اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ساخت چرخ های ربات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ساخت چرخ های ربات

سلام بچه ها
    در این جا نحوه ی ساخت چرخ های دست رباتیکی که ساختم رو توضیح می دم که بسیار ارزون در میاد و هم ساختش خیلی راحته و به هر اندازه ای که بخواین می تونین درش بیارین:
    خیلی سادست!
    ابزار مورد نیاز :
    قیچی ورق بری و یا قیچی قند شکن که همه تو خونه دارن
    وسایل رسم(پرگار ساده ، خط کش و ...)
    دریل و مته(مته با توجه به قطر پیچ : مته 4 و یا مته 5 )
    دم باریک و انبردست و...
    مواد مصرفی :
    ورق آلومینیوم با ضخامت بین 1 تا 2 میلیمتر که می تونین تمام گارگاه های درب وپنجره سازی آلومنیوم میتونین تهیه کنین آلومینیوم کیلوی 8 تومن هستش و مقدار مصرفی شما برای 4 چرخ با قطر 6 سانتی متر تقریبا 400 گرم می باشد که یک مربع نیم متر در نیم متر هستش و توصیه من اینه که از ضایعات کارگاه استفاده کنید چون هم برشش ساده تره و هم ارزون تره (ضایعات کیلوی 3500 تومان) و توجه داشته باشید که تکه های ضایعاتی که بر می دارید کمی بزرگتر از قطر هر چرخی که می خواید بسازید باشه .
    پیچ و مهره 4 یا 5 به تعداد سوراخ هایی که به سلیقه ی خودتون روی چرخ ایجاد می کنید وحداقل 3 عدد برای هر چرخ ، ای پیچ و مهره های هم اکثر ابزار فروشی ها و لوازم یکی ها یافت میشه و هر پیچ 4 یا 5 با طول 5 سانت دونه ای 40 تومن با مهره 60 تومن ، به ازای هر پیچ حداقل 3 مهره تهیه کنید
    تیوپ ضایعاتی دوچرخه یا موتورسیکلت ، که می تونین تو تعمیرگاه های دوچرخه مجانی تهیه کنید
    روش ساخت رو که تا الان فکر کنم خودتون حدس زدین ! :
    ابتدا تعیین میکنیم که چه چرخی با چه قطری و چه پهنایی می خواهیم
    سپس با توجه به قطر آن دهانه پرگار رو به اندازه شعاع باز کرده و بر روی تکه آلومینیوم مسطح
    دایره ای می کشیم و با قیچی ورق بری و یا قیچی قند شکن این دایره رو می بریم ضمنا قبل از برش یادتون باشه مرکز دایره رو گم نکنید (با یه میخ و چکش این نقطه رو سنبه بزنید)
    هر چرخ به دو دایره همسان احتیاج داره که این دو موازی هم قرار می گیرن و با پیچ و مهره به هم متصل می شن ، میدونید که فاصله این دو دایره پهنای چرخ رو مشخص می کنه؛
    حالا مرکز دو دایره رو سوراخ کنید روی هم قرار بدید و با پیچ موقتا محکم کنید سپس روی سطح یک طرف از دو دایره به فاصله ی نیم سانت تا0.8 سانت از لبه دایره ، 2 یا 3 و یا 4 سوراخ به فواصل مساوی ایجاد کنید ؛
    حال پیچ وسطی رو باز می کنیم و یکی از دایره ها رو برداشته و در سوراخ هایی که ایجاد کردیم پیچ قرار داده و با مهره به دایره محکم می کنیم سپس مهره ی دیگری را که تنظیم کننده پهنای چرخ نیز هست بر روی پیچ ها می بندیم (توجه کنید که تمام مهره ها باید به یک فاصله از مهره قبلی باشند تا دایره بعدی که بر روی این مهره ها قرار میگیرد کاملا موازی باشد و چرخ تاب نداشته باشد) و سپس دایره بعدی رو روی این مهره ها قرار داده و با مهره ی دیگری آن را سفت می کنیم
    تا این جا شما چرخ بدون لاستیک دارید سپس تیوپ چرخ یا موتورسیکلت رو روی این چرا قرار می دهیم و کمی آن را کشیده و به اندازه لازم تیوپ رو برش می دهیم و بر روی چرخ چسبانده وبا نخ و سوزن ابریشمی می دوزیم و سپس روی چرخ قرار می دهیم
    می بینید که خیلی سادست اگر متوجه نشدید یکم بیشتر روش فکر کنید و اگر خواستید بیشتر توضیح بدم .
    * *

پاسخ : نحوه ساخت چرخ های ربات

نوشته اصلی توسط gh-m
    سلام بچه ها
    در این جا نحوه ی ساخت چرخ های دست رباتیکی که ساختم رو توضیح می دم که بسیار ارزون در میاد و هم ساختش خیلی راحته و به هر اندازه ای که بخواین می تونین درش بیارین:
    خیلی سادست!
    ابزار مورد نیاز :
    قیچی ورق بری و یا قیچی قند شکن که همه تو خونه دارن
    وسایل رسم(پرگار ساده ، خط کش و ...)
    دریل و مته(مته با توجه به قطر پیچ : مته 4 و یا مته 5 )
    دم باریک و انبردست و...
    مواد مصرفی :
    ورق آلومینیوم با ضخامت بین 1 تا 2 میلیمتر که می تونین تمام گارگاه های درب وپنجره سازی آلومنیوم میتونین تهیه کنین آلومینیوم کیلوی 8 تومن هستش و مقدار مصرفی شما برای 4 چرخ با قطر 6 سانتی متر تقریبا 400 گرم می باشد که یک مربع نیم متر در نیم متر هستش و توصیه من اینه که از ضایعات کارگاه استفاده کنید چون هم برشش ساده تره و هم ارزون تره (ضایعات کیلوی 3500 تومان) و توجه داشته باشید که تکه های ضایعاتی که بر می دارید کمی بزرگتر از قطر هر چرخی که می خواید بسازید باشه .
    پیچ و مهره 4 یا 5 به تعداد سوراخ هایی که به سلیقه ی خودتون روی چرخ ایجاد می کنید وحداقل 3 عدد برای هر چرخ ، ای پیچ و مهره های هم اکثر ابزار فروشی ها و لوازم یکی ها یافت میشه و هر پیچ 4 یا 5 با طول 5 سانت دونه ای 40 تومن با مهره 60 تومن ، به ازای هر پیچ حداقل 3 مهره تهیه کنید
    تیوپ ضایعاتی دوچرخه یا موتورسیکلت ، که می تونین تو تعمیرگاه های دوچرخه مجانی تهیه کنید
    روش ساخت رو که تا الان فکر کنم خودتون حدس زدین ! :
    ابتدا تعیین میکنیم که چه چرخی با چه قطری و چه پهن
    ایی می خواهیم
    سپس با توجه به قطر آن دهانه پرگار رو به اندازه شعاع باز کرده و بر روی تکه آلومینیوم مسطح
    دایره ای می کشیم و با قیچی ورق بری و یا قیچی قند شکن این دایره رو می بریم ضمنا قبل از برش یادتون باشه مرکز دایره رو گم نکنید (با یه میخ و چکش این نقطه رو سنبه بزنید)
    هر چرخ به دو دایره همسان احتیاج داره که این دو موازی هم قرار می گیرن و با پیچ و مهره به هم متصل می شن ، میدونید که فاصله این دو دایره پهنای چرخ رو مشخص می کنه؛
    حالا مرکز دو دایره رو سوراخ کنید روی هم قرار بدید و با پیچ موقتا محکم کنید سپس روی سطح یک طرف از دو دایره به فاصله ی نیم سانت تا0.8 سانت از لبه دایره ، 2 یا 3 و یا 4 سوراخ به فواصل مساوی ایجاد کنید ؛
    حال پیچ وسطی رو باز می کنیم و یکی از دایره ها رو برداشته و در سوراخ هایی که ایجاد کردیم پیچ قرار داده و با مهره به دایره محکم می کنیم سپس مهره ی دیگری را که تنظیم کننده پهنای چرخ نیز هست بر روی پیچ ها می بندیم (توجه کنید که تمام مهره ها باید به یک فاصله از مهره قبلی باشند تا دایره بعدی که بر روی این مهره ها قرار میگیرد کاملا موازی باشد و چرخ تاب نداشته باشد) و سپس دایره بعدی رو روی این مهره ها قرار داده و با مهره ی دیگری آن را سفت می کنیم
    تا این جا شما چرخ بدون لاستیک دارید سپس تیوپ چرخ یا موتورسیکلت رو روی این چرا قرار می دهیم و کمی آن را کشیده و به اندازه لازم تیوپ رو برش می دهیم و بر روی چرخ چسبانده وبا نخ و سوزن ابریشمی می دوزیم و سپس روی چرخ قرار می دهیم
    می بینید که خیلی سادست اگر متوجه نشدید یکم بیشتر روش فکر کنید و اگر خواستید بیشتر توضیح بدم .
    مهندس میشه یه عکس بگذاریذ :redface:
    کمتر سخن گویم
    بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

الان این چرخ و میشه مسابقاتم استفاده نمود ؟؟ عملی است ؟؟

دیدگاه

من این چرخ رو برای روبات خودم ساختم و وقتی 4 چرخ رو زیر ربات نسب کردم برای آزمایش استحکام خودم روی صفحه ی ربان ایستادم ، این چرخ کاملا عملی ، ساده ، سبک ، ارزان و به هر شکل و اندازه که بخواهید می تونید بسازید
        * *

دیدگاه

اینم عکس خدمت دوستان ،
          ببخشید دیر شد:
          http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://gh68m.persiangig.com/image/22-08-12_1255.zip
          بازم اگر مشکلی بود در خدمتیم ،
          ضمنا در مورد ساخت قطعات مکانیکی ربات که در بازار یافت نمی شه و یا قیمتش سرسام آوره می تونین توی سایت در خواست بدین تا اگر بتونیم کمکی کنیم (قطعاتی مثل انواع اهرم ها ، انتقال نیرو ، شاسی هاو...)
          * *

دیدگاه

مرسی اما فک کنم یه مقدار لاستیکات دقیقا گردی نباشه بهتره جای تراشکار میرفتی یا از تفلون استفاده میکردی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
              مرسی اما فک کنم یه مقدار لاستیکات دقیقا گردی نباشه بهتره جای تراشکار میرفتی یا از تفلون استفاده میکردی
              ببینید اگر نحوه ی گرد بودن صحیح چرخ رو به چهار درجه کیفیت (عالی ، خوب ، کمی خوب ، بد) تقسیم کنیم ؛ درجه کیفیت چرخ هایی که بنده درست کردم به جرات باید بگم که خوب هستش و کیفیت چرخ های یه تراشکار در حد عالی هستش و یه ترشکار حداقل 10 هزار تومان میگیره که یه چرخ رو درست کنه ، برا شما می صرفه ؟ :rolleyes:
              و فرق یه چرخ خوب با یه چرخ عالی خیلی ناچیز هستش و هیچ گونه مشکلی پیش نمی یاره و به راحتی می چرخه بدون هیچ گونه لنگ و اصطحکاک بیش از چرخ عالی.
              * *

دیدگاه

اره خوب اما برا کارا شما و سایر دستگاه ها خوبه. اما من واسه روبات معمولا از تفلون استفاده میکنم چون باید واقعا گرد باشه. در کل ایده ای خوبی بود ان شاللله موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X