اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پایه های fpga

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پایه های fpga

سلام رفقا، من با زبان vhdl مشکلی ندارم ولی توی سخت افزارش موندمه و منبعی هم براش ندارم.حداقل چیزهایی که باید به پایه ها وصل بشه چیه؟
    مثلا در avr باید حتما یه نوسان ساز و دو خازن و البته منبع تغذیه :biggrin:بهش وصل بشه حالا در مورد fpga حداقل چیزایی که باید استفاده بشه چیه؟
    یه مثال خیلی ساده ، فرض کنید می خواهیم یه xor رو یه بار بدون کلاک و بار دوم در لبه مثبت کلاک پیاده سازی کنیم،حداقل اتصالات لازم چیه؟
    به فرض در صورت اتصال نوسان ساز ، حداکثر فرکانسش چقدر می تواند باشد؟اصلا این نوسان ساز کجا کاربرد دارد؟ضمنا این سوالات رو در مورد اسپارتان جواب دهید. :applause:
    یه سوالی یادم رفت بپرسم! من یه برنامه خیلی ساده برای پردازش تصویر نوشتم که اطلاعات عکس رو از matlab بهش میدم و vhdl نگاتیوش را پس میدهد ولی مشکل اینه که زمان شبیه سازی خیلی بالاست.ورژن ise از نوع lite است،این یعنی چی؟چطور حلش کنم؟

پاسخ : پایه های fpga

سلام
    1)با چه fpga میخوای کار کنی؟؟؟
    2)avr رو نباید با fpga مقایسه کنی!!!! چون مثلا اگر منبع تغذیه fpga قطع بشه برنامه ای که توی fpga هست پاک میشه در حالی که تو avr این طوری نیست(خییییلی ساده گفتم) یه جورایی فک کن مثه یک رم میمونه(ساختار مبتنی بر sram).واسه همین باید یه حافظه بزاری کنار fpga واسه نگه داری برنامه ها که کلا یه برد config رو تشکیل میدن.برد config از یه حافظه مثلا یه prom و یه fpga و چندتا خازن و مقاومت و منبع تغذیه و یک اسیلاتور تشکیل میشه(البته اگه که بخوای fpga رو به صورت parallel برنامه نویسی کنی)). حالا بردهای config انواع fpga ها هم مختلفه با هم تفاوت هایی دارن(و البته روش های برنامه ریزی مثلا تو spartan 3 نمیتونی از spi flash استفاده کنی(بحث راجع به اینا زیاده)).حالا این برد config رو هم میتونی بخری(مثلا از بعضی شرکت ها یا از اقای نجفی(که تو همین انجمن هستن)) هم خودت بسازی(من توصیه میکنم خودت بسازی چون تجربه باحالیه البته پر هزینه :nice .
    فک نکنم به ورژن ise ربطی داشته باشه من خودم چون رمز نگاری کار کردم شده بضی از الگوریتم ها 4 ساعت شبیه سازیش طول کشیده تو ورژنای مختلف ise هم همین قدر طول میکشید.

دیدگاه

راستی یادت باشه که این که شبیه سازی خیلی طول میکشه به این معنی نیست که وقتی به صورت عملی الگوریتم رو پیاده سازی میکنی همین قدر طول میکشه تا مدار جواب بده :agree:

دیدگاه

با سلام دوباره
        خوب بعد از config شدن ، به خود fpga هم باید اسیلاتور وصل بشه؟به فرض در مورد خانواده spartan3 این فرکانس چقدر است و ارتباطش با برنامه نوشته شده چیست؟فقط به عنوان ورودی کلاک کاربرد دارد؟بقیه پایه های fpga چکاره اند،آیا فقط بعنوان ورودی/خروجی اند یا کاربردهای دیگری هم دارند؟لینک یا فایلی دارید که به این دست سوالات جواب دهد؟
        در مورد ise اگر واقعا این طور باشه(که بعیده)پس با یه تغییر کوچک در برنامه باید تا فرداش منتظر بمونی!!!و با این شرایط روند طراحی فوق العاده کند میشه!نرم افزاری که سرعت شبیه سازی اش بیشتر باشد,نمیشناسین؟!

دیدگاه

فرکانس ورودی برای کار مدار در fpga دست طراح و هر چقدر که می خواهد می تونه بذار ولی البته حداکثر اون به قطعه انتخابی هم ربط داره که در spartan اگه شتباه نکرده باشم 150 مگاهرتز باشه .
          پایه ها در fpga کاملا به کاری که شما برایش تعیین کنید وابسطه است و هیچ کاری غیر از کار شما را نمی کند .
          شما اول شماره قطعه رو بگو تا برات پایه ها رو معلوم کنیم .
          در مورد شبیه سازی من که خودم خیلی اهل این کار نیستم و ترجیح می دهم که روی سخت افزار تست هام ر هم انجام بدهم . ولی از اونجایی که با هر تغییر کوچک در برنامه به دلیل ماهیت fpga و اینکه باید بعد از کامپایل کد شما ان رو تبدیل به گیت و در اصل یه مدار از توی اون در اورد و حالا بعد هم مثلا در شبیه سازی از اون هم استفاده کند به نظر من این زمان طبیعی باشه .

دیدگاه

شما اول شماره قطعه رو بگو تا برات پایه ها رو معلوم کنیم .
            __________________________________________________ ______________________
            __________________________________________________ ______________________

سلام دوستان :smile:
            فرض میکنیم XC3S200 . :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X