اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با حافظه eeprom در Atmega8L

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با حافظه eeprom در Atmega8L

با سلام
    در برنامه ای که من نوشتم موقعی که میکرو روشنه همه چیز درسته،به راحتی تو حافظه eeprom مینویسم و میخونم.
    اما بعضی وقتها که میکرو رو به برق وصل میکنم یهو قاط میزنه و حافظه رو پاک میکنه.
    مشکل از کجاست.منبع تغذیه میکرو با 7805 هست که خروجیشو به یه خازت 220 میکرو وصل کردم.چون نویز منبع تغذیه رو سنسور اثر میزاره.
    لطفا کمکم کنید

پاسخ : مشکل با حافظه eeprom در Atmega8L

سلام مهندس
    دوست عزیزم احتمالا حافظه eeprom میکروت مقدار خواندن و نوشتنش پر شده.چون هر حافظه ای به تعداد محدودی میتونه بنویسه و بخونه که واسه میکرو 100 هزار بار هستش.بعد از اینکه این تعداد بشه حافظه eeprom خراب میشه و اطلاعاتو تو خودش نمیگیره.توجه داشته باش که تو برنامت دایم توی eeprom ننویسی و نخونی چون سرعت میکرو بالا است به سرعت به 100 هزار بار خواندن و نوشتن میرسه.اگه خبری شد بهم بگو

دیدگاه

سلام مهندس
      نه من هنوز شاید 20 بار هم تو eeprom ننوشتم.
      برنامه هم طوری نیست که زیاد تو eeprom نوشته بشه، خواندن هم فقط وقتی میکرو روشن میشه انجام میشه، اصلا خواندن که مشکلی نداره.فقط نوشتن و پاک کردن محدودیت داره. مشکل ماله نوسانات تغذیه موقع راه اندازیه.
      فعلا که فیوز بیت boden رو فعال کردم و ولتاژ ریست رو 2.7 گذاشتم و مشکلی پیش نیومده تا ببینم چی میشه

دیدگاه

سلام
        به احتمال قریب به یقین مشکل از نوسانات منبع تغذیه در شروع کار است
        برای اینکه از تخریب حافظه در این مواقع جلوگیری کنید باید پایه reset را در وضعیت فعال (پایین) قرار دهید این کار را میتونید با آشکارساز Brown-out داخلی هم انجام بدید

با استفاده از این آشکارساز وقتی که ولتاژ منبع نوسان دار است یا پایین تر از حد مجاز است (در مورد کار شما در ابتدای وصل شدن منبع) این آشکارساز پایه reset را فعال میکنه و میکرو به حالت ریست میره و تا وقتی که ولتاژ منبع پایدار نشه در این وضعیت باقی میمونه
        با این کار دیگه صدمه ای به eeprom داخلی وارد نمیشه

شعار هفته
        میتونیم ولی تلاش نمیکنیم

دیدگاه

سلام آقای ShahiMV
          بله من brown-out داخلی رو فعال کردم.اول رو 4 ولت گذاشتم و لی میکرو دائما ریست میشد.ولی بعد رو 2.7 گذاشتم که خوب شد و فعلا مشکلی پیش نیومده.امیدوارم مشکلی هم پیش نیاد چون خیلی برام حیاتی که حافظه پاک نشه .اگه نکته دیگه ای هست لطفا بگید تا خاطر جمع بشم
          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط divar_pink
            سلام آقای ShahiMV
            بله من brown-out داخلی رو فعال کردم.اول رو 4 ولت گذاشتم و لی میکرو دائما ریست میشد.ولی بعد رو 2.7 گذاشتم که خوب شد و فعلا مشکلی پیش نیومده
            خب این یعنی پاک کردن صورت مسئله. فکر میکنم تغذیه میکروت مشکل اساسی داره که با 4 ولت یه سره ریست میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X