ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15

موضوع: battery backup

2006/08/22
    39
    0

battery backup

سلام.
    همگی سلام .من یه مدت زیادی دسترسی به اینترنت نداشتم و حالا خیلی کیف میکنم که دوباره با شما در تماسم.ولی از قدیم گفتن :سلام... بی تمع نیست.من یه مدار ساده سوییچینگ باتری کمکی نیاز دارم برای وقتی که برق میره وارد مدار بشه .
    با تشکر از همه عزیزان. :applause:
    2005/06/10
    بابل
    1,808
    34

پاسخ : battery backup

سلام.
    خوش آمد گويي مجدد.
    يه لطفي كنيد جستجو كنيد، چون من خاطرم هست كه اين بحث قبلا مطرح شده بود. اينطوري سريع تر به جواب ميرسيد.
    موفق باشيد.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ*ي جهاد فيآ*سبيلآ*الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ*هاست و جاذبهآ*هايي كه تو را به خاك ميآ*چسباند.
    چكمهآ*هايت را بپوش، رهآ*توشهآ*ات را بردار و هجرت كن.
    2007/03/22
    زیر خطوط 400 کیلو ولت
    231
    10

براي چه ولتاإ¾ و آمپراإ¾ژي؟
    با دو تا دونه ديود ميتوني اين كار رو بكني:

[size=10pt]اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.[/size]

[size=18pt]پارسی را پاس داریم[/size]
    2007/06/27
    اصفهان
    373
    4

اينم مدار Battery Backup. من از اين مدار تو پروژه هاي زيادي استفاده کردم و مي دونم که کار مي کنه.

هنگامي که برق شهر موجود باشه ترانزيستور NPN Q2 روشن شده و در نتيجه ترانزيستور PNP Q1 اشباع شده و ولتاژ کلکتور آن 4.8 ولت ميشه و در نتيجه ديود که از جنس شاتکي يا ژرمانيوم است را قطع مي کنه و ولتاژي از باتري کشيده نمي شه. وقتي برق قطع ميشه ترانزيستور Q1, Q2 خاموش شده و جلوي برگشت جريان را مي گيره و در نتيجه ديود روشن شده و ولتاژ را به 4.3 ولت مي رسونه.

دقت کن که توي اين مدار از سه عدد باتري استفاده شده. اگه دوست داري ولتاژت بيش از 4.3 ولت باشه چهار تا باتري بذار و ديود را 2 تا ديود سيليکوني به صورت سري بذار ( کاري که من خودم اغلب مي کنم ).

منبع مدار کتاب ميکرو آقاي سنايي (استاد خودم ) مي باشد.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

or

از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !
    2007/06/27
    اصفهان
    373
    4

اينم يه مدار Battery Backup ديگه. اينم مدار خوبيه . من بستم کار مي کنه...

منبع مدار کتاب ميکرو آقاي سنايي (استاد خودم ) مي باشد

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

or

2007/03/22
    زیر خطوط 400 کیلو ولت
    231
    10

خوب عزیز جان این مدارهای شما چه فرقی با مدار من دارند؟ :eek: به جز اینکه باعث اتلاف وقت و هزینه میشند؟
    توی اون روش من صرفا دیگه این مهم نیست که باتریهای شما چند ولت باشه.برحسب نیازت میتونی همه کاری بکنی.هروقت که Vcc بزرگتر از ولتاژ باتری باشه از باتری استفاده ای نمیشه.برعکس وقتی که Vcc کمتر از ولتاژ باتری یا صفر باشه باتری وارد مدار میشه.البته کارای دیگه ای هم میشه کرد که حتی اون دراپ ولتاژ دیود هم از بین بره...
    [size=10pt]اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.[/size]

2007/06/27
    اصفهان
    373
    4

خوب توی مدار باتری بک پ , باتری نباید قبل از اینکه برق قطع بشه وارد مدار بشه. چون در این صورت باتری ها مصرف می شند و تموم می شندو در موقع لزوم کارایی ندارند.

توی مدار شما اگه ولتاژ VCC و باتری برابر باشند , میشه دو منبع ولتاژ مواژی و از هر دو تاشون جریان کشیده می شه .

حالا فرض کنیم که از چهار تا باتری 1.5 ولتی استفاده کردی یعنی 6 ولت , افت روی دیود را که ازش کم کنیم میشه 5.3 ولت. حالا اگه VCC باشه 5.7 ولت , افت روی دیود را که ازش کم کنیم میشه 5 ولت . پس می بینی که توی یه مدار عملی با مقادیر معمول ولتاژ , VCC کمتر از ولتاژ باتریه و باتری ها همیشه توی مدارند. تازه ما توی این فرض 5.7 ولت را فرض کردیم که خودش غیر عادیه . اگه می گرفتیم 5 ولت که تازه اوضاع بد تر می شم.

نمی دونم , شاید منظورم را بد بیان کردم. امیدوارم بفهمید چی گفتم.

در ضمن این مدارهایی که گذاشتم مدارهای پر کاربردی اند. منم طراحیشون نکردم که ارزش طراحیش به من برسه. من فقط با Proteus کشیدمشون و اینجا گذاشتم. همین ...

ارزش مدار شما از اون جهت بیشتره که خودتون طراحی کردید...
    2007/03/22
    زیر خطوط 400 کیلو ولت
    231
    10

خوب بايد بگم كه كاملا برعكس.مدارهاي شما كوچكترين تفاوتي به لحاظ كاركرد با مدار من ندارند.بلكه هردو يك ساختمان كلي دارند و اون هم اختلاف ولتاإ¾ براي خاموش يا روشن كردن ديودهاي يكي از دو مسيره.هردو مدار شما درمورد مواردي كه فرمودين دقيقا شبيه مدار من عمل ميكنند و هيچ تفاوتي ندارند.(بجز همون موارد هزينه و وقت).

حالا من گفتم كه توي مدار من ميشه اون دراپ ولتاإ¾ ديود رو هم حذف كرد.
    بله ميشه.چون علي الاصول منابع تغذيه ما (همونVcc) خروجي ولتاإ¾ مستقيم يك پل ديود هستش پس ميشه به راحتي اون ديود مسير Vcc رو برداشت بدون اينكه مشكلي پيش بياد.اينطوري ديگه دراپ ولتاإ¾ از Vcc برداشته ميشه.

2007/03/22
    زیر خطوط 400 کیلو ولت
    231
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط iman.abtahi
    [b]خوب توی مدار باتری بک پ , باتری نباید قبل از اینکه برق قطع بشه وارد مدار بشه. چون در این صورت باتری ها مصرف می شند و تموم می شندو در موقع لزوم کارایی ندارند.

توی مدار شما اگه ولتاژ VCC و باتری برابر باشند , میشه دو منبع ولتاژ مواژی و از هر دو تاشون جریان کشیده می شه .
    دقيقا توي مدار شما هم همين اتفاق ميفته. :smile:

2007/06/27
    اصفهان
    373
    4

سلام

بابا من که نگفتم مدار شما کار نمی کنه که ناراحت شدید.

فقط یه سوال. میشه ولتاژ VCC و باتری را برای اینکه تغذیه 5 ولت داشته باشیم بگی ؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15