اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقدار خازن در یکسوسازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقدار خازن در یکسوسازی

سلام
    من یه سوال ساده درباره صاف کردن منبع تغذیه دارم
    شکل زیر ساده ترین نوع یکسوسازی هستش و فرض کنید خروجی بین صفر تا 30 ولت متغیره

اگه بخوام بدون استفاده از رگولاتور اینو صاف کنم احتیاج به یه خازن مناسب دارم مقدار این خازن چقدر باید باشه؟ رابطه ای واسه محاسبه اون وجود داره؟
    درضمن مقدار اون مقاومت چقدر باید باشه؟ اگه مقدارش کم باشه ریپل خروجی زیاد میشه. اگه هم مقدارش زیاد بشه مثلا 1کیلو با توجه به مقدار خازن که اینجا 1000 میکرو گذاشتم 5 ثانیه طول میکشه دشارژ شه.
    5t=5RC
    یعنی اگه ولتاژ از 30 ولت به 25 ولت تغییر کنه 5 ثانیه بعد این تغییر انجام میشه درسته؟
    آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

پاسخ : مقدار خازن در یکسوسازی

اون مقاومت حکم بار رو داره.همون طور که خودتون گفتید با افزایش بار (کم شدن مقاومت) جریان کشی زیاد میشه و خازن نمیآ‌تونه انرژی لازم را تامین کنه و در نتیجه ریپل ایجاد میشه.
    پس مقدار خازن متناسب با بار و حداکثر ریپل مجاز هست.هر چه بار بیشتر باشه مقدار خازن لازم هم بیشتر میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
      اون مقاومت حکم بار رو داره.همون طور که خودتون گفتید با افزایش بار (کم شدن مقاومت) جریان کشی زیاد میشه و خازن نمیآ‌تونه انرژی لازم را تامین کنه و در نتیجه ریپل ایجاد میشه.
      پس مقدار خازن متناسب با بار و حداکثر ریپل مجاز هست.هر چه بار بیشتر باشه مقدار خازن لازم هم بیشتر میشه
      بذار بیشتر توضیح بدم
      این منبع تغذیه 0 تا 30 ولته که بدون رگولاتور lm317 و ... کار می کنه و واسه همین باید با خازن صاف بشه
      خب طبیعتا مقدار باری که روی منبع قرار میگیره مشخص نیست. من اون مقاومت رو واسه این گذاشتم که وقتی منبع هیچ باری روش نیست خازن از این طریق دشارژ بشه. و اگه مقدار ولتاژ dc خروجی در حالت بدون بار تغییر کرد مقدارش بلافاصله نمایش داده بشه. پس فکر میکنم اون مقاومت وجودش توی مدار الزامیه و مقاوت بار با اون موازی میشه.
      حالا چیکار کنم که کمترین ریپل رو داشته باشم؟
      آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

با سلام
        مقاله جناب آقای کی نژاد رو در این باره بخونید بد نیست :

دانلود کنید
        تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
        دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
        مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
        حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

رگولاتور چه ربطی به خازن داره. رگولاتور کارش رگوله کردن(تنظیم کردن) ولتاژه
          خازن نقشش صاف کردن ولتاژه.ولتاژی که از پل میاد صاف نیست و متناوبا صعودی و نزولی میشه(از حداکثر ولتاژ تا 0)
          یعنی در زمانی که ولتاژ ماکسیمم هست انرژی رو ذخیره میآ‌کنه و در زمانی که ولتاژ صفر میشه انرژی ذخیره شده رو پس میده. با این کار باعث میشه که ولتاژ به صورت خطی باشه.
          کاملا واضحه که با توجه به مقدار خازن، انرژی محدودی قابل ذخیره شدن هست. اگه در خروجی زیاد جریان بکشید و خازن نتونه اونو تامین کنه(یعنی کاملا دشارژ بشه) دچار ریپل میشید.
          حالا میشه توضیح بدید که چرا باید خازن رو با مقاومت، الکی دشارژ کنید؟

دیدگاه

رگولاتور چه ربطی به خازن داره. رگولاتور کارش رگوله کردن(تنظیم کردن) ولتاژه
            خازن نقشش صاف کردن ولتاژه.ولتاژی که از پل میاد صاف نیست و متناوبا صعودی و نزولی میشه(از حداکثر ولتاژ تا 0)
            یعنی در زمانی که ولتاژ ماکسیمم هست انرژی رو ذخیره میآ‌کنه و در زمانی که ولتاژ صفر میشه انرژی ذخیره شده رو پس میده. با این کار باعث میشه که ولتاژ به صورت خطی باشه.
            کاملا واضحه که با توجه به مقدار خازن، انرژی محدودی قابل ذخیره شدن هست. اگه در خروجی زیاد جریان بکشید و خازن نتونه اونو تامین کنه(یعنی کاملا دشارژ بشه) دچار ریپل میشید.
            حالا میشه توضیح بدید که چرا باید خازن رو با مقاومت، الکی دشارژ کنید؟
            چون اگه بخوای ولتاژ خروجی این منبع تغذیه رو زمانی که بار بهش وصل نیست اندازه بگیری درست عمل نمیکنه مثلا یه بار اندازه میگیری و مقدارش 20 ولته و اگه بخوای مقدارش رو کم کنی و 15 ولت کنی توی خروجی چون خازن هنوز شارژ داره و دشارژ نشده همون 20 ولت رو نشون میده.

دیدگاه

فکر کنم توی طراحی منبع دچار مشکل شدید.
              حرف شما کاملا درسته در صورتی که خازن رو در خروجی منبع گذاشته باشید.در حالی که خازن باید در ورودی و بعد از پل قرار بگیره و بعدش مدار تنظیم ولتاژ و جریان بیاد.

دیدگاه

فکر کنم توی طراحی منبع دچار مشکل شدید.
                حرف شما کاملا درسته در صورتی که خازن رو در خروجی منبع گذاشته باشید.در حالی که خازن باید در ورودی و بعد از پل قرار بگیره و بعدش مدار تنظیم ولتاژ و جریان بیاد.
                مشکل منم دقیقا همینه
                من مدار تنظیم ولتاژ و جریان ندارم به همین دلیل طبق همون شکلی که دادم خازن به ناچار توی خروجی قرار میگیره
                به نظر شما من چیکار کنم که این مشکلات حل بشه

دیدگاه

یا مثلا رگولاتور ولتاژی هست که هرچی از صفر تا 30 بهش بدی توی خروجی ثابتش کنه؟
                  مدارهای رگولاتور های lm317 و... رو دیدم تغییر ولتاژ اینها با پتانسیومتر انجام میشه
                  واسه این میگم خودش تغییر کنه چون مقدار ولتاژ منبع تغذیه من هم با دو کلید فشاری که به میکرو وصله کم و زیاد میشه و من نمیتونم از پتانسیمتر دیگه ای استفاده کنم

دیدگاه

اگه از اول یه شماتیک درست و حسابی میآ‌ذاشتید بهتر میشد نظر داد.
                    از یه طرف میگید مدار تنظیم ولتاژ و جریان ندارید و از طرف دیگه میآ‌گید مقدار ولتاژ توسط 2 تا کلید تغییر میآ‌کنه.
                    بلاخره مقدار ولتاژ رو میآ‌تونید تنظیم کنید یا نه

دیدگاه

اگه از اول یه شماتیک درست و حسابی میآ‌ذاشتید بهتر میشد نظر داد.
                      از یه طرف میگید مدار تنظیم ولتاژ و جریان ندارید و از طرف دیگه میآ‌گید مقدار ولتاژ توسط 2 تا کلید تغییر میآ‌کنه.
                      بلاخره مقدار ولتاژ رو میآ‌تونید تنظیم کنید یا نه
                      فکر کردم منظورتون از مدار مدار تنظیم ولتاژ همون رگولاتوره
                      مقدار ولتاژ رو میشه تنظیم کرد به این صورت که 2 تا کلید به میکرو وصله و خروجی های میکرو هم به تریستور وصلن که با تغییر زاویه آتش تریستور مقدار ولتاژ خروجی تغییر میکنه. 2 تا کلید برای تغییر زاویه آتش به کار میرن
                      مدار خاصی نداره اگه لازمه بذارمش

دیدگاه

حالا چرا تریستور؟
                        بهتر نبود از پ امپ استفاده میآ‌کردی؟

دیدگاه

حالا چرا تریستور؟
                          بهتر نبود از پ امپ استفاده میآ‌کردی؟
                          پروژه دانشگاهمه
                          کل طراحی هاش انجام شده دیگه هم نمیشه تغییرش داد

دیدگاه

الان با این شرایط یا باید یه جوری با خازن به تنهایی ریپل رو از بین ببرم یا یه مدار رگولاتوری پیدا بشه که با شرایطی که گفتم کار کنه
                            کسی راهی سراغ داره؟؟؟؟؟؟
                            :cry: :cry: :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X