اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت رادیو با رنج بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت رادیو با رنج بالا

سلام دوستان
    همه می دونند که رادیو های معمولی اف ام رنج 88 تا 108 مگاهرتز رو می گیرند حالا اگه ما بخوایم یک رادیو بسازیم که مثلا رنج 3هرتز تا 3گیگاهرتز رو بگیره :icon_razz: باید چیکار کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : ساخت رادیو با رنج بالا

با ید خیلی کارا انجام بدیم

از صفر تا 100KHZ در محدود رادیویی نیست و صوتی و مافوق صوت هست این هیچ (البته به این معنی نیست که نشه به صورت موج رادیویی ارسال و دریافت کرد)

از 100KHZ تا 30MHZ دارای مدولاسیون AM هست و باید در این رنج با این نوع مدولاسیون کار کرد

از 30 مگ به بالا هم FM هست که در فرکانی های بالا هم چند نو مدولاسیون داریم

و ..............

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

البته ابن 3هرتز تا 3گیگا هرتز که طنزه ولی برای گرفتن رنج بالاتر از 108مگ مثلا تا 300مگ میشه با تغییراتی در یه رادیو این کارو کرد؟!
      و اگر میشه کجا رو باید تغییر دار؟!
      درایور شبکه و nRF24L01
      کاتالوگ محصولات
      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

میدونید بعضی ها میان با بیسیم هایی که خریدن بقیه بیسیم هارو شنود می کنند حالا من می خواستم رادیویی بسازم که بتونم خیلی از بیسیم ها رو شنود کنم :mrgreen:
        البته نه بیسیم پلیس رو!!!!!!!!

دیدگاه

بله از نیت شما با خبریم چون ما هم ازین کارا زیاد کردیم و حتی تونستیم بیسیم خلبانارو شنود کنیم اما جزئیات مدار و تغییراتشو نمیدونم
          اتفاقا رادیو پر کاربردیه ، میری رو موجشون و به مکالماتشون میخندی
          از هر شبکه طنزی بهتره
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات
          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Bastam (بسطام)
            البته ابن 3هرتز تا 3گیگا هرتز که طنزه ولی برای گرفتن رنج بالاتر از 108مگ مثلا تا 300مگ میشه با تغییراتی در یه رادیو این کارو کرد؟!
            و اگر میشه کجا رو باید تغییر دار؟!
            بصورت خلاصه باید فیلتر ورودی آنتن ، فیلتر بعد از تقویت کننده rf و مدار تانک لوکال اسیلاتور رو تغییر داد البته محدودیت قطعات دیگر مدار رو باید در نظر گرفت

دیدگاه

اگه قبلا کار رادیویی نکردید براتون سخته که فیلتر و اسیلاتور و چیزای دیگه طراحی کنید . بنظرم
              از تیونر تلویزیون و مدار آشکار ساز اف ام استفاده کنید و محدوده 45 تا 860 مگاهرتز رو شنود
              کنید . قبلا بچه های سایت اینکارو کردند . سرچ کنی پیدا میشه :read:
              توانا بود هر كه دارا بود ز ثروت دل پير برنا بود

دیدگاه

با استفاده از ic cxa1691 شرکت سونی یا مدل چینی cd 1691 میتوان از محدوده حوالی 50 تا 300 مگاهرتز رو براحتی دریافت کرد البته اینجا پولاریزه انتشار و طراحی انتن لازمه کار است.
                دریافت فرکانسهای اختصاصی ممنوع و خلاف مقررات و دردسرساز میباشد . ولی با یه کم تغییرات جزیی در کارت tv از 45 مگ تا 860 همه رو میشه دریافت کرد فرکانسهای اختصاصی هم از این قاعده مستثنی نیست

دیدگاه

دوستان اگه میشه یکمی ساده تر صحبت کنید که همه بفهمند و عملی هم باشه چون مثلا وقتی می گید باید فیلتر بعد از تقویت کننده rfرو برداشت خیلی ها از جمله خودم اصلا نمی دونند فیلتر چیه!!!!
                  با تشکر

دیدگاه

دوستان مدار رادیو بارنج بالا چی شد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezabagheri
                      دوستان مدار رادیو بارنج بالا چی شد؟
                      اینجا یه تالار گفتگوی علمی هست که دوستان با کمک هم یه موضوع علمی رو پیش میبرند
                      شما هم خودتون یه تلاشی بکنین مشکلات و سوالاتتون رو اینجا بگین یه سرچ کوچولو تو ویکیپدیا یا گوگل کلی بهتون کمک میکنه
                      یه مساله دیگه هم هست اشتهای فرکانسی شما هم زیاده 3 هرتز تا 3 گیگا هرتز

سلام دوستان
                      همه می دونند که رادیو های معمولی اف ام رنج 88 تا 108 مگاهرتز رو می گیرند حالا اگه ما بخوایم یک رادیو بسازیم که مثلا رنج 3هرتز تا 3گیگاهرتز رو بگیره :icon_razz: باید چیکار کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                      گیرنده های all band بازاری هم همچین رنج کاری ندارند

نمیدونم سطح دانش rf و مدارات مخابراتی شما چقدره ولی برای شروع :

یک گیرنده ساده سوپر هتروداین fm

آی سی ta7358 قسمت front end ( تقویت کننده rf ، اسیلاتور محلی و میکسر )
                      آی سی ta7640 قسمت تقویت if و دمدولاتور

همانطور که معلومه سیگنال fm رنج خانگی ( 88 الی 108 مگا هرتز) پس از عبور از فیلتر میانگذر ورودی به پایه یک ای سی ta7358 اعمال میشه و بعد از تقویت از پایه 3 به مدار تانک یا همون فیلتر rf اعمال میشه این فیلتر مکمل کار میانگذر اولی هست ( عمل حذف فرکانس image رو هم انجام میده ) سیگنال rf فیلتر شده به وردی میکسر ( پایه 4) اعمال میشه فرکانس اسیلاتور محلی هم توسط مدار تانک متصل شده به پایه 8 درست میشه خروجی میکس شده این دو سیگنال هم از طریق پایه 6 به ترانس if اعمال میشه و عمل تقویت if و آشکار سازی هم توسط آی سی دوم ( ta7640) انجام میشه

برای تغییر رنج فرکانس ورودی فرکانس if نیازی به تغییر نداره ولی فرکانس فیلتر میانگذر ورودی و فیلتر حذف سیگنال image و فرکانس local osilator باید تغییر کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                        اینجا یه تالار گفتگوی علمی هست که دوستان با کمک هم یه موضوع علمی رو پیش میبرند
                        شما هم خودتون یه تلاشی بکنین مشکلات و سوالاتتون رو اینجا بگین یه سرچ کوچولو تو ویکیپدیا یا گوگل کلی بهتون کمک میکنه
                        یه مساله دیگه هم هست اشتهای فرکانسی شما هم زیاده 3 هرتز تا 3 گیگا هرتز

گیرنده های all band بازاری هم همچین رنج کاری ندارند

نمیدونم سطح دانش rf و مدارات مخابراتی شما چقدره ولی برای شروع :

یک گیرنده ساده سوپر هتروداین fm

آی سی ta7358 قسمت front end ( تقویت کننده rf ، اسیلاتور محلی و میکسر )
                        آی سی ta7640 قسمت تقویت if و دمدولاتور

همانطور که معلومه سیگنال fm رنج خانگی ( 88 الی 108 مگا هرتز) پس از عبور از فیلتر میانگذر ورودی به پایه یک ای سی ta7358 اعمال میشه و بعد از تقویت از پایه 3 به مدار تانک یا همون فیلتر rf اعمال میشه این فیلتر مکمل کار میانگذر اولی هست ( عمل حذف فرکانس image رو هم انجام میده ) سیگنال rf فیلتر شده به وردی میکسر ( پایه 4) اعمال میشه فرکانس اسیلاتور محلی هم توسط مدار تانک متصل شده به پایه 8 درست میشه خروجی میکس شده این دو سیگنال هم از طریق پایه 6 به ترانس if اعمال میشه و عمل تقویت if و آشکار سازی هم توسط آی سی دوم ( ta7640) انجام میشه

برای تغییر رنج فرکانس ورودی فرکانس if نیازی به تغییر نداره ولی فرکانس فیلتر میانگذر ورودی و فیلتر حذف سیگنال image و فرکانس local osilator باید تغییر کنه
                        چی تو گوگل سرچ کنم بزنم ساخت رادیو با رنج بالا؟؟؟؟؟؟؟
                        اطلاعات مخابراتی من صفر هست یعنی کلا سطح الکترونیکی من خیلی پایین هست
                        اون 3هرتز تا3گیگاهرتز مثال بود
                        رنج این مداری که گذاشتی چجوریه؟

دیدگاه

میشه اون روش تغیر توی کارت تی وی رو توضیح بدی ؟؟؟

میشه باهاش بیسیم پلیس و ... رو گرفت ؟؟؟

هزار بار این سئوال رو پرسیدم اما باز یادم میره اینکه فرکانس بیسیم پلیس و ... چقدره ؟؟

موفق باشید !
                          ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

چی تو گوگل سرچ کنم بزنم ساخت رادیو با رنج بالا؟؟؟؟؟؟؟
                            اطلاعات مخابراتی من صفر هست یعنی کلا سطح الکترونیکی من خیلی پایین هست
                            شاید یکی از روشهای یادگیری این باشه که آدم توی یه تالار گفتگو سوالاتشو بپرسه و جواب بگیره ولی برای نتیجه گیری مطلوب بهتره یه حداقل اطلاعاتی رو از اول کسب کنه .
                            شما میگی اطلاعات مخابراتی تون صفر و اطلاعات الکترونیکی تون پایینه خب با اطلاعات مخابراتی صفر و فقط با سوال و جواب در این تاپیک به نتیجه ای نخواهید رسید ( فکر کنم رک و راست بگم بهتره ) ساخت یک گیرنده رادیو یی با ساخت یه آمپلیفایر کم توان با lm386 یا چشمک زن دو ترانزیستوری فرق میکنه .

رنج این مداری که گذاشتی چجوریه؟
                            ظاهرا شما اصلا پاسخها رو نمی خونید نوشته 88 الی 108 مگا هرتز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++

شاید یکی از روشهای یادگیری این باشه که آدم توی یه تالار گفتگو سوالاتشو بپرسه و جواب بگیره ولی برای نتیجه گیری مطلوب بهتره یه حداقل اطلاعاتی رو از اول کسب کنه .
                              شما میگی اطلاعات مخابراتی تون صفر و اطلاعات الکترونیکی تون پایینه خب با اطلاعات مخابراتی صفر و فقط با سوال و جواب در این تاپیک به نتیجه ای نخواهید رسید ( فکر کنم رک و راست بگم بهتره ) ساخت یک گیرنده رادیو یی با ساخت یه آمپلیفایر کم توان با lm386 یا چشمک زن دو ترانزیستوری فرق میکنه .

ظاهرا شما اصلا پاسخها رو نمی خونید نوشته 88 الی 108 مگا هرتز
                              عزیز من چرا داغ می کنی؟
                              اطلاعات مخابراتی من نسبت به شما صفره
                              حالا به نظر خودتون من الان چیکار کنم؟
                              هر جا تو هر سایتی که می رم یا فیلم اموزشی دانلود می کنم میگن پیشنیاز این اموزشا کتابای مدار1 مدار2 الکترونیک 1و........
                              اگه شما یکم ساده تر صحبت کنی با اطلاعات نسبتا صفر هم میشه نتیجه گرفت
                              اگه رنج این مداری که گذاشتی 88تا108 که اصلا بدرد نمی خوره من می خوام رنج بیشتر یا کمتر از این رو بگیرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X