اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در اتصال تریاک و رله به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در اتصال تریاک و رله به میکرو

سلام دوستان
    من می خوام در خروجی میکرو یک رله و یا تریاک داشته باشم.ولی نمی دونم چطوری وصل کنم.می خوام ایزوله هم باشه و از MOC3021 استفاده کردم ولی هر مدلی وصل می کنم تو پروتئوس هیچ اتفاقی نمی افته و جریان از بار رد نمیشه.کمکم کنین هم می خوام رله رو یاد بگیرم و هم اتصال تریاک رو.ممنون :biggrin:

پاسخ : مشکل در اتصال تریاک و رله به میکرو

رله که کاری نداره

این نقشه رو ببین
    با این نقشه می تونی رله رو راه اندازی بکنی

ندن ساقی صفا اهلی ، غم دنیادن آیریلماز ** گتیر دولدور گینه جامی ، بالیخ دریادن آیریلماز
    غنیمتدیر بو دم ساقی ، گتیر دولدور گنه جامی ** جهاندا رسمدور عاشق ، می و مینادن آیریلماز

دیدگاه

رله

MOC3021 رو پیشنهاد میکنم که دیتا شیتش رو بخونی.
      اونجا به طوره مفصل شرح داده.
      http://www.datasheetcatalog.org/data...QT/MOC3021.pdf
      ?Why not

دیدگاه

سلام بچه ها

مدل رله رو اون طوری که گفتین وصل می کنم ولی راه نمی افته حتی مقاومت بیس رو هم برداشتم تو پروتئوس.گفتم شاید جریان رو کم می کنه ولی باز هم نشد. :sad:

میگم از MOC3021 به تنهایی میشه استفاده کرد یا اینکه باید در خروجی از چیز دیگه ای استفاده کنم؟مثلاً تریاک یا ترانزیستور؟

دیدگاه

بابا پروتئوس بذار کنار بزن تو عمل.
          حالا فایلتو اینجا بذار.

در مورد MOC3021 هم به دو پایه تحریکش یه ولتاژ بده دو پایه ی سوئیچ هم به هم متصل میشن.
          هر چی ولتاژ ورودی کمتر باشه مقاومتی که ایجاد میکنه سوئیچ ، هم بیشتر میشن.
          ?Why not

دیدگاه

این فایل همون پروژه در باز کن هستش که تو مجله نویز 11 بود.
            من 3 تا فایل گذاشتم که تو فایل transistor در خروجی میکرو از ترانزیستور استفاده کردم که نمی دونم درسته یا نه و به کمک شما نیاز دارم.ولی در خروجی LED روشن شد.(چون بوبین دربازکن برق AC می خواد کلاً ترانزیستور بدردش نمی خوره و ترانزیستور رو محض یادگیری پرسیدم :nice

فایل دوم به اسم relay هست و مشکل من با اون این هستش که رله 5 ولت هستش و من اولش از منبع 5 ولت برای تغذیه رله استفاده کردم که جواب نمیداد و بعدش منبع رو 10 ولت کردم و رله کار کرد البته این رو هم بگم که با این که LED در خروجی رله روشن شد ولی کنتاکت رله در پروتئوس جابجا نشد با منبع 10 ولت(اصلاً جابجا میشه یا نه الکی هست؟)

فایل سوم هم با MOC3021 این کارو انجام دادم که تو این مورد اصلاً جواب نگرفتم و ال ای دی روشن نشد. :sad:

برای وارد کردن رمز دربازکن اول دکمه مربع کیبرد رو بزنید و سپس کد رو 12345 وارد کنین.با تشکر

http://www.4shared.com/rar/gwHRkIzj/Proteus_2.html

دیدگاه

برای ترانزیستور بگم که بار رو ببر روی کلکتور.
              برای رله کارت درسته.حالا شاید به شکل نشون نده ولی درست انجام دادی.
              یرای اپتوترایاک هم بگم که اسمش روشه دو پایه ی خروجیش یه ترایاک هست که وقتی اتصالاتش برقرار شد دیگه قطع نمیشه تا اینکه تغذیه قطع بشه.ولی تو زمانی که وصله میتونی با اعمال ولتاژهای متفاوت به دو پایه ی ورودی (در محدوده ی مجاز) میزان جریان عبوری از دو پایه ی ترایاک رو تغییر بدیم.

راستی تو فایلی که گذاشتی فایل میکرو نبود تا اجراش کنم.
              با رله این این کار رو بکن که بهترین روشه.

کلاً کارت درسته edris.noei جون.
              ?Why not

دیدگاه

ما چاکریم :nice:
                شوخی می کنی جناب Quark ! تو یه راه اندازی اپتو تایاک موندم :biggrin:
                البته تو عمل از رله استفاده می کنم ولی دوست دارم یاد بگیرم مدار رو ایزوله کنم.
                میگم برای استفاده از رله بهتره که باز هم برای ایزولاسیون از اپتو استفاده کنم یا نه؟

شرمنده خیلی سوال می پرسم این روشی که برای اپتو ترایاک فرمودین رو انجام دادم یعنی یه منبع dc رو با یه LED به دو سر خروجی اپتو وصل کردم ولی انگار نه انگار.
                گفتم شاید مقاومت پایه ورودی اپتو زیاد باشه و روشن نمیشه و اونو حتی حذف کردم بازم نشد.
                اگه فرصتشو دارین این فایل HEX هستش یه امتحان کنین. :icon_razz:

http://www.4shared.com/rar/kZj95Q2u/Dar_Baz_Kon.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                  البته تو عمل از رله استفاده می کنم ولی دوست دارم یاد بگیرم مدار رو ایزوله کنم.
                  رله هم ایزوله میکنه

میگم برای استفاده از رله بهتره که باز هم برای ایزولاسیون از اپتو استفاده کنم یا نه؟
                  نه احتیاجی نیست چون خوده رله ایزوله کنندست.

شرمنده خیلی سوال می پرسم این روشی که برای اپتو ترایاک فرمودین رو انجام دادم یعنی یه منبع dc رو با یه LED به دو سر خروجی اپتو وصل کردم ولی انگار نه انگار.
                  گفتم شاید مقاومت پایه ورودی اپتو زیاد باشه و روشن نمیشه و اونو حتی حذف کردم بازم نشد.
                  خودم یکی واست میذارم.یه زره وایسی چشم.

اگه فرصتشو دارین این فایل HEX هستش یه امتحان کنین.
                  وظیفست.
                  این فایلت دانلود میشه ولی باز نمیشه لطفاً بذارش تو یه zip.
                  ?Why not

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X