اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی آن

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی آن

من تو این سایت به این بزرگی یه جا رو پیدا نکردم که اموزش طراحی فرستنده و گیرنده رو داده باشن و محاسبات مربوطه رو بطور کامل مطرح کرده باشن :angry:وساده هم باشه که اگه یه بچه راهنمایی هم خواست بتونه یاد بگیره خودش بتونه مدار طراحی کنه
    از دوستان می خوام بیان و این اموزش رو بدن

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی ان

هنوز به بسم الله نگفته رفتید سر fsk و ask یعنی چی :-?

اول باید با شماتیک اصلی یه فرستنده اشنا بشید

1- اسیلاتور یا مولد موج رادیویی
    2- مدولاسیون یا سوار کردن موج صوتی یا تصویری یا دیتا بر روی موج رادیویی
    3- تقویت موج جهت برد بیشتر

اگه مشکلی نداری تا بریم سر مطالب دیگه

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

هنوز به بسم الله نگفته رفتید سر fsk و ask یعنی چی

اول باید با شماتیک اصلی یه فرستنده اشنا بشید

1- اسیلاتور یا مولد موج رادیویی
      2- مدولاسیون یا سوار کردن موج صوتی یا تصویری یا دیتا بر روی موج رادیویی
      3- تقویت موج جهت برد بیشتر

اگه مشکلی نداری تا بریم سر مطالب دیگه
      داشی اهداف که باید مشخص بشه.

ولی شمایی که میگی کپی برداری نکنیم؛ باید بگم که قرار نیست کپی برداری نکنیم.
      همیشه استفاده از علم دیگران کمک میکنه که ما زودتر و بهتر به جواب برسیم.
      الکترونیکِ امروزی رو باید مثل یه راننده و ماشین فرض کرد که راننده احتیاجی نیست که بدونه موتور چطور کار میکنه بلکه مهمترین چیز برای یه راننده رانندگیه.
      ما باید یاد بگیریم که از ماژولها و آی سی ها و... چطور استفاده کنیم.درکنارشم بدونیم که چطور میشه که همیچین چیزی ساخته میشه.

بازم مثله همیشه اینا نظر شخصیه منه.
      ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
        داشی اهداف که باید مشخص بشه.

ولی شمایی که میگی کپی برداری نکنیم؛ باید بگم که قرار نیست کپی برداری نکنیم.
        همیشه استفاده از علم دیگران کمک میکنه که ما زودتر و بهتر به جواب برسیم.
        الکترونیکِ امروزی رو باید مثل یه راننده و ماشین فرض کرد که راننده احتیاجی نیست که بدونه موتور چطور کار میکنه بلکه مهمترین چیز برای یه راننده رانندگیه.
        ما باید یاد بگیریم که از ماژولها و آی سی ها و... چطور استفاده کنیم.درکنارشم بدونیم که چطور میشه که همیچین چیزی ساخته میشه.

بازم مثله همیشه اینا نظر شخصیه منه.
        با سلام: من کی گفتم کپی برداری نکنیم خوبه که حرفاما ضمیمه کردی :mrgreen:

بله منم موافقم که همیشه علمه دیگران راه گشای ما خواهد بود

من تو این سایت به این بزرگی یه جا رو پیدا نکردم که اموزش طراحی فرستنده و گیرنده رو داده باشن و محاسبات مربوطه رو بطور کامل مطرح کرده باشن :angry:وساده هم باشه که اگه یه بچه راهنمایی هم خواست بتونه یاد بگیره خودش بتونه مدار طراحی کنه
        از دوستان می خوام بیان و این اموزش رو بدن
        این گفته دوستمون هست گفته جایی را پیدا نکرده که آموزش طراحی فرستده و گیرنده داده باشن

در مثالی که گفتید : فرض کنید داشتن ماشین جرمه اونوقط اگه بخوایم یه ماشین داشته باشیم باید خودمون بریم و طراحی کنیم از موتور و گریبکس - دفرانسیل - سیستم تعلیق و فنر بندی - زوایای فرمان و چرخ ها (کمبر - کستر تون پ و ...) سیستم برقی و هزارتا چیز دیگه

در مورد فرستنده ما در کشورمون دچار همین موضوع هستیم و گر نه اگه بریم با هزینه زیاد و قاچاقی یه فرستنده بخریم 50 ملیون و بیاریم خوب کار کردن باهاش که زیاد مشکل نیست

دیدگاه

آخه ماژول که بردی نداره تازه با اون قطعات SMD ما که نمیتونیم بسازیم

در واقع یه چیز آماده هست ایشون که گفتن آموزش طراحی : به نظرم بیشتر منظورشون این بود که همین مداراتی که ما ها میتونیم درست کنیم هست که البته هم زیادن هم متنوع و هم دستمون در افزایش برد باز تر هست

و هم قابل آموزش هست

مثال شما را هم من کی باشم به بی راهه بکشونم شاید ماشینه تصادفی باشه و انحراف فرمون داره و به خاکی میزنه :mrgreen:

دیدگاه

ببینید دوستان ، برای طراحی ( حالا هر چی که باشه ) نمیشه الکی رو هوا طراحی رو شروع کرد اصلا از کجا شروع کنیم ؟
            بخاطر همین هم باید از تجربیات دیگران و مدارات اماده کمک گرفت
            منظورم کپی زدن نیست ، منظورم اینه که بیایم از یه مدار خیلی ساده شروع کنیم و مشغول تحلیل کردنش شیم
            اگه موفق شدیم درست تحلیلش کنیم و کامل ازش سر در بیاریم مطمئنا خودمون میتونم این مدار رو ارتقا بدیم و یا اصلا از صفر بهترشو طراحی کنیم
            مهم نیست که چه مدرکی دارید ، مهم این است که چه درکی دارید ...

دیدگاه

محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی ان

علی علی.؟
              علی علی.

مدولاسیون ASK:

در ASK ، دامنه سیگنال حامل به سیگنال دیجیتال ارسالی تغییر میکنه.برای ارسال یک منطقی ، سیگنال حامل با دامنه ای مشخص فرستاده میشه. برای ارسال صفر منطقی، سیگنال حامل با همان فرکانس و با دامنه ای متفاوت از قبل ارسال میشه.کلید زنی روشن خاموش، شکلی خاص و در عین حال ساده ترین روش برای پیاده سازی این نوع مدولاسیون هست.دامنه ی سیگنال حامل برای ارسال صفر منطقی در OOK، صفر است.
              ?Why not

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

یک فرستنده گیرنده از نوع ASK:

یه مدار فوق العاده ساده از نوع ASK رو با فرکانس 434MHz شروع میکنیم.
                علی علی.
                با توجه به مدولاسیون ASK؛ وقتی پایه ی data in رو یک کنیم ، نوسان ساز شروع به نوسان میکنه و با صفر کردنش متوقف میشه.
                نوسان ساز با فرکانس مرکزی 434مگاهرتز طراحی شده.
                درمورد نوسان ساز هم تو پست بعدی مطالبی رو میذارم.
                ?Why not

دیدگاه

سلام
                  چندین بار خواستم در این پست نظر یا پستی قرار بدم که هر بار منصرف شدم :surprised:
                  رشته تحصیلی کارشناسیم برق-مخابرات هست و پروژه کارشناسیم رو طراحی فرستنده و گیرنده "اف اس کا" قرار دادم و خدا رو شکر طراحی مدارات تقویت کننده ، مدولاسیون و ضرب کننده ها و ... رو از صفر تا حد قابل قبولی یاد گرفتم.
                  منم مشکل دوستان رو روز اول داشتم که می خواستم ابتدا با فرمول و محاسبات مدارات رو پیاده سازی و نهایتا از اونها به مدارات عملی برسم.مشکلاتی که روز اول کارم رو وخیم کرد ضعف در درس مدار بود که خدا رو شکر این مشکل رو تا حد زیادی حل کردم و همیشه هم با علاقه ام به درس مدار و محاسباتش سعی می کنم خودم رو برای زمینه آنالوگ پیشرفت بدم.
                  این تاپیک به جایی نمی رسه تا دوستان
                  1-مدار و الکترونیک رو به خوبی و همراه با محاسبات و طراحی اونها بلد باشن(در ناحیه خطی)
                  2-توضیح مختصری از مخابرات یک برای دید بهتری نسبت به عملیات انجام شده در هر یک از مودلاسیون ها
                  3-برای طراحی مودلاتورها باید از ترانزیستورها در ناحیه غیر خطی کمک بگرین که در دروس کارشناسی بچه های به جز مخابرات نمی خوننش و باید متوسل بشین به کتب خارجی یا دروس مدارهای مخابراتی

را یاد بگرن
                  پس برای دوستانی که می خوان طراحی رو مثل من و ان شالله خیلی بهتر از من یاد بگیریم پیش زمینه های زیر نیاز هست
                  1-درس مدار یک و دو
                  2-الکترونیک 1و2و3
                  3-مدار مخابراتی (پیشنهادم کراس و حسن نشاطی هست)
                  4-مطالعه پارامترهای S در صورت بالا بودن فرکانس(مثلا مدل پای ترانزستوری تا یک پنجم فرکانس ft کاربرد دارد و بیشتر خیر)(مثلا در حد 88-108 مگاهرتزی مودلاسیون FM که در اکثر رادیوها استفاده می شه)(چون در فرکانسهای بالا برای انتخاب ترانزیستورها و ورودی قطعات فرکانس بالا از پارامترهای S برای بیان خواص قطعه استفاده می شه)

اگر هم بخواین از مدارات آماده استفاده کنین می شین یه فرد که نمی دونه اگر یک مقاومت کم و زیاد شد چه اتفاقی رخ می ده ؟و کیفیت قسمت نوسان ساز چقدر مهم هست؟ و طبقات بعدی و قبلی چه جور باید امپدانس مچینگ باید صورت روشون بگیره تا نه اتلافی داشته باشین نه نوسان ساز ازحالت نوسانی خودش خارج بشه و ....

متاسفانه جدیدا و همانطوری که در امضای کاربریم می بینین کمتر می رسم سر بزنم یا بتونم جواب بدم یا بخوام یک پست رو کامل توضیح بدم ، فقط به صورت پیشنهاد حتما مراحل 1 تا 4 رو انجام بدین و مطمئن باشین که به راحتی از پس یه طراحی مدار مخابراتی به راحتی بر می یان(اگر بار اول سحت باشه اما بارهای بعدی مثل تمرین برای تقویت خودتون هست و بهتر می تونین مداراتتون رو پیشرفت و ارتقا بدین)

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام

سلام baby-1
                    از این که وقتتون رو واسه این کار میزارید ممنونم
                    من خودم این کتابایی که شما گفتین رو کلا پاس کردم ولی خودتون هم قبول کنید مطالب تئوری به تنهایی کارساز نیست
                    و این کتابا هم با فرمول و اصطلاحات نا اشنا ادم رو میپیچونن که ادم زده میشه ( نظر من اینه )
                    من خودم بیشتر دوس دارم یه صفحه تئوری بخونم در عوض 10 تا مدار عملا ببندم
                    منظورم اینه که هر چی یادگیریه تو عمله
                    حالا هم خدا رو شکر از پایه چیزایی حالیمونه :mrgreen:
                    حالا اگه شما از صفر تشریح کامل یه مدولاتور ( یا هر چی که خودتون واسه ما صلاح میدونید )رو شروع کنید خیلی عالی میشه
                    سلام
                    متاسفانه با توجه یه حجم زیاد این مباحث و وقت کم فکر نکنم من یا دوستان دیگه بتونن کامل این بخش رو پوشش بدن پیشنهاد می کنم منابع پیشنهادی رو با دقت و با حوصله بخونین و هر جا مشکل داشتین بفرمایین تا با کمک همدیگه هم حل کنیم هم بیشتر یاد بگیریم

نگاه کنین اگر از تئوری به عملی بررسین و با دقت هر بخش رو محاسبه و به سرانجام رسانده باشین مطمئن باشین کوچکترین مشکلی در مدار ایجاد بشه به سادگی قابل حل هست

بخوام کلی تر بگم شما اصلا نمی تونین از مدارتون به به بیشترین بازدهی برسین که قبلش با تئوریش رسیده باشین
                    اگر شما تقسیم ولتاژ رو بلد هستین یعنی تئوری اهم رو بلد هستین پس یعنی از تئوری رسیدین به عملی ، فرض کنین یه ولتاژ 12 ولت رو بخواین تبدیل کنین به 6 ولت حالا برای این منظور تئوری می گه که باید دو مقاومت با هم سری کنین که مقدارهاشون با هم برابر باشه اما نه به میزانی که توان تلفاتی اونها از مقدار ماکزیممشون بیشتر باشه پس هم مقدار مقاومت ها تعیین می شه هم توان و ماکزیمم جریان مدارتون.پس تنها مقدارها رو حساب و یه جا خرید قطعه و نهایتا جواب.

حالا همین رو بخواین از عملی به تئوری برسیم چه کار می کنین؟ یه مقاومت ثابت در نظر می گیرین و چند تا مقاومت متفاوت ، یا یه مقاومت ثابت و نهایتا پتانسیومتر و خیلی آزمون و خطا ، حالا توان رو چه جور بدست می یارین اونم باز با خرید چند تا مقاومت متفاوت.

پس سعی کنین منابع رو به صورت کلی بفهمین و جاهایی که می بینین بدردتون نمی خوره رو حذف کنین

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام دوستان
                      از لطف همه متشکرم
                      فکر نمی کردم این پست تا اینجا پیش بره!!!!! :wow:
                      من خودم خیلی دوستدارم اول محاسبات رو انجام بدم بعد عملی کار کنم اما به نظر شما من می تونم کتابای دانشگاهی بخونم؟ تازه بعضی هاشم انگلیسیه!!!!
                      ولی فقط یه راه می مونه که نه سیخ بسوزه نه کباب :icon_razz:
                      ایا به نظر شما دوستان من اگه کتابای هنرستان رو بخونم خوبه یانه؟ منظورم اینه که بعد می تونم فرستنده وگیرنده طراحی کنم؟
                      چون من فقط کتابای الکترونیک هنرستان رو کاملا می فهمم!! :mrgreen:
                      یه چی دیگه هم هست
                      من همه مدار هایی رو که گذاشتید پسندیدم ولی فک کنم این از همه اونها ساده تر باشه

و چندتا سوال
                      خازن های c1 c3 برای چی اونجاست یعنی کارش چیه؟
                      مقاومت r1به چه درد می خوره؟ خوب با همون برق تولیدی میکروفن ترازیستور بایاس میشه دیگه
                      اقای بی بی _1
                      شما یا هر کسی که رشتش مخابرات بخواد یه همچین مداری طراحی کنه چند دقیقه ای فکر نمیکنم بیشتر طول بکشه ویکسری محاسبات رو انجام می ده شما همون محاسبات رو به ما بگو
                      در جواب دوستمون که گفتن اطلاعات مقدماتی رو داری یانه باید بگم که اره اطلاعات مقدماتی رو دارم یعنی تقریبا با طرز کار یک فرستده اشنا هستم و مدلاسیون اف ام و ای ام رو میدونم چیه اما باطرز کار گیرنده ها اصلا اشنا نیستم!!!
                      ویه سوال دیگه که الان به ذهنم رسید
                      برق تولیدی میکروفن ac هست یاdc ؟

دیدگاه

سلام
                        ساده ترین و اما بی ثبات ترین اسلاتور و فرستنده هست چون این دسته از مودلاتورهای بر خواص تغییر خازن بیس استوار هستن ، پایداری و مودلاتور پایینی محسوب می شون

خازن c2 و c3 و L1 تشکیل یک طبقه نوسان ساز کولپیتس می دن که فرکانس تقربی با مقدار L1 رابطه داره که چون L مشخص نیست و طوری که استنباط می شه و برای مودلاتور Fm روی باند رادیو هست مقدار L1 باید بین 350 تا 550 نانو هانری هست
                        c1 برای ایجاد حالت بیس مشترک و افزایش پهنای باند و حذف برخی از سیگنال های میکروفن استفاده می شه(البته مقدارش باید طوری تعیین بشه که خروجی ac میکروفن رو زمین نکنه)(البته این آرایش اصلا اصولی نیست چون این خازن باید دو شرط رو برآورده کنه تا مدار به خوبی کار کنه طراحی اصولی هر فعالیت رو به یک مدار منتقل می کنن)

R1 نقش بایاس ترانزیستور و بایاس میکروفن هست

فرمول نویسی این مدار به چندین صفحه می کشه
                        1-مدار باید تحلیل dc بشه
                        2-مدار تحلیل AC ، که البته اگر بخواین با اصل بارکهوزن بدست بیارین فرکانس قطع و شرط نوسان رو به مراتب طولانی تر هست ، البته از فرمول نوسان و شرط نوسانش می تونین استفاده کنین
                        3-در نهایت یک تبدیل غیر خطی برای مشاهده عمل مودلاتور
                        برای این منظور و راحت تر که به جواب برسین یکم الکترونیک یک رو مطالعه کنین(فصل تحلیل Dc ,AC) و سپس الکترونیک 3 بخش نوسان سازها ، تا تا اینجا هم فرکانس نوسان ، شرط نوسان ، ولتاژ پایه ها رو به دست بیارین

مراحل طراحی:برای سادگی بر اساس مدل پای
                        1-فرکانس قطع ترانزیستور رو باید 5 برابر از فرکانس کاری انتخاب کنین
                        2-یه ترانزیستور در مد بایاس بیس مشترک برای گرفتن بیشتری پهنای باند و همچنین کم کردن ضریب ft طراحی می کنین(با تحلیل dc و شرط متقارن بودن فرکانس خروجی برای جلوگیری از اشباع و قطع ترانزیستور)
                        3-با شرط نوسان و فرکانس نوسان مقدار c1 و c2 و L1 رو به دست می یارین
                        4-با یک مدار pre-amplifier سیگنال ac میکروفن رو به طبقه مودلاتور طراحی شده در بالا تزریق کنین

آقا reza پیشنهادم می کنم از مدارات یا ماژول های آماده برای کاری که می خواین انجام بدین استفاده کنین چون اینجوری از دروس مدرسه یا کارهای عادی خودتون باز می مونید یا نهایتا از طراحی با توجه به پیش زمینه کمی زدگی پیدا می کنین

دیدگاه

از این که دیر شد ببخشید

1-اسیلاتور : اسیلاتور کارش اینه که یه موجی را تولید کنه در اسیلاتور توان خروجی زیاد مهم نیست بلکه فقط فرکانس و شکل موج تا حدودی مهم هست

ما انواع اسیلاتور ها را داریم --- هارتلی --- امسترانگ ---- کوپلیتس و .....

دوستان برای شروع کار و نتیجه گرفتن از فرکانس های پایین شروع کنن چون راحتر به نتیجه میرسن

به راحتی میشه توسط کریستال و تقسیم فرکانس (توسط آی سی های CMOS یا TTL) به فرکانس مورد نظر دست یافت البته این فرکانس به صورت صفر و یک هست که در نهایت میشه توسط همین نوع آی سی ها به سینوسی تبدیل کرد

یکی از نکات مهم در اسیلاتور ثباط فرکانسی هست برای همین بهترین اسیلاتور - اسیلاتوری هست که با کریستال ساخته شده (کریستال به واسطه خاصیتی که داره فرکانس بسیار دقیقی تولید میکنه) و اگر با کریستال بسازید در این زمینه از هفت دولت آزادید

اسیلاتور معمولا چند مرحله نیست ولی هر چند مرحله هم باشه بهتر خروجیش دارای امپدانس پایین باشه و مدار اسیلاتور بهتر توسط قطعاتی مثله تراسفرماتور از طبقاط بعدی ایزوله بشه

بهتر ولتاژ تغذیه برای اسیلاتور تثبیت شه باشه و همچنین مدار اسیلاتور نسبت به دیگر مدارات شیلدیگ قوی داشته باشه

خروجی اسیلاتور موجی هست که این موج میتونه در فضا منتشر بشه ولی دو مشکل داره

اول اینکه برد زیادی نداره و برد اون محدود به چند متر هست

دوم اینکه نمیشه صدایی از طریق این موج به گیرنده ارسال کرد

البته میشه این موج را توسط یه رادیو یا گرینده دریافت کرد که شبیه وقتی هست که گوینده حرفی نمیزنه

دیدگاه

اقا محسن شما بجایی که بیای اعتماد به نفس های الکی مردم رو زیز ذره بین بگیری و بهشون گوشزد کنی بیا یکم اطلاعات مخابراتی در حد مقدمه به ما بده بعد کم کم خود تایپیک پیشرفته میشه و می رسه به طراحی
                            ارمیچر هم روی خود عکس برات علامت زدم تا ببینی
                            چندتا سوال در باره این فرستنده زیر هم داشتم
                            من می خوام این فرستنده رو درست کنم می خواستم ببینم سلف های ال1 تا ال6 رو چجوری درست کنم اخه هیچ مقداری براش نزده!!!!
                            این فرستنده 7واتی چقدر برد داره؟

دیدگاه

با سلام :
                              2- مدولاسیون : موج رادیویی به واسطه فرکانس بالایی که داره مثله نور چراغ در محیط منتشر میشه و با سرعت نور خودشا به گیرنده میرسونه ولی برای اینکه ما بتونیم اطلاعاتی را سوار این موج بکنیم باید متناسب با سطح تغییرات اطلاعات موج رادیویی را تحت تاثیر قرار بدیم

در واقع ما چیزی به عنوان اطلاعات به موج نمیدیم منظورم اینه که ما چیزی کنار موج به موج اضافه نمیکنیم بلکه یکی از موئلفه ها موج رادیویی را متناسب با اطلاعات (که فرض میگیریم صدا باشه) تغییر میدیم و این تغییر دائما وجود داره و چیز ثابتی نیست همانطور که وقتی گویینده پشت میکروفن حرف میزنه دائما ارتعاشات صوتی تولید میکنه و مثله یه بوق یک چیز تابث نیست و در یک لحظه صدای پهن داره و در یک لحظه صدای نازک

یک پدیده ای هست به نام پهنای باند اگر بخواهید به صورت عملی پهنای باند را تجربه کنید به رادیوی داخل منزل مراجعه کنید

مثال : یک ایستگاه قوی FM اگر ما یک ملیمتر موج یاب را به طرف راست یا چپ بچرخانیم از روی موج خارج نمیشیم ولی اگر روی موج SW مثلا رادیو کویت را گرفتیم فقط کافیه که کوچکترین تکونی به موج یاب بدیم تا از روی موج خارج بشه

این همون پهنای باند هست که هر چه فرکانس بره بالا پهنای باند هم میره بالا و بر عکس

در رادیوی AM پهنای باند 10KHZ هست و این پهنای بانده کمی هست و نمیشه به وسیله تغییرات در فرکانس صدا را ارسال کرد و ما مجبوریم در فرکانس های پایین به ناچار از دامنه موج برای انتقال صدا استفاده کنیم

در واقع وقتی درون یک میکروفتن فرستنده AM یا به صور کلی فرستنده ای که از مدولاسیون AM استفاده میکنه حرف میزنیم داریم موج خروجی فرستنده که به آنتن میره را قوی و ضعیف میکنیم

برای همین در این نوع مدولاسیون ما نمیتونیم مدولاسیون 100 درصد اعمال کنیم به این خاطر که خروجی فرستنده به صفر کاهش پیدا میکنه یا به عبارتی به صورت لحظه ای خاموش میشه

-----------------

ما نوع دیگه ای از مدولاسیون داریم که مدولاسیون FM هست و این نوع مدولاسیون برای فرکانس های بالایی مورد استفاده قرار میگیره که دارای پهنای باند کافی برای ارسال صدار دارن

در این نوع مدولاسیون ما دیگه از دامنه موج کمک نمیگیریم و با تغییرات در فرکانس موج صدا را ارسال میکنیم

اگر فرگانس ارسالی ما 100MHZ باشه دامنه تغییرات فرکانس مثلا بین 99 تا 101 مگاهرتر هست در این مثال پهنای باند 2 مگاهرتز هست

تا اینجا اگر سوالی بود در خدمتم اگه نیست تا ادامه بدیم ..........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X