اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه چیدن خازن ها زیر fpga

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه چیدن خازن ها زیر fpga

سلام به همه اساتید :biggrin:
    امروز یکی از دوستان ترم بالایی دانشگاه بهم میل زد و ازم خواست که بردی رو که با fpga واسه پردازش تصویر ساخته بودو ببینم(واسه کار پایان نامش) , بعد هم ازم پرسید که جای خازن های عدسی smd که زیر fpga نصب میشن رو درست گذاشته یا نه؟!!!
    منم دستو پا شکسته یه جوابایی بهش دادم .... :read:
    دوستان اساتید نظر شما چیه ؟
    [font=]اینم شکل قرار گیری خازن ها توی این برد :[/font]

من همیشه واسه برد های خودم خازن ها رو اینجوری میچینم و البته خوب هم جواب میده.

ولی خوب مدل چیدن های دیگه رو هم دیدم.

یا

یک سوال کلی تر : ایا اصلا استانداردی راجه به این نوع چیدن ها وجود داره؟ منبعی واسش هست ؟(ما که ندیدیم), یا همه این نوع چیدن ها با آزمون و خطاست؟

پاسخ : نحوه چیدن خازن ها زیر fpga

وسطی از همه بهتره

نه هیچ قانونی نیست-قوانینش همون قوانین نویز و خازنهای gnd که مسیر رو پوشش میده
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

مرسی از جوابتون
      ولی در کل اقای نجفی به نظر شما تفاوت اصلی طراحی این مدل ها در چیه؟
      مثلا ممکنه اون مدلی که من طراحی می کنم(شکل دومی) , در بعضی از موارد درست کار نکنه و اون مدلی که اساتیدم طراحی می کنند(شکل های سومی و چهارمی) در بعضی از موارد درست کار کنند ؟ و یا مثلا این طرحی که دوستم انجام داده(شکل اولی) ممکنه که در config یا شناسایی fpga در کامپیوتر یا در پردازش تصویر کار نکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسین ملک
        مرسی از جوابتون
        ولی در کل اقای نجفی به نظر شما تفاوت اصلی طراحی این مدل ها در چیه؟
        مثلا ممکنه اون مدلی که من طراحی می کنم(شکل دومی) , در بعضی از موارد درست کار نکنه و اون مدلی که اساتیدم طراحی می کنند(شکل های سومی و چهارمی) در بعضی از موارد درست کار کنند ؟ و یا مثلا این طرحی که دوستم انجام داده(شکل اولی) ممکنه که در config یا شناسایی fpga در کامپیوتر یا در پردازش تصویر کار نکنه ؟
        نه اینجوری نیست-ببین هرچی پوشش بیشتر باشه بهتره-اینا مال از بین بردن نویزه-اثر نویز رو دیگه خودت میدونی
        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

بهترین جای خازنها بالای برد هست، البته اگر برد multy layer باشه امکانش هست، در ضمن نزدیک بودن خازنها به FPGA هم اصلا مهم نیست تا یک اینچ فاصله هم داشته باشه، در صورت درست طراحی شدن، درست کار میکنه، کلا package TQFP مقدار اندوکتانس پایه هاش بیشتر از بقیه هست، بهتره از چند ظرفیت خازن مختلف استفاده بشه، که اینها فرکانسهای زیر 150MHz رو پوشش میدن، و برای فرکانسهای بالاتر خازن power plane ها کمک میکنه.
          در ضمن فرکانس کاری مدار هم از روی کلاک مشخص نمیشه، از روی Rise time و fall time مشخص میشه، و بردی که طراحی میشه باید طیف وسیعی که از فرکانس کلاک شروع میشه و به فرکانس Rise/fall time ختم میشه پوشش داده شه.

دیدگاه

سلام بر دوستان عزیز
            آقا این خازنارو نذاری چی میشه؟
            اصلا این خازنا به کجا وصل میشن؟
            مقدار این خازنا چه قدره؟
            شما میگید زیر چیپ قرار میدن,یعنی مثلا اگه برد دو لایه باشه,چیپ تو لایه اول بخوره,خازنارو تو لایه دوم قرار میدن؟
            بعد شما چه جوری به این طرح های خازنی رسیدید؟بر اساس تجربه؟میشه این تجربه رو بهبودم بخشید؟
            اگه آی سی BGA بود چه کنیم؟یعنی خازنارو چه جوری بذاریم؟مثل spartan6.یعنی منظورم اینه که فرقی هم تو چینش میکنه؟

آقا پیشاپیش تشکر میکنم از جواب هاتون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط guitartalayi
              سلام بر دوستان عزیز
              آقا این خازنارو نذاری چی میشه؟
              اصلا این خازنا به کجا وصل میشن؟
              مقدار این خازنا چه قدره؟
              شما میگید زیر چیپ قرار میدن,یعنی مثلا اگه برد دو لایه باشه,چیپ تو لایه اول بخوره,خازنارو تو لایه دوم قرار میدن؟
              بعد شما چه جوری به این طرح های خازنی رسیدید؟بر اساس تجربه؟میشه این تجربه رو بهبودم بخشید؟
              اگه آی سی BGA بود چه کنیم؟یعنی خازنارو چه جوری بذاریم؟مثل spartan6.یعنی منظورم اینه که فرقی هم تو چینش میکنه؟

آقا پیشاپیش تشکر میکنم از جواب هاتون.
              سلام
              اگه یک cpld معمولی مثل xc9572 داشته باشی و تو مسیر ولتاژش حداقل 4 تا خازن نباشه,خودت میبینی در impact پیدا میشه اما نمیتونه برنامه رو بپذیره
              این خازن ها بین 3 ولتاژ مختلف و gnd قرار میگیرن و مقدارشون 100 نانو هست.در دیتا شیت ها و در طرح های برد های آموزشی خود xilinx کاملا در مورد اینکه این خازن ها از کجا اومدن توضیح داده
              به پکیج چیپ ربطی نداره-بلاخره المان روی یک سطح نصب میشه و حتما زیرش این خازن ها قرار میگیرن
              هرچی خازن ها بیشتر بهتر
              چینش هم هرچه فشرده تر بهتر

فقط بدون به ازای هر پایه vcc که میبینی حداقل 1 یا 2 خازن باید قرا بگیره
              هم برای vccint و هم برای vccio و هم برای vccaux

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
                سلام
                اگه یک cpld معمولی مثل xc9572 داشته باشی و تو مسیر ولتاژش حداقل 4 تا خازن نباشه,خودت میبینی در impact پیدا میشه اما نمیتونه برنامه رو بپذیره
                من یه هدر برد برا 9572 درس کردم به قول و قوه ی الهی 1 دونه خازنم روش نیس .رگولاتورم نداره، ولتاژ تغذیشم از یه جا دیگه باید بدم (میخوام بگم نزدیکترین خازن 30-40 سانت با چیپ فاصله داره) . تازه کابل پروگرمر lpt 65 سانته
                و خیلی هم خوب پروگرم میشه!
                پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
                  سلام
                  :question: oo: :surprised:

دیدگاه

سلام بر جناب فاضل عزیز
                    آقا نظر شما چیه؟چرا خازنارو میذارن؟
                    البته حمل بر بی ادبی نباشه آقای نجفی.هدف بهره گیری از تمام تجربه هاست و جمع بندی اونها.

دیدگاه

سلام
                      تمام صحبتهایی که دوستان خصوصا استاد نجفی فرمودند درسته بجز این قسمت آخر
                      اگر خازنها گذاشته نشوند مدار کار می کنه و حتی پروگرم هم می شود ، اما...
                      اما پاسخ فرکانسی مدار برای پروژه های فرکانس بالا مثل پردازشهای صوت و تصویر بسیار بسیار نا کارآمد و حتی موجب اختلال در سیستم میشه!
                      فرض کنید با یک FPGA که قابلیت کار در فرکانس 150 مگا هرتز را داره یک مدار طراحی می کنید . اگر pcb و خازنها به درستی چیده نشوند شاید پاسخ فرکانسی طراحی که انجام دادید به یک سوم فرکانس هدف هم نرسد و نتیجه طرح سرشار از نویز های مختلف خصوصا نویز تغذیه و نویز حاصل از خاصیت خازنی لایه های pcb میشود. اما با چینش مناسب میتونید بدون هیچ مشکلی به مرز 150 برسید.
                      اگر کار حرفه ایی می خواهید انجام بدید پیشنهاد می کنم pcb حداقل 4 لایه طراحی کنید. دو لایه بالا و پایین برای پاور پلان و لایه های مرکزی برای دیتا. عرض تراک ها طول تراک ها و حتی ضخامت و افقی یا عمودی بودن تراک ها موثر هست . یک تاپیک در سایت دوستان عزیز برای همین منظور یعنی طراحی چند لایه قرار داده اند. حتما مطالعه کنید. کتاب آقای فارغی هم بسیار مفید هست.

اما اگر برای کار های ابتدایی و شروع و اشنایی با fpga در فرکانس های پایین زیاد سخت نگیرید!
                      دیدگاه

سلام خدمت اساتید محترم
                        من دارم یه برد آموزشی با xc95288 طراحی میکنم و میخواستم برای واحد تغذیه از یه آیسی mc34063 که یه مبدل dc به dc هست استفاده کنم اما احساس میکنم اگه به جاش از یه رگولاتور خطی استفاده کنم بهتر باشه اگه لطف کنید نظرتون رو بگید خوشحال میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mz1037
                          سلام خدمت اساتید محترم
                          من دارم یه برد آموزشی با xc95288 طراحی میکنم و میخواستم برای واحد تغذیه از یه آیسی mc34063 که یه مبدل dc به dc هست استفاده کنم اما احساس میکنم اگه به جاش از یه رگولاتور خطی استفاده کنم بهتر باشه اگه لطف کنید نظرتون رو بگید خوشحال میشم
                          34063 یه آیسی سوییچینگه.ماکزیممشم فک کنم 100 کیلو هرتز بود. من فک میکنم خیلی برا مدارای فرکانس بالا مناسب نباشه . مگه اینکه بخوای کلی خازن بزنی تنگش که ریپلو بگیره. ولی خوب رگولاتور 3.3 که ریخته ، هیچ قطعه ی اضافه ای هم نمیخواد . راحت بی درد سر تازه ارزون ترم در میاد
                          پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

دوستان خوب دقت کنید
                            چیزی که من دارم اینجا مینویسم-نتیجه خوندن کتاب یا شنیدن از جایی نیست.
                            اینها همه در طول مدت ها تست شده و به این نتایج رسیدم
                            راهی که شما میخواین برین و در شرایطی ممکنه جواب بده-همه راه ها نیست-چیزی که من دارم میگم برای تمام شرایط
                            گذاشتن یا نزاشتن خازن-میل شماست-هزینه هم نداره-ولی داستان همون فوت کوزه گریه-بعده ها خودتون میبینید
                            من حداقل رو 50 تا برد از صنعتی تا آزمایشگاهی این ها رو تست کردم
                            متاسفانه ما ایرانی چیزی که همیشه ازش عذاب کشدیدم و حتی خودم-غرور کاذبه
                            همیشه تصور میکنیم چون طرحی جواب داد-پس تمومه
                            نه - باور کنید چنین نیست-لااقل در الکترونیک چنین نیست و برد هایی که المان هایی مثل fpgs دارن بدتر از همه-خیلی گول زننده است و در شرایط خاص-تو بهم ریختگی شدیدی قرارتون میده
                            من دوستانه و برادرانه-تجربیاتم رو در اختیارتون میزارم-استفاده از اینها بسته به خودتونه
                            من هم شاگردم :smile:

دیدگاه

سلام دوستان
                              میدونم تاپیک قدیمیه ولی چند تا سوال داشتم
                              خازنا باید حتما زیر FPGA باشن یا فقط توی مسیر ولتاژهای تغذیه باشن کافیه؟
                              من میخوام با cyclone ii یه بورد طراحی کنم. نکات لازمه رو از کجا باید یاد بگیرم؟
                              اشکال نداره تک لایه یا حداکثر دولایه باشه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X