اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید لمسی خازنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید لمسی خازنی

سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی!
    حتما دیدید این گونه کلید هارو... کلید هایی بسیار جالب و پرکاربرد
    همونطور که از اسم تایپیک پیداست من در حال کار با مدار کلید لمسی خازنی برای روشن و خاموش کردن یک امپ و همچنین مدارات دیگه نیاز دارم همونطور که میدونید این نوع کلید در واقع برخلاف کلید های مکانیکی هیچ قطعه متحرکی ندارند و طبیعتا عمر کاری بسیار بالایی دارن همچنین میشه اونها رو پشت اجسام نارسانا مثل چوب و شیشه و پلاستیک قرار داد و با لمس شی جلوی اون کلید فعال میشه و همچنین کثیفی و عوامل دیگه فیزیکی برخلاف کلید های مکانیکی روی اونها تاثیری نداره و چند تا مزیت دیگه...
    این کلید ها چند سالیه که توی صنعت و همچنین انواع دستگاه ها بخاطر مزایای بسیاری که دارن استفاده گسترده ای میشه مثلا الان کنترل پنل روی قاب اکثر تلوزیون ها و یخچال های جدید و بقیه لوازم خانگی از این کلید ها استفاده میشه حالا اومدن برای راحتی در طراحی مدارات این نوغ کلید ها سنسور های لمسی زیادی تولید کردن مثلا شرکت اتمل تو سایتش که برین یه قسمت touch sensors داره که ای سی هایی تولید کرده که خیلی راحت اثر دست رو حس میکنن و در خروجشون ولتاژ های لاجیک میدن که به وسیله میکرو های میشه به راحتی باشون کار کرد :applause:
    خب حالا که این همه مزایا داره چرا ما ازش استفاده نکنیم؟؟ هم قابلیت های زیادی داره هم این که با دستگاه هایی که میسازیم جلوه خاصی میده و خیلی شیک میشه
    کارکرد مدار اشکار ساز خازنی به صورت خیلی خلاصه به این صورته مدار خازن بسیار کوچکی که بدن داره رو سنس میکنه و متناسب با اون خروجی تحویل میده
    این که من کلمه خازنی رو پر رنگ کردم به خاطر اینه که نوعی دیگه کلید لمسی هست که عملکرد ساده تری نسبت به مدار خازنی داره و از 2 تیکه رسانا که با فاصله کمی نسبت به هم قرار گرفتن درست میشه و یه مدار ساده که با لمس 2 تا تیکه رسانا بطور همزمان مدار عمل میکنه...

عرضم به خدمتتون که من خیلی دنبال این نوع مدارات بودم خب چند تا مدار رو هم امتحان کردم و خوب هم جواب داده :agree:
    البته بگم که چون توی بازار ای سی های تشخیص تاچ رو نداریم :cry2: مجبوریم خودمون مدارات رو بسازیم :angry:
    اول از همه چند تا مدار تشخیص دهنده تاچ رو میزارم تا ببینید:
    اینا چند نمونه از مدارای اشکار ساز هستش که به خاطر موجود نبودن اون ماسفت های لاجیک :cry: نشد امتحانشون کنم...

این هم یکی دیگه:

اینم نمونه مداریه که با یه 555 ساخته شده...

این رو امتحان نکردم یه نمونه شبیه این بود که رله رو نداشت با لمس 1 ولت در خروجی ولتاژ میداد که به هیچ دردی نمیخورد :NO: کلا از 555 اومدم بیرون و اینم امتحانش نکردم دیگه
    نمونه مداری که من امتحان کردم این مدارات بوده:

این مدار که تا الان بهترین مداری بوده که من امتحانش کردم به این صورت که با لمس اون پلیت فلزی در خروجی 5 ولت و در حالت عادی (بدون لمس) 0 ولت در خروجی مشاهده میشه مدار ساده ای هم داره و عملکرد لحظه ای داره البته این رو هم بگم که مثل کلید های لمسی نیست که از پشت اجسام هم کار کنه باید دست حتما به ورق فلزی بخوره ولی همین هم خیلی عالیه

این مدار رو هم تازگیا امتحان کردم...
    عمل کرد نسبتا خوبی داره و به صورت taggle (یک بار روشن یک بار خاموش) عمل میکنه ولی کارایی و دقت مدار بالایی رو نداره به صورتی که بد روشن میشه و حتما باید زمان کوتاهی بین روشن شدن و خاموش شدنش بگذره (این زمان با تغییر خازن 1uf تغییر میکنه) همچنین حساسیت جالبی نداره (با تغییر اون خازنای 5.6 تا 22 پیکوفاراد) البته یه حسنی که داره اینه که عملکردش به صورت taggle هست :agree:

خب حالا من تصمیم دارن که همون مداری که عملکرد خوبی داره رو خروجیش رو بصورت taggle کنم
    برای این کار به مدار taggle switch نیاز داریم که مداراتش هم با 555 موجوده هم با 4013 هم با 4017 و...
    برای مدار taggle ترجیح میدم از 555 استفاده نکنم ای سی های دیگه ثبات و عملکرد بهتری دارن :agree:
    خب اول 3 نمونه این مدار رو که با استفاده از 3 ای سی بالا هست رو میزارم:

با 4013 که من کیت این مدار رو دارم و به خوبی کار میکنه :job: عملکردش به این صورته که با یه بار فشار دادنه شاسی رله فعال میشه و با فشار دادنه مجدد شاسی رله غیر فعال میشه البته میشه اون شاسی رو برداشت و با +12 ولت مدار رو تحریک کرد شماتیک کیت من خیلی شبیه به این شماتیک هست:

این هم لینکش:
    http://www.hobby-circuits.com/circui...g-push-button#

با 4017 که این مدار رو میخوام امتحان کنم ولی الان 4017 ندارم ولی جالبه که قطعاتش خیلی کمتر مدار بالاییه!

این هم لینکش:
    http://electroschematics.com/5504/toggle-switch/
    همونطور که میبینید برای این دیگه شاسی نذاشته و گفته با پالس تحریک میشه اما مقدار پالس باید چقدر باشه؟
    با 5 ولت میشه؟

در اخر هم با 555 که من تستش نکردم ولی سایتش ساخته و تست شدست

این هم لینکش:
    http://www.electronics-lab.com/proje...012/index.html

خب همونطور که دیدین مدارات خاصی نداره فقط کافیه خروجی مدار اشکار ساز لمسی خازنی رو به یکی از این مدارات بدیم تا مدار لمسی مون از حالت لحظه ای به حالت taggle تغییر پیدا کنه و بشه در مداراتمون به راحتی از این کلید بسیار جالب استفاده کرد

فقط الان من 99 کار رو رفتم و یه جایی به مشکل برخوردم :angry:
    مشکلم اینه که اون مدار لمسی همونطور که گفتم با لمس پلیت فلزی ولتاژ 5 ولت تو خروجی میاد برای تحریک مدار اماده من (همون 4013) 12+ ولت لازمه که مدار لمسی نمیتونه اونو تحریک کنه
    برای تحریک مدار taggle با های ولتاژ عزیز که مشورت میکردم گفتن یکی از راحت ترین و بهترین راه استفاده از اپتوکوپلر هست که به وسیله ای 5 ولت (خروجی مدار لمسی) 12 ولت رو به ورودی مدار 4013 بدیم تا راه بیافته مدارش هم ساده هست یه تایپیک هم توی همین انجمن به نام "ترانزیستور قدرت به جای رله" هست که در صفحه دوم اون با اپتو کوپلر و 5 ولت میکرو یه ماسفت رو راه انداختند...
    اینم عکسش:

خب حالا اساتید و دوستان میشه اون مدار رو جوری تغییر داد که به جای اون ماسفت با دادن 5 ولت به رله 12 ولت به مدار taggle وصل بشه؟؟ اینجوری مشکل تحریک مدار فلیپ فلاپ هم حل میشه و میشه با مدار لمسی ارتباطش داد و نهابتا یه مدار واحد درست کرد...
    چه راه های دیگه میشه برای ارتباط این 2 تا مدار به کار برد؟
    ببخشید تعداد عکس ها زیاده!!
    ممنون میشم نظرات و پیشنهاداتتون رو در مورد این مدارات بدین تا یه مدار خوب درست کنیم که کاربرد وسیعی داره و خیلی ها هم دنبال این مدار هستن :agree: من تو سرچی که کردم (هم فارسی هم انگلیسی) اصلا مدار لمسی taggle نبود برای همین از دوستان میخوام کمک کنن تا این مدار رو پیش ببریم چون بسیار کاربردیه و اگر کسی بعدا دتبال چنین مداری بود بتونه به راحتی یکیشو بسازه :job:
    ممنون از همگی

پاسخ : کلید لمسی خازنی

دوستان نظری پیشنهادی نصیحتی هیچی ندارین؟ :cry2: :cry2: :angry:

دیدگاه

4013 که من کیت این مدار رو دارم و به خوبی کار میکنه- 4013
      شما مدار 4013 رو / بیس ترانزیستور راه انداز رله رو قطع کن و به جاش یک ال ای دی بذار (با مقاومت تا منفی) و مدارو به 5 ولت وصل کن ببین چجوری کار میکنه /
      نتیجه رو بگو تا بعد ....

دیدگاه

اینها هیچ کدوم خازنی نیست . فقط با مقاومت پوست دست یا القای الکتریکی بدن کار میکنه .
        کلید خازنی بدون تماس الکتریکی مستقیم دسته . عین کلید مانیتور های ال جی
        قبلا بحث شده
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام
          جناب aliila اتفاقا منم گفتم که اینا بدون تماس مستقیم دست به ورودیشون کار نمیکنن اما من هرچی درمورد کلید خازنی سرچ کردم همین مدار ها اومد!!
          این تایپیکی که گفتید در موردش بحث شده میشه لینکش رو بزارید؟؟
          مدارات لمسی خازنی سراغ دارید؟
          ممنون از نظرتون

دیدگاه

چی شد پس
            اگر از عملکرد خود مدار 4013 با 5 ولت مطمئن شدی (بدون رله) نیازی به اضافه کردن قطعه نداری
            کافیه این تغییر و جابجایی رو بدی / همیشه بهتره که مدارات کنترل با یک ولتاژ و معمولا با 5 ولت کار کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
              سلام
              جناب aliila اتفاقا منم گفتم که اینا بدون تماس مستقیم دست به ورودیشون کار نمیکنن اما من هرچی درمورد کلید خازنی سرچ کردم همین مدار ها اومد!!
              این تایپیکی که گفتید در موردش بحث شده میشه لینکش رو بزارید؟؟
              مدارات لمسی خازنی سراغ دارید؟
              ممنون از نظرتون
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53719.0
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

شما مدار 4013 رو / بیس ترانزیستور راه انداز رله رو قطع کن و به جاش یک ال ای دی بذار (با مقاومت تا منفی) و مدارو به 5 ولت وصل کن ببین چجوری کار میکنه /
                نتیجه رو بگو تا بعد ....
                سلام
                شرمنده که دیر شد به خاطر اون گرفتاری نتونستم زود تر تست کنم :sad:
                عرضم به خدمتت این کاری که گفتی رو کردم مدار هم با 5 ولت به خوبی کار میکنه اما یه اشکالی هست اون هم این که ولتاژ و جریان خروجی به شدت میاد پایین!! یعنی با 5 ولت که مدار رو تست میکنم کار میکنه ولی در حالت فعال امیتر 1.8 ولت با جریان خیلی کم خروجی داره که LED رو هم نصفه نیمه روشن میکنه :angry: البته برای LED مقاومت نذاشتم و اینجوریه وگرنه با مقاومت که اصلا روشن نمیشه!! تازه اون مقاومت 47 اهم سر مثبت تغذیه رو هم نذاشتم!!
                حالا میگی چیکار کنم؟؟
                درضمن اومدم خروجی مدار لمسی رو به ورودی این مدار وصل کردم و 2 تاشون رو با 5 ولت راه انداختم...
                مدار به خوبی کار میکنه و با لمس LED رو که گذاشتم خاموش رو روشن میشه!!
                پس مشکل تحریک مدار فلیپ فلاپ حل شد چون این مدار فلیپ فلاپ که گذاشتم با 5 ولت هم تحریک میشه ولی اون کیته که دارم چون یکم فرق میکنه تحریک نمیشه :nice:
                خب حالا مشکل تحریک مدار فلیپ فلاپ حل شد ولی حالا مشکل کم بودن خروجی اتفاق افتاده!!
                البته فکر کنم اخرش مدار فلیپ فلاپ رو با 12 ولت باید راه بندازم مدار لمسی رو با 5 ولت!!

دیدگاه

یعنی با 5 ولت که مدار رو تست میکنم کار میکنه ولی در حالت فعال امیتر 1.8 ولت با جریان خیلی کم خروجی داره که LED رو هم نصفه نیمه روشن میکنه :angry:
                  oo:
                  مهدی جان کجایی پس . حواست نیستا / 5 ولت به مدار میدی و بیس ترانزیستور رو قطع کن و فقط کافیه خروجی 4013 تا منفی بتونه یه LED روشن کنه /یعنی پایه 12 تا زمین
                  اگر تونست روشن کنه ، تغییرات رو که واست کشیدم یه بار دقیق نگاه کن (امیتر به زمین وصل میشه )

خب حالا مشکل تحریک مدار فلیپ فلاپ حل شد ولی حالا مشکل کم بودن خروجی اتفاق افتاده!!
                  البته فکر کنم اخرش مدار فلیپ فلاپ رو با 12 ولت باید راه بندازم مدار لمسی رو با 5 ولت!!
                  1 بار گفتم بهتره فقط با یک ولتاژ وصل بشن نگاه کن (فقط بجز تغذیه خود رله)

دیدگاه

مهدی جان کجایی پس . حواست نیستا / 5 ولت به مدار میدی و بیس ترانزیستور رو قطع کن و فقط کافیه خروجی 4013 تا منفی بتونه یه LED روشن کنه /یعنی پایه 12 تا زمین
                    اگر تونست روشن کنه ، تغییرات رو که واست کشیدم یه بار دقیق نگاه کن (امیتر به زمین وصل میشه )
                    ئه شرمنده های ولتاژ جان من همین کاری رو هم که گفته بودی کردم (یادم رفت بنویسم) اما LED اصلا روشن نمیشه (با نور خیلی کم روشن میشه) ولی وقتی به جای رله LED میزارم بهتر میشه ولی بازم نورش کمه (1.8 ولت)
                    مدار رو هم با تغییراتی که دادی وصل کردم (امیتر به زمین LED به کلکتور) اما ایندفعه اصلا LED روشن نمیشه!!
                    البته به جای 2n3904 من BC547 گذاشتم تقریبا مشخصاتشون یکیه
                    فکر کنم این مدار 5 ولت براش کمه! باید با همون 12 روشن بشه...
                    1 بار گفتم بهتره فقط با یک ولتاژ وصل بشن نگاه کن (فقط بجز تغذیه خود رله)
                    خب منم همینکارو کردم دیگه!! 2 تا مدارو با 5 ولت راه انداختم

دیدگاه

بدون ترانزیستور ولتاژ خروجیش چقدر بود ؟
                      پس یعنی وقتی ال ای دی تو کلکتور تا مثبت گذاشتی روشن نشد ؟ به ال ای دی 12 ولت دادی دیگه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                        بدون ترانزیستور ولتاژ خروجیش چقدر بود ؟
                        پس یعنی وقتی ال ای دی تو کلکتور تا مثبت گذاشتی روشن نشد ؟ به ال ای دی 12 ولت دادی دیگه ؟
                        بدون ترانزیستور اگه به LED وصل نباشه 5 ولت (جریان خیلی کم) اگه به LED وصل بشه 1.6 ولت (جریان به شدت کم میشه و LED به زور یه در حد یه نقطه روشن میشه :sad:
                        پس یعنی وقتی ال ای دی تو کلکتور تا مثبت گذاشتی روشن نشد ؟ به ال ای دی 12 ولت دادی دیگه
                        اره اصلا روشن نشد...
                        به LED هم نه دیگه یه سرش به زمین 5 ولته یه سر دیگش یه کلکتور یا خود ای سی هست

دیدگاه

به LED هم نه دیگه یه سرش به زمین 5 ولته یه سر دیگش یه امیتر یا خود ای سی هست
                          وقتی مینویسی یه بار از رو جمله ات از طرف کس دیگه بخون ببین قابل درک هست
                          مهدی جان بدو برو دوباره به اون عکس نگاه کن این چند بار

به جاهایی که دورش خط کشیدم دقت کن

دیدگاه

X_X X_X X_X
                            داداش شرمنده حواسم به اون 12 که کشیدی نبود X_X
                            در ضمن الان خواستم یه چی دیگه بگم...
                            نزنیااا... :-S
                            پلاریته دیود رو تو وصل کردن به امیتر اشتباه زده بودم روشن نمیشد الان یهو این سوتی فوق خفن رو دیدم
                            حالا شد دیود روشن و خاموش میشه
                            شرمنده به اون دلیل حواسم جمع نیست چند روزه :sad:

دیدگاه

اون تغییرو میبینی (دورش خط بزرگ کشیدم ) اگر تو بیس 0.6 ولت هم باشه حله / جریانش اگه نتونه ال ای دی رو روشن کنه باز هم بسه به این میگیم چی : امیتر مشترک . پس کلکتور رو به رله وصل کن و سر دیگه رله به 12 وصل کن و بقیه مدارات همه با 5 ولت

خارج از این بحث محض اطلاع :
                              {{ ولی وقتی مصرف کننده تو امیتر هست باید حتما به بیس به اندازه تغذیه ولتاژ بدی تا ترانزیستور مثل کلید عمل کنه وگرنه .... در واقع کلکتور مشترک بدرد تثبیت ولتاژ میخوره
                              یعنی به کلکتور 12 ولت میدی و بیس رو به هر ولتاژی وصل کنی منهای 0.6 ولت در امیتر خروجی داری مثلا با تقسیم ولتاژ 5.6 ولت به بیس میدی و در امیتر 5 ولت میگیری در این حالت یک زنر 5.6 هم در بیس بذاری یک رگولاتور ساخته میشه }}

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X