اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جرقه دوشاخه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جرقه دوشاخه

سلام
    شاید برای شما هم پیش اومده باشه که وقتی دوشاخه رو به پریز برق میزنید یه جرقه کوچکی میزنه...میخواستم بدونم علت اون جرقه چیه؟ ممنون
    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

پاسخ : جرقه دوشاخه

جاری شدن جریان برق در هوا

فکر میکنم اگه از هوا جریان برق عبور کنه به علت مقاومت زیاد هوا توان زیادی تلف میشه که در بصورت پلاسما و گرما و نور زاهر میشه ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

فکر منظور دوستمون علت به وجود اومدن این جرقه باشه که به دلیل جریان کشی در لحظه استارت اون وسیله باشه که میتونه در اثر وجود یه خازن یا سلف بزرگ(وسایل موتور دار) در ورودی اون وسیله باشه ...

دیدگاه

آیا این جرقه ضرر هم داره؟
        علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

البته بهتره به جای کلمه جرقه از قوس الکتریکی استفاده کنیم .

در قوس اختلاف ولتاز خیلی مهمه و شدت جریان تاثیر زیادی ندارد و حتی اگر جریان چند میلی آمپر از مدار جاری بشه قوس میتونه به وجد بیاد . مثلا شوکر های پلیس یا شمک اجاق گاز

از نظر ضرر به لوازم خانگی هم باید بگم که با توجه به امپدانس لوازم خانگی فکر کنم جریان ناچیزی هنگام قوس به وجود بیاد .

بنا براین فکر کنم صرفا خود قوس با توجه به جریان کم خطر ناک نیست ولی در لحظه زدن دوشاخه به پریز چون چند بار جریان قطع و وصل میشه این ضررش بیشتر از قوسه
          مثلا برای یخچال خیلی خطر ناکه البته خودم مطمئن نیستم

دیدگاه

بله به نظر من هم خطرناکه
            چون جریان بسیار کمی جاری میشه بنابراین ولتاژ اعمالی به وسیله مورد نظر افت میکنه و میتونه بهش اسیب بزنه ..... کلا برقرار نبود اتصال کامل خطرناکه
            یه نمونه نچندان مشابه که باهاش برخورد کردم و شاید براتون جالب باشه این بود که در یک کارگاه صنعتی که ترانس اختصاصی داشت در اثر برخورد یک فروند کلاغیکی از فیوز های کاتدی ترانس سوخت و ماموران دلسوز اداره برق هم در هنگام تعویض فیوز ، فیوز رو درست متصل نکردند و اتصال برقرار نشد و در عوض ولتاژی بالاتر از ولتاژ خط در ورودی ترانس القاء شد و باعث شد ولتاژ خروجی ترانس بره روی 280 و بعضی از وسایل حساس و چند تابلو برق به دیار باقی برند
            با سپاس

دیدگاه

سلام
              من هروقت که میخوام دوشاخه شارژر لپ تاپمو به برق بزنم جرقه میزنه، در مورد اتصال دو شاخه وسایل دیگه، به پریز برق معمولا این حالت رو مشاهده نمی کنم مگر در موارد خاص، اما اتصال دوشاخه لپ تاپم همیشه با جرقه هستش، دلیلش چیه بنظرتون؟ ممکنه اسیب بزنه به شارژر یا لپ تاپ؟
              حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
              خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

هیچ مشکلی نداره این به خاطر وجود خازنها در منبع سویچینگه جنس دوشاخهای خوب هم طوریه که با این قوسها به این زودی خال نمیزنه خیالتون راحت و تخت خواب :biggrin:لپ تاپو بزن به برقو بیا تو انجمن اسپم بده :mrgreen:
                کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                ولتر

دیدگاه

وقتی مدارمون جریان زیادی میکشه و در حقیقت امپدانس کمی داره در لحظه تماس با برق چون سطح مقطع کمی داره و از اون سطح مقطع کم جریان زیادی عبور میکنه ملوکول هایی که قرار این مقدار جریان را بکشن که تعدادشونم کمه بر اثر این جریان میسوزن و باعث نوری میشن که ما بهش میگیم جرقه راهش اینه که مداری باشه که جریان را کم کم زیاد کنه .
                  --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                    هیچ مشکلی نداره این به خاطر وجود خازنها در منبع سویچینگه جنس دوشاخهای خوب هم طوریه که با این قوسها به این زودی خال نمیزنه خیالتون راحت و تخت خواب :biggrin:لپ تاپو بزن به برقو بیا تو انجمن اسپم بده :mrgreen:
                    من که اسپم ندادم!!
                    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
                    خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

داداش شوخی کردم .بخندی حالت خوب بشه .........به دل نگیر ..........ریپورت یده این پستها را پاک کنند چون اینها اسپمه :biggrin:
                      ولتر

دیدگاه

اگر دوشاخه رو در یک فاصله کم مثلا در یک یا دو میلیمتری پریز قرار بدیم این قوس های الکتریکی تا کی ادامه پیدا میکنه ؟ تا وقتی که خازن ها شارژ بشن ؟
                        اگه دوشاخه رو دقیقا موازی به پریز نزدیک کنیم آیا باز هم امکان ایجاد قوس است ؟
                        چه راه حلی به نظرتون میرسه که شدت جریان قوس رو بدون اوسیلی دیجیتال اندازه بگیریم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                          اگر دوشاخه رو در یک فاصله کم مثلا در یک یا دو میلیمتری پریز قرار بدیم این قوس های الکتریکی تا کی ادامه پیدا میکنه ؟ تا وقتی که خازن ها شارژ بشن ؟
                          اگه دوشاخه رو دقیقا موازی به پریز نزدیک کنیم آیا باز هم امکان ایجاد قوس است ؟
                          چه راه حلی به نظرتون میرسه که شدت جریان قوس رو بدون اوسیلی دیجیتال اندازه بگیریم؟
                          درسته
                          بله چرا قوس ایجاد نشه؟
                          برای از بین بردن این قوس ها از یه نیمه هادی واسه برقراری اتصال نهایی استفاده کنید ...

دیدگاه

کلا وقتی میخواین یک وسیله برقی رو به برق بزنید باید حتما اون وسیله خاموش باشه وگرنه چون در لحظه اتصال جریان کشیده میشه قوس ایجاد میشه که بسته به توان مصرفی و جریان نامی اون وسیله قوس بوجود اومده میتونه بزرگم باشه! شما احتمالا اول جک آداپتور رو به لپ تاپ وصل می کنید بعد دوشاخه رو به برق و اینه که باعث جرقه میشه شما یک سشوار رو که در وضعیت خاموش نیست به پریز بزنید بازم اون جرقه ها(قوس) رو میبینید.پس همیشه اول کلیدها رو در مد خاموش بذارید بعد دوشاخه رو به پریز وصل کنید
                            جانم به فدای ائمه اطهار
                            می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

تفاوتی نداره اون سشوار هم به جای اینکه داخل پریز جرقه بزنه داخل کلیدش جرقه میزه و اگه جنسش بد باشه بعد چند وقت باید کلیدش به دلیل خال زدن عوض یا تمیز بشه.تو لپ تاپ هم خازنها وقتی خالی باشند چه به خروجی وسله وصل باشه چه نه برای شارژشون جریان کشی لحظه ای دارند
                              ولتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X