پالس مثبت ثابت (روشن شدن ثابت راهنما 2ثانیه) فرمان ON و روشن روشن و خاموش شدن پشت سر هم فرمان OFF رو صادر کنه . :nice:

این مطلب هم که عرض کردم لامپ 5 وات منظورم نمایشگر حالت دستگاه هستش که بنده قصد دارم با استفاده از یک فوتوزیسترانس (حسگر نوری) که کنار چراغ نمایشگر نصب میشه نوع پالس ها رو به این مدار بدم .

دیدگاه

منظورتون مفهوم نیست
            می خواین با زدن دکه قفل دزدگیر چی روشن بشه و می خواین چی رو بفهمین؟
            چشمک زدن راهنماها جزو خروجی مدارتون هست و یا ورودی مدار؟
            توضیح بیش تر بدین

دیدگاه

بله مهندس جان

چشمک زدن راهنما میشه ورودی مدار ، خروجی مدار ON یا OFF رله هستش .

مهندس جان یه مثال دیگه براتون میزنم ، بنده شمارو جلو این ماشین قرار دادم به شما میگم هر وقت راهنما با نور ثابت روشن شد شما این کلید رو روشن کن و وقتی به صورت چشمک زن روشن شدن شما کلید رو

خاموش کن در واقع من مداری می خواهم که با نگهداشن یک کلید فشاری رله وصل و با چند بار قطع وصل سریع این کلید رله قطع بشه . شاید بهتر بود به جای کلید رمزی میگفتم کلید شرطی . :rolleyes:

دیدگاه

الآن مسئله افتاد :biggrin:
                من اولش فکر کردم قطع و وصل رمزی هستشو تو این زمینه ای که شما فرمودین خیلی اطلاعات ندارم ولی به نظر من اینکه شما با فتوسل بخواین این کارو انجام بدین خیلی شلوغ میشه و تر و تمیز در نمیاد چرا که فتوسل باید داخل راهنما قرار بگیره و بایدسیم کشی بشه تا داخل داشبورد و راه بهتر به نظر من اینه که شما برد مربوط به ریموت رو پیدا کنین داخل داشبورد و البته اگه ریموت مال خود شرکت نیست و دزدگیر روش انداختین که مشکل حله و شما فقط باید اون قسمت از مدار دزدگیر که مربوط به ریموتش هست رو پیدا کنین و بفهمین که کدوم پایه مال قفل کردن هست و کدوم مال باز کردنه و این طوری می تونین این پایه ها رو به میکرو ببرین و بگین که مثلاً اگه این پایه 1 شد(یعنی درها قفل شد)فلان پایه رو 1 کن و این پایه رو به رله ببرین و دیگه . . .

حالا بازم انتخاب روش کار با خودتونه.نمی دونم بدردتون خورد یا نه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X