اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش ساخت یه رگولاتور ولتاژ و رگولاتور جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش ساخت یه رگولاتور ولتاژ و رگولاتور جریان

سلام.
    من میخوام یه مدار بسازم که ولتاژ و جریان خروجیش 9ولت و 150میلی امپر باشه. برای این کار اول یه رگولاتور LM7809 برداشتم و یه رگولاتور ولتاژ 9ولت ساختم بعد اومدم یه رگولاتور جریان با LM317 ساختم و خروجی رگولاتور ولتاژ LM7809 را دادم به ورودی این رگولاتور جریان. اول خروجی کل مدار رو گرفتم ولتاژ که کم شده بود بعد بار رو بهش وصل کردم جریان اعمالی به بار هم مشکل داشت.
    البته هر دو رگولاتور ولتاژ و جریان جدا جدا خیلی خوب کار میکنه ها. حالا اشکال از کجاست نمیدونم.
    تحقیق کردم رگولاتور جریان خودش افت ولتاژ ایجاد میکنه منم اومدم اول رگولاتور جریان رو گذاشتم بعد رگولاتور ولتاژ رو اما دیگه اصلا کار نمیکرد.
    کسی اشکال کارو میدونه یا یه مدار خوب و عملی برای اینکار سراغ داره؟
    ممنون.

پاسخ : روش ساخت یه رگولاتور ولتاژ و رگولاتور جریان

میتونید هر دو کار رو با همون 7809 انجام بدید.طبق نقشه زیر و فرمولش.

دیدگاه

باسلام.اگه من بخوام وقتیکه این مدار رو برای خروجی منبع استفاده بکنم,امکانش هست جریان و ولتاژش رو هرطور که بخوام تغییر بدم?!دراصل یه مداری میخوام که بتونم با اون مقدار جریان و ولتاژ رو جداجدا میزون بکنم!

دیدگاه

سلام اول کنترل جریان بعد ولتاژو بذار تا افت ولتاژ نداشته باشی.نوع رگلاتور هم مهم نیست ولی نوع LDO افت ولتاژشون کمتره و تلفات انرژی و دما کمتر میشه مثلا LM1117.
        ولتاژو کنترل هم میتونی بکنی تو دیتا شیت آی سی ها مدارش هست ولی برای کنترل جریان تو دیتا شیت نیست ولی تو وب هست.
        برای منبع تغذیه میخوای یا شارژر؟
        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

میخوام به ورودیش یه سلول خورشیدی متصل کنم,ازخروجیش بری شارژ موبایل استفاده کنم.

دیدگاه

برای شارژ موبایل که کنترل جریان نیاز نیست!!مگه بخوای باطری اونو جدا از گوشی شارژ کنی.
            تازه اینطوری خیلی تلفات داری.مشخصات باطری و سلولو بگو تا بهتر کمک کنیم.
            امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

یعنی شما منظورتون اینه که مهم نیست مقدارآمپر سلول چقدر باشه?!من در اصل میخوام یه شارژر بسازم برای سه مدل گوشی,که شارژرشون متفاوته,ولتاژ های خروجی شارژرشون هم فرق میکنه,میخواستم با این مدار میزان ولتاژ و جریان پنل روکنترل کنم تا هروقت به هرکدوم ازگوشیها متصل کردم آسیب نرسونه,ولی با این حساب که شما میگید,فقط باید ولتاژ رو کنترل کنم?!هنوز سلول رو تهیه نکردم,ولی احتمالا 12ولت خواهدبود.

دیدگاه

جریان شارژ رو خود باطری تعیین میکنه و همه گوشی ها داخلشون شارژر مخصوص دارن که حداکثر و حداقل ولتاژ و جریان رو کنترل میکنن و به غیر از اون داخل تمام باطری های موبایل هم شارژ کنترل هست که شما رو از کنترل شارژ بی نیاز میکنه و فقط شما نیاز دارید ولتاژ و حداقل جریان مورد نیاز گوشی رو تامین کنید بقیه کار رو خودش انجام میده.
                برای هر برند گوشی ولتاژ شارژ مشخصی وجود داره که در برگه مشخصاتشون موجوده.
                شما دو راه داری یا یک ولتاژ میانگیر بگیر و هر سه رو با اون شارژ کن که بعضی از گوشی ها رو سریعتر و بعضی رو کندتر شارژ میکنه.
                و یا یه کلید سه حالته برای انتخاب ولتاژ شارژ برای هر گوشی بطور جداگانه بذار که اینطور بهتره.
                ولی چون سلول گرونه بهتره هدرش ندی و از تغذیه سوچینگ استفاده کنی که تا حدود بالای 80% بازدهشونه.
                ولی اگر اصرار به استفاده از رگلاتور معمولی داری از نوع LDO مثلا 1117 استفاده کن که زیر 1.5V افت ولتاژ دارن و ارزونه.

دیدگاه

روی شارژر گوشی یه قسمت نوشته به نامout putهمون خروجی شارژر منظورمه,مثلا برای یکیشون 5ولت 1آمپر نوشته,مقدار مورد نیاز همینه?با رگولاتور جریان و ولتاژی که معرفی کردید میشه روی این مقدار تنظیم کرد?البته رومدار یه آمپرمتر و ولتمتر نصب میکنم تا دقیقش بکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saber069
                    روی شارژر گوشی یه قسمت نوشته به نامout putهمون خروجی شارژر منظورمه,مثلا برای یکیشون 5ولت 1آمپر نوشته,مقدار مورد نیاز همینه?با رگولاتور جریان و ولتاژی که معرفی کردید میشه روی این مقدار تنظیم کرد?البته رومدار یه آمپرمتر و ولتمتر نصب میکنم تا دقیقش بکنم
                    نه به کنترل جریان نیازه نه اندازه گیری و نمایش.هیچ گوشی ای هم یک آمپر نمیکشه و شما هم نمیخوای همچین سلولی بخری که جواب یک آمپرو بده.یه گوشی حداکثر در حالت خالی بودن باطری کمتر از نصف جریان نامی باطری جریان میکشه که به راحتی با آمپر متر میتونی رو گوشی های مختلفت تست کنی.
                    شما فقط کافیه یه سلول 6V با جریان بین 500MA-1000MA بخری و فقط با یه دیود شاتکی مثلا 5819 بدی به گوشیات این کم خرجترین و پر بازده ترین راه شارژ خورشیدی هستش.
                    ولی نمیدونم بقیه زمان هایی که آفتاب هست ولی به شارژ نیاز نداری رو میخوای چکار کنی.
                    از من میشنوی سلول 9V/.3A بگیر و با شاتکی بده به دو تا باطری موبایل بالای یک آمپری موازی و بعد با رگلاتور سوچینگ 5.5V هر وقت خواستی با اونا گوشیاتو شارژ کنی.

دیدگاه

ببخشید خیلی سوال پیچتون میکنم,اونوقت اگه ولتاژ و جریان زیادباشه به باطری و گوشی آسیب نمیزنه?!

دیدگاه

من نمیخوام باطری رو ازگوشی جدا بکنم,سیم شارژرشو میخرم به خروجی وصل میکنم

دیدگاه

اصلا بفرض من 6ولت و 1آمپر رو تهیه کردم و به دیود شاتکی متصل بکنم,اگه به یکی از این گوشیام که رو outputشارژرش نوشته 5.9ولت و700میلی آمپر,اونوقت این گوشی یا باطریش ضربه نمیبینه?مگه اون آمپر و ولتی که بعنوان خروجی شارژر روش نوشته شده همون مقادیر اعمال شده به گوشی نیست,اونوقت اگه این شارژر دست ساز من به اینصورته یه کم میترسم که آسیب بزنه!مشکل یکی نیست!همونطور که گفتم برای دوتا گوشی که باهم ویژگیشون متفاوته درگیرم.نمیدونم شاید اطلاعاتم کمه و نمیدونم!فقط میخوام مطمئن بشم آسیبی به گوشی نمیرسه!

دیدگاه

اولا اون شارژر نیست و آدابتوره و شارژر داخل گوشی هستش و اگر 5V هزار آمپرم به گوشی بدین بازم با با 5V/700MA فرقی نداره و گوشی خودش جریان رو محدود میکنه و فقط شما باید ولتاژ استاندارد شارژ هر گوشی رو با حداکثر جریان مورد نیاز گوشی رو تعمین کنید.
                            مثلا برای سامسونگ و اریکسون 5V برای نوکیا حدود 6V برای گوشی های چینی 5.5V و ... که میانگین همه میشه 5.5V و جریان هم بستگی به مقداری داره که روی شارژر موبایل (آداپتور) مینویسه داره ولی از نظر من 700MA برای هر گوشی ای کافیه.

دیدگاه

اوکی,من اینو نمیدونستم,بخاطر سوالهای زیادم عذرمیخوام,واقعا متشکرم,سرتون رو درد آوردم ببخشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X