اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

battery backup

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

battery backup

سلام.
    همگی سلام .من یه مدت زیادی دسترسی به اینترنت نداشتم و حالا خیلی کیف میکنم که دوباره با شما در تماسم.ولی از قدیم گفتن :سلام... بی تمع نیست.من یه مدار ساده سوییچینگ باتری کمکی نیاز دارم برای وقتی که برق میره وارد مدار بشه .
    با تشکر از همه عزیزان. :applause:

پاسخ : battery backup

سلام.
    خوش آمد گویی مجدد.
    یه لطفی کنید جستجو کنید، چون من خاطرم هست که این بحث قبلا مطرح شده بود. اینطوری سریع تر به جواب میرسید.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

برای چه ولتاإ¾ و آمپراإ¾ژی؟
      با دو تا دونه دیود میتونی این کار رو بکنی:

اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

اینم مدار Battery Backup. من از این مدار تو پروژه های زیادی استفاده کردم و می دونم که کار می کنه.

هنگامی که برق شهر موجود باشه ترانزیستور NPN Q2 روشن شده و در نتیجه ترانزیستور PNP Q1 اشباع شده و ولتاژ کلکتور آن 4.8 ولت میشه و در نتیجه دیود که از جنس شاتکی یا ژرمانیوم است را قطع می کنه و ولتاژی از باتری کشیده نمی شه. وقتی برق قطع میشه ترانزیستور Q1, Q2 خاموش شده و جلوی برگشت جریان را می گیره و در نتیجه دیود روشن شده و ولتاژ را به 4.3 ولت می رسونه.

دقت کن که توی این مدار از سه عدد باتری استفاده شده. اگه دوست داری ولتاژت بیش از 4.3 ولت باشه چهار تا باتری بذار و دیود را 2 تا دیود سیلیکونی به صورت سری بذار ( کاری که من خودم اغلب می کنم ).

منبع مدار کتاب میکرو آقای سنایی (استاد خودم ) می باشد.

http://www.speedyshare.com/366255404.html

or

از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
        گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

اینم یه مدار Battery Backup دیگه. اینم مدار خوبیه . من بستم کار می کنه...

منبع مدار کتاب میکرو آقای سنایی (استاد خودم ) می باشد

http://www.speedyshare.com/954664284.html

or

دیدگاه

خوب عزیز جان این مدارهای شما چه فرقی با مدار من دارند؟ :eek: به جز اینکه باعث اتلاف وقت و هزینه میشند؟
            توی اون روش من صرفا دیگه این مهم نیست که باتریهای شما چند ولت باشه.برحسب نیازت میتونی همه کاری بکنی.هروقت که Vcc بزرگتر از ولتاژ باتری باشه از باتری استفاده ای نمیشه.برعکس وقتی که Vcc کمتر از ولتاژ باتری یا صفر باشه باتری وارد مدار میشه.البته کارای دیگه ای هم میشه کرد که حتی اون دراپ ولتاژ دیود هم از بین بره...
            اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

خوب توی مدار باتری بک پ , باتری نباید قبل از اینکه برق قطع بشه وارد مدار بشه. چون در این صورت باتری ها مصرف می شند و تموم می شندو در موقع لزوم کارایی ندارند.

توی مدار شما اگه ولتاژ VCC و باتری برابر باشند , میشه دو منبع ولتاژ مواژی و از هر دو تاشون جریان کشیده می شه .

حالا فرض کنیم که از چهار تا باتری 1.5 ولتی استفاده کردی یعنی 6 ولت , افت روی دیود را که ازش کم کنیم میشه 5.3 ولت. حالا اگه VCC باشه 5.7 ولت , افت روی دیود را که ازش کم کنیم میشه 5 ولت . پس می بینی که توی یه مدار عملی با مقادیر معمول ولتاژ , VCC کمتر از ولتاژ باتریه و باتری ها همیشه توی مدارند. تازه ما توی این فرض 5.7 ولت را فرض کردیم که خودش غیر عادیه . اگه می گرفتیم 5 ولت که تازه اوضاع بد تر می شم.

نمی دونم , شاید منظورم را بد بیان کردم. امیدوارم بفهمید چی گفتم.

در ضمن این مدارهایی که گذاشتم مدارهای پر کاربردی اند. منم طراحیشون نکردم که ارزش طراحیش به من برسه. من فقط با Proteus کشیدمشون و اینجا گذاشتم. همین ...

ارزش مدار شما از اون جهت بیشتره که خودتون طراحی کردید...

دیدگاه

خوب باید بگم که کاملا برعکس.مدارهای شما کوچکترین تفاوتی به لحاظ کارکرد با مدار من ندارند.بلکه هردو یک ساختمان کلی دارند و اون هم اختلاف ولتاإ¾ برای خاموش یا روشن کردن دیودهای یکی از دو مسیره.هردو مدار شما درمورد مواردی که فرمودین دقیقا شبیه مدار من عمل میکنند و هیچ تفاوتی ندارند.(بجز همون موارد هزینه و وقت).

حالا من گفتم که توی مدار من میشه اون دراپ ولتاإ¾ دیود رو هم حذف کرد.
                بله میشه.چون علی الاصول منابع تغذیه ما (همونVcc) خروجی ولتاإ¾ مستقیم یک پل دیود هستش پس میشه به راحتی اون دیود مسیر Vcc رو برداشت بدون اینکه مشکلی پیش بیاد.اینطوری دیگه دراپ ولتاإ¾ از Vcc برداشته میشه.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                  [b]خوب توی مدار باتری بک پ , باتری نباید قبل از اینکه برق قطع بشه وارد مدار بشه. چون در این صورت باتری ها مصرف می شند و تموم می شندو در موقع لزوم کارایی ندارند.

توی مدار شما اگه ولتاژ VCC و باتری برابر باشند , میشه دو منبع ولتاژ مواژی و از هر دو تاشون جریان کشیده می شه .
                  دقیقا توی مدار شما هم همین اتفاق میفته. :smile:

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

سلام

بابا من که نگفتم مدار شما کار نمی کنه که ناراحت شدید.

فقط یه سوال. میشه ولتاژ VCC و باتری را برای اینکه تغذیه 5 ولت داشته باشیم بگی ؟

دیدگاه

میشه دقیقا بگی از کجای حرفای من بوی ناراحتی میومد؟؟؟؟!!!
                      من کجا ناراحت شدم؟؟ من اینطوریم: :smile:
                      در مورد سوالت خوب اگه اون دیود مسیر Vcc رو همونطوری که گفتم برداری Vcc باید 5 ولت باشه و اگه بر نداری 5.6 ولت (به همون اندازه دراپ دیود) و باتری هم که 5.6 ولت.

بازم میگم که مدار من به هیچ وجه به لحاظ اساس کارکرد تفاوتی با مدار شما نداره و فقط توی این دوتا مداری که شما دادی صرفا لقمه دور کله میچرخه تا به دهن برسه !!!.
                      هر دوتا مدار احتمالا به منظور نوعی آموزش روشن و خاموش شدن دیودها به وجود اومدن والا به هیچ وجه اساسی نیستند و به هیچ وجه توجیهی برای این آرایش برای این کاربرد وجود نداره.
                      موفق باشی. :biggrin: :smile:

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

آقای نحوی میشه بگید چرا پست من را حذف کردید ؟ :cry2: :cry2: :cry2:

من فقط گفتم باتری 5.6 کجا پیدا می شه ؟؟؟

آقا مهرداد شما بردید ( البته به لطف داور ها )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                          آقای نحوی میشه بگید چرا پست من را حذف کردید ؟ :cry2: :cry2: :cry2:

من فقط گفتم باتری 5.6 کجا پیدا می شه ؟؟؟

آقا مهرداد شما بردید ( البته به لطف داور ها )
                          سلام.
                          ایمان جان این بحث رو ادامه ندید.
                          مهرداد جان هم پاسخ داده بودن پست ایشون هم پاک شده.
                          بحث برد و باخت نیست :agree:.
                          موفق باشید.
                          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

آهان ... خوب ببخشید :icon_razz:

دیدگاه

سلام
                              خسته نباشید
                              لینک دانلودش خرابه
                              این مدارو یه بار دیگه پ میکنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X