اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مینی دریل ستونی و دستی و سوراخکاری برد

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مینی دریل ستونی و دستی و سوراخکاری برد

سلام دوستان
    همونطور که میدونید سوراخ کاری برد یکی از مراحلی هست خیلی تو زیبایی برد و راحتی مونتاژ تاثیر داره و با این سه نظام های لق موجود در بازار هم که دیگه
    حتی اگه بهترین برد رو هم چاپ کنید ولی تو مرحله سوراخ کاری خوب عمل نکنید هیچ فایده ای نداره ...
    من یه مدته که دنبال یه روش ساده ارزون و دقیق واسه سوراخ کاری برد میگشتم و این روش به ذهنم رسید و امتحان کردم خوب هم جواب داد
    این روش بیشتر بدرد سوراخ کردن پکیج های dip و یا هدر های طولانی میخوره (که معمولا کج در میان)
    برای این کار شما به یه ارمیچر و سه نظام معمولی نیاز دارین و بهتره ارمیچر رو به ولتاژ پایین متصل کنید که دورش زیاد بالا نباشه ...
    این روش به دو صورت قابل انجام که اولیش اینه:
    در مرحله سوراخ کاری زیر برد یه لامپ قرار بدین و یه تیکه کوچیک از یه برد سوراخ دار رو ببرین و جوری تنظیمش کنید که سوراخ هاش با سوراخ هایی که روی برد باید زده بشه مچ بشن و بعد فیکسش کنید اینجوری برد سوراخ دار مثل یه شابلون عمل میکنه ...
    در روش دوم که یه فرق جزئی داره و یه مقدار راحتره ولی دقتش کمتره باید اول دو تا سوراخ اول و اخر اون ردیف رو به حالت عادی انجام بدین و بعد برد سوراخ دار رو روی برد قرار بدین و با عبور دادن دو تا سوزن ته گرد یا پایه دیود برد سوراخ دار رو تنظیم کنید و بعد هم ادامه ماجرا
    اگه متوجه نشدید بگید عکس بزارم

همچنین میتونید اموزش ساخت یک مینی دریل ستونی رو در این پست ببینید.

با سپاس

پاسخ : اموزش سوراخ کاری دقیق برد با سه نظام های لق

خوب این کارا که گفتید خیلی حوصله میخواد من یه دلر بزقی گرفتی از مته نیم شایدم کمتر تا 6 میخوره عالی عالیه. راحت همه رو سوراخ میکنم.

دیدگاه

مسئله اینه که سوراخ شما دقیقا با پد هم محور نمیشه و همین یه ذره خطا توی یه هدر بزرگ یا یه IC 40 پایه خیلی اذیت میکنه و برد هم زشت میشه ...
      با سپاس

دیدگاه

مسئله اینه که سوراخ شما دقیقا با پد هم محور نمیشه و همین یه ذره خطا توی یه هدر بزرگ یا یه IC 40 پایه خیلی اذیت میکنه و برد هم زشت میشه ...
        در روش دوم خطا خیلی کم کمیشه . شما باید چهار طرف هر بوردتون یه پین داشته باشین . اول اون چهار پینو سوراخ کنین .بعد با سوزن با اون یکیا چفتش بدین

دیدگاه

من هم همین مشکل رو دارم ولی برای راحتی اول میام جای تمام پایه ها رو که میخوام سوراخ کنم یه میخ کوچیک میزارم و روش ضربه اروم میزنم میخ یه نقطه ریز میندازه روی فیبر بعد راحت بادریل سوراخ میکنم بدون هیچ خرابی تمیز در میاد شما هم امتحان کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
            من هم همین مشکل رو دارم ولی برای راحتی اول میام جای تمام پایه ها رو که میخوام سوراخ کنم یه میخ کوچیک میزارم و روش ضربه اروم میزنم میخ یه نقطه ریز میندازه روی فیبر بعد راحت بادریل سوراخ میکنم بدون هیچ خرابی تمیز در میاد شما هم امتحان کنید
            بله روش شما هم خوبه منم یه مدت انجامش میدادم البته با پونز
            ولی در کل اگه بخواین از شر همه این روش های طولانی خلاص بشین باید یه سه نظام خوب تهیه کنید
            من سه نظام های خیلی زیادی رو امتحان کردم و حتی از این مینی دریل های مخصوص مدار چاپی هم گرفتم ولی بازم لقی زیادی داشت و اصلا مرکز کولت هاش درست نبود ...
            کلا این سیستم که سه نظام با پیش به شافت موتور متصل شه دقت چندانی نداره ...
            بهترین نوع سه نظامی که میتونید تهیه کنید و اصلا لقی نداره در بازار با اسم "سه نظام دو طرفه طلایی" شناخته میشه
            من اول یه بار با دور پایین مرکز سوراخ ها رو سنبه میزنم و بعد با دور بالا سوراخ کاری رو انجام میدم ...
            با سپاس

دیدگاه

سلام
              پیرو فرمایشات علی جان من هم بگم که تا چند سال پیش همیشه دنبال یه سه نظام خوب میگشتم که مثل بچه ادم متش صاف باشه و مشکل اعصاب خورد کن لق زدن یا کج بودن رو نداشته باشه...
              با جرات میتونم بگم هرچی 3 نظام تو بازار بود رو خریده بودم اما هیچ کدوم دقیق نبودن و لقی داشتن :angry:
              اما یه بار رفتم مغازه نیوکیت (new kit) گفتم 3 نظام واقعا خوب چی سراغ دارین اونم چند مدلشو برام اورد این رو میگفت المانیه و به شافت موتور های کوچیک میخوره (شافت 2 میلی متر) اینم عکسش:

من گرفتمش واقعا دقیقه و مته توش لق نمیزنه :applause: فقط تنها اشکالش اینه که به موتور های کوچیک میخوره چون این موتور ها زیاد قدرت ندارن کم میارن برای سوراخ کاری البته یه جعبه کوچیک هم داشت که الان جعبش برای یه کار دیگه منهدم شده و نیست!!
              بعد بهش گفتم موتور بدرد بخور چی دارین که بهش بخوره این موتور رو اورد:

این یه موتور 6 ولتیه با شافت 2 میلی که قدرت خوبی داره انصافا!! البته مثل موتور های معمولی جایی برای لحیم کردن سیم ندارو و سیم ها باید به بدنه موتور (بدنه از 2 تیکه ورق گرد تشکیل شده) لحیم بشن (هر سیم به یه طرف) یه طرفش شافتش رو هم خودم با سنگ فرز صاف کردم تا پیچ کاملا بهش گیرکنه و یه وقت زیر فشار درجا نچرخه :nerd:
              که من میخواستم روی روشن و خاموش شدن موتور هم کنترل داشته باشم و اومدم یه شاسی هم براش گذاشتم و روی بدنه با چسب برق محکمش کردم :mrgreen: نتیجه این شد که میبینید و الان هم چند وقته ازش استفاده میکنم و عالیه
              البته قدرتش زیاد نیست و قبل این یه موتور جانسون 12 ولتی (همین موتور سشوار ها) رو بهش شاسی وصل کرده بودم و از اون استفاده میکردم که گمش کردم :cry2: و الان دارم از این استفاده میکنم...

خب فروشنده یه سه نظام دیگه اورد که همونطور که علی اقا گفتن اسمش سه نظام 2 طرفه طلاییه و به نظر خیلی جون دار تر از قبلی میومد!! البته این جدید نیست و من قبلا هم از اینا داشتم ولی اصلا کیفیت نداشتن و لق بودن به فروشنده گفتم من نمونه اینو دارم و اصلا خوب نیست و لق میزنه ولی گفت نه این جنس خویشه و میتونی امتحان کنی منم همون جا امتحانش کردم واقعا سه نظام دقیقی بود اصلا مته لق نمیزد و کوچکترین انحرافی نداشت :wow:
              اینم عکسش:

بهش گفتم 2 تا مدلشو میبرم!!
              الانم حدود 3 ساله ازش دارم استفاده میکنم و هیچ مشکلی ندارم همونطور که رو جعبش نوشته (بالاخره یه محصول واقعا بدرد بخور وطنی دیدیم و نمردیم :applause از مته 0.5 میلی میخوره تا 3 میلیمتری
              اون میله رو که میبینید برای محکم کردن سر هاس سه نظامه یعنی میره داخل سوراخ وسط محوری که 2 تا سر ها بهش پیچ میشن و محکم نگهش میداریم و سر هارو میپیچونیم تا سفت بشن (یه جورایی کار همون اچار سفت کردن سه نظام دریل رو میکنه!!)
              به شما هم پیشنهاد میکنم این سه نظام رو امتحان کنید
              اینم عکس موتور با 2 تا سه نظام:

تموم این مشکلاتی هم که گفتین من اصلا ندارم و بسیار دقیق هم فیبر هام رو سوراخ میکنم :wow: :nerd:
              درضمن با ماشین CNC سوراخ کاری هم امادگی کل انداختن رو هم دارم

پس اگه مته لق نزنه شما اصلا به مشکل صاف در نیومدن سوراخ ها برنمیخورین البته اینو هم بگم که چون سوراخ کردن فیبر حساسه و یکم اینور و اونور سوراخ شدن کار خراب میشه نمیشه وقتی موتور همش روشنه مثل ماشین CNC فیبر رو سوراخ کنیم اینجوری تا مته رو میزاریم رو فیبر مته رو فیبر لیز میخوره و جابجا میشه و فیبر رو به فنا میده دست ما که مثل CNC نیست که موتور رو محکم سرجاش نگه داشته!!
              خب ساده ترین راه حل اینه که فقط وقتی میخوایم سوراخ کنیم و وقتی مته کاملا روی محل مورد نطر بود موتور روشن بشه تا دقیق فیبر سوراخ بشه و مته سر نخوره برای این کار نمیشه که هی بیایم سیم تغذیه رو قطع و وصل کنیم!!!
              پیشنهاد من اینه که روی خود موتور یه شاسی کوچیک بزاریم (مثل عکس موتور 6 ولتیه) تا راحت و با تمرکز کامل موتور رو خاموش و روشن کنیم من چند ساله اینجوری کار میکنم و راحت فیبر هام رو دقیق سوراخ میکنم

اینجوری تموم مشکلات حل میشه :wow:
              ببخشید اگه زیاد حرف زدم و تعداد عکس ها زیاده و کیفیت بالایی ندارن...
              امیدوارم حرفام مفید واقع بشه :bye

دیدگاه

سلام
                حالا اگه عزیزان به حساب تبلیغ و این حرفا نزارن منم این سه نظام دو طرف طلایی رو از ایران میکرو خریده بودم ولی اصلا کیفیتش جالب نبود ... ولی از نیوکیت خریدم کیفیتش عالی بود
                با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                  سلام
                  حالا اگه عزیزان به حساب تبلیغ و این حرفا نزارن منم این سه نظام دو طرف طلایی رو از ایران میکرو خریده بودم ولی اصلا کیفیتش جالب نبود ... ولی از نیوکیت خریدم کیفیتش عالی بود
                  با سپاس
                  اقا علی این سه نظام رو که از نیو کیت خریدید قیمتش چنده؟
                  ممنون

دیدگاه

4 هزار تومن
                    موتور هم از همین ارمیچر های کوچیک که اندازه 2 بند انگشت هست استفاده میکنم و مشکلی ندارم البته یه ذره داغ میکنه ولی چون کوچیکه راحت تو دست جا میگیره و راحتر هست باهاش کار کردن ...
                    با سپاس

دیدگاه

من اینو یه روزی 2200 چوق خریدم!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                        من اینو یه روزی 2200 چوق خریدم!!!
                        پس خیلی خوبه زیاد گرون نشده :biggrin:

دیدگاه

سلام. دوستان من توی یک کارگاهی که برد چاپ میکردن دیدم یک وسیله ای هست که به یک چیزی مثل دریل کوچک البته نه به این کوچکی که عکسش بالا هست وصل شده و با فشاردادن اهرمه اون به سمت پایین سوراخ میکرد.به نظرتون چیه و خوبه یا نه؟ کلا دنبال یک وسیله حرفه ای میگردم چی بگیرم؟
                          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                            سلام. دوستان من توی یک کارگاهی که برد چاپ میکردن دیدم یک وسیله ای هست که به یک چیزی مثل دریل کوچک البته نه به این کوچکی که عکسش بالا هست وصل شده و با فشاردادن اهرمه اون به سمت پایین سوراخ میکرد.به نظرتون چیه و خوبه یا نه؟ کلا دنبال یک وسیله حرفه ای میگردم چی بگیرم؟
                            سلام
                            منظورتون پایه دریل هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                              سلام
                              منظورتون پایه دریل هست؟
                              سلام. بله.یک پایه که به دریل های کوچک بخوره که دیگه لازم نباشه به دستمون بگیریم و سوراخ کنیم.با کشیدن اون اهرم به سمت پایین سوراخ کنه.آخه تو سوراخ کاری های زیاد دست خسته میشه.
                              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X