ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 55
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

کليد لمسي خازني

سلام خدمت دوستان و اساتيد گرامي!
    حتما ديديد اين گونه کليد هارو... کليد هايي بسيار جالب و پرکاربرد
    همونطور که از اسم تايپيک پيداست من در حال کار با مدار کليد لمسي خازني براي روشن و خاموش کردن يک امپ و همچنين مدارات ديگه نياز دارم همونطور که ميدونيد اين نوع کليد در واقع برخلاف کليد هاي مکانيکي هيچ قطعه متحرکي ندارند و طبيعتا عمر کاري بسيار بالايي دارن همچنين ميشه اونها رو پشت اجسام نارسانا مثل چوب و شيشه و پلاستيک قرار داد و با لمس شي جلوي اون کليد فعال ميشه و همچنين کثيفي و عوامل ديگه فيزيکي برخلاف کليد هاي مکانيکي روي اونها تاثيري نداره و چند تا مزيت ديگه...
    اين کليد ها چند ساليه که توي صنعت و همچنين انواع دستگاه ها بخاطر مزاياي بسياري که دارن استفاده گسترده اي ميشه مثلا الان کنترل پنل روي قاب اکثر تلوزيون ها و يخچال هاي جديد و بقيه لوازم خانگي از اين کليد ها استفاده ميشه حالا اومدن براي راحتي در طراحي مدارات اين نوغ کليد ها سنسور هاي لمسي زيادي توليد کردن مثلا شرکت اتمل تو سايتش که برين يه قسمت touch sensors داره که اي سي هايي توليد کرده که خيلي راحت اثر دست رو حس ميکنن و در خروجشون ولتاژ هاي لاجيک ميدن که به وسيله ميکرو هاي ميشه به راحتي باشون کار کرد :applause:
    خب حالا که اين همه مزايا داره چرا ما ازش استفاده نکنيم؟؟ هم قابليت هاي زيادي داره هم اين که با دستگاه هايي که ميسازيم جلوه خاصي ميده و خيلي شيک ميشه
    کارکرد مدار اشکار ساز خازني به صورت خيلي خلاصه به اين صورته مدار خازن بسيار کوچکي که بدن داره رو سنس ميکنه و متناسب با اون خروجي تحويل ميده
    اين که من کلمه خازني رو پر رنگ کردم به خاطر اينه که نوعي ديگه کليد لمسي هست که عملکرد ساده تري نسبت به مدار خازني داره و از 2 تيکه رسانا که با فاصله کمي نسبت به هم قرار گرفتن درست ميشه و يه مدار ساده که با لمس 2 تا تيکه رسانا بطور همزمان مدار عمل ميکنه...

عرضم به خدمتتون که من خيلي دنبال اين نوع مدارات بودم خب چند تا مدار رو هم امتحان کردم و خوب هم جواب داده :agree:
    البته بگم که چون توي بازار اي سي هاي تشخيص تاچ رو نداريم :cry2: مجبوريم خودمون مدارات رو بسازيم :angry:
    اول از همه چند تا مدار تشخيص دهنده تاچ رو ميزارم تا ببينيد:
    اينا چند نمونه از مداراي اشکار ساز هستش که به خاطر موجود نبودن اون ماسفت هاي لاجيک :cry: نشد امتحانشون کنم...

اين هم يکي ديگه:

اينم نمونه مداريه که با يه 555 ساخته شده...

اين رو امتحان نکردم يه نمونه شبيه اين بود که رله رو نداشت با لمس 1 ولت در خروجي ولتاژ ميداد که به هيچ دردي نميخورد :NO: کلا از 555 اومدم بيرون و اينم امتحانش نکردم ديگه
    نمونه مداري که من امتحان کردم اين مدارات بوده:

اين مدار که تا الان بهترين مداري بوده که من امتحانش کردم به اين صورت که با لمس اون پليت فلزي در خروجي 5 ولت و در حالت عادي (بدون لمس) 0 ولت در خروجي مشاهده ميشه مدار ساده اي هم داره و عملکرد لحظه اي داره البته اين رو هم بگم که مثل کليد هاي لمسي نيست که از پشت اجسام هم کار کنه بايد دست حتما به ورق فلزي بخوره ولي همين هم خيلي عاليه

اين مدار رو هم تازگيا امتحان کردم...
    عمل کرد نسبتا خوبي داره و به صورت taggle (يک بار روشن يک بار خاموش) عمل ميکنه ولي کارايي و دقت مدار بالايي رو نداره به صورتي که بد روشن ميشه و حتما بايد زمان کوتاهي بين روشن شدن و خاموش شدنش بگذره (اين زمان با تغيير خازن 1uf تغيير ميکنه) همچنين حساسيت جالبي نداره (با تغيير اون خازناي 5.6 تا 22 پيکوفاراد) البته يه حسني که داره اينه که عملکردش به صورت taggle هست :agree:

خب حالا من تصميم دارن که همون مداري که عملکرد خوبي داره رو خروجيش رو بصورت taggle کنم
    براي اين کار به مدار taggle switch نياز داريم که مداراتش هم با 555 موجوده هم با 4013 هم با 4017 و...
    براي مدار taggle ترجيح ميدم از 555 استفاده نکنم اي سي هاي ديگه ثبات و عملکرد بهتري دارن :agree:
    خب اول 3 نمونه اين مدار رو که با استفاده از 3 اي سي بالا هست رو ميزارم:

با 4013 که من کيت اين مدار رو دارم و به خوبي کار ميکنه :job: عملکردش به اين صورته که با يه بار فشار دادنه شاسي رله فعال ميشه و با فشار دادنه مجدد شاسي رله غير فعال ميشه البته ميشه اون شاسي رو برداشت و با +12 ولت مدار رو تحريک کرد شماتيک کيت من خيلي شبيه به اين شماتيک هست:

اين هم لينکش:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با 4017 که اين مدار رو ميخوام امتحان کنم ولي الان 4017 ندارم ولي جالبه که قطعاتش خيلي کمتر مدار بالاييه!

اين هم لينکش:

همونطور که ميبينيد براي اين ديگه شاسي نذاشته و گفته با پالس تحريک ميشه اما مقدار پالس بايد چقدر باشه؟
    با 5 ولت ميشه؟

در اخر هم با 555 که من تستش نکردم ولي سايتش ساخته و تست شدست

اين هم لينکش:

خب همونطور که ديدين مدارات خاصي نداره فقط کافيه خروجي مدار اشکار ساز لمسي خازني رو به يکي از اين مدارات بديم تا مدار لمسي مون از حالت لحظه اي به حالت taggle تغيير پيدا کنه و بشه در مداراتمون به راحتي از اين کليد بسيار جالب استفاده کرد

فقط الان من 99 کار رو رفتم و يه جايي به مشکل برخوردم :angry:
    مشکلم اينه که اون مدار لمسي همونطور که گفتم با لمس پليت فلزي ولتاژ 5 ولت تو خروجي مياد براي تحريک مدار اماده من (همون 4013) 12+ ولت لازمه که مدار لمسي نميتونه اونو تحريک کنه
    براي تحريک مدار taggle با هاي ولتاژ عزيز که مشورت ميکردم گفتن يکي از راحت ترين و بهترين راه استفاده از اپتوکوپلر هست که به وسيله اي 5 ولت (خروجي مدار لمسي) 12 ولت رو به ورودي مدار 4013 بديم تا راه بيافته مدارش هم ساده هست يه تايپيک هم توي همين انجمن به نام "ترانزيستور قدرت به جاي رله" هست که در صفحه دوم اون با اپتو کوپلر و 5 ولت ميکرو يه ماسفت رو راه انداختند...
    اينم عکسش:

خب حالا اساتيد و دوستان ميشه اون مدار رو جوري تغيير داد که به جاي اون ماسفت با دادن 5 ولت به رله 12 ولت به مدار taggle وصل بشه؟؟ اينجوري مشکل تحريک مدار فليپ فلاپ هم حل ميشه و ميشه با مدار لمسي ارتباطش داد و نهابتا يه مدار واحد درست کرد...
    چه راه هاي ديگه ميشه براي ارتباط اين 2 تا مدار به کار برد؟
    ببخشيد تعداد عکس ها زياده!!
    ممنون ميشم نظرات و پيشنهاداتتون رو در مورد اين مدارات بدين تا يه مدار خوب درست کنيم که کاربرد وسيعي داره و خيلي ها هم دنبال اين مدار هستن :agree: من تو سرچي که کردم (هم فارسي هم انگليسي) اصلا مدار لمسي taggle نبود براي همين از دوستان ميخوام کمک کنن تا اين مدار رو پيش ببريم چون بسيار کاربرديه و اگر کسي بعدا دتبال چنين مداري بود بتونه به راحتي يکيشو بسازه :job:
    ممنون از همگي
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

پاسخ : کليد لمسي خازني

دوستان نظري پيشنهادي نصيحتي هيچي ندارين؟ :cry2: :cry2: :angry:
    2012/03/02
    1,337
    72

4013 که من کيت اين مدار رو دارم و به خوبي کار ميکنه- 4013
    شما مدار 4013 رو / بیس ترانزیستور راه انداز رله رو قطع کن و به جاش یک ال ای دی بذار (با مقاومت تا منفی) و مدارو به 5 ولت وصل کن ببین چجوری کار میکنه /
    نتیجه رو بگو تا بعد ....
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

اينها هيچ كدوم خازني نيست . فقط با مقاومت پوست دست يا القاي الكتريكي بدن كار ميكنه .
    كليد خازني بدون تماس الكتريكي مستقيم دسته . عين كليد مانيتور هاي ال جي
    قبلا بحث شده
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

سلام
    جناب aliila اتفاقا منم گفتم که اینا بدون تماس مستقیم دست به ورودیشون کار نمیکنن اما من هرچی درمورد کلید خازنی سرچ کردم همین مدار ها اومد!!
    این تایپیکی که گفتید در موردش بحث شده میشه لینکش رو بزارید؟؟
    مدارات لمسی خازنی سراغ دارید؟
    ممنون از نظرتون
    2012/03/02
    1,337
    72

چی شد پس
    اگر از عملکرد خود مدار 4013 با 5 ولت مطمئن شدی (بدون رله) نیازی به اضافه کردن قطعه نداری
    کافیه این تغییر و جابجایی رو بدی / همیشه بهتره که مدارات کنترل با یک ولتاژ و معمولا با 5 ولت کار کنه

2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi.7
    سلام
    جناب aliila اتفاقا منم گفتم که اینا بدون تماس مستقیم دست به ورودیشون کار نمیکنن اما من هرچی درمورد کلید خازنی سرچ کردم همین مدار ها اومد!!
    این تایپیکی که گفتید در موردش بحث شده میشه لینکش رو بزارید؟؟
    مدارات لمسی خازنی سراغ دارید؟
    ممنون از نظرتون
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53719.0
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

شما مدار 4013 رو / بيس ترانزيستور راه انداز رله رو قطع کن و به جاش يک ال اي دي بذار (با مقاومت تا منفي) و مدارو به 5 ولت وصل کن ببين چجوري کار ميکنه /
    نتيجه رو بگو تا بعد ....
    سلام
    شرمنده که دير شد به خاطر اون گرفتاري نتونستم زود تر تست کنم :sad:
    عرضم به خدمتت اين کاري که گفتي رو کردم مدار هم با 5 ولت به خوبي کار ميکنه اما يه اشکالي هست اون هم اين که ولتاژ و جريان خروجي به شدت مياد پايين!! يعني با 5 ولت که مدار رو تست ميکنم کار ميکنه ولي در حالت فعال اميتر 1.8 ولت با جريان خيلي کم خروجي داره که LED رو هم نصفه نيمه روشن ميکنه :angry: البته براي LED مقاومت نذاشتم و اينجوريه وگرنه با مقاومت که اصلا روشن نميشه!! تازه اون مقاومت 47 اهم سر مثبت تغذيه رو هم نذاشتم!!
    حالا ميگي چيکار کنم؟؟
    درضمن اومدم خروجي مدار لمسي رو به ورودي اين مدار وصل کردم و 2 تاشون رو با 5 ولت راه انداختم...
    مدار به خوبي کار ميکنه و با لمس LED رو که گذاشتم خاموش رو روشن ميشه!!
    پس مشکل تحريک مدار فليپ فلاپ حل شد چون اين مدار فليپ فلاپ که گذاشتم با 5 ولت هم تحريک ميشه ولي اون کيته که دارم چون يکم فرق ميکنه تحريک نميشه :nice:
    خب حالا مشکل تحريک مدار فليپ فلاپ حل شد ولي حالا مشکل کم بودن خروجي اتفاق افتاده!!
    البته فکر کنم اخرش مدار فليپ فلاپ رو با 12 ولت بايد راه بندازم مدار لمسي رو با 5 ولت!!
    2012/03/02
    1,337
    72

يعني با 5 ولت که مدار رو تست ميکنم کار ميکنه ولي در حالت فعال اميتر 1.8 ولت با جريان خيلي کم خروجي داره که LED رو هم نصفه نيمه روشن ميکنه :angry:
    oo:
    مهدی جان کجایی پس . حواست نیستا / 5 ولت به مدار میدی و بیس ترانزیستور رو قطع کن و فقط کافیه خروجی 4013 تا منفی بتونه یه LED روشن کنه /یعنی پایه 12 تا زمین
    اگر تونست روشن کنه ، تغییرات رو که واست کشیدم یه بار دقیق نگاه کن (امیتر به زمین وصل میشه )

خب حالا مشکل تحريک مدار فليپ فلاپ حل شد ولي حالا مشکل کم بودن خروجي اتفاق افتاده!!
    البته فکر کنم اخرش مدار فليپ فلاپ رو با 12 ولت بايد راه بندازم مدار لمسي رو با 5 ولت!!
    1 بار گفتم بهتره فقط با یک ولتاژ وصل بشن نگاه کن (فقط بجز تغذیه خود رله)
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

مهدي جان کجايي پس . حواست نيستا / 5 ولت به مدار ميدي و بيس ترانزيستور رو قطع کن و فقط کافيه خروجي 4013 تا منفي بتونه يه LED روشن کنه /يعني پايه 12 تا زمين
    اگر تونست روشن کنه ، تغييرات رو که واست کشيدم يه بار دقيق نگاه کن (اميتر به زمين وصل ميشه )
    ئه شرمنده هاي ولتاژ جان من همين کاري رو هم که گفته بودي کردم (يادم رفت بنويسم) اما LED اصلا روشن نميشه (با نور خيلي کم روشن ميشه) ولي وقتي به جاي رله LED ميزارم بهتر ميشه ولي بازم نورش کمه (1.8 ولت)
    مدار رو هم با تغييراتي که دادي وصل کردم (اميتر به زمين LED به کلکتور) اما ايندفعه اصلا LED روشن نميشه!!
    البته به جاي 2n3904 من BC547 گذاشتم تقريبا مشخصاتشون يکيه
    فکر کنم اين مدار 5 ولت براش کمه! بايد با همون 12 روشن بشه...
    1 بار گفتم بهتره فقط با يک ولتاژ وصل بشن نگاه کن (فقط بجز تغذيه خود رله)
    خب منم همينکارو کردم ديگه!! 2 تا مدارو با 5 ولت راه انداختم
صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 55