اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی تشخیص فوری قطع برق برای ساختن UPS سریع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی تشخیص فوری قطع برق برای ساختن UPS سریع

سلام.
    من میخوام یه مدار UPS بسازم. تقریبا دست به کار شدم اما همین اول کار به مشکل اساسی برخورد کردم. مدار من حدود 1آمپر مصرف میکنه و برای اینکه وقتی برق میره دستگاه خاموش نشه باید بلافاصله وقتی برق رفت باتری بیاد تو مدار. چون جریان مصرفی مدار بالاست زمان تغییر وضعیت رله باید خیلی کم باشه اما اگه از رله استفاده کنیم یه مشکلی هست.

استفاده از رله برای تشخیص رفتن برق خیلی کنده. ممکنه یک ثانیه بعد رفتن برق، رله با استفاده از ولتاژ خازن ثانویه ترانس وصل بمونه (به علت جریان خود نگه دارنده کم رله) و...
    حالا من باید بلافاصله بعد از قطع برق بفهمم برق قطع شده. کسی میدونه از چه روشی باید استفاده کنم؟

پاسخ : چگونگی تشخیص فوری قطع برق برای ساختن UPS سریع

یه ترانزیستور مثبت بزار تو خروجی ترانس که به محض قطع شدن برق مدار رو زمین کنه تا خازن تخلیه شه.
    بعد یه ترانزیستور منفی دیگه بزار که دوباره با وصل شدن برق باطری این ترانزیستور رو از مدار خارج کنه. (با دیود هم میتونی یه کارایی بکنی)
    اینجوری سرعت رله خیلی بیشنر میشه.
    مگه اینکه کلا نخوای از رله استفاده کنی که ... :read:
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

برای آمپر بالا هیچ راهی نیست بجز استفاده آنلاین از باطری
      هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژمان اکبری
        برای آمپر بالا هیچ راهی نیست بجز استفاده آنلاین از باطری
        ممنون.
        به نظر میرسه شما هم مثل من کار کردین!!!

ممکنه راهنمایی بکنید روش آنلاین باتری به چه صورته؟

دیدگاه

میشه با میکرو و با استفاده از وقفه حساس به سطح ولتاژ این کار رو کرد . فقط باید خروجی رگولاتور را اونم بدون خازن به پایه های اینتراپت میکرو بدی

دیدگاه

شما باید بطور دایم تغذیه رو از باطری تامین کنید و از اون طرف باطری رو شارژ کنید.

دیدگاه

در روش آنلاین خروجی باید سینوسی باشه استفاده زیاد از خروجی مربعی بصورت آنلاین توصیه نمیشه.
              در مورد سنس قطع ولتاژ شبکه میتونید از محافظ های استاندارد یخچال ایده بگیرید.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

با درستی طرح شما کار ندارم
                اگر سرعت عمل مطرحه یک رله رو با برق روشن کن و کنتاکت ها یی استفاده کن که در خاموش شدن رله وصل میشن / هیچ میکرو و OPamp یا تشخیص دهنده ای به این سرعت نخواهد رسید مطمئن باش
                اگر این دهم ثانیه کافی نبود دیگه به این سرعت فکر نکن صافتقیم برو سراغ آنلاین

دیدگاه

خودتو خسته نکن.
                  اگه نمیخوای امادشو بخری یه اینورتر بخر با یه پاور کامپیوتر. انلاینش کن.
                  میمونه یه مدار شارژ که باطریت فول شارژ شد خرابش نکنه.
                  از این اینورتر چینیا که اومده 1200 وات. شصت تومنه. خروجیش مربعی با عرض پالس کنترل میکنه. موثرش دقیقا 220 ولته. هر مدل باری گرفتم 220 بود. فقط تو بارای سلفی مشکل دارن. پاور هم که ریخته. میتونی با دو هزار تومن یکی دست و پا کنی.

افلاین تلفاتش کمتر میشه. اگه میخوای افلاین باشه رله جواب نمیده. خوب روشن میشه ولی به دلیل پسماند هسته رله حداقل 50 میلی ثانیه یعنی حدود سه سیکل طول میکشه خاموش بشه. بعضی دستگاهها مشکل پیدا میکنن. پر کل بیشتر از یک سیکل رو نمیشه قبول کرد تو طراحی. بیشترین سرعت پاسخگویی رو میتونی از نیمه هادی ها بگیری. یه خورده رو سوییچ ترایاک فکر کن.

پیشنهاد من اینه که یه نگاهی به دیتاشیت TL431 بندازی. دیوده با شرط هدایت ولتاژ گیت بالاتر از 2.5 ولت. میتونی تو اولین نیم سیکل قطعی رو سنس بکنی.

دیدگاه

وقتی جواب رو ندونم و از پاسخ های ارزنده شما چیزی متوجه نشم خب صورت مسئله رو پاک میکنم!!!
                    امروز عیده فطره. پسفردا باید به رئیس ارجمند بگم کار هر کس نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن.

فکر کنم تیک موضوع به نتیجه رسید رو باید بزنم!

دیدگاه

یک سوال شما بلدید با ترانزیستور کار کنید . یعنی خودتون مدار ساده طراحی کنید ؟

دیدگاه

کی میگه رله جواب نمیده من خودم ups دارم با رله کار میکنه مثل هلو ایرانی هم نیست اروپاییه خواهشآ اطلاعات ندارین جواب ندین
                        مجبور که نیستین هر چی به ذهنتون میرسه میریزید بیرون .
                        چندین مورد با این جناب شازده برخورد داشتم هم طلبکارن هم از منتظران واقعی خوب برادر من وقتی بهت توصیه ای میشه باید همت کنی
                        یکم زحمت بکشی گفتم از یه محافظ یخچال درست و حسابی ایده بگیر محافظ یخچال استاندارد ولتاژ به زیر 180 ولت برسه عمل میکنه فرمان قطع رو صادر میکنه
                        همچنین ولتاژ بیشتر از 240 ولت شد باز عمل میکنه خب از این سریع تر دیگه چی میخوای وقتی هم ولتاژ میزون 220 شد بعد از دو دقیقه وصل میکنه.
                        سرعت وصل رله هم برای این منظور کافیه فقط باید درست ازش استفاده بشه مثلآ قبل از خازن قرار نگیره که کنتاکت هاش جوش بخوره.
                        این سئوال تکراریه قبلآ به شخص دیگه ای همین جواب رو دادم با خوشحالی رفت و دیگه سئوالی نپرسید دوست داشتین لینکشو براتون بزارم.

دیدگاه

دو حالت وجود داره میخواین به قطع برق حساس باشه یا به افت ولتاژ
                          اگه قطع برق کارتون رو راه میندازه برق شهر رو تمام موج یکسو کنین ( خازن صافی نذارین ) و بعد از محدود کردن جریان به یه اپتو کوپلر بدین خروجی اپتو کوپلر رو هم پول پ کنین تو خروجی این اپتو کوپلر یه فرکانس 100 هرتز دارین یعنی پالسهایی با فاصله 10 میلی ثانیه اگه ده میلی ثانیه بعد از پالس اول پالس بعدی نیومد یعنی برق رفته حالا برای اطمینان بیشتر میتونین این مقدار تاخیر رو کمی بیشتر بگیرین .

راه حل بعدی ولتاژ برق شهر رو کم کنین ( یکسو و صاف نکنین فقط مقدار نفی رو با حذف اون یا شیفت ولتاژ حذف کنین ) و به a to d میکرو بدین و پیک اونو بخونین و با مقدار پیشفرض مقایسه کنین اگه از یه حدی کمتر شد فرمان سویچ بدین با توجه به اینکه شما بصورت real time این کار رو میکنین تاخیر بسیار کمی در حد 20 میلی ثانیه خواهید داشت .

دیدگاه

اقای قاصد دل.
                            لطفا انقدر زود جوش نباشین و زود قضاوت نکنین. شما خودتون دارین. من تعمیر کار این سیستمها هستم . من نگفتم رله جواب نمیده. جواب من به اون پستی بود که گفته شده بود رله رو با برق ورودی تحریک کن با قطع برق ورودی رله خاموش میشه. تو حالتی که میگین رله رو به برق وصل بکنی و هر وقت برق قطع شد رله خودش کنتاکتو عوض میکنه نمیشه استفاده کرد. من خودم هم میدونم تقریبا تو 80 درصد یو پی اس ها از رله استفاده میشه. اگه پست منو با دقت بخونین یه قطعه پیشنهاد دادم واسه تشخیص افت ولتاژ. با خود رله نمیشه سنس کرد. دیر خاموش میشه.

دیدگاه

خودتو خسته نکن.
                              اگه نمیخوای امادشو بخری یه اینورتر بخر با یه پاور کامپیوتر. انلاینش کن.
                              میمونه یه مدار شارژ که باطریت فول شارژ شد خرابش نکنه.
                              از این اینورتر چینیا که اومده 1200 وات. شصت تومنه. خروجیش مربعی با عرض پالس کنترل میکنه. موثرش دقیقا 220 ولته. هر مدل باری گرفتم 220 بود. فقط تو بارای سلفی مشکل دارن. پاور هم که ریخته. میتونی با دو هزار تومن یکی دست و پا کنی.

افلاین تلفاتش کمتر میشه. اگه میخوای افلاین باشه رله جواب نمیده. خوب روشن میشه ولی به دلیل پسماند هسته رله حداقل 50 میلی ثانیه یعنی حدود سه سیکل طول میکشه خاموش بشه. بعضی دستگاهها مشکل پیدا میکنن. پر کل بیشتر از یک سیکل رو نمیشه قبول کرد تو طراحی. بیشترین سرعت پاسخگویی رو میتونی از نیمه هادی ها بگیری. یه خورده رو سوییچ ترایاک فکر کن.

پیشنهاد من اینه که یه نگاهی به دیتاشیت TL431 بندازی. دیوده با شرط هدایت ولتاژ گیت بالاتر از 2.5 ولت. میتونی تو اولین نیم سیکل قطعی رو سنس بکنی.
                              وقتی جواب رو ندونم و از پاسخ های ارزنده شما چیزی متوجه نشم خب صورت مسئله رو پاک میکنم!!!
                              امروز عیده فطره. پسفردا باید به رئیس ارجمند بگم کار هر کس نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن.

فکر کنم تیک موضوع به نتیجه رسید رو باید بزنم!
                              اقای قاصد دل.
                              لطفا انقدر زود جوش نباشین و زود قضاوت نکنین. شما خودتون دارین. من تعمیر کار این سیستمها هستم . من نگفتم رله جواب نمیده. جواب من به اون پستی بود که گفته شده بود رله رو با برق ورودی تحریک کن با قطع برق ورودی رله خاموش میشه. تو حالتی که میگین رله رو به برق وصل بکنی و هر وقت برق قطع شد رله خودش کنتاکتو عوض میکنه نمیشه استفاده کرد. من خودم هم میدونم تقریبا تو 80 درصد یو پی اس ها از رله استفاده میشه. اگه پست منو با دقت بخونین یه قطعه پیشنهاد دادم واسه تشخیص افت ولتاژ. با خود رله نمیشه سنس کرد. دیر خاموش میشه.
                              سلام
                              من برای برخوردم دلیل دارم
                              اولآ توی نت در مورد ups کلی مطلب به زبان فارسی پیدا میشه اگر شخصی اطلاعات لازم داشته باشه براحتی میتونه سرج کنه.
                              از کسی که قصد طراحی داره انتظار میره کل این اطلاعات رو بررسی کرده باشه تا وقتی راهنمایی شد سریع مطلب رو بگیره
                              نه اینکه بعد از راهنمایی ها هیچ چیز حالیش نشه.
                              این نمونش
                              http://www0.eca.ir/forum2/index.php?topic=65643.msg380565#msg380565
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64304.0
                              دوم اینکه توقع میره شخص از کنار راهنمایها به ساده گی عبور نکنه وقتی میگم از محافظ یخچال استاندارد ایده بگیر باید عکس العملی چیزی
                              دیده بشه یعنی اگر شخص انسان پیگیر و علاقهمندی باشه لا اقل براش سئوال پیش میاد چرا ؟
                              شما هم که بجای راهنمایی درست تبلیغ جنس چینی میکنی برادر من جناب العالی که دستت تو کاره این کار رو میکنی از مردم عادی چه توقعی هست
                              عزیز من این هم پیشنهاده با اینورتر مزخرف چینی ups آنلاین بسازه موج مربعی برای مدلهای آفلاین ایرادی نداره چون به ندرت استفاده میشه موج مربعی
                              برای کارکرد دائمی پیشنهاد میدی؟
                              بعضی هم میگن برق رفت عمل کنه مگه ups برای قطع برقه خیلی مواقع تغیرات مخربی در ولتاژ شبکه اتفاق می افته باید سریع عمل کنه.
                              شما هم که رله رو نفی میکنی بدون اینکه دلیل منطقی بیاری. آخرشم جناب شازده میان و طلب کارانه برخورد میکنه.
                              کسی که کاری میخواد انجام بده اول حسابی تحقیق و بررسی میکنه در نهایت در مواردی مشکل داشت میاد توی همچین سایتهایی سئوال میکنه
                              اونم در حد راهنمایی تو دانشگاهم همینطوره کلی از کار تحقیقاتی گردن دانشجوس کسی لقمه آماده میخواد میره یه ups ایرانی خوشکل میخره
                              تا به صنعت کشورشم خدمتی کرده باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X