اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور ربات مسیر یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور ربات مسیر یاب

سلام
    من میخوام یک ربات مسیر یاب درست کنم از درایور l298استفاده کردم و فقط موندم دور موتورام باید چند باشه راستشو بخواین میخوام رباتم خیلی سریع بره مثل همه ربات های مسیر یابی که برای مسابقات میرن
    میخوام مثل سرعت این ربات باشه (لینک زیر رو ببینین یک فیلم از ربات مسیر یاب هست)
    http://hamedak20.persiangig.com/PicHamedPic/robot/MVI_3407.Flv
    Vaghti arzesha avaz mishan avazi ha ba arzesh mishan

پاسخ : موتور ربات مسیر یاب

بسته به ابعاد لاستیک توان موتور و تعداد دور گشتاور و وزن روبات و... سرعت یک روبات رو تعیین میکنه. فقط فک نکنی مثلا موتورت 1500 دور میتونه لاسیتک روباتت روتویه حالت باردار 1500 دور بچرخونه خیلی ها ابن اشتباه دیدم که کردن و خیال کردن روموتوری وقتی نوشته 1500 واقعا روباتشون با این سرعت میتونه پرواز کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
      بسته به ابعاد لاستیک توان موتور و تعداد دور گشتاور و وزن روبات و... سرعت یک روبات رو تعیین میکنه. فقط فک نکنی مثلا موتورت 1500 دور میتونه لاسیتک روباتت روتویه حالت باردار 1500 دور بچرخونه خیلی ها ابن اشتباه دیدم که کردن و خیال کردن روموتوری وقتی نوشته 1500 واقعا روباتشون با این سرعت میتونه پرواز کنه.
      الان فکر میکنی این رباتی که گفتم موتوراش چند دوره

دیدگاه

نمیدونم من تویه کار مسیریاب نیستم. بهتره از یکی که چند بار موتور واسه مسیر یاب تهیه کرده بپرسی.

دیدگاه

سلام و درود
          ببخشید من متاسفانه به خاطر سرعت کمه اینترنتم نمی تونم فیلم رو نگاه کنم فقط یه چند نکته در مورد موتورهای ربات مسیریاب:
          اگر شما تازه کارین بهتره موتور مورد انتخابتون سرعتش بین 100 تا 300 RPM باشه تا کنترل بهتری روی ربات و دیدن تغییراتش داشته باشین.
          چیزایی که باعث افزایش سرعت یک ربات مسیریاب میشه فقط موتورهای اون نیستن بلکه سنسورها و لاستیک هم موثرن و همچنین برنامه نویسی درست و حسابی.
          موفق باشید
          چرا ناراحتی پاتریک!
          + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
          - از دیدنش ناراحت شدی؟
          + نه
          پس چی ناراحتت کرده
          + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
            سلام و درود
            ببخشید من متاسفانه به خاطر سرعت کمه اینترنتم نمی تونم فیلم رو نگاه کنم فقط یه چند نکته در مورد موتورهای ربات مسیریاب:
            اگر شما تازه کارین بهتره موتور مورد انتخابتون سرعتش بین 100 تا 300 RPM باشه تا کنترل بهتری روی ربات و دیدن تغییراتش داشته باشین.
            چیزایی که باعث افزایش سرعت یک ربات مسیریاب میشه فقط موتورهای اون نیستن بلکه سنسورها و لاستیک هم موثرن و همچنین برنامه نویسی درست و حسابی.
            موفق باشید
            ممنون از راهنمایی هات ولی من ربات مسیر یاب زیادی درست کردم (500rpm)و خوب هم جواب گرفتم اما هیچ کدومش مثل این نبوده!!!!!!!

دیدگاه

یه سوال 500 دور رو به لاستیکی به قطر چند داداید؟؟ سرعت روباتت چند متر بر ثانبه بود؟؟ تثوذی نمیگم ها از نطر عملی؟؟

دیدگاه

توانتون چقدر بوده؟؟

دیدگاه

پیشنهاد می کنم از موتوری با دور 800 یا 1000 در دقیقه استفاده کنی، با یه قطر چرخ معقول و معمول (چرخهایی که توی مغازه های زیاد هستن و فروش بالاییم دارن)
                  اما مسلماً وقتی می خوای سرعت روباتت رو بیشتر کنی باید سرعت پردازش و سنس کردن ها هم بره بالاتر! مثلاً شدیداً پیشنهاد می کنم اگه می خوای با سرعت خیلی بالایی حرکت کنه ربات و مثلاً از همین 1000rpm استفاده کردی، از پ امپ های معمول یا ADC میکرو استفاده نکنی چون سرعت کار پردازش و سنس کردن (منظورم خروجی دادن مناسب حسگرها برای پردازش سریع توسط میکرویه) کم میشه! مثلاً میتونی از بافر استفاده کنی!
                  من خودم ترجیح میدم از سنسورهای مادون قرمز 3 یا 5 میل تکی فرستنده گیرنده استفاده کنم و خروجیشونم توسط یه بافر تقویت کنم! خیلی سرعت کار بالا میره!

نتیجه: درسته که دور موتور نقش زیادی در سرعت ربات داره، ولی قسمت های دیگه هم نقش های حیاتی رو ایفا می کنن و حواست باس به اونها هم باشه!

موفق باشی

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
                    یه سوال 500 دور رو به لاستیکی به قطر چند داداید؟؟ سرعت روباتت چند متر بر ثانبه بود؟؟ تثوذی نمیگم ها از نطر عملی؟؟
                    نمیدونم چند متر بر ثانیه بود وای اندازه چرخاش 5cmبود

دیدگاه

از نظر توری شما باید سرعتی حدود 2متر بر ثانیه با کسر وزن اندک روبات مسیر یاب داشته باشید که عملا نداشتید. همیشه دور بالا دلیل بر سرعت نیس.
                      عملا شما خیلی خیلی سرعت روباتتون پایین تر از این حد بوده که من میگم ایراد ازبار روی موتور و ضعیف بودن گیربکس و پایین بودن توان موتور.

دیدگاه

من یه سوال دارم ::
                        الان یعنی شما اینقدر به برنامتون مطمئنید که از خط خارج نمیشه ؟ که دارید بحث رو موتورا میکنید ؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdinasr
                          سلام
                          من میخوام یک ربات مسیر یاب درست کنم از درایور l298استفاده کردم و فقط موندم دور موتورام باید چند باشه راستشو بخواین میخوام رباتم خیلی سریع بره مثل همه ربات های مسیر یابی که برای مسابقات میرن
                          میخوام مثل سرعت این ربات باشه (لینک زیر رو ببینین یک فیلم از ربات مسیر یاب هست)
                          http://hamedak20.persiangig.com/PicHamedPic/robot/MVI_3407.Flv
                          این فیلم رهکاپ نیس ؟؟
                          بازم فیلم دارید از رهکاپ ؟؟
                          این اگه اشتباه نکنم تیم فلفل نبود ؟؟

دیدگاه

بزنید دورو ببرین بالا 1000 تا با یه lm317 کمش کنید بعدا که میرو تو محیط مسابقات میبینی چی میگم همه رباتاشون داره پرواز میکنه
                            چسب دورو هم فراموش نشه
                            مدت هاست نیستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X